Šį kartą mes nusprendėme pasikalbėti su gana prieštaringai vertinamu LANVA vadovu Vytu Simanavičiumi. LANVA – tai organizacija, kuri Lietuvoje kovoja su piratavimu. Būtent dėl šios priežasties ji susilaukia tokių neigiamų vertinimų.
1. Kaip manote, kas yra labiausiai kaltas dėl to, jog piratavimas klesti: ar nelegalaus turinio skelbėjai ar jo vartotojai? Ir su kuria grandimi, platintojais, ar vartotojais, Jūs planuojate kovoti artimiausiu metu? Kuriai nelegalaus turinio skelbėjų grupei žadate skirti daugiau dėmesio: ar nelegalių kompaktinių diskų platintojams, ar internetiniams nelegalios informacijos šaltiniams?
– Piratavimo klestėjimo laikas po truputį stumiasi į praeitį. Nors iš šalies gali atrodyti, kad pirataujama tokiais pat mąstais kaip ir kažkada seniau, tačiau iš tikrųjų atlikus įstatymų pakeitimus dalis interneto vartotojų nustojo piratauti. Pagal fiksuojamus pažeidimus IPT turimus FTP serverius, P2P tinklus ir policijos atliekamus tyrimus matome postūmį į priekį. Tačiau piratavimas dar vis dėlto yra opi problema.
Labiausiai dėl pažeidimų kalti yra nelegalaus turinio skelbėjai. Jie dažnai būna ir tinklalapių, kuriuose platinamos neteisėtos kūrinių kopijos ar neteisėtai viešai skelbiami kūriniai savininkai.
Vartotojai taip pat linkę imti saugomą turinį nemokamai, todėl yra ir jų dalis kaltės. Pagrindinis LANVA dėmesys kreipiamas į platintojus. Bet nepaliksime ir vartotojų be dėmesio. Kaip pavyzdį galiu pasakyti, kad vienas dėl internetinio piratavimo atsakomybėn patrauktas asmuo nors yra vartotojas, bet kartu jis yra ir stambus platintojas – priklauso tinklalapio elitui ir yra padaręs daug žalos teisių turėtojams: (Linkomanija.net vartotojas vardu „sire69“ forume pradėjo diskusiją apie pažeidimus ir policijos veiksmus jo atžvilgiu. Jo upload/download duomenys iš tinklalapyje esančios informacijos:
sire69 (Išsiųsta 4.2 TB ; Parsisiųsta 1.7 TB; Ratio: 2.4 Klasė: LM elitas)
Šis vartotojas pats forumuose prisipažino, kad turėjo reikalų su policija. Teisme jis jau teigė kitaip,- kad nemoka siųstis kūrinių su P2P programa… Taigi vartotojai ir platintojai dažnai yra vieni ir tie patys asmenys. Todėl žiniasklaidoje dažnai pateikiamą informaciją apie atsakomybėn traukiamus interneto „piratus“, kad baudžiami vartotojai, galiu tik papildyti- jie ne tik vartotojai, bet ir neteisėto turinio skleidėjai.
Kai dėl laikmenų rinkos- tai patikrinimai atliekami nuolat, todėl šios kategorijos „piratai“ taip pat jaus nuolatinį dėmesį. Vis dėlto prioritetas bus skiriamas interneto „piratams“.
2. Ar Jūs artimiausiu metu planuojate taikyti sankcijas lietuviams, iš užsienio serverių besisiunčiatiems nelegalią informaciją?
– Galbūt ne artimiausiu metu, bet manau, kad pabandysime policijos pareigūnų pritaikyti sankcijas tokiems pažeidėjams. Sankcijas taiko valstybinės institucijos. Mes pateikiame pirminę medžiagą. Bet geriau būtų, jei vartotojai suprastų, kad siųsdamiesi neteisėtas filmų, muzikos, žaidimų ir programinės įrangos kopijas, jie remia tik piratus ir žlugdo pramogų industriją. Paprastas pavyzdys su lietuvišku filmu „Zero2“. Kai šis filmas buvo patalpintas P2P tinkluose, kino teatrų lankomumas krito virš trijų kartų. Savaime suprantama, kad tada kūrėjai negauna lauktų pajamų ir sudėtinga vystyti verslą, kurti naujus filmus.
