Vaizdo žaidimams tampant vis didesne mūsų kasdieninio gyvenimo dalimi, keičiasi ir kitos gyvenimo sferos. Pasaulyje vis garsiau skamba elektroninio sporto renginiai surenkantys tūkstantines žiūrovų minias, o didžiausių turnyrų transliacijos sutraukia milijonus žmonių prie kompiuterių ir televizijos ekranų. Elektroninio sporto populiarumas neaplenkia ir Lietuvos.
Bendrąja prasme, esportas – tai sporto šaka, kurios erdvė yra vaizdo žaidimai. Kalbėdami apie kiberatletą, mes kalbame apie žmogų, kuris per dieną, gana didelę savo laiko dalį praleidžia prie vaizdo žaidimų, treniruodamas savo įgūdžius. Kiberatletas, tai toks pat atletas turintis palaikyti fizinę, psichologinę bei dvasinę formą tam, kad pasiektų geriausių rezultatų varžybų metu. Kitaip nei tradiciniai sportininkai, praleidžiantys daug savo treniruočių laiko gamtoje, sporto salėje ar bėgimo takelyje, kiberatletai dėl prizinių vietų kovoja uždarose erdvėse miklindami pirštus su klaviatūromis, pulteliais ar kitais žaidimams valdyti skirtais įrankiais. Nors skamba ir kontraversiškai, kiberatleto profesija sukuria milžiniškas apkrovas tiek jo kūnui, tiek protui – juk šimtaprocentinis susikaupimas reikalingas devynias ar daugiau valandų per dieną, o judėjimo stoka bei dažnos sąnarių traumos tik apsunkina karjerą. Dėl šių, sudėtingų sąlygų garsiausių pasaulio esporto komandų treneriai stengiasi užtikrinti, jog jų kiberatletai tinkamai maitintųsi bei rūpintųsi savo fizine būkle. Didžiausios iniciatyvos šioje srityje ėmėsi vienos stipriausių Amerikos „League of Legends“ komandos treneris Dylan Falco teigdamas, jog tik visapusiškai aprūpinti žaidėjai pasieks didžiausių rezultatų ir prioritetu laiko žaidėjų emocinį bei fizinį gerbūvį.
Nors Lietuvoje profesionalių esportininkų dar pakankamai mažai, jokiu būdu negalima teigti jog pas mus nėra talentingų vaizdo žaidimų žaidėjų. Štai visai neseniai, ko gero didžiausia Europoje esporto organizacija „Fnatic“ į savo League of Legends komandos sudėtį priėmė ir lietuvį Giedrių „DoubleG“ Dagį. Lietuvos „Counter Strike: Global Offensive“ komandos jau skina laurus ne tik Baltijos šalių turnyruose, tačiau neretai nosį nušluosto ir gerokai labiau patyrusiems oponentams iš Rusijos, Baltarusijos ar kitų rytų bloko valstybių komandoms. Praėjusį pavasarį įvykęs, ir rekordinio skaičiaus svečių iš užsienio sulaukęs, Infoshow Lan Party 2016 tapo puikiu to įrodymu. Lietuviai iškovojo beveik visus vertingiausius apdovanojimus ir skynė pirmas vietas daugelyje disciplinų. Į elektroninio sporto turnyrus aktyviai įsitraukia ir verslo įmonės. TonyBet marketingo vadovas Andrius Lapienis pastebi, kad elektroninis sportas pasaulyje auga greičiau negu, bet kokia kita sporto šaka. „Nors esportas dar nėra pasiekęs krepšinio ar futbolo lygio, tačiau per pora metų įvykęs augimas nustebino ne vieną kritiką, o mūsų bendrovė pastebi ir augančius skaičius esporto lažybų sektoriuje.“ – pasakojo Andrius Lapienis.
