Šį kartą mes nusprendėme pasikalbėti su gana prieštaringai vertinamu LANVA vadovu Vytu Simanavičiumi. LANVA – tai organizacija, kuri Lietuvoje kovoja su piratavimu. Būtent dėl šios priežasties ji susilaukia tokių neigiamų vertinimų.
1. Kaip manote, kas yra labiausiai kaltas dėl to, jog piratavimas klesti: ar nelegalaus turinio skelbėjai ar jo vartotojai? Ir su kuria grandimi, platintojais, ar vartotojais, Jūs planuojate kovoti artimiausiu metu? Kuriai nelegalaus turinio skelbėjų grupei žadate skirti daugiau dėmesio: ar nelegalių kompaktinių diskų platintojams, ar internetiniams nelegalios informacijos šaltiniams?
– Piratavimo klestėjimo laikas po truputį stumiasi į praeitį. Nors iš šalies gali atrodyti, kad pirataujama tokiais pat mąstais kaip ir kažkada seniau, tačiau iš tikrųjų atlikus įstatymų pakeitimus dalis interneto vartotojų nustojo piratauti. Pagal fiksuojamus pažeidimus IPT turimus FTP serverius, P2P tinklus ir policijos atliekamus tyrimus matome postūmį į priekį. Tačiau piratavimas dar vis dėlto yra opi problema.
Labiausiai dėl pažeidimų kalti yra nelegalaus turinio skelbėjai. Jie dažnai būna ir tinklalapių, kuriuose platinamos neteisėtos kūrinių kopijos ar neteisėtai viešai skelbiami kūriniai savininkai.
Vartotojai taip pat linkę imti saugomą turinį nemokamai, todėl yra ir jų dalis kaltės. Pagrindinis LANVA dėmesys kreipiamas į platintojus. Bet nepaliksime ir vartotojų be dėmesio. Kaip pavyzdį galiu pasakyti, kad vienas dėl internetinio piratavimo atsakomybėn patrauktas asmuo nors yra vartotojas, bet kartu jis yra ir stambus platintojas – priklauso tinklalapio elitui ir yra padaręs daug žalos teisių turėtojams: (Linkomanija.net vartotojas vardu „sire69“ forume pradėjo diskusiją apie pažeidimus ir policijos veiksmus jo atžvilgiu. Jo upload/download duomenys iš tinklalapyje esančios informacijos:
sire69 (Išsiųsta 4.2 TB ; Parsisiųsta 1.7 TB; Ratio: 2.4 Klasė: LM elitas)
Šis vartotojas pats forumuose prisipažino, kad turėjo reikalų su policija. Teisme jis jau teigė kitaip,- kad nemoka siųstis kūrinių su P2P programa… Taigi vartotojai ir platintojai dažnai yra vieni ir tie patys asmenys. Todėl žiniasklaidoje dažnai pateikiamą informaciją apie atsakomybėn traukiamus interneto „piratus“, kad baudžiami vartotojai, galiu tik papildyti- jie ne tik vartotojai, bet ir neteisėto turinio skleidėjai.
Kai dėl laikmenų rinkos- tai patikrinimai atliekami nuolat, todėl šios kategorijos „piratai“ taip pat jaus nuolatinį dėmesį. Vis dėlto prioritetas bus skiriamas interneto „piratams“.
2. Ar Jūs artimiausiu metu planuojate taikyti sankcijas lietuviams, iš užsienio serverių besisiunčiatiems nelegalią informaciją?
– Galbūt ne artimiausiu metu, bet manau, kad pabandysime policijos pareigūnų pritaikyti sankcijas tokiems pažeidėjams. Sankcijas taiko valstybinės institucijos. Mes pateikiame pirminę medžiagą. Bet geriau būtų, jei vartotojai suprastų, kad siųsdamiesi neteisėtas filmų, muzikos, žaidimų ir programinės įrangos kopijas, jie remia tik piratus ir žlugdo pramogų industriją. Paprastas pavyzdys su lietuvišku filmu „Zero2“. Kai šis filmas buvo patalpintas P2P tinkluose, kino teatrų lankomumas krito virš trijų kartų. Savaime suprantama, kad tada kūrėjai negauna lauktų pajamų ir sudėtinga vystyti verslą, kurti naujus filmus.
