Pastaraisiais metais daugelyje verslo organizacijų sukaupti milžiniški duomenų kiekiai ir jų analizė tapo didele problema. Norint iš turimų duomenų gauti prasmingą ir naudingą informaciją verslui, reikia naujos kartos analitikų, gebančių taikyti šiuolaikinius analizės ir prognozavimo metodus, technologijas ir analitikos programines priemones.

Be to, šiems specialistams reikia turėti ne tik techninių, bet ir vadybinių kompetencijų tam, kad puikiai jaustų verslo pulsą, gebėtų susikalbėti su visais komandos nariais.

Poreikis ir atlygis sparčiai auga

Vienos garsiausių pasaulio informacinių technologijų (IT) bendrovių IBM atstovai bendradarbiauja su KTU siekdami nukreipti aukštąjį mokslą į vieną iš perspektyviausių IT sričių. Kuriant ir įgyvendinant Didžiųjų verslo duomenų (angl. „Big Data“) analitikos studijų programą IT bendrovė prisideda metodine pagalba, programos turinio pildymu ir turimomis technologijomis.

„Programa visiškai orientuota į praktinę veiklą. Jos tikslas – studijuoti didžiųjų duomenų algoritmus, mašinų ir duomenų analitikos principus tam, kad iš sparčiai augančios duomenų jūros – nešiojamų įrenginių, socialinių tinklų, daiktų interneto, video medžiagos – gauti duomenys būtų panaudoti verslo vystymui“, – aiškina Gytis Nemanis, IBM atstovas viešajam sektoriui.

Prognozuojama, kad duomenų analitikos specialistų (angl. „Data Scientist“) poreikis ir darbo vietų skaičius ir toliau sparčiai augs. Be to, didės ir tokių specialistų darbo apimtys bei užmokestis.

Generuoja milžiniškus duomenų kiekius

KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto (EVF) dekanė prof. dr. Edita Gimžauskienė teigia, kad tokių specialistų rengimo idėja pasaulyje nėra nauja.

„Didžiulius duomenų kiekius generuoja tiek socialiniai tinklai, tokie kaip „Facebook“, „LinkedIn“, „Youtube“, internetinių parduotuvių, elektroninės bankininkystės paslaugomis, skaitmenizuota mokesčių sistema besinaudojantys žmonės, tiek įvairūs išmanieji prietaisai bei juose įdiegtos programos, pavyzdžiui, stebinčios sportuojančiųjų judėjimo trajektoriją, greitį ir kraujospūdį. Tam, kad verslas iš to gautų naudą, šiuos informacijos srautus reikia tinkamai išnaudoti“, – sakė E. Gimžauskienė.

Didžiųjų duomenų analizės bus sėkmingos ir pagal jų rezultatus priimami sprendimai gerins verslo rodiklius tik tuo atveju, kai rengiami analitikai supras verslo procesus, teisingai pritaikys verslo taisykles, logiką, duomenų loginį modelį ir pan.

Galimybė tobulėti įmonių specialistams

E. Gimžauskienė prognozuoja, kad daugiau stojančiųjų prašymų susilauks iš įvairiose verslo struktūrose su duomenimis dirbančiųjų nei ką tik bakalauro diplomą gavusių studentų.

„Lietuvoje nėra studijų programų, kurios būtų orientuotos į didžiuosius verslo duomenis, matematikos, informatikos įgūdžių, kompetencijų jungtinį ugdymą bei matematiniais modeliais pagrįstų verslo sprendimų priėmimą.

Į naują studijų programą planuojama priimti 12 studentų, tačiau, esant didesniam poreikiui, bus sudarytos galimybės priimti ir daugiau norinčiųjų. Todėl, tai puiki galimybė didelius duomenų kiekius gaunančio verslo atstovams apmokyti savo darbuotojus, kurie jau turi šiek tiek patirties ir į studijas gali atsinešti realias duomenų analizės problemas. Tuo pačiu, tai puikus šansas įgyti perspektyvią specialybę absolventams“, – įsitikinusi KTU Ekonomikos ir verslo fakulteto dekanė.

IBM planuoja partnerystę su KTU toliau plėtoti inovatyvaus valdymo, leidžiančio bendradarbiauti debesų kompiuterijos, turto valdymo sistemų ir kitose srityse.