Toks, vis didesnis, Lietuvių susidomėjimas esporto renginiais yra gana nesunkiai paaiškinamas. Pasaulyje esporto industrijos augimas yra sparčiausias iš visų šiuolaikinių medijų, o investicijos į tokius turnyrus atima amą – praėjusį savaitgalį pasibaigęs milžiniškas žaidimo DOTA 2 turnyras „The International“ šiemet turėjo didesnį nei 20 milijonų JAV dolerių prizinį fondą. Aišku, apie tokias sumas mūsų regione kalbėti dar anksti, tačiau ir mūsų turnyrų prizai vilioja ne tik vis naujus Lietuvos esporto talentus, tačiau sukviečia ir užsienio svečius. Praėjusiais metais pirmosios GameOn Baltijos Taurės laimėtojai namo išsigabeno 2000 eurų piniginį prizą ir turnyro trofėjų, o viso turnyro dalyviams buvo išdalintas daugiau nei 5000 eurų prizinis fondas. GameOn renginio organizatoriai džiaugiasi, kad šiemet prie esporto dalies prisidėjus kompiuterinės technikos platintojams „Inida“ bei „Monster Energy“, šį prizą pavyko dar labiau padidinti, o GameOn CS:GO taurės laimėtojai džiaugsis didžiausiu piniginių prizu mūsų regiono istorijoje, kuris gali siekti beveik 10 tūkstančių eurų.
Renginio koordinatorius Ridas Bušmanas neslėpė ambicijų į šiuometinį renginį pritraukti komandų ne tik iš kaimyninės Latvijos ir Estijos. „Šiemet nenorime užsidaryti savame rate ir tikimės, kad GameOn Batijos Taurės varžybas papildys žaidėjai iš Suomijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos, Vokietijos, Lenkijos ir kitų šalių. Pernai, dalyvauti varžybose norą pareiškė daugiau nei 500 komandų, o šiemet tikimės, kad turnyras savo masiškumu bus gerokai didesnis.“ Pasak Rido, registruotis į turnyrą jau gali visi norintys ir gebantys surinkti komandą, o atrankinės varžybos prasidės jau rugsėjo 10-ąją. Atrankinių kovų transliacijas bus galima stebėti tiesiogiai per Twitch.tv.
GameOn Baltijos Taurės varžybos bus tik viena iš daugelio įspūdingų renginio dalių. Spalio 29-30 dienomis parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiantis vaizdo žaidimų kultūros šou kvies sudalyvauti žaidimų ir technologijų parodoje, apsilankyti žaidimų kultūros konferencijoje ir pasigrožėti įspūdingiausiais Cosplay pasirodymais. Renginio bilietais prekiauja Tiketa.
Daugiau informacijos apie GameOn 2016.
36 Komentarai
LeAbron
Na manau faktiškai kaip ir sportas bet dar ne viena karta turės pragyvent ,kol žmonės i tokius sportininkus žiūrės kaip į tikra sportininka. Pagalvojus vaikystes laikais jei būčiau tėvukam pasakes aš gi sportininkas cesa lošiu, sėju be daktaro ar šarlatano būtų viskas nesibaige 😀
Žiurkinis
2(u) Žmogau. Buvo sakyta, kad neskaitau knygų, o jas skaitau. Tokį kaltinimą apskritai sugalvoja tik knygų neskaitantys, nes jiems čia didelis dalykas. Protingas žmogus tokių nesamonių nerašo.
Išsireiškimas buvo paremtas tuo, kaip ir ką jie rašo. Nes knygas skaitantis žmogus bent jau turi elementarų raštingumą, ar moka dėlioti mintis. Mane užsipuolusiuose tokie dalykai neegzistuoja.
Jei ne jie, apskritai apie tai nebūčiau užsiminęs. Be to, sakyk apie mane ką tik nori. Realybė tokia, kad aš esu ir laikau save intelektualiu ir apsiskaičiusiu. Kokia jūsų nuomonė į tai, man nei kiek nerūpi.
Tiesiog pavydo jausmas jaučiasi.
turbinis__darzas
(u)any man who must say, „i am the king“ is no true king
Intelektualai supras.
Eagleray
Oho, tiesiog dvelkia arogancija ir pasikėlimu. 😀 Gali net neneigti kad pasikėlęs esi, viską jau parašei. 😀 Nu tikra žiurkė, vienas iš tų retesnių atvejų kai nick’as sutampa su persona.
Juokingiausia, jog ponas Žiurkinis galvoja esąs unikalus, bando pažymėti jog esąs protingas, bet iš šito rašinėlio toks jausmas, jog jei tai būtu pokalbis tai pašnekovas nuolatos pridurtų „-beje, aš protingas“ ir pnš. 😀 😀
Labai įdomiai čia, kaip ir daugelis tokio tipo žmogysų, šitas egzempliorius pabaigoje nepamiršo pridurti „man jūsų nuomonė nerūpi“ ir „pavydo jausmas jaučiasi“, šios frazės yra visiškai ne prie ko. Jei ginčytumėsi su kokiu buduliu per laidą, tai jo atsakymai kai prispaustas pire sienos būtų „duskit pavidolei“ ir pnš. Nors ir gražiai įvilkta ir gramatiškai taisyklingia parašyra – esmė ta pati. 😀 😀
Special snowflake kaip sakant, tokius reikia užjausti, suprasti, ir duoti kelia tuo atveju jei vėliau tai nesukels nepatogumų.
ledukas
Kai kurie teisiog nemoka pripažinti savo klaidų ir lygina du nelyginamus dalykus..
“ Esmė ta, kad tikras sportininkas yra tas, kuris daug pasiekęs gali nešti olimpinę ugnį.“ Ką tu laikai pasiekimu? Nu nėra čia logikos sakinį. Ar sumokėjęs kyšį sportininkas kad gautų panešti ugnį taps pasiekusiu ? O ar prastas sportininkas jau nebėra tikras sportininkas? O gal tas prastas sportininkas turi matematikos sritį nobilio premiją ir yra daug pasiekęs matematikoje, o ar tada jį galime laikyti pasiekusiu sportininku (jis juk ir sportininkas ir pasiekes abu teiginiai teisingi)?
Nori padiskutuoti apie transvestitus ? Kur perskaitei apie tuos vaikus transvestitus 🙂 ? Ar jau daro operacijas US vaikams ?
Gal tu su savo idėjom eik į savo tamsius 90 😀
AnonimaZ
Kad ir kaip nenoriu taves liudinti, bet toks saves aukstinimas ir galvojimas, kad esi intelektualesnis uz kitus, padare tave tik dar didesniu bukaprociu musu tarpe 😀 Sveikinu, profesionalus pasirodymas, kloune! :-]
P.S. Zinojai, kad egocentriskumas ir savikiritikos neturejimas yra vieni is pagrindiniu LENGVO PROTINIO ATSILIKO (debilumo) pozymiu?
GunSlinger
sportas yra kai fiziskai sportuoji, ta pati pasake vienas is olimpiadu vadovu, kai paklause kodel tokie e-sportai, saskes ir kt. nera olimpiadu rungtyse. Jeigu e-sportas yra sportas, tada spelling B irgi sportas 😀
turbinis__darzas
(u)tai pala dar karta pakartosiu. Kodel tada saudymas yra olimpiadoj?
ledukas
Nes tas vadovas yra šizofrenikas čeburekų pardavėjas.
O gal čia kaip Žiurkinis sako šauliai nėra ‘tikri’ sportininkai :D. O gal jie nėra nusipelnę aš manau tik jis gali čia paaiškinti.
Prisiminkime jojimą arkliu juk irgi olimpinė sportinė šaka, bet medalį gauna jojikas kažkodėl nors sportuoja tai arklys…. Arklys tikriausiai skaitos nenusipelnęs sportininkas, o jojikas nusipelnęs. 😕 Dafuk , tai kodėl kerlingo komandos gauna visi medalius, nors realiai tie su šluotomis yra antrarūšiai kaip arkliai, juk stumikas yra pagrindinis.. Nesuprasti..