3. Kaip kovosite su sustabdymo nepaisančiomis ir atsikuriančiomis internetinėmis svetainėmis, tokiomis kaip filmai.in (kuri ir vėl sustojo)?
-Giname teises vadovaudamiesi Lietuvoje galiojančiais teisiniais aktais. Lūžis jau pasiektas. Jei piratai „bėga“ į užsienį, reiškia veikla duoda rezultatų. Šiemet jau paskelbta IIPA (Tarptautinio Intelektinės Nuosavybės Aljanso) ataskaita Nr.301. Lietuva neįtraukta į jokius juodus ar pilkus sąrašus. Reiškiasi pažanga yra. Dabar laikas ir kitų šalių institucijoms imtis griežtesnių veiksmų. Matome, kad daugelis svetainių „persikėlė“ į Švediją. Informavome šios šalies Antipiratinę organizaciją apie tai. Linkomanija numačiusi perkelti serverius į Belgiją arba Rusiją, jei švedai juos uždarys. Bet yra nemaža tikimybė, kad ir tose šalyse jie neilgai galėtų tęsti veiklą, jei taip atsitiktų. Kaip minėjau anksčiau, jei pavyks įgyvendinti naują strategiją, tai stipriai sumažintume piratavimą. Matysime viską, kai pradėsime praktiškai atlikti veiksmus. Mėnesio laikotarpyje viskas turėtų išsispręsti.
4. Kokius pasiekimus savo veikloje laikote pačiais svarbiausiais?
– Vienas svarbiausių pasiekimų yra tai, kad vartotojai jau suvokia, kad jie piratauja. Reiškia jie jau mąsto apie savo veiksmus, dalis jų nustoja piratauti. Taip pat svarbiais pasiekimais galime laikyti tai, kad buvo išimti Torrent Tracker’iai (centriniai serveriai), laimėtos bylos. Ir jų buvo keletas, ne viena. Suformuota teisminė praktika. Sieksime ir toliau ginti intelektinės nuosavybės teises, todėl piratams patarčiau nutraukti savo veiklą.
5. Kaip vertinate vyriausybės siekį apmokestinti išorines informacijos laikmenas (daugiau apie tai rasite čia)?
– Apie tai buvo daug diskutuota, rašyta. Savaime suprantama, kad turi būti kompensacinis mechanizmas autoriams ir gamintojams už jų išimtinių teisių apribojimus. Bet mano manymu turėtų būti daugiau aiškumo. Vartotojai, kurie nekopijuoja saugomo turinio neturėtų mokėti papildomo mokesčio. Kaip tai išdiferencijuoti turėtų pasirūpinti vartotojus ir jų teises ginančios organizacijos. Nors mokestis iš esmės yra nedidelis, norint sukurti ne tik autorių bet ir vartotojų teises atitinkantį mechanizmą reikia tarpusavio dialogo. Jei vartotojai to nedaro, reiškia juos tai tenkina.
6. Kaip vertinate EA poziciją, jog demonstracinės versijos bus apmokestintos arba išnyks? Ar tai gali paskatinti piratavimą? (Juk dauguma žaidėjų, prieš pirkdami žaidimą nori jį patys išbandyti, o to negalėdami daryti atsisiųs nelegalią kopiją, bijodami mokėti už prastą produktą. Daugiau apie tai čia).
– Kiekvienas teisių turėtojas sprendžia kaip jam pasielgti su savo kūriniu. Tai jo teisė. Galiu pasakyti, kad daug kur Lietuvoje piratai pardavinėja demonstracines versijas, nors teisių turėtojai numatę, kad už jas mokėti nereikia. EA žaidimai tikrai yra užsirekomendavę tik iš geros pusės. NBA, Football, NHL, kitos serijos, – jų tikrai pristatinėti nereikia. Visi jau praktiškai žino jų žaidimus, išleidžiamos naujos jų versijos. Galbūt išnyko demonstracinių versijų poreikis. Tačiau jei jos liks ir bus apmokestintos, vartotojai tikrai pirks EA tiek demonstracines versijas, tiek žaidimus.
7. Lietuviškame internete visai nesunku surasti Jus įžeidžiančių tekstų, paveikslėlių… Ar manote, kad jei Lietuvoje dirbi darbą susijusi su autorinių teisių gynyba tai neišvengiamybė ir kitaip būti negali? Ar tai kažkokių padarytų klaidų rezultatas?