3. Kaip kovosite su sustabdymo nepaisančiomis ir atsikuriančiomis internetinėmis svetainėmis, tokiomis kaip filmai.in (kuri ir vėl sustojo)?
-Giname teises vadovaudamiesi Lietuvoje galiojančiais teisiniais aktais. Lūžis jau pasiektas. Jei piratai „bėga“ į užsienį, reiškia veikla duoda rezultatų. Šiemet jau paskelbta IIPA (Tarptautinio Intelektinės Nuosavybės Aljanso) ataskaita Nr.301. Lietuva neįtraukta į jokius juodus ar pilkus sąrašus. Reiškiasi pažanga yra. Dabar laikas ir kitų šalių institucijoms imtis griežtesnių veiksmų. Matome, kad daugelis svetainių „persikėlė“ į Švediją. Informavome šios šalies Antipiratinę organizaciją apie tai. Linkomanija numačiusi perkelti serverius į Belgiją arba Rusiją, jei švedai juos uždarys. Bet yra nemaža tikimybė, kad ir tose šalyse jie neilgai galėtų tęsti veiklą, jei taip atsitiktų. Kaip minėjau anksčiau, jei pavyks įgyvendinti naują strategiją, tai stipriai sumažintume piratavimą. Matysime viską, kai pradėsime praktiškai atlikti veiksmus. Mėnesio laikotarpyje viskas turėtų išsispręsti.
4. Kokius pasiekimus savo veikloje laikote pačiais svarbiausiais?
– Vienas svarbiausių pasiekimų yra tai, kad vartotojai jau suvokia, kad jie piratauja. Reiškia jie jau mąsto apie savo veiksmus, dalis jų nustoja piratauti. Taip pat svarbiais pasiekimais galime laikyti tai, kad buvo išimti Torrent Tracker’iai (centriniai serveriai), laimėtos bylos. Ir jų buvo keletas, ne viena. Suformuota teisminė praktika. Sieksime ir toliau ginti intelektinės nuosavybės teises, todėl piratams patarčiau nutraukti savo veiklą.
5. Kaip vertinate vyriausybės siekį apmokestinti išorines informacijos laikmenas (daugiau apie tai rasite čia)?
– Apie tai buvo daug diskutuota, rašyta. Savaime suprantama, kad turi būti kompensacinis mechanizmas autoriams ir gamintojams už jų išimtinių teisių apribojimus. Bet mano manymu turėtų būti daugiau aiškumo. Vartotojai, kurie nekopijuoja saugomo turinio neturėtų mokėti papildomo mokesčio. Kaip tai išdiferencijuoti turėtų pasirūpinti vartotojus ir jų teises ginančios organizacijos. Nors mokestis iš esmės yra nedidelis, norint sukurti ne tik autorių bet ir vartotojų teises atitinkantį mechanizmą reikia tarpusavio dialogo. Jei vartotojai to nedaro, reiškia juos tai tenkina.
6. Kaip vertinate EA poziciją, jog demonstracinės versijos bus apmokestintos arba išnyks? Ar tai gali paskatinti piratavimą? (Juk dauguma žaidėjų, prieš pirkdami žaidimą nori jį patys išbandyti, o to negalėdami daryti atsisiųs nelegalią kopiją, bijodami mokėti už prastą produktą. Daugiau apie tai čia).
