Lietuvos gyventojai vieninteliai iš trijų Baltijos šalių turi unikalią progą iš arti pamatyti šių metų Pekino olimpinių žaidynių deglą, kurį sukūrė konkursą laimėjusi tarptautinė kompiuterių gamintoja „Lenovo“.

Olimpinių žaidynių simbolį trečiadienį buvo galima pamatyti Vilniaus „Siemens“ arenoje. Ketvirtadienį deglas eksponuojamas verslo centre „Europa“, penktadienį Lietuvos
Respublikos Seime, o nuo šeštadienio iki pirmadienio jį bus galima pamatyti Vilniaus „Akropolyje“. Apie kilogramą sveriantis deglas pagamintas iš poliruoto aliuminio ir magnio lydinio. Jo aukštis 720 mm, o skersmuo nuo 40 iki 50 mm. Deglas liepsnoja vidutiniškai 15 min., jis neužgęsta pučiant stipriam (65 km/h greičio) vėjui ar esant gausiems krituliams.

Ketvirtadienį vykusioje olimpinio simbolio pristatymui skirtoje konferencijoje deglą „išbandė“ ir olimpinė čempionė Vida Vencienė. Sportininkė, prieš dvejus metus savo rankose laikiusi ir Turino žiemos olimpinių žaidynių deglą, patikino, kad „Lenovo“ kūrinys yra gerokai lengvesnis ir patogesnis.

Beje, spaudos konferencijos organizatoriai nustebino V. Vencienę, pasveikinę ją ypatingo jubiliejaus proga lygiai prieš 20 metų Kalgario žaidynėse Lietuvos slidininkė iškovojo olimpinį aukso medalį 10 km distancijoje.

Kaip atskleidė „Lenovo“ Baltijos regiono pardavimų direktorius Algis Buivydas, olimpinis deglas į Lietuvą atkeliavo sekmadienį iš Prancūzijos, tačiau buvo gerokai įlenktas. Laimei, šį pažeidimą pavyko pašalinti.

„Vilties debesimi“ pavadinto deglo dizainą apie 10 mėnesių kūrė 30 dizainerių komanda. Jis buvo atrinktas iš daugiau nei 300 konkurse dalyvavusių pasiūlymų.

Pekino olimpinių žaidynių deglas oficialiai bus uždegtas kovo 25 dieną Graikijoje ant Olimpo kalno ir pradės ilgiausią kelionę olimpinių žaidynių istorijoje olimpinės
ugnies estafetės trasa drieksis 137 tūkst. km ir kirs 23 valstybių sienas penkiuose žemynuose. Į Kiniją olimpinė ugnis atkeliaus gegužės 4 dieną ir iki rugpjūčio 8 dieną keliaus po 31 Kinijos regioną bei 113 šalies miestų.

Pekino olimpinių žaidynių ugnies estafetėje dalyvaus 21 780 deglo nešėjų ir tik 2380 iš jų neš deglą už Kinijos ribų. Tuo tarpu tarp 19 400 deglų nešėjų olimpinių žaidynių šeimininkės teritorijoje bus ir du Lietuvos atstovai „Samsung Electronics“ ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) surengtos atrankos nugalėtojas Radviliškio Lizdeikos gimnazijos direktorius Jonas Varkulevičius bei olimpinių žaidynių rėmėjos kompanijos „Samsung Electronics“ partnerės bendrovės „AG Group“ generalinis direktorius Tomas Giedrius Jarmalavičius.

„Samsung Electronics“ ir LTOK konkurso nugalėtojas J. Varkulevičius teigė, kad jam didžiulė garbė prisidėti prie olimpinės ugnies estafetės. Moksleivių sporto klubui vadovaujantis gimnazijos direktorius teigė, kad olimpinis deglas simbolizuoja ir vertybes, formuojamas Lietuvoje. J.Varkulevičius tvirtino, kad pats siekia įdiegti vaikams, jog be sunkaus darbo neįmanoma pasiekti gerų rezultatų.

Vasaros olimpinių žaidynių ugnies estafetė pirmą kartą buvo surengta 1936 metais prieš Berlyno žaidynes, o žiemos olimpiadose tokia ceremonija pirmą kartą surengta 1952 metais.