-Nesvarbu, kokį darbą dirbi, visada atsiras norinčių taip save „išreikšti“.
Pažiūrėkime į tai plačiau- internete įžeidinėjami visi: nuo eilinių piliečių iki aukščiausių šalies pareigūnų. Tačiau dėl to nė vienas nenustojo dirbti. Internete yra neigiamų ir negatyvių reakcijų apie daugelį žmonių. Atstovaujame LANVA narius ir giname jų teises. Jei žmogus pažeidinėja įstatymus, jis pyksta, kad yra baudžiamas. Tai rodo, kokia mūsų tautos sąmonė.
8. Garsiai teigėte, kad verta bausti kai kuriuos piratus kalėjimu… bet ar nevertėtų kažkaip tuomet ir bausti tų, kurie save vadina žurnalistais bei laikraščiuose, populiariuose internetiniuose portaluose ir žurnaluose publikuoja vienareikšmiškas ir autoriams bei jų gynėjams naujienas, straipsnius?
Dėl baudimo kalėjimu- tai buvo konkretus pokalbis su žurnalistu apie vieno konkretaus atsinaujinusio „piratinio“ portalo veiklą. Pokalbio metu aš pasakiau teiginį, kad įstatyme yra numatyta sankcija yra ir laisvės atėmimas, todėl galbūt pribrendo laikas tokiems piktybiniams asmenims šią bausmę taikyti. Tokios nuomonės laikosi intelektinės nuosavybės turėtojai- gamintojai, platintojai, kuriuos atstovaujame. Todėl norint apsaugoti legalų verslą galimos ir kraštutinės priemonės. Intelektinė nuosavybė yra turtas. Pagrįsti tai kiekvienam suprantamai galima paprasčiausiu būdu- perkamos licencijos rodyti filmus, atgaminti, platinti kūrinius, kitoms turtinėms teisėms. Todėl „piratavimas“ ir yra vagystė. Tai yra kūrinio „pasiėmimas“ neperkant licencijos. Daugelis nenori to suvokti ir vagia toliau. Žlugdoma pramogų industrija, kuri yra mūsų kultūros dalis.
Kai dėl žurnalistikos- masinės informacijos priemonės(spauda, kai kurie interneto portalai) yra komercija. Tai visi žino. Dalis straipsnių komercinėje spaudoje autorių ir gretutinių teisių tema būna tendencingi, gal ir užsakyti. Vieno žurnalisto, nušviečiančio visuomenę autorių teisių tema, bloge galime rasti užrašus „LM FTW“. Mano nuomone tai parodo kurią pusę remia šis leidinys, jei žurnalistas taip viešai išreiškia savo nuomonę. Piratai puikiai supranta ką tai reiškia. Ar tai neskatina „piratavimo“? Panašu į tai. Turime demokratiją, kurios visi taip siekėme. Žodžio laisvė yra svarbu. Bet kai ji klaidina visuomenę ar skatina daryti nusikaltimus, pažeidinėti įstatymus, tai jau tikrai blogai. Vienareikšmiai straipsniai rodo to leidinio nusistatymą už ar prieš įstatymą, todėl aš manau, kad bausti tendencingų žurnalistų galbūt nereikėtų. Aišku, jei straipsnyje nepažeidžiamos vieno ar kito asmens teisės.
Yra žurnalisto etika. Tik ar visi jos laikosi?
9. Neseniai Olandijos mokslininkai paskelbė savo tyrimo rezultatus, kuriuose teigiama, kad piratavimas skatina produktų prekybą, tačiau tyrime neužsimenama, kodėl panašiose šalyse pagal gyventojo vidutinį uždarbį skiriasi ir piratavimo lygis (pvz. Lietuva vs. Lenkija). Ką manote Jūs? Kokie esminiai kriterijai turi įtakos piratavimo lygio mažėjimui?