– Kiekvienas teisių turėtojas sprendžia kaip jam pasielgti su savo kūriniu. Tai jo teisė. Galiu pasakyti, kad daug kur Lietuvoje piratai pardavinėja demonstracines versijas, nors teisių turėtojai numatę, kad už jas mokėti nereikia. EA žaidimai tikrai yra užsirekomendavę tik iš geros pusės. NBA, Football, NHL, kitos serijos, – jų tikrai pristatinėti nereikia. Visi jau praktiškai žino jų žaidimus, išleidžiamos naujos jų versijos. Galbūt išnyko demonstracinių versijų poreikis. Tačiau jei jos liks ir bus apmokestintos, vartotojai tikrai pirks EA tiek demonstracines versijas, tiek žaidimus.
7. Lietuviškame internete visai nesunku surasti Jus įžeidžiančių tekstų, paveikslėlių… Ar manote, kad jei Lietuvoje dirbi darbą susijusi su autorinių teisių gynyba tai neišvengiamybė ir kitaip būti negali? Ar tai kažkokių padarytų klaidų rezultatas?
-Nesvarbu, kokį darbą dirbi, visada atsiras norinčių taip save „išreikšti“.
Pažiūrėkime į tai plačiau- internete įžeidinėjami visi: nuo eilinių piliečių iki aukščiausių šalies pareigūnų. Tačiau dėl to nė vienas nenustojo dirbti. Internete yra neigiamų ir negatyvių reakcijų apie daugelį žmonių. Atstovaujame LANVA narius ir giname jų teises. Jei žmogus pažeidinėja įstatymus, jis pyksta, kad yra baudžiamas. Tai rodo, kokia mūsų tautos sąmonė.
8. Garsiai teigėte, kad verta bausti kai kuriuos piratus kalėjimu… bet ar nevertėtų kažkaip tuomet ir bausti tų, kurie save vadina žurnalistais bei laikraščiuose, populiariuose internetiniuose portaluose ir žurnaluose publikuoja vienareikšmiškas ir autoriams bei jų gynėjams naujienas, straipsnius?
Dėl baudimo kalėjimu- tai buvo konkretus pokalbis su žurnalistu apie vieno konkretaus atsinaujinusio „piratinio“ portalo veiklą. Pokalbio metu aš pasakiau teiginį, kad įstatyme yra numatyta sankcija yra ir laisvės atėmimas, todėl galbūt pribrendo laikas tokiems piktybiniams asmenims šią bausmę taikyti. Tokios nuomonės laikosi intelektinės nuosavybės turėtojai- gamintojai, platintojai, kuriuos atstovaujame. Todėl norint apsaugoti legalų verslą galimos ir kraštutinės priemonės. Intelektinė nuosavybė yra turtas. Pagrįsti tai kiekvienam suprantamai galima paprasčiausiu būdu- perkamos licencijos rodyti filmus, atgaminti, platinti kūrinius, kitoms turtinėms teisėms. Todėl „piratavimas“ ir yra vagystė. Tai yra kūrinio „pasiėmimas“ neperkant licencijos. Daugelis nenori to suvokti ir vagia toliau. Žlugdoma pramogų industrija, kuri yra mūsų kultūros dalis.
Kai dėl žurnalistikos- masinės informacijos priemonės(spauda, kai kurie interneto portalai) yra komercija. Tai visi žino. Dalis straipsnių komercinėje spaudoje autorių ir gretutinių teisių tema būna tendencingi, gal ir užsakyti. Vieno žurnalisto, nušviečiančio visuomenę autorių teisių tema, bloge galime rasti užrašus „LM FTW“. Mano nuomone tai parodo kurią pusę remia šis leidinys, jei žurnalistas taip viešai išreiškia savo nuomonę. Piratai puikiai supranta ką tai reiškia. Ar tai neskatina „piratavimo“? Panašu į tai. Turime demokratiją, kurios visi taip siekėme. Žodžio laisvė yra svarbu. Bet kai ji klaidina visuomenę ar skatina daryti nusikaltimus, pažeidinėti įstatymus, tai jau tikrai blogai. Vienareikšmiai straipsniai rodo to leidinio nusistatymą už ar prieš įstatymą, todėl aš manau, kad bausti tendencingų žurnalistų galbūt nereikėtų. Aišku, jei straipsnyje nepažeidžiamos vieno ar kito asmens teisės.
