Rimantas Remeika yra šiuo metu Seimo narys ir Lietuvos Respublikos Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto pirmininkas. Šis komitetas yra atsakingas už įvairių teisės aktų (taipat ir įstatymų) rengimą, susijusių su kompiuriais ir internetu. Todėl nusprendėme jį pakamantinėti daugeliui žaidėjų (ir netik) rūpimais klausimais.
Mek: Kadangi šį intervių greičiausiai skaitys žaidžiantys kompiuterinius žaidimus, pradėkime nuo esminio klausimo: koks mėgstamiausias Jūsų žaistas kompiuterinis žaidimas? Kodėl?
R. Rimeika: Heroes – kurį esu žaidęs ir retkarčiais dar pažaidžiu. Man patinka. Tai lengvas, atpalaiduojantis strateginis žaidimas.
Mek: Paprastai vienokie ar kitokie mūsų pomėgiai atsiranda aplinkos veiksniams arba įvairiems objektams mus įtakojant. Ar žaidimus galima laikyti kai kurių mūsų pomėgių priežastimi? Ar pats save laikote įtakotu kokio nors žaidimo?
R. Rimeika: Galima, nes ilgai (nuolatos) žaidžiantys kompiuterinius žaidimus, kuriuose lenktyniaujama automobiliais, motociklais ar kitomis priemonėmis, o ypatingai smurtinius, žmogus susitapatina su herojais, o ilgainiui pradeda nebesuvokti ribos tarp žaidimo ir realaus pasaulio. Mes jau matome, kai dažnai pasaulyje ir Lietuvoje savo problemas žmones pradeda spresti žaidime įprastais metodais, o tada atsitinka žiaurios nelaimės.
Aš nesu įtakojamas jokio žaidimo, nes žaizdamas praleidžiu, gal tik kokius 0,01 procento savo laisvalaikio.
Mek: Ar žaidimų įtakai reikia numoti ranka? Ar reikia kažkaip tai kontroliuoti?
R. Rimeika: Numoti ranka negalima į jokias problemas. Šiandien Lietuvoje tai labai aktuali problema. Pirmiausia pati šeima yra atsakinga kaip, kada, kas ir kokius žaidimus gali žaisti. Valstybė turėtu tik pradėti žaidimų ženklinimą pagal jų pavojinguma žmonių psichikai, bet čia atsiremiama į “piratavimo” problemas. Suženklinus žaidimus visiems galima butu lengviau atsirinkti ir kontroliuoti, o ypač interneto kavinėse. Išsprendus piratavimo problemas, suženklinus žaidimus ir perkėlus atsakomybę interneto tiekėjams bei aktyviai apie tai informuojant visuomenę galima būtų dalinai spręsti šias problemas.
Mek: Yra manančių, kad žaidimų kontrolės klausimą galima būtų išspręsti tik pirmiausia pakeitus daugumos žmonių požiūrį į originalaus produkto pirkimą, nes kol tėvai mokys savo atžalas siųstis žaidimus per visokius torrent’us, dc++, eMule tol jokia kontrolės sistema neduos apčiuopiamos naudos. Ar tai reiškia, kad abu šie klausimai (piratavimas ir kontrolė) turi būti sprendžiami vos ne kartu?
R. Rimeika: Pilnai su tuo sutinku.
Mek: Turbūt daugelis kompiuterių vartotojų ir ne tik yra girdėję apie tokias organizacijas kaip LATGA, ANVA. Jos teoriškai turėtų ginti autorių teises, mažinti piratavimą. Nemaža dalis kūrėjų mano, kad šios organizacijos labiau vykdo veiklą tik dėl viešų, mažai duodančių naudos akcijų, todėl patys kūrėjai turi galvoti kaip gintis. Tuo tarpu torentų portalų prižiūrėtojai juokiasi, iš šių organizacijų nemokšiškų bandymų (kitaip tariant bandydami tai daryti, ką nelabai supranta), nutraukti nelegalios produkcijos platinimo veiklą. Ar tai reiškia, kad iš tokių organizacijų jokios naudos? Ar valstybė turi jas remti?