Kanistras
Sportas – su fiziniu aktyvumu susijusi pagal tam tikras taisykles organizuojama žmonių veikla, derinant fizinius ir intelektinius gebėjimus.
.
.
.
MasTer_of_DeaTh
Nori pasakyti dota, lol’o ar CS žaidėjai fiziškai neišsenka po turnyrų? E- sporte reikia ir fizinių ir intelektinių gebėjimų, ne kiekvienas taip staigiai sureguoja ar sugeba spaudyti migtukus
turbinis__darzas
(u)Tu supranti, kad mes visi prie wikipedijos priejima turim? Ten net ne taip parasyta. Mokomes manipuliuoti saltiniais, perfrazuodami teiginius sau naudinga linkme? Ar tiesiog nesuprantam kas parasyta?
O jeigu mokam angliskai skaityt, tai galim angliskoj wikipedijoj pastebet, kad ten taip pat sporto savoka yra pakankamai abstrakti ir neišskirianti vien fizines veiklos.
Stai va tokiu teiginiu randu angliskoje wiki.
Kanistras
Sportas zodzio reiksme issitraukiau is Wikipedios tiems, kurie jos nezino. O asmeniskai tai man nusispjaut kas yra sportininkas, o kas ne, tesiog nesuprantu zmoniu, kurie prisikabineja ir bando primest, kad yra specialistais, nors neismano tos srities. Pirma pasidomet reikia, o tada diskutuot bent jau neatrodysim beviltiskai kaip kaikurie. O jei tyngit pasijieskot informacijos aktuale tema ir puolat iskarto blevyzgot nesamones, tada atsiprasau, bet jus tinginys, kas yra visiska priesingybe sportuj. Darykit tai ka darot jeigu jums tai teikia malonuma, tik darykit tai su protu 🙂
atarim
Kaip ir čia dauguma sakė, sportas nebūtinai yra tik fiziškas. E-sporto žaidėjai kaip ir visi kiti sportininkai treniruojasi kiekvieną dieną visą darbo dieną, kad galėtų nusipirkti ką pavalgyti, kaip ir visi kiti sportininkai. O norėčiau jus pamatyti žaidžiant kokia Dota dėl 3 milijonų eurų prizo ir paklaust, ar jokio streso nejutot ar neišsekote psichologiškai?
Kanistras
(u)(u)
Tai beabejo suprantu, tik kazkodel vistiek atsiranda asmenu kurie nenutuokia nieko ties ta sritim ir bando ysivelt y diskusije, nors net nepasidomi ar ju argumentai teisingi..
O siaip tai sveikintina, kad zmones domisi ir bando issireikst, bet kaip visada pradedama vienas ant kito stumt, kad vienas ar kitas protingesnis ar geriau kazka ismano.. Manau kad visi cia esantys turi tam tikru sugebejimu, kuriuos yvalde geriau nei kiti. Svarbiausia tai kad kai zmogus isreikia nuomone iskarto pradedama jy menkint, koks jis neismanelis, noobas ir kaip jis nusisnekejo. Vietoj to, kad jy apsviestu ties iskilusiais klausimais, arba pataisytu jei suklydo, o neuzsipult ir pradet kazkoky chaosa iskurio jokios naudos.
chiiiiill 🙂
ledukas
Kai suklystama reikia pripažinti, arba diskusiją tęsti su tam tikrais argumentais, o ne kaip ožiui daužyti galvą. Suprantu, kad reikia mums būti ramesniais daugeliu atveju ir duoti durniui kelią, bet kai peržengiamos ribos tai sorry reikia laikytis tuomet patarlės durnių ir bažnyčioje mušą.
žmonių su svastikomis ant avatarų ar pradedančių rėkti kad amerika kalta nes transvestitus augina gailėtis nereikia ir gražiai su jais negalima. Padugnėms vietos nėra…