Yra žurnalisto etika. Tik ar visi jos laikosi?
9. Neseniai Olandijos mokslininkai paskelbė savo tyrimo rezultatus, kuriuose teigiama, kad piratavimas skatina produktų prekybą, tačiau tyrime neužsimenama, kodėl panašiose šalyse pagal gyventojo vidutinį uždarbį skiriasi ir piratavimo lygis (pvz. Lietuva vs. Lenkija). Ką manote Jūs? Kokie esminiai kriterijai turi įtakos piratavimo lygio mažėjimui?
-Esminiai kriterijai yra šie:
[li]Šalies ekonominis išsivystymas. Kuo didesnė vartotojų perkamoji galia, tuo mažiau pirataujama.[/li][li]Vienas piratavimo lygių kriterijų yra teisėtos produkcijos kaina. Kainos dabar tikrai nedidelės ir produkcija įperkama visiems vartotojams.[/li][li]Visuomenės švietimas taip pat duoda savo rezultatą.[/li][li]Prevencija. Represinės priemonės nėra populiarios, tačiau nors ir daugeliui nepatinka, jos duoda savo rezultatą.[/li]
IIPA šiais metais neįtraukė Lietuvos į jokius „juoduosius“ sąrašus. Galime tik pasidžiaugti ir daryti išvadą, kad Lietuvoje visos Intelektinės nuosavybės gynimo institucijos dirba teisinga kryptimi.
10. To pačio tyrimo rezultatuose parodoma, kad žaidėjai daug mieliau perka originalius žaidimus po to kai juos buvo prieš tai „nupiratavę“. Tuo tarpu filmų mėgėjai keliais kartais mažiau lyginant su žaidėjais linkę, ką nors pirkti. Kodėl Jūsų manymu gali gautis tokia nelygybė?
– Gali būti, kad skiriasi šių vartotojų grupių perkamoji galia. Priežastys gali būti įvairios. Taip pat piratinės žaidimų versijos ne visada būna pilnos.
11. Vėl klausimas susijęs su tuo pačiu tyrimu. Net ir Olandijoje yra nemažai tokių, kurie teigia, kad „Crysis“ vertas tik 7 dolerių… Tuo tarpu kuriant tokio lygio žaidimą paprastai reikia investuoti bent kelis milijonus dolerių. Kad visa tai atsipirktų ir būtų dar kažkoks pelnas (juk būsimo žaidimo kūrimo kaštai bus didesni + rezervų juk reikia) reikėtų parduoti irgi bent milijoną žaidimo kopijų, kas ne visada įmanoma būtų net ir nepirataujant. Ar tokie tyrimo rezultatai parodo tai, kad dabar sugebančių suvokti kitų žmonių kūrinių vertes belikę tik vienetai? Galbūt tai esminė problema, bandant kovoti su piratavimu?
-Dabartinė visuomenė nevertina kitų triūso. Visi nori visko, nemokamai, ir tokiu būdu, kokiu jam(vartotojui) patogu. Galbūt banalu, tačiau tai atsirado dėl pakitusio žmonių gyvenimo, jo kokybės. P2P failų mainai prie to ypač prisidėjo. Dažnai diskusijose keliamas klausimas- duokite vartotojams už kainą, kurią jie gali mokėti. Kaip galima parduoti žemiau už savikainą? Kai seniau pramogų industrija generavo milijardus, buvo lėšų investicijoms. Jei duosime nemokamai, kaip bus galima kurti, iš kur verslui paimti investicijų? Vartotojų nenoras mokėti yra viena iš piratavimo problemų.
12. „Humble Indie Bundle“ akcijos metu buvo surinkta nemaža suma, bet nepaisant to, kad jos metu buvo galima mokėti kiek nori buvo visvien pirataujama. Skaitant akcijos organizatoriaus blog’o įrašą šia tema bei po juo esančius komentarus, susidaro nuomonė, kad viena iš pagrindinių priežasčių buvo nesugebėjimas pasinaudoti apmokėjimo sistema. (pvz. juk nepilnamečiai pirataujantys vartotojai paprastai neturi kreditinių kortelių pirkiniams internete)… Bet grįžkim Lietuvon: Kaip manote koks procentas Lietuvos vartotojų piratauja vien todėl, kad nesugeba apsimokėti už pirkinius internete?