R. Rimeika: Mano manymu, iš šių organizacijų mažai naudos, nes jos nesuinteresuotos kovoti su piratavimu. Valstybė (tai jau bus pradėta daryti) turi finansuoti per konkursines programas kovotojus su piratavimu.
Mek: Tai kaip išspręsti piratavimo klausimą? O gal reikėtų kaip kokioje Prancūzijoje atjungti pirataujančius žmones nuo interneto?
R. Rimeika: Manau, kad tai gali buti viena iš išeičių, bet valstybė turi aiškiai reglamentuoti vartojimo procesą ir atsakomybę perkelti ant interneto tiekėjų. Žaidimų pardavimą įvairiose laikmenose kontroliuoti yra daug paprasčiau.
Mek: Korėja galima vadinti internetinių žaidimų lydere. Būtent dėl šių žaidimų realybėje dažniausiai ir kyla vienokios ar kitokios aistros. Kai kurios iš jų baigiasi tragiškai. Pavyzdžiui draugas draugą nužudo dėl kažkokių virtualių šarvų. Ir tokie įvykiai laikas nuo laiko pakliūna į jų spauda. Niekas dėl to jau per daug nesistebi. Tuo tarpu neseniai ir Lietuvoje įvyko vienas įvykis, kurio metu vienas L2 žaidėjas užkapojo žiauriai kirviu šunį vien dėl to, kad buvo išmestas iš klano. Ar tai reiškia, kad po kurio laiko ir Lietuvoje nusikaltimai susiję su žaidimais taps gana įprasti visuomenei? O gal mums pavyks to išvengti?
R. Rimeika: Lietuva yra atvira pasaulio dalis ir viskas kas vyksta pasaulyje anksčiau ar vėliau, vienokia ar kitokia forma ateina ir į Lietuvą. Mums nepavyks išvengti ir smurto, įtakoto žaidimų, pasireiškimo mūsų visuomenėje. Mes, tik suvienije suinteresuotų visuomeninkų, autorinių teisių gynėjų, vaiko teisių gynėjų, interneto tiekėjų ir valstybinių kontrolės institucijų veiklą, galime amortizuoti žiaurias žaidimų priklausomybės pasekmes.
Mek: Tas prastai „pasižymėjęs“ L2 veikėjas buvo jau 27 metų amžiaus. Tokiam amžiui jokie reitingavimai juk nebeturi įtakos. Kaip reikėtų apsaugoti visuomenę, kad tokie įvykiai nepasikartotų?
R. Rimeika: Šiuo atveju yra šeima. Pats žmogus gali nesuprasti, kad jis jau yra priklausomas nuo žaidimo todel šalia esantys šeimos nariai turetu kreiptis pagalbos į atitinkamas psichologines tarnybas.
Mek: Grįžkime prie Korėjos. Korėja yra kol kas viena iš šalių, kurioje tinklo žaidimuose yra mokesčių tikrai valstybei sistema. T.y. bet kokios žaidimuose operacijos su realiais pinigais yra apmokestintos. Ar Lietuvai tai būtų naudinga?
R. Rimeika: Negalėčiau vienareikšmiškai atsakyti į šį jūsų klausimą, bet manau, kad tai svarstytina įdėja.
Mek: Teko girdėti istorijų kaip SMS žinutėmis Lietuvoje kai kurie žaidėjai per mėnesį išleidžia po kelis ar daugiau šimtus litų vien tam, kad įsigytų kokių nors virtualių batų, šarvų, šalmų. Dėl pilnamečių dirbančių žaidėjų kaip ir nėra ką sakyti – juk jie masto savo galva. Bet pasitaiko taip, kad kai kada nepilnamečiai pradeda išleidinėti kur nors paslėptas tėvų santaupas. Tėvai dažniausiai apie tokie išleidimus sužino tik tada kai „šaukštai jau po pietų“. Ar valstybė turėtų kištis į šį klausimą?
R. Rimeika: Šiuo atveju visgi šeima ir tėvai turi prisiimti daugiau atsakomybės. Tėvams reikėtų rasti laiko bendrauti su savo vaikais ir žinoti kokiais finansiniais resursais jie disponuoja.
Mek: Kol kas visi klausimai – buvo vienaip ar kitaip susiję su žaidimais ir su jais susijusiais nusikaltimais, blogu elgesiu… Kad nepasirodytų visiems, kad su žaidimais gyvenimas yra labai blogas, turiu kelis klausimus apie žaidimų naudą. Kaip manote ar žaidimai turėtų būti naudojami mokyklose kai kurių dalykų mokymuosi? Kaip manote ką mokantis būtų didžiausia iš jų nauda? Kodėl?
R. Rimeika: Žaidimai, dėl juose esnčios informacijos, gali buti geriausia mokomoji priemonė. Jau ir dabar mokyklose žaidimai naudojami istorijos, matematikos, vairavimo įgūdžių mokymui.
Mek: Besėdint posėdžių salėje ir beklausant nuobuodžių diskusijų turbūt tenka kartais pamatyti, ką kiti Seimo nariai pažaidžia… Koks dažniausiai žaidžiamas jų žaidimas?
R. Rimeika: Diskusijos Seimo posėdžiuose nėra nuobodžios gal tik kartais kai kam per sunkios ir nesuprantamos, gal beprasmes… Man neteko matyti žaidžiančių posėdžiuose seimo narių, gal dėl to, kad mes visą laiką esame filmuojami ir niekas nenori atrodyti idiotiškai.
29 Komentarai
profeaX
tikriausiai nera zaides normalei,kad zinotu jog zaidimai jokios ytakos nedaro 😐
aiwaxx
seip keik as zaidiu istikruju lb daug bret itakos man nepadare nes reikia suprasti kur game kur ne beje sako seime niekas nezaidzia tikriausiai nenori pasakyti kad gedos nebutu jauciu ir jis pats pazaidzia :d
zetonas
keista jog jis mano jo LATGA ir ANVA nekovoja su piratavimu,juk jos ir pradejo valyti ivairias prekyvietes nuo nelegaliu dalykeliu,nematau ko cia pykti ant ju jai jie negali padaryt kazko super dideliem to-rrentu portalam – juk dauguma ju net ne Lietuvoje ir net tos valstybes kur laikosi sie portalai negali ju patvarkyti – zodziu kazkoks reklaminis posakis kad LATGA, ANVA neduoda jokios naudos,o atjunginejant vartotojus tik uzsidarys smulkus tiekejai ir bankrutuos, ir sumazes interneto vartotoju,net neabejoju kad koki 80% visu vartotoju tik ir naudojas internetu tam kad kazka atsisiust,praradus sia galimybes pereis prie mazai kainuojanciu letu planu kad tik paskaityti naujienas ar susimoket mokescius arba isvis atsijungs,nes negaus to ko nori is interneto,manau dalis tikrai pirktu originalus jai jie atsirastu musu parduotuvese iskart su visu pasauliu ir kaina butu prieinama musu salies statistiniam zmogui,pvz imkime labiau stiprios ekonomiskai salies vidutini zmogu,jis gauna ~3000euru,geimas kainuoja ~40Euru,atrodo visai normalu pagal to zmogaus uzdarbi,pas mus vidutinis zmogus gauna 1500-2000lt,geimas 150lt ir dazniausia jo nera o visam pasaulyje jis jau startaves,ne visi nori laukti rusu licenziovkes uz ~40lt… o dauguma jaunu vartotoju net ir nesupranta rusu ,kas liecia zaideju islaidas vitrtualiem turtam(itemam pvz) – koks skitumas kas kiek isleidzia?!! kodel pas mus visi lietuviai tik ir skaiciuoja kitu pinigus – turi,nori ,tegu perkasi,kam nuo to galva turi skaudet …. gal dar sugalvos mokescius tam kas perka daiktus,isvis butu kazkokia nesamone
Artojas
O kas keisto? LATGA ir ANVA smarkiai kovoja su piratavimu, bet tik tam tikrose sferose, kuriose suinterisuotuma turi ir produkcijos platintojai. Ar kažkam atrodo, kad ganėtinai ankstyvas piratinės lietuviškos muzikos nunykimas yra šiaip sutapimas.
O štai piratinių žaidimų paradvimo gatvėj ažvilgiu kovai su piratavimu manau ekonominė policija turėjo daugiau įtakos nei autorinių teisių gynėjai.
zetonas
va va as irgi pridurciau kad dauguma naujoviu yra nutekinama – kiek geimu buvo nutekinta per visa zaidimu istorija,kiek muzikos ar filmu … pati pradzia apsaugos turetu ir prasidet cia,o dabar zaidimo oficialiai dar nera o puse pasaulio jau pereje ,skamba smagiai
RMNDS
nenormalus
jmariusxxx
Keistai cia jis :-/
Pjovejas
Mažų mažiausiai vienokią įtaką matau: žmogus neberanda laiko išmokti taisyklingiau rašyti 😛 (jau net nekalbant apie angiško rašymo manieras ir pan.)
Kad ir kokia stipria psichika žmogus pasižymėtų, bet visada gręsia pavojus, kad žmogus mažų mažiausiai pradės skirti per daug laiko žaidimams 9nors ir nepradės švaistytis kirviu realybėje), mažiau jo palikdamas artimiesiems, mokslui, darbui, šiaip gyvenimui. o tokie dalykai nors ir nesimato iš karto ir akivaizdžiai, bet gali sukelti didelius nuostolius visai visuomenei.
Ausis
Alkoholį vartojantis asmuo irgi niekuomet nepripažins, kad tai daro kokią nors įtaką (bent iki tol kol neperžengs kritinės ribos).
Mus įtakoja kiekvienas gyvenimo momentas ir bet kur praleista gyvenimo sekundė ir neišimtis yra ir žaidimai. Kaip galima teigti, kad tavo gyvenimo ir tavo asmenybės neįtakoja žaidimai jeigu tarkim per dieną prie jų praleidi bent kokias 4-6val (kas sudaro 1/6 arba 1/4 visos paros laiko atitinkamai). Bet nereikia manyti, kad jeigu žaidimai įtakoja, tai turėtų tuomet pasireikšti žudimais gatvėje ir pan (čia iš tikro labai labai reti atvejai…). Žaidimai turi ir teigiamų įtakų kaip pavyzdžiui pagreitėjusi reakcija ir suintensyvintas mąstymas (neveltui ir kariuomenėje naudoja simuliacinius kompiuterinius žaidimus). Bet yra ir neigiama pusė, pagrindinis pavojus yra saviizoliacija savo pomėgio pasaulyje ir atitrūkimas nuo realybės… bet vėlgi čia paprasčiausiai galioja natūrali taisyklė: „kas per daug – tas nesveika“, taigi tiesiog svarbus nuolatinis saiko jausmo ugdymas.
kukus
Jei nebutu tu wisu Torentu ir emuliu turbut net nebeisijungciau intiko 😀
Zerutis
Aj nzn.. pvz man zaidimai kaip zaidimai.. pazaidi ir tiek.. jokios didesnes itakos tikrai nedaro, nei agresija kelia nei ka.. man tai kaip naujos pazintys vos ne xD
O realiai del piratavimo tj manau jog visos apsaugos, kokios jos bebutu yra bejeges..anksciau ar veliau nulauzia, nutekina ir pan. O beto ir interneto tiekejai spartina interneto planus, tjp kad tiesiog idealios salygos piratavimo lygiui augti, augti ir augti..
XBEAST
Zaidimu itaka nepriklauso nuo zaidimu.Nepriklauso nuo to kiek laiko jie zaidziami.Viskas priklauso nuo zaidejo.Pvz tas kur su kriviu uzkapojo suni ir taip kazkoks nenormalus buvo,biski psichiskai nestabilus.