-Esminiai kriterijai yra šie:
[li]Šalies ekonominis išsivystymas. Kuo didesnė vartotojų perkamoji galia, tuo mažiau pirataujama.[/li][li]Vienas piratavimo lygių kriterijų yra teisėtos produkcijos kaina. Kainos dabar tikrai nedidelės ir produkcija įperkama visiems vartotojams.[/li][li]Visuomenės švietimas taip pat duoda savo rezultatą.[/li][li]Prevencija. Represinės priemonės nėra populiarios, tačiau nors ir daugeliui nepatinka, jos duoda savo rezultatą.[/li]
IIPA šiais metais neįtraukė Lietuvos į jokius „juoduosius“ sąrašus. Galime tik pasidžiaugti ir daryti išvadą, kad Lietuvoje visos Intelektinės nuosavybės gynimo institucijos dirba teisinga kryptimi.
10. To pačio tyrimo rezultatuose parodoma, kad žaidėjai daug mieliau perka originalius žaidimus po to kai juos buvo prieš tai „nupiratavę“. Tuo tarpu filmų mėgėjai keliais kartais mažiau lyginant su žaidėjais linkę, ką nors pirkti. Kodėl Jūsų manymu gali gautis tokia nelygybė?
– Gali būti, kad skiriasi šių vartotojų grupių perkamoji galia. Priežastys gali būti įvairios. Taip pat piratinės žaidimų versijos ne visada būna pilnos.
11. Vėl klausimas susijęs su tuo pačiu tyrimu. Net ir Olandijoje yra nemažai tokių, kurie teigia, kad „Crysis“ vertas tik 7 dolerių… Tuo tarpu kuriant tokio lygio žaidimą paprastai reikia investuoti bent kelis milijonus dolerių. Kad visa tai atsipirktų ir būtų dar kažkoks pelnas (juk būsimo žaidimo kūrimo kaštai bus didesni + rezervų juk reikia) reikėtų parduoti irgi bent milijoną žaidimo kopijų, kas ne visada įmanoma būtų net ir nepirataujant. Ar tokie tyrimo rezultatai parodo tai, kad dabar sugebančių suvokti kitų žmonių kūrinių vertes belikę tik vienetai? Galbūt tai esminė problema, bandant kovoti su piratavimu?
-Dabartinė visuomenė nevertina kitų triūso. Visi nori visko, nemokamai, ir tokiu būdu, kokiu jam(vartotojui) patogu. Galbūt banalu, tačiau tai atsirado dėl pakitusio žmonių gyvenimo, jo kokybės. P2P failų mainai prie to ypač prisidėjo. Dažnai diskusijose keliamas klausimas- duokite vartotojams už kainą, kurią jie gali mokėti. Kaip galima parduoti žemiau už savikainą? Kai seniau pramogų industrija generavo milijardus, buvo lėšų investicijoms. Jei duosime nemokamai, kaip bus galima kurti, iš kur verslui paimti investicijų? Vartotojų nenoras mokėti yra viena iš piratavimo problemų.
12. „Humble Indie Bundle“ akcijos metu buvo surinkta nemaža suma, bet nepaisant to, kad jos metu buvo galima mokėti kiek nori buvo visvien pirataujama. Skaitant akcijos organizatoriaus blog’o įrašą šia tema bei po juo esančius komentarus, susidaro nuomonė, kad viena iš pagrindinių priežasčių buvo nesugebėjimas pasinaudoti apmokėjimo sistema. (pvz. juk nepilnamečiai pirataujantys vartotojai paprastai neturi kreditinių kortelių pirkiniams internete)… Bet grįžkim Lietuvon: Kaip manote koks procentas Lietuvos vartotojų piratauja vien todėl, kad nesugeba apsimokėti už pirkinius internete?
– Paaugliai, niekaip patys negali apmokėti internetu, neturėdami kreditinių kortelių. Tuo turėtų pasirūpinti tėvai ir skirti tam laiko. Tyrimų, kiek procentų vartotojų piratauja, dėl to, kad nesugeba apmokėti internete, kiek man žinoma Lietuvoje nėra atlikta, todėl sunku būtų atsakyti. Tačiau nepamirškime to, kad yra parduotuvės, kuriose yra tie patys legalūs produktai. Todėl išeitis visada yra, tik reikia noro.
13. Ar nemanote, jog žaidimų pardavėjai turėtų mažinti kainas? Juk ne kiekvienas, ypač krizės metu, gali sau leisti mokėti 200 Lt. O juk tada žmogus priverstas pradėti piratauti.
– Žaidimų kainos svyruoja nuo 3 litų iki 200 litų. Kainos priklauso nuo gamintojo, žaidimo išleidimo laiko. Suprantu vartotojų norą kuo greičiau pažaisti naują žaidimą. Bet jei to neleidžia galimybės? Gal reikėtų tada palaukti, kol nukris kaina? Su naujais automobiliais irgi visi nori važinėti, bet ne visi gali tai sau leisti.
Pramogų industrija yra visos šalies ekonomikos dalis,-sukuriamos darbo vietos, mokami mokesčiai valstybei. Kainos nustatomos optimalios, kad produktas atsipirktų ir uždirbtų tolimesnei kūrybai. Žmogus niekada neverčiamas piratauti. Lietuvos platintojai siūlo didžiausius asortimentus tiek muzikos, filmų ir žaidimų visuose Lietuvos prekybos tinkluose. Tik tereikia nueiti ir išsirinkti savo galimybes bei poreikį atitinkantį žaidimą ar kitą produktą.
91 Komentarai
-MoDZas-
Seip ne taip prisiverciau perskatyt ta interviu su baltuoju megztuku,. Nu ka, matosi zmogus tikrai nera apsisvietes tuom ka daro, ypac del zaidimu. Nei vieno logisko teiginio nepateike, kodel reikia pirkti originalius zaidimus. Ezino nei kodel piratai, nupiratave koki zaidima, po kiek laiko perka originala. Aisku, teiginiu yra daug, bet bent viena cia turbut kiekvienas is games.lt pasakytu. Jau net neminekim to, kad nei kainu padorai nezino. Apmokejimai – pagal ji, zaidimu kainos tiek internetinese parduotuvese, tiek Lietuvos prekybos centruose vienodos. Absurdas, internete zaidima galima kone perpus pigiau isigyti.Tai gal reiktu daryti isvada, jog vietoj sapalioniu apie piratavima, pamokykit prasmingu dalyku, kreditines isigijima, pirkimus, salygas, nebutu geriau baltasis megztinuk ?
Isvis, beveik kas antrame klausime: galbut, turbut… Atsiprasau, bet nemanau, jog zmogus uzsimantis tam spacializuota veikla ir gaunat ta tema klausimus, vartotu tokius zodzius. Dar, niekur nemaciau, jog kazkas padrdavinetu, dar nelegaliai demo versijas, is kur jis traukia tokius zodzius, net neisivaizduoju.
O dabar rezultatai, isvis prajuokino, ju pagrindinis rezultatas „yra tai, kad vartotojai jau suvokia, kad jie piratauja.“ sitas nuzude 😀 Net patys bukiausi, kurie ismoskta naudotis internetu ir siustis duomenis is trackeriu supranta, kad tai yra piratavimas.
Isvada: zmogus tik isivaizduoja, jog kazka daro, ir vaizduoja, jog kazka zino. Nereikia detis ir daryti ti, ko nezinai ir nemoki. Apskritai, kova su piratavimu, kaip su vejo malunais, kol nemazins kainu zaidimams, programoms, muzikai, filmams ir t.t. zmones toliau pirataus. Nejaugi sunku suprast, kiekvieno pirato neuzdarysi, kalejmuose vietu tiek nebus, baudu visiems neisrasysi – pinigu dar tiek nepispauzdino. ATSIMERK BALTASIS MEGZTUK, ATSIMERKI !!!!
dizaika
Tu pofig, adminas super fotke ikele cia, juodai pakele nuotaika vakare 😀 Super! Man tai juokinga kai zmogus nori ipust tokia grandijozine ideja, davai dar koks atsiras Guminukas nusiteikes pries ZIV, kuris tau pyst, issoks nakti pries akis ir sakys, a ko be gumytes updeita darai? 😀 aisku daug galim tokiu doroves keliu primast, bet tik ne tokiam Kubilistane.
benazas
Gausu parduotuvių kur x360 žaidimą senesnį gali nusipirkt 20-50LT o naują 7-100. Jau 120 MAX….