– Paaugliai, niekaip patys negali apmokėti internetu, neturėdami kreditinių kortelių. Tuo turėtų pasirūpinti tėvai ir skirti tam laiko. Tyrimų, kiek procentų vartotojų piratauja, dėl to, kad nesugeba apmokėti internete, kiek man žinoma Lietuvoje nėra atlikta, todėl sunku būtų atsakyti. Tačiau nepamirškime to, kad yra parduotuvės, kuriose yra tie patys legalūs produktai. Todėl išeitis visada yra, tik reikia noro.
13. Ar nemanote, jog žaidimų pardavėjai turėtų mažinti kainas? Juk ne kiekvienas, ypač krizės metu, gali sau leisti mokėti 200 Lt. O juk tada žmogus priverstas pradėti piratauti.
– Žaidimų kainos svyruoja nuo 3 litų iki 200 litų. Kainos priklauso nuo gamintojo, žaidimo išleidimo laiko. Suprantu vartotojų norą kuo greičiau pažaisti naują žaidimą. Bet jei to neleidžia galimybės? Gal reikėtų tada palaukti, kol nukris kaina? Su naujais automobiliais irgi visi nori važinėti, bet ne visi gali tai sau leisti.
Pramogų industrija yra visos šalies ekonomikos dalis,-sukuriamos darbo vietos, mokami mokesčiai valstybei. Kainos nustatomos optimalios, kad produktas atsipirktų ir uždirbtų tolimesnei kūrybai. Žmogus niekada neverčiamas piratauti. Lietuvos platintojai siūlo didžiausius asortimentus tiek muzikos, filmų ir žaidimų visuose Lietuvos prekybos tinkluose. Tik tereikia nueiti ir išsirinkti savo galimybes bei poreikį atitinkantį žaidimą ar kitą produktą.
91 Komentarai
NeWerII
Ne nu..Išvis jis kvailys..Kainos yra geros??????Šūdmalis, daugiau nieko..Noriu, sakykim Sony Vegas, oh wait..Jis apie 200$ kainuoja, tai lietuvėleje kaina bus echm…Tada, aš esu sakykim užsienio muzikos gerbėjas, manęs neapkeri ten visokios yvos, nueinu į kokį Akropolį, ir matau pilnas lentynas nukrautas lt-rus popso..Tai, kaip man čia reiktų elgtis?Tikriausiai, kad surasčiau man reikalingą albumą, turėčiau kokią savaitę tam paskirti…Oh wait..Aš kaime gyvenu…
Taip pat, mėgstų Anime, iš kur man tai gauti?Lietuvoje išvis tokio dalyko kaip ir nėra,O per Anime nights neprisipirksiu visiems metams..Tai kas čia belieka?
E417
ir išvis žvengiau kol pilvo nepradėjo skaudėti iš jo atsakymo, kuris liečia EA. Pavardino, matai, garsių šios žaidimų leidėjos serijų – Fifa, NBA, NHL 😀 Oh yeah, expert is in da building!!
Ta prasme ar jeigu aš jam bandyčiau paaiškinti, kad EA leidžia įvairių kūrėjų žaidimus ir kad „Dante’s Inferno“ demo versija (NEMOKAMA demo versija) nu yra tiesiog pačių kūrėjų sąžiningumo klausimas (turiu omenyje jie sukūrė šūdiną žaidimą ir jį parduoda pilna kaina, o aš myliu Dantę Alighierį ir god of war ir nusiperku, ir lieku durniaus vietoj) – ar jis suprastų? Mes mokame už produktą. Reklamos mums žadą tikrą bombą. Na, o mus jau buvo apgavę devynis kartus… Nu kurių galų aš negaliu turėti paprastos teisės pabandyti žaidimo demonstracinės versijos? Gal man nepatiks kaip naujoje Splinter Cell žaidimo dalyje Semas Fisheris krypuoja žąsies poza prisilinkęs, o gal man nepatiks, kad „Heavy rain“, kurio taip laukiau turi vieną šūdiniausių valdymo schemų pasaulyje. Žodžiu…
Mažų mažiausiai, ko tikėčiausi iš žmogaus, einančio tokias pareigas kaip šiuo metu eina Vytautas Simanavičius tai bent jau būt MINIMALIAI pasigilinus į tai, apie ką leidžia sau kalbėti, juo labiau interviu metu!
Man čia priminė vieną vaikystės epizodą, kai mokyklos laikais turėjau draugą, laikantį save reperiu ir kai jo vyresnių klasių RAP muzikos mėgėjai paklausė išvardint bent dešimt atlikėjų neskaičiuojant eminemo ir dmx’o jis tepasakė vieną ir tas vienas buvo 2pac’as 🙂
Tai ir mielas V. Simanavičiau prieš priimdami pasiūlymą dėl interviu tinklapiui apie ŽAIDIMUS pasidomėkite prieš tai, kas tai yra, kas ką leidžia ir elkitės kai žmogus, nes manydamas, kad čia renkasi lopai/žaidėjai, kurie nieko nesupranta ir dėl kurių nereikia stengtis ir kad padarysite įspūdį savo kvailais pasigyrimais apie tariamus nuopelnus – mano ir kitų lankytojų akyse atrodysite kaip kvailys.
sopuku
cia man atrodos nori pagasdint vakus 🙂
aragorn148
Nesamone, butu Lietuvoje zmoniskos kainos programu ir zaidimu, tai ir piratavimo lygis automatiksai mazetu. Dabar jie nieko nelaimes|)
piliule
Žiaurus tu biškį,ar bent lietuvis tu?
NeWerII
Jis yra vienas iš Lanva įkūrėjų, pats susikūrė tokia darbo vieta, tad, sakyti, kad jis dirba savo darba ir viskas nėra teisinga…Jam to nieks neliepė.
Pacas
Gerai… matau, kad jus nesuprantate. Paklausiu kitaip. Ka jis savo darbo vietoje veikia?
crooked
pati megztuka i kalejima
Narbeleth
Hmmm… Tiesa pasakius, as pries piratavima. Pats piratauju, bet tik todel, kad neistengiu nusipirkti. Zinoma, as bent jau suvokiu, kad tai ka as darau, yra blogai, vagyste, ir nemeginu saves teisinti. Ir nematau reikalo pykti ant Simanaviciaus, nes tai beprasmiska – jis vis tiek tes savo darba, nes kitaip ir negali, nes tai gali buti principu reikalas, o ir siaip, atrodytu kaip bailys jei dabar pasitrauktu. Prasau jusu visu – jei pirataujat, tai bent negalvokit, kad esat „svieto lygintojai“ ar „Robinai Hudai“ ir supraskit, kad vagiat.
Pacas
Va!! Aukso zodziai. 100% sutinku. Vat kur zmogus mastantis galva, o ne begantis su banda nuo skardzio.
JuztBe
“ Vienas piratavimo lygių kriterijų yra teisėtos produkcijos kaina. Kainos dabar tikrai nedidelės ir produkcija įperkama visiems vartotojams. “ Nu taip, mokesiu as cia 150lt uz kekviena zaidima, kai jie greit pabosta ir praranda savo verte ( mano akyse). O kainos tikrai nera pigios! 😉
Troyan
siam dedei as turiu specialius zodzius 😉
Cluberis
Manau svarbiausia vieta šio interviu yra ta dalis, kurioje jis pasakė, kad neturi žalio supratimo kokio amžiaus žmonės labiausiai piratauja.
Tai ir yra problema, nes jie bando sustabdyti piratavimą, tačiau nesupranta kodėl yra pirataujama, tikriausiai nėra buvę kitoje šniūro pusėje. Visi kas piratauja supranta, kad vogia ir nusižengia taisyklėms, bet ka daryti kai tuos 200 Lt išleidus ant žaidimo šaldytuvas bus tuščias porą sav, ka daryti kai draugai kalba apie žaidimą o tu jautiesi nustumtas, Jei mergina susižavėjusi filmu, o tu jo nematęs ? Jei dėstytojas ar mokytojas paskaitoje grožisi filmu tarkim „Avataras“, tačiau jo kaina kainuos visą savaitę maisto ? Ka daryti kai socialiniose ir net mokslinėse situacijose reikalaujama tavo nuomonė apie filmą, žaidimą, muziką, o mes dėl finansinės padėties esame atstumti nuo priėjimo prie tų sričių. KODËL PAMIRŠTAMAS FAKTAS, KAD GYVENAME BENDRUOMENËJE ? Kultūrinis išsilavinimas yra svarbus kaip maistas ir vanduo. Kuo mes skiriames nuo žvėrių ar prieš milijoną metų gyvenusių beždžionių iš kurių „evoliucionavome“, jei neturime kultūros ?
Va tokius klausimus reikėtu užduoti tam ponui, kuris mano esąs tiesos ir įstatymo riteris.
miozeriux
Fail konkrečiai 🙂 va atsiprašant daunas jis yra, skamba neargumentuotai, bet čia jau argumentų ir nereikia…
Operative
As zinau, kad jis netiki ka jis sako, jis tai puikiai tai suvokia, bet juk reikia ginti savo pozicijas, as jo vietoje ta pati daryciau, lyginciau zaidimu ir automobiliu isigyjima, puikiai suprasdamas kad mela sneku, apie tas pacias iperkamas kainas, lengvai randamus retus filmus, zaidimus, muzika ir galiausiai EA pateisinciau uz mokamas demo versijas.
formis
Cluberis, keisti dalykai darosi Lietuvoje, dažnai prabangūs automobiliai iš degalinių išvažiuoja nesusimokėję už kurą, bet negi kaltinsi, juk jie lygiuojasi į elitą, o tai kad pinigų nebėra, nesvarbu:)
Žinoma kad kainos Lietuvoje beprotiškos, bet juk norėjome į ES, tai mokėkime tokias pačias kainas. Nėra sienų ir muitų, tai net iš Vokietijos kai kas važiuos, pirks legaliai žaidimus ir per pardavinės juos Vokietijoje. Būtume ne ES narė, tai ko gero gautume ir žaidimus, filmus už atitinkamą kainą, greičiausiai už panašią kokią moka rusai, baltarusiai, gruzinai. Bet jeigu mums įvaizdis svarbiau, susitaikykime ir su atsirandančiomis problemomis.
origami_killer
EA žaidimai tikrai yra užsirekomendavę tik iš geros pusės. NBA, Football, NHL, kitos serijos, – jų tikrai pristatinėti nereikia.