Pasakykit nors viena games.lt nari,kuriam zaidimai daro itaka.Man atrodo,kad tokio nera. As zaidziu daug ziauriu zaidimu,bet nesu padares nieko ziauraus.Taigi manau zaidimai turetu buti uzdrausti narkomanams,girtuokliams ir seip psichiskai nesveikiems(smart)
airfox
Man labai patiko, šaunuolis, Mek.
gugu
nesuprantu ash tu politiku, gal jie ish kokio aukshtesnio, eilinio zhmogaus protu nesuvokiamo lygmenio. Net ir atsakinedamas i zhaidimu internetinio pulapio klausimus peza ta pati, ka ir priesh kiekvienus eilinius seimo rinkimus %)
„Valstybė (tai jau bus pradėta daryti) turi finansuoti per konkursines programas kovotojus su piratavimu.“
Ir vel tie ju konkursai, papildomiems ishplautiems pinigams. Jis shneka tai, ka nori girdeti eiline sheimos galva. O ir tu pachiu zhaidimu itaka priklauso nuo zhmogaus proto. Pasaulyje yra 6milijardai zhmoniu ir apie nusikaltimus gatvese zhaidimu tema girdime daugiausiai 10 kartu per metus todel drystu teigti, kd tai yra anomalijos. Ash geiminu lb daug kartais prasedzhiu 8h ir jokiu itaku neturiu. Mokausi, dirbu ir nepinu virtualybiu su savo gyvenimu. Shitas interviu yra bevertis vien del to, kd paskaichius pavadinima tik nori isitikinti ar bus parashyta tai, ka galima buvo nuspeti. Totalus pezalas be gedos jausmo.
Aciu uzh demesi
Symba.
kristaus_tevas
Symba/gugu tai vadinama rinkimine agitacija 🙂 is games.lt galima gauti palyginus daug rinkeju balsu… todel belekur kalbedamas jis negali sneket kazko kas nepatiktu rinkejams… todel ir spangsta apie finansavima, viesuosius konkursus ir panasiai
sveikuolis
as asmeniskai netikiu kad lietuvoje butu imanoma sustabdyti piratavima galim sakyti tas neimanoma.na nebent pasiektu lietuva toki gyvenimo lygi kaip airija anglija.bet tas neimanoma.o kuom blogai piratines kopijos jejgu nebutu piratavimo lietuvoje su tokiom zaidimu kainom paemus tai 90%geimeriu-konsolininku is dabar esanciu lietuvoje nezaistu kompiuteriniu zaidimu nes butu pernelyg brangu.o kas cia kalba vagyste tai.tai klysta nes jei cia butu rimta vagyste uz tai sodintu i kaleima.o ar sodinama i kaleima ne.kaip cia kazkada skaiciau pasidaryti piratine kopija tai tas pats kas pavokti is parduotuves kanors tai.na manau jejgu taip butu tiesa, tai uz pasidaryta piratine kopija ir jos laikima prie saves, ar uz padaryta kopija draugams turetume dideliu bedu.o ar taip yra ne.gali nestis pro policijos skyriu musuodamas ta piratine kopija ir tau niekas nej puse zodzio nepasakys.:)taip kad piratavimas buvo-yra- bus:klestejo-klesti-klestes.tik nuo pacio zmogaus poziurio viskas priklauso.:);)
gugu
ji reiktu paklausinet po rinkimu 🙂
princs
Siaip uz piratavima baudzia ir tikrai nepraeisi pro policija mosuodamas ta piratine kopija, nes piratavimas yra nusikaltimas t.y. autoriniu teisiu pazeidimas uz tai i kaleima GAL ir nepasodins taciau bauda tikrai gautum jei tave susektu, taciau jie nesekioja nes paprasciausiai tektu nubausti mano manimu ~70% visu turinciu interneta zmoniu tarp ju ir nemaza dali paciu baudeju.
martynas748
nu man tai buvo ziaureisiai kad kazkoks ….. per l2 kad ismete is clano uzkapojo suny nu matosi kad lietuvoj tikrai yra protingu zmoniu 😀
Scout
Tuoj isrinksim toki seima, kad matysim juos ne tik zaidziancius betir daugiau 😀