Išties pasaulyje ta kabinėjimosi ir priekabiavimo tema yra labai aktuali. Užtai tokio tipo filmai mums yra įdomūs. Mes juose kartais randame panašių situacijų ir puikiai suprantame herojus. Filmai „Bang Bang You’re Dead“, „Klass“ ir „Ben X“, yra panašaus pobūdžio. Juose nagrinėjamos ir priekabiautojų ir aukų elgsenos. Galima pridurti, jog estų „Klass“ iš šių paminėtų geriausias. Labai realistiškas, gera vaidyba, puikus scenarijus, žodžiu geras visos komandos darbas.



Filmas „Ben X“ pastatytas režisieriaus Nic Balthazar, kuris beje parašė knygą ir scenarijų šiam filmui. Jame pasakojama apie autizmu sergantį paauglį Beną. Jo gyvenimas sukasi aplink žaidimą „Archlord“, ten jis yra stiprus ir drąsus karžygys. Anaiptol, tikrame gyvenime jis yra užguitas, nedrąsus, susikaustęs. Mokykla jam lyg koks pragaras, kasdien prie jo priekabiauja klasiokai ir kiti panašaus plauko silpnapročiai.

Virtualiame „Archlord“ pasaulyje jis draugauja su mergina Skarlait. Ji Beno herojaus (tanko) gydytoja, todėl jie vienas su kitu gan stipriai susiję. Taigi Benas negalėjęs daugiau pakelti patyčių klasėje sugalvojo gan gudrų planą.

Perspėju, jog nuo šios vietos bus atskleistas praktiškai visas filmas.

Beno diena prasideda beveik kaip visada – atsikėlęs ryte maždaug 6:45 įsijungia „Archlord“ ir žaidžia iki 7:25. Žaidime susitinka su mergina žaidėja Skarlite, kurią matė tik nuotraukoje. Tada atsistoja prieš veidrodį ir žiūri į save galvodamas koks yra nuobodus šis pasaulis – virtualiajame jis gali save padaryti kokį tik nori. Tada eina į virtuvę, pasisveikina su motina. Išeina iš namų į triukšmingą gatvę, įsėda į autobusą, nuvažiuoja į mokyklą… Atrodytu, jog viskas normalu – mokykloje Benui lepteliamos kelios pašaipos… Tačiau pamokos pabaigoje, išėjus mokytojui visa klasė tiesiog pašėlsta – užkelia Beną ant stalo, numauna kelnes ir pradeda filmuoti jį nuogą mobiliaisiais telefonais. Yra vienas Beno klasiokas neprisijungiantis prie bandos ir mielai padedantis Benui. Taigi tas klasiokas griebia Beno kamerą ir pradeda filmuot visus besityčiojančius klasiokus. Štai čia yra kritinis filmo taškas, nuo kada pradedamas rengti planas, kurio likusio filmo eigoje (išskyrus galą) nematome.

Režisierius žiūrovus apgaudinėja, verčia galvoti, jog nieko daugiau nevyksta, kaip tik kvaili aiškinimaisi kas kodėl ir kaip. Kiti įžvalgesni gali pamanyti, jog Benas arba kaip per filmą „Klass“ pasiims kokį ginklą, suvarys visą apkabą arba prismeigs savo priešus. Tačiau režisierius sumanė gudriau ir netikėčiau pateikti keršto planą (Europa išliks originalia, ne taip kaip Holivudas). Bet apie tai kiek vėliau.

Taigi kuo čia dėta ta mergina Scarlite (Roarrr)? Ogi pasirodo, jog ji žada atvykti į Beno miestelį traukiniu ir pasiūlė susitikti traukinių stotelėje. Šio depresiško jaunuolio, kuris dar serga autizmu liūdname gyvenime nušvinta laimės spindulėlis. Taigi atėjo ta lemiama diena, Benas nusigauna iki stotelės ir pamato Skarlite, tačiau… Jis pro ją praeina, nepasisveikina. Ji Beno neatpažįsta, nes jis savo veido jai nerodė. Scarlite nesulaukusi (kaip ji manė) