Vaizdo žaidimams tampant vis didesne mūsų kasdieninio gyvenimo dalimi, keičiasi ir kitos gyvenimo sferos. Pasaulyje vis garsiau skamba elektroninio sporto renginiai surenkantys tūkstantines žiūrovų minias, o didžiausių turnyrų transliacijos sutraukia milijonus žmonių prie kompiuterių ir televizijos ekranų. Elektroninio sporto populiarumas neaplenkia ir Lietuvos.

Bendrąja prasme, esportas – tai sporto šaka, kurios erdvė yra vaizdo žaidimai. Kalbėdami apie kiberatletą, mes kalbame apie žmogų, kuris per dieną, gana didelę savo laiko dalį praleidžia prie vaizdo žaidimų, treniruodamas savo įgūdžius. Kiberatletas, tai toks pat atletas turintis palaikyti fizinę, psichologinę bei dvasinę formą tam, kad pasiektų geriausių rezultatų varžybų metu. Kitaip nei tradiciniai sportininkai, praleidžiantys daug savo treniruočių laiko gamtoje, sporto salėje ar bėgimo takelyje, kiberatletai dėl prizinių vietų kovoja uždarose erdvėse miklindami pirštus su klaviatūromis, pulteliais ar kitais žaidimams valdyti skirtais įrankiais. Nors skamba ir kontraversiškai, kiberatleto profesija sukuria milžiniškas apkrovas tiek jo kūnui, tiek protui – juk šimtaprocentinis susikaupimas reikalingas devynias ar daugiau valandų per dieną, o judėjimo stoka bei dažnos sąnarių traumos tik apsunkina karjerą. Dėl šių, sudėtingų sąlygų garsiausių pasaulio esporto komandų treneriai stengiasi užtikrinti, jog jų kiberatletai tinkamai maitintųsi bei rūpintųsi savo fizine būkle. Didžiausios iniciatyvos šioje srityje ėmėsi vienos stipriausių Amerikos „League of Legends“ komandos treneris Dylan Falco teigdamas, jog tik visapusiškai aprūpinti žaidėjai pasieks didžiausių rezultatų ir prioritetu laiko žaidėjų emocinį bei fizinį gerbūvį.

Nors Lietuvoje profesionalių esportininkų dar pakankamai mažai, jokiu būdu negalima teigti jog pas mus nėra talentingų vaizdo žaidimų žaidėjų. Štai visai neseniai, ko gero didžiausia Europoje esporto organizacija „Fnatic“ į savo League of Legends komandos sudėtį priėmė ir lietuvį Giedrių „DoubleG“ Dagį. Lietuvos „Counter Strike: Global Offensive“ komandos jau skina laurus ne tik Baltijos šalių turnyruose, tačiau neretai nosį nušluosto ir gerokai labiau patyrusiems oponentams iš Rusijos, Baltarusijos ar kitų rytų bloko valstybių komandoms. Praėjusį pavasarį įvykęs, ir rekordinio skaičiaus svečių iš užsienio sulaukęs, Infoshow Lan Party 2016 tapo puikiu to įrodymu. Lietuviai iškovojo beveik visus vertingiausius apdovanojimus ir skynė pirmas vietas daugelyje disciplinų. Į elektroninio sporto turnyrus aktyviai įsitraukia ir verslo įmonės. TonyBet marketingo vadovas Andrius Lapienis pastebi, kad elektroninis sportas pasaulyje auga greičiau negu, bet kokia kita sporto šaka. „Nors esportas dar nėra pasiekęs krepšinio ar futbolo lygio, tačiau per pora metų įvykęs augimas nustebino ne vieną kritiką, o mūsų bendrovė pastebi ir augančius skaičius esporto lažybų sektoriuje.“ – pasakojo Andrius Lapienis.

GameOn Batlijos taurė 2015

Toks, vis didesnis, Lietuvių susidomėjimas esporto renginiais yra gana nesunkiai paaiškinamas. Pasaulyje esporto industrijos augimas yra sparčiausias iš visų šiuolaikinių medijų, o investicijos į tokius turnyrus atima amą – praėjusį savaitgalį pasibaigęs milžiniškas žaidimo DOTA 2 turnyras „The International“ šiemet turėjo didesnį nei 20 milijonų JAV dolerių prizinį fondą. Aišku, apie tokias sumas mūsų regione kalbėti dar anksti, tačiau ir mūsų turnyrų prizai vilioja ne tik vis naujus Lietuvos esporto talentus, tačiau sukviečia ir užsienio svečius. Praėjusiais metais pirmosios GameOn Baltijos Taurės laimėtojai namo išsigabeno 2000 eurų piniginį prizą ir turnyro trofėjų, o viso turnyro dalyviams buvo išdalintas daugiau nei 5000 eurų prizinis fondas. GameOn renginio organizatoriai džiaugiasi, kad šiemet prie esporto dalies prisidėjus kompiuterinės technikos platintojams „Inida“ bei „Monster Energy“, šį prizą pavyko dar labiau padidinti, o GameOn CS:GO taurės laimėtojai džiaugsis didžiausiu piniginių prizu mūsų regiono istorijoje, kuris gali siekti beveik 10 tūkstančių eurų.

Renginio koordinatorius Ridas Bušmanas neslėpė ambicijų į šiuometinį renginį pritraukti komandų ne tik iš kaimyninės Latvijos ir Estijos. „Šiemet nenorime užsidaryti savame rate ir tikimės, kad GameOn Batijos Taurės varžybas papildys žaidėjai iš Suomijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos, Vokietijos, Lenkijos ir kitų šalių. Pernai, dalyvauti varžybose norą pareiškė daugiau nei 500 komandų, o šiemet tikimės, kad turnyras savo masiškumu bus gerokai didesnis.“ Pasak Rido, registruotis į turnyrą jau gali visi norintys ir gebantys surinkti komandą, o atrankinės varžybos prasidės jau rugsėjo 10-ąją. Atrankinių kovų transliacijas bus galima stebėti tiesiogiai per Twitch.tv.

GameOn Baltijos Taurės varžybos bus tik viena iš daugelio įspūdingų renginio dalių. Spalio 29-30 dienomis parodų ir kongresų centre LITEXPO vyksiantis vaizdo žaidimų kultūros šou kvies sudalyvauti žaidimų ir technologijų parodoje, apsilankyti žaidimų kultūros konferencijoje ir pasigrožėti įspūdingiausiais Cosplay pasirodymais. Renginio bilietais prekiauja Tiketa.

Daugiau informacijos apie GameOn 2016.

36 Komentarai

  • cidas
    Posted 2016-08-16 11:17 0Likes

    Mano nuomone žodis sportas čia visiškai ne vietoj. Bet čia tik aš, gal kitiems šis žodis atrodo gerai šalia kompiuterinių žaidimų.

    (d) +1

  • Žiurkinis
    Posted 2016-08-16 12:01 0Likes

    Nu jo sėdi prie PC 120 kg kuilys ir sportuoja. Žmonės maišo varžybas su sportu.
    Sportas yra tai ką gali sportuoti. Net šaškės nėra sportas, o tiesiog varžybos.

  • aJem
    Posted 2016-08-16 12:43 0Likes

    Žinoma, kad esportas yra sportas. Dabartinei visuomenei vis dar sunku suvokti, kad tie patys dota2/csgo/lol ar kiti žaidėjai privalo investuoti į fizinį ir psichologinį pasirengimą tam, kad pasiektų neįtikėtinų rezultatų. Nesakau, kad kiekvienas, kuris po darbo papliekia tokius žaidimus yra sportininkas, lygiai taip pat, kaip savęs nevadinu sportininku ar krepšininku, kai susirenkam lauke pamėtyti kamuolį. Tačiau yra žaidėjų, kurie tikrai turi treniruotis ir treniruojasi, įgauna galimybę turėti neįtikėtinus reakcijos laikus ir sugeba priimti daugybę sprendimų per trumpą laiko tarpą. Tai yra įgūdžiai ir talentas. Negi vien tai nepasako, kad esportininkai yra sportininkai?

  • turbinis__darzas
    Posted 2016-08-16 14:28 0Likes

    Ziurke, sachmatai sportas, kaip tai paaiskinsi?
    Va is lietuviskos vikipedijos – kas yra sportas.

    Sportas – specifinė fizinių ar intelektinių užsiėmimų rūšis.

    Jei wiki ne rodiklis, tai nesvarbu, pilnas google argumentu. Olimpinis komitetas sachmatus sportu laiko ir pan. Tai kodel esportas negali vadintis sportu?:D

  • Eagleray
    Posted 2016-08-16 14:43 0Likes

    Žiurkinis rašė:
    Nu jo sėdi prie PC 120 kg kuilys ir sportuoja. Žmonės maišo varžybas su sportu.
    Sportas yra tai ką gali sportuoti. Net šaškės nėra sportas, o tiesiog varžybos.

    Žmogus parašė lygiai tą patį ką ir galvojau, būtent naujienos pavadinima beskaitant galvoje pasirodė storulis „sportuojantis“ prie PC. 😀

  • wapasss
    Posted 2016-08-16 14:46 0Likes

    um… ka veiki ?
    nieko sportuoju o ka tu ? 😀 ir t.t. %)

  • Žiurkinis
    Posted 2016-08-16 14:53 0Likes

    O Armenija dalyvauja eurovizijoje.
    Esmė visiškai ta pati.
    Sporto kategorija tokiem dalykam yra suteikta iš gailesčio ir neapsikentus pastovaus „sportininkų“ verkimo. Tai, kad tai nebuvo laikoma sportu, apie tai daug ką pasako.
    Tai tiesiog prie neatitinkančios kategorijos dėl patogumo priskirtas žaidimas, kurio nei kiek nežeminu jei ką. Tiesiog su tuo daug kas nesutinka.
    Sportas yra sportininkams. Smaukydamas prie PC tu nesi sportininkas. Eilinį kartą taip savo savivertę ir gyvenimo prasmę bando pasikelti tam tikri asmenys.
    E-Sportas, labai tinkantis pavadinimas. Panašiai kaip pseudo-mokslas.

  • xFiniti64
    Posted 2016-08-16 15:02 0Likes

    Man ce paskaicius komentaru tai atrodo, kad zmogeliai su logika nesutaria. Paimam dabar plaukike musu, sportininke, paziurekit kaip ji atrodo, peciai kai pas rema, visa priedus steroidu, privartojus hormonu, jai net menesiniu nera, ji vargu ar galetu pastoti, o ka jau kalbeti apie gimdyma, cia normalu? Paimk koki svoriu kilnotoja, ir paziurek koki svorio ir ugio indeksa, totalus iskrypimas, jis pertukes invalidas, kiek tie sportininkai isgyvena? Jau 40 metu ir fsio, traumuotas invalidas.

  • Matrix
    Posted 2016-08-16 15:19 0Likes

    Storuliai sakot… O tai Sumo sportas tada ar ne? ^^

  • turbinis__darzas
    Posted 2016-08-16 16:24 0Likes

    o saudymas sportas ar ne?

  • Žiurkinis
    Posted 2016-08-16 16:56 0Likes

    Games.lt naršyti yra sportas.
    O realiai viskas yra sportas jei labai nori. Tik tikro sporto atstovai bent jau gali save vadinti sportininkais.

  • turbinis__darzas
    Posted 2016-08-16 17:22 0Likes

    siaip tai dzin kas ten sportas, o kas ne sportas, nematau reikalo diskutuot ka kokias vardais vadint:D tik siaip megstu prisikabint prie kai kuriu dvigubu standartu ar siaip nesamoniu:D

    Kas vat idomu tai bent jau seniau (nezinau kaip dabar), i visokius esporto turnyrus vykstancius JAV budavo sunku gauti vizas, nes tokio dalyko kaip sporto vizu esportui nedalindavo. Tai jei esporta oficialiai pripazintu kaip sporta, kai kuriems butu daug patogiau.

  • ledukas
    Posted 2016-08-17 06:33 0Likes

    ziurkinis.. varzybos sako sachmatai 😀 varzybos tai yra kai rungiamsi del prizo. Buna varzybos ir treniruotes. O varzybos ir sportas… 😀 Gali buti shh valgymo varzybos bet tai nebus sportas, varzybomis galime laikyti pagaliuku ilgio matavimasi tarpusavyje.. O tai pat varzybos gali buti stangos kelimas, begimas ir tt. Tu biski mastymo yjunk. Ar sportas yra tai kada kilnojame hantely nes auga fizinis raumuo tuomet ‘pagaliuko drozimas’ irgi yra sportas nes auga vienos rankos raumuo. Na juk ranku lenkimas irgi sportas ir ten tik viena ranka svarbi 😀 Tai kad aiskinti kas yra tikras sportininkas o kas ne tai yra beprasmiska.. Tai kad jei nustok sportuot viena ranka ir eik knyga paskaityti nes ryskiai esi intelekto nesuzalota asmenybe.

  • Žiurkinis
    Posted 2016-08-17 11:43 0Likes

    (u) Knygos ir intelektas yra mano gyvenimo pagrindas.
    Žiauru kai tau paskaityti siūlo nesuprantamai rašantis lenkas. :-]

  • turbinis__darzas
    Posted 2016-08-17 11:52 0Likes

    (u)Na 50 shades of grey skaitymas intelekto tikrai neprideda:D
    P.S.: auksciausio lygio izeidimas „lenkas“ gal irgi is kokios knygos istraukei?:D

  • ledukas
    Posted 2016-08-17 12:20 0Likes

    Ouu jėėė išmoko pisskinas (ar piskinis, kaip teisingai nežinau) įsijungti LT raidyną ir visus rašybos dabar mokins. Rašyt moki, bet sporto tema deja apsiverkiai, nuriedėjai į kampuką ir apsimetei vienos rankos sportininku. Pripažink kad tavo pirmas komentaras lygus pirstelėjimui. Kartais gailiuos LT gimęs.
    Atsiprašau 50 shades ? Čia kas bobų tea party, kad apie tokias knygas iškart galvojam? Jei tokios tau knygos galvoj tai eik gal į mamyčių klubą :D.

  • Žiurkinis
    Posted 2016-08-17 13:23 0Likes

    Vaikų darželis. Garantuoju, kad iš jūsų visų vienintelis apskritai knygas skaitau. Ir tai tikrai nėra senmergių 50 atspalvių.
    Pirmenybę skiriu politikai, geografijai, fizikai, istorijai. Tik mokslinė literatūra, kurios vis daugiau galima rasti internete, tačiau spausdintas žodis labiau įsimena.
    Į temą, tik bukas vaikas galėtų e-sportą lyginti su tikru sportu.
    Esmė ta, kad tikras sportininkas yra tas, kuris daug pasiekęs gali nešti olimpinę ugnį. Aišku yra kelios išimtys kaip Sumo, automobilių sportas, neįgalieji sportininkai, bet tai su tokiais žmonėm niekada nesilygins PC smaukytojai.
    Taip taip taip, tai įtraukta į sporto kategoriją, nes šiais išsigimusiais laikais, kai amerikoje mokyklose privalės būti tualetai transvestitams vaikams, niekas nebestebina.

  • Eagleray
    Posted 2016-08-17 17:51 0Likes

    Žiurkinis rašė:
    Vaikų darželis. Garantuoju, kad iš jūsų visų vienintelis apskritai knygas skaitau. Ir tai tikrai nėra senmergių 50 atspalvių.
    Pirmenybę skiriu politikai, geografijai, fizikai, istorijai. Tik mokslinė literatūra, kurios vis daugiau galima rasti internete, tačiau spausdintas žodis labiau įsimena.
    Į temą, tik bukas vaikas galėtų e-sportą lyginti su tikru sportu.
    Esmė ta, kad tikras sportininkas yra tas, kuris daug pasiekęs gali nešti olimpinę ugnį. Aišku yra kelios išimtys kaip Sumo, automobilių sportas, neįgalieji sportininkai, bet tai su tokiais žmonėm niekada nesilygins PC smaukytojai.
    Taip taip taip, tai įtraukta į sporto kategoriją, nes šiais išsigimusiais laikais, kai amerikoje mokyklose privalės būti tualetai transvestitams vaikams, niekas nebestebina.

    Nusileisk ant žemes, , aš irgi knygas skaitau. 😀

  • Žiurkinis
    Posted 2016-08-17 17:53 0Likes

    (u) Nebuvau nei pakilęs. Mintį užvedžiau ne aš. Be to, tik tikras „entelektualas“ naudotų tokias nesamones kaip pipediją.

  • Eagleray
    Posted 2016-08-17 17:58 0Likes

    (u) Tai jau turbūt koks rimtuolis būsite, ponas. Išsireiškimas, jog JŪS vienintelis skaitote knygas, buvo kiek arogantiškas, tatais ir kylo mintis, jog gal kur aukštybėse, prie Dieviškojo empireo, klajojate.

Komentuoti