Gediminas – su tavim sutinku ir tikiuosi to pačio
Pow3reXe
Klounas tas megztukas. 🙂
Sako piratavimo laikai praėjo. 😀 Jie dar tik įsibėgėjo. 🙂 Sako, sumažino piratų, kažkodėl jų tikrai nesumažėjo, o net gi padaugėjo (vis daugiau žmonių įsigyja PC ir internetą. 🙂 ).Gal ir sumažėjo šiek tiek, nes emigruoja daug, kas 😀 O FTP išjungimai, tai čia visiems giliai, atgyvenęs dalykas čia. 🙂
O kainos tikrai vidutiniam Lietuvos paaugliui įkandamos. 🙂 Ir šiaip, net uždirbantiems vidutinį uždarbį, neįkandamos. 🙂 Vos žmonės galą su galu suduria, jis kalba apie įkandamumą.
Jei man būtų reikėja susipirkit, visą muziką, softą , žaidimus, filmus ir t.t.Tai nežinau ką reiktų daryt. 🙂
Meshqis
LANVA, kaip ir Lietuvos vyriausybė galvoja ne nuo to galo. Kažkodėl visas pasaulis kovoja su P2P tinklais, bet nelaimi. Lietuva kažkokia antgamtinė valstybė, kad čia kažkas kitaip būtų?
Linkomnija.net neturėtų būti pagrindinis LANVA taikinys. Užtenka internetinius skelbimus pavartyti ir tiek potencialių klientų V. Simanavičius surastų…
Beje, jei jau žmogaus darbas yra kovoti su piratavimu, ar jis pats galėtų piratinę žaidimo kopiją atskirti nuo originalios?
Čia vos ne tas pats, kas dirbti statybininku, ir nemokėti rišamojo mišinio paruošti.
formis
Cluberis,
bet pripažink, tu konstatuoji vieną iškraipytą faktą. Su visomis tavo idėjomis visiškai sutinku, tačiau… piratavimas pernelyg masiškas, kad čia būtu pavienė problema. Tavo surežisuotoje situacijoje yra vienas vargšas tarp turtingų, kuris socialiai išstumiamas iš visuomenės, nes neturi galimybės sekti paskutinės mados klyksmų. Priderinus dalykus, kad piratavimas labai paplitęs, gauname atvirkštinius variantus 1. vaikas kuris nepiratauja, sunkiai randa kalbą su pirataujančiais(net jeigu ir dėl finansinės situacijos gali matyti, pirkti kas naujausia) 2. „apsimetėlių“ yra dauguma ir problema gaunasi tokia, kad patys vartotojai sukuria tokią aplinką, nes niekas negali sau to leisti, bet pirataudami tą gauna.
Taigi, jei V. Simanavičius pernelyg pervertina žmonių finansines galimybes, tavo dėstoma versija pervertina pačius „poreikius“ visuomenės. Jeigu piratai imtu tik tikrai labai retas programas, retus filmus, retą mūsuose muziką, žaidimus kurių į Lietuvą neatveža, niekas nekeltu didelio šurmulio. Bent jau tokio koks dabar. Tačiau kai viskas imama urmu, tikrai pagrįstai galima klausti: ar tikrai toks poreikis, ar tiesiog nėra noro ką nors legalaus nusipirkti?
Aresto
„siųsdamiesi neteisėtas filmų, muzikos, žaidimų ir programinės įrangos kopijas, jie remia tik piratus ir žlugdo pramogų industriją“ – apteke MILIJARDAIS LITU, zvaigzdes bet kokio parsyvo filmo vazineja ferariais, nekalbu apie studiju vadovus… tai cia jie taip zlunga? Kai bus atlyginimai zmoniski, tai reikalingus dalykus pirksiu ( kam man pvz pirkt photoshop programa jei as isijungiu karta i menesi ja kai ji kainuoja apie 1000lt?) Paprasciausiai uzsienio kompaniju pertekusiu pinigais interesus atstovaujanti organizacija, moka geras babkes ir smaugia jis tautiecius, ir dar apie morale postringauja. Jei zmogus negaletu parsisiut tai sedetu ir ziuretu telika, ir vis tiek negautu jokio pelno, kiek lietuvoje zmoniu gali moketi po 20-50 litu uz filmo perziura namie? ar 100-150 litu uz 12 valandu zaidimo malonuma? nebent tie kurie patys vagia, sedi valdzioje ir vagia tie tai aisku laisvai ipirktu. Ir kas idomiausia ju negaudo niekas, atsiperka keliu tukstanciu baudomis, o pries zmones nepadarancius jokios zalos, bylos, ieskiniai, megztukas…
SparksLT
Benzazas – as zinau kur pigiau gaut orginalu, bet tik per pazintis, o vat kitas zmogus ir nezino, ir turi pirkti is tokiu Topiku ir BMS’u.
