Eidamas į „Assassin’s Creed III“ pristatymą vis spėliojau ką jie rodys. Kažkiek vaizdų matėm per E3, o pats žaidimas nėra iš tų apie kuriuos galima daug kalbėti. Žinoma aš turiu galvoj siužetinę jo pusę kurios atskleisti ne valia, o turint galvoje smarkiai išplėstą herojaus judesių arsenalą, tikėtis kažkokios revoliucijos trečioje dalyje neverta.

Mintyse dėliojau įvairius galimus scenarijus, bet kad visas 30 žaidimo pristatymui skirtų minučių praleisim laive, tikrai nesitikėjau. Greta šio… hm siurprizo, mūsų laukė dar du. Žaidimą pristatė vyriausiasis žaidimo dizaineris Styvenas Masters ir demonstracijai jis naudojo… „Wii U“ pultelį.

Užbėgdamas įvykiams už akių galiu tepasakyti, kad jo demonstruota žaidimo versija, ekrane atrodė stulbinančiai gerai.

Taigi. Mes atsidūrėme žvaliai per bangas šuoliuojančiame burlaivyje kurio vairininku dirbo pagrindinis žaidimo herojus Konoras. Naudodamasis keliomis ramiomis akimirkomis, Styvenas smarkiai pasukiojo vairą, leisdamas suvokti iškart kelis dalykus. Visų pirma, žaidime esantis burlaivis bus labai mitrus ir žvalus. Jei matėte „Karibų jūrų piratus“ ir jame per bangas straksėjusį „juodąjį perlą“ tai maždaug galite įsivaizduoti su kuo turėsite reikalą. Kitas į akis kritęs dalykas, tai herojaus ir įgulos gyvybingumas. Sukant vairą Konoras mikliai dirba rankomis, įgula reaguoja į posūkį, šūkčioja įsakymus, laksto po denį reguliuodami bures, kad vėjas netrukdytų manevruoti. Vaizdas tikrai gražus ir įkvepiantis.

Užvirus kautynėms šis įspūdis dar sustiprėja, nejučiomis imi norėti, kad visa žaidimo eiga liktų pririšta prie laivo. Kurdami jūrų mūšį „Ubisfot“ veikiausiai stebėjo „Wargaming.net“ žaidimus ir pasitelkė kai kuriuos jų naudojamus elementus. Nors laivo valdymas yra ganėtinai paprastas, o kautynės palyginus arkadiškos, tam tikri žaismo ir fizikos elementai suteikia jam pakankamą realumo dozę, kad džiaugsmingu kikenimu palydėtum kiekvieną taiklų šūvį.

Nepaisant to, kad Styvenas užpuolė ženkliai pranašesnius ir didesnius laivus, jis nuolat manevravo, nesuteikdamas progos prisitaikyti. Mūšio eigoje pakilus vėjui, jūra gerokai įsismarkavo, tad Styvenas ėmė naudoti bangas it priedangą. Pakreipęs laivą šonu pasigaudavo bangą ir nutaikęs momentą pliekdavo salvę iš viršaus ir čia pat pasislėpdavo už bangos vengdamas priešininkų atsakymo. Atrodė tikrai įspūdingai, kur kas įspūdingiau nei Konoro išsilaipinimas į priešininkų laivą ir šaltakraujiškos, daug sykių frančizėje jau matytos skerdynės, kurios dabar atrodo dar vangesnės. Nežinau ar taip bus ir galutinėje žaidimo versijoje, bet dabar užuot puolęs durtuvais, DI dažniau nutardavo mėginti užtaisyti muškietą, tad Konoras juos išpjovė be kovos. Kai grįžome į burlaivį lengviau atsikvėpiau ir ėmiau stebėti įgulą.

Panašu, kad jos judesių animacija griežtai susieta su žaidėjo pageidavimais, o taip pat atstoja vartotojo sąsajos funkciją. Vairuodamas laivą gali plika akimi matyti kiek sveikų patrankų ir šaulių turi per abu laivo bortus ir atitinkamai koreguoti atakos kryptį. Matai ir bures, ir prie jų plušančią įgulą, ir artimai kovai pasirengusius šaulius. Davus įsakymą šauti, jis vykdomas akimirksniu, o užtaisymo periodui nė nereikalingi jokie indikaciniai davikliai, viską daro įgula, jų parengtis aiškiai matoma ir miela stebėti.