Nera tokia ea brando kaip football,ir siaip juokinga man ju ta „veikla“.O jo argumentai tai isvis..jeigu kadaise gera zaidima sukure tai nereikskia kad ir jo tesiniai bus tokie patys sekmingi.Isvis man jis panasus i nelabai nutuokianti ka jis pats cia kalba
xxxTOMASxxx
Mislius
LANVA turi savo tikslu ir siekiu, ir mano galva jie tikrai neapsiriboja ta „kovos su piratavimu“ skiedena. Nepaisant to, jog jie yra nevalstybine, ne pelno siekianti organizacija, yra privacios kompanijos, kaip MS (kas akivaizdu is tu ale tai piratu gaudymu) ir pan, kurios joms padeda, jas finansiskai remia. Cia ju toks veiklos pobudis. Kuo daugiau paskleidziamas sitas antipiratinis poziuris, tuo geriau toms kompanijoms, tuo labiau supportinama LANVA. Niekas nieko nedaro siaip sau is idejos ar is neva tai geros valios 🙂 Toliau – ivairus siuntimosi puslapiai turi naudos. TV laidos, sportas, kaip kazkas minejo sena muzika, ar seni filmai, kuriu tiesiog neimanoma gauti – ten visa tai rasite. Ir kas zmogui gali uzdrausti savo reikmem atsisiusti koki seriala? tai viesai skelbtinas produktas, todel jis ir transliuojamas per tv 😉 as esu vienas is tu zmoniu, kurie yra tos nuomones, jog pasaulinis piratavimas visiems aktoriams, zaidimu didziosioms serijoms, muzikantams atnese ta butent world-wide slove. Jei nebutu piratavimo, niekas ju ir neklausytu, nematytu, nezinotu. Jei nebutu piratavimo, mazai kas turetu Lietuvoje ir pan. valstybese xbox ir pan. Sukurtas marketinis aziotazas visada atnesa pelno, net jei ir atrodo, kad yra priesingai 😉 pabaigai – LANVA’ai reikia dar daug ismokti kalbant apie piratu gaudyma, nes dabar teisiniu poziuriu tokie „irodymai“ yra tuscias reikalas, daugiau reklama ibauginti jaunuomene nuo piratavimo. Juk paziurekite, kiek is tu 104 (ar kiek ju ten) yra nubausti baudomis ir kiek ju vaiksto po teismus? 1? ;D
Cluberis
Formi…
Aš visą tai suprantu, bet bandau kalbėti apie amžių, apie tuos kurie turi nuo 10-20 metų, apie tuos kurie mokosi, nedirba ir neturi kreditinių kortelių. Apie tuos kurių tėvai nėra geroje finansinėje situacijoje ir negali nupirkti vaikui žaidimo nes reikia pamaitinti visą šeimą. Tėvo pagrindinė pareiga yra pamaitinti šeimą, pramogos tik turint pinigų pašvaistymui. Neteisinu piratų, bet tiesiog išreiškiu nuomonę, kad suprantu kaikurių veiksmus ir susitapatinu su jais. Asmeniškai negaliu skustis, nes pinigų žaidimams ir kinui savaitgaliui surandu, Bet prisipažinsiu kad ir aš turėjau savo jaunystės metais tą patirtį kaip daugiavaikėje šeimoje, ir aišku psichologija domiuosi, tad leidžiu sau truputi teigti psichologinius teiginius :). Manau net nereikia sakyti, kad daug tėvų vos maistui, mokesčiams ir minimaliam pragyvenimui uždirba, nekalbant apie tai, kad labai daug tėvų alkoholikai ir girtuokliai. kai draugai apie counterį, ir visus naujausius žaidimus šneką, teliko laidas ir kiną diskutuoja, o vaikas neturi žalio supratimo apie ka yra kalbama prasideda socialinis to vaiko išstumimas, kiti klasiokai nebendrauja, vaikas niekinamas. Mokslininkai patvirtino, kad vaikų noras rukyti, gerti, vartoti narkotikus prasideda būtent nuo tokios socialinės padėties kai vaikas darys viską, kad prisidėtu prie jį supančios bendruomenės, kad patiktu merginai, ar kad turėtu draugų. dieve neduok vaikas atstumiamas ir nuo šių baisių užsiėmimų jį supančios aplinkos – belieka savižudybė. Aišku, labai drastiškai kalbu čia, bet tiesiog noriu, kad jei kas ir skaito, kad suprastu jog ne šeipsau malu Š, apie kultūrą kažkokią ar socialinius poreikius. Tokia socialinė situacija galioja iki 25-30 metų, kol žmogus baigia universitetą jei į jį sugeba patekti… Tokia yra moralinė lietuvos situacija, ir sakydamas, kad neturi žalio supratimo kokio amžiaus žmonės piratauja jisai viso šito nesupranta, ir nesupras, kad ir perskaitęs šį komentarą, nes tikriausiai megztuką visada mama jam nupirkdavo…