antipolicija
sekmes megztukui ir toliau failint 😀
hexeris
Bet tai jis iš karto nusišneka. Kur tokia statistika, kad mažėja piratavimas? Atvirkščiai, piratavimas didėja didžiuliai mąstais, nes pati LANVA jį išprovokavo. Dabar daug žmonių pradės ieškotis tos Link……. ir išbandyti uždrausto vaisiaus.
Jau nebekalbu toliau apie jo atsakymus 5-toko lygio. Jau ko jau ko, bet piratavimo niekas nesustabdys, kiek jis be gąsdinti, kiek jis rodytų savo išgalvotus stats, piratavimas buvo ir bus, jį sustabdyti gali tik daug aukštesnės institucijos(seimas), o ne kažkokia urvinė firmelė, sumaniusi prilobti pinigėlių iš nekaltų žmonių.
Beje, gal tegul jis tos LM nebekiša, nes ta LM ir bus LM, tegul ir uždarys ją, atsiras naujas LT saitas, neatsiras – tam yra daugybę puslapių, kur galima rasti daug nuhakintų žaidimų, programų, knygų etc…
Aresto> Jugi šito saitšūd….. adminas(ar kas ten) yra Artojas – totalus „nepiratas“, graudžiausia asmenybė, tai kad nesitikėk, kad kas atsilieps į tavo komentarą.
Dar kartą beje: Puikus pavyzdys, kad piratavimas liko ir liks – TPB(kitaip žinoma ThePirateBay), arba vieni iš pirmųjų torentų išradėjų, kuriuos jau yra „uždarę“ gal 100 daugiau kartų, bet ryte jie toliau dirba visu galingumu. Va kur tikras piratavimas.
Syd
Manau, kad Lanvos kova su piratavimu yra tolygi kovai su vejo malunais. Lietuvos perkamoji galia yra 2-3 kartus mazesne, nei europoje. Nepaisant to, kainos video zaidimams, filmams, muzikai yra ne viena karta didesnes nei vakaru europoje. Tiketis, kad esant tokiems pragyvenimo standartams Lietuvoje panaikinus viena ar kita serveri sumazes piratavimas – naivu. Geriausiu atveju(jei lietuvoje nebebus torrent’u portalu, kaip linkomanija) zmones prades siustis failus is uzsienio serveriu. Zinoma, siuntimu kiekis sumazes, taciau ar padides legaliai isigijamu produktu kiekis? Jeigu nera atliekamu lesu siu produktu isigyjimui, ar jie bus perkami? Mano nuomone, tol, kol perkamoji galia bus maza, tol vyraus piratavimas. Jei butumem uzdara valstybe, neturinti priejimo prie uzsienio saliu puslapiu, tuo atveju galbut Lanvos vizija bent per nago juodima priartetu prie realybes(turiu omeny, jog butu isigijama daugiau legaliu produktu). Taciau dabar ir mazi vaikai moka naudotis translate.google.com ir gali be vargo parsiusti duomenis netgi is azijietisku puslapiu. Tikiuosi, jog jus turite svariu argumentu, kuriais tikite, tolimesniam savo tikslu igyvendimui, nes priesingu atveju jums gali buti labai sunku.
Original_Prankster
Vaje, vaje, Gediminai. Tiek minusų ant tavo post’o. Kaip čia taip? 🙂
EDman
Lietuvis tai lietuvis, nors ir is salcininku, bet tiesiog panasu, kad turi turtingus tevelius, o ant savo uzpakaliuko ir nesedejes (vgtu stipendijos tikrai neuztenka, jei isvis tokia gauna…), tai bepigu jam cia kalbeti.