Per 20 demonstracijos minučių mes su sąjungininkais nuskandinom didžiąją britų laivyno dalį ir leidomės ieškoti Konrado taikinio, kuris buvo milžiniškame, trijų denių karo laive. Per stebuklą išsisukęs nuo 60 pabūklų iššautos pasitikimo salvės, Styvenas nukreipė savo laivą tiesiai į priešininkų laivagalį. „Kautis beprasmiška, todėl aš juos taranuoju, o savo taikinį nukausiu durtuvais, bet jei norėsite, patys galėsite mėginti jį nuskandinti patrankomis“ — šypteli Styvenas ir baigia žaidimo demonstraciją.

Natūralu, kad pirmas dalykas kurio pas jį paklausiau per kelias minutes trukusį QA segmentą, buvo apie logiką, kurią sunku įžvelgti taranavimo manevre. Styvenas paaiškino, kad laivai ir laivų mūšiai tapo integralia žaidimo dalimi, tad su jais siejamas naujas funkcionalumas. Savo laivą Konradas gaus įveikus apie trečdalį žaidimo ir nuo to akimirkos jį naudos 2 siužetinių misijų įvykdymui, greta kurių bus pasiūlyta ne mažiau dviejų valandų trukmės šalutinės užduotys. Dėl šių priežasčių, laivas nebus visiškai statinis, žaidėjai galės tobulinti atskiras jų dalis, pavyzdžiui sutvirtinti ir papuošti nosį plieninių taranu. Vėliau Styvenas patvirtino, kad viską nuo žalos iki atliekamo veiksmo ir laivo galimybių bus galima identifikuoti iš akies, visoms reikalingoms laivo funkcijoms kuriamos animacijos ir įgarsinimas. Šioje vietoje prisiminiau, kad pataikymo į kitą laivą metu labai džiūgavau, tačiau tam mane stumteldavo ne pats pataikymo faktas, o triukšminga įgulos reakcija. Kartais jie tiesiog surikdavo, o kartais užtraukdavo kažkokios jūreiviškos dainuškos posmą. Noriu šios funkcijos kitame „Total War“ serijos žaidime!

Kautynių metu, be laivo vairavimo, žaidėjai dar galės parinkti amunicijos tipą, čia siūlomas visas tradicinis arsenalas nuo standartinių sprogstamų užtaisų iki vynuogių, ar grandinėmis sukabintų sviedinių stiebų laužymui.

Tiesiog iš smalsumo paklausiau apie priešų laivų „Hitbox“ ir turimų gyvybių sąveika. Nemanau, kad tai svarbu laivybai šiame žaidime, bet man buvo tiesiog įdomu arkadinės bus kautynės. Styvenas paaiškino, kad kiekvienas laivas turės fiksuotą sveikatos kiekį, tačiau nemaža dalis realių dėsnių veiks taip kaip gyvenime, tad žaidėjų laukia tiek malonūs, tiek nemalonūs siurprizai. Paleisti šūviai žaloje tiek laivą, tiek jo įgulą, kiekvienas laivas be abejo turi silpnas vietas (kaip pavyzdžiui amunicijos triumai), o pataikymai žemiau vaterlinijos be abejo yra ypač pavojingi. Styvenas pabrėžė, kad dėl šios priežasties jis ir stengėsi atakuoti nuo keteros viršaus, pasak jo, tai ne tik suteikė galimybę tuoj pat paslėpti savo laivą už bangos, bet ir suteikia palankesnę trajektoriją sviediniams. Pasak Styveno, didesni ar misijai kritinę reikšmę turintys laivai, savo silpnas vietas slėps po išoriniu šarvų sluoksnių, tad norint skandinti juos teks šiek tiek paplušėti ir arba nudaužyti šarvus, arba rinktis kitą taktiką (išžudyti įgulą, nukapoti stiebus ar taranuoti ir mėginti perkelti kautynes į laivo denį).

Galiausiai paklausiau ar galima bus pasiimti laivą šiaip ramiai paplaukioti ar pakeliauti po žaidimo pasaulį nevykdant jokių misijų. Styvenas mus patikino, kad ne. Na iš tiesų tai logiška žiūrint iš kūrėjų perspektyvos, nes laisvos kelionės reikalauja milžiniškų erdvių, o tai reiškia kalnus papildomo darbo. Visiškai normalu, kad šios funkcijos nėra, ypač kai kalbame apie žaidimą, kuris iš esmės nė nesusijęs su laivyba ar piratavimu, bet… Kodėl tada po velnių buvo nutarta parodytį būtent šią misiją? Šio klausimo neuždaviau, bet atsakymą galiu mėginti atspėti — nes ji sumautai graži ir įkvepianti. Laivai neturi jokių šansų tapti pagrindiniu akstinu įsigyti ACIII, bet jei žaidimą turėsite, manau būsite maloniai nustebinti.