miozeriux
hmm, uztenka jeigu jis nesimaitina, neina i lauka, neperka drabuziu, nemoka mokesciu, ir neturi kitu pomegiu apart zaidimu 😀
jpr
Galėjo vienas iš klausimų būti apie jo pačio piratavimą, kada jis liovėsi ir pan. (ar jis niekada to nedarė?). Ar jo giminės, draugai nepiratauja ir t.t. Įdomu būtų apie tai perskaityti. ;]
O šiaip.., kainos tikrai nėra prieinamos. Ne kiekvienas dirbantis gali nusipirkti, ką jau kalbėti apie likusiuosius (nepasiteisinimas vagystei, bet taip kategoriškai teigti apie kainas, taip pat negalima). Žaidimai, filmai, muzika – na dar gal ir įmanoma atrasti išeičių. Pats kai nebežaidžiu, tai žaidimai nebeaktualu (bet pataupant gal ir įmanoma būtų išsirinkti kokį vieną naują). Dainas galima pirkti ir po vieną, nebutinai visą albumą (išspręsta). Filmus (bent jau naujausius) galima pažiūrėti ir kino teatre (aišku, ne visur jie yra.. vėl problema), tarp kitko per yomayo diena tik 6-8 litai.. (vėl kita problema su senesniais, nesidomėjau nuomos punktais, bet iš komentarų susidaro įspūdis).
O ką daryti tiem, kuriem reikia programų? Mokėti kaip minimum pusę tūkstančio už kelis paketus? Gerai, kad šiais laikais studentams jos parūpinamos nemokamai.. kitaip neįsivaizduočiau savo padeties. ;]
Cluberis
Formis – tu truputi nesupratai 🙂 tas vaikas nebūtinai yra tarp turtingų, gal net labiau galima pasakyti, kad dauguma jo klasės yra pirataujantys vaikai.
Logiškai pamastyk, kiek normalioje mokykloje ir klasėje turtingų vaikų ? aš kiek pamenu iš mokyklos tai kokie 3-5 buvo turtingi, likusioji 10-20 klasės mokinių nėra turtingi, vieni geriau laikosi finansiškai kiti blogiau, bet pagrindinė linija, kad visi nėra turtingi. Visi nori prilygti turtingiems, tad vienas „nusikačalina“, pasižiūri ir pradeda pasakotis, kitas nenori atsilikti ir tas „nusikačalina“ ir t.t. Aišku, priežasčių gali būti vaikai ir paaugliai labai smalsus, reklama įvairiausių filmų kur tik eini paskatina jų norą pamatyti ir t.t. tad jis „nusikačalina“ ir t.t. ir t.t. Galutinis rezultatas, kad 80 proc klasės mokinių kačalinasi vieną ar kitą filmą, nes jų draugai taip darė. Pagrindinė tema mokyklose tampa LM ar torrent.lt apkvietimai ir vienu žodžiu patys suprantame kuo viskas juda.
Lietuvoje ne šeipsau visi sako, kad krizė jaučiama stipriai, tikrai skurdžių šeimų gal net dvigubai daugiau negu turtingujų, tad mano surežisiuota situacija nėra apie vieną vaiką tarp turtingų, o grandininę variaciją.
Aišku, visą tai aiškinu, nes esu įsitikinęs, kad tikrai daugiau nei puse proc. „Kačalintojų“ neviršyja 25 metų ribos.
Nevietinis
Geriau piratau cia, negu gaut kulka i galva ten 🙂
MuRDeR_LT
Kalbant apie žaidimus, mano manymu, piratavimas yra „crac.k’inimas“ ir CD Key/Serial padirbimas. 🙂
EDman
O jeigu nusiperki zaidima ir no-cd naudoji tik delto, kad nereiketu gadinti rom’o ir pacio optinio disko, bei sutaupyti el. energijos? Tai jau esi piratas?
Truputi mastyk ka rasai.
formis
Cluberis, nesupratai vienos mano minties. Aš sakiau, kad piratavimo mastai atskleidžia jog pas mus paklausa kyla kaip ankščiau kilo nekilnojamojo turto burbulas. Daugumos tokia logika, jog jei nepiratausi, būsi kažkas… Ir tik todėl, kad kiti piratauja. Kaip kai kas sako, viskas priklauso nuo prieinamumo. Prisigerti norintysis ir po 22 valandos ras taškiuką kur pardavinėjamas pilstukas, kai tuo tarpu normalus tiesiog pasakys gana(užtenka, nėra ir nereikia…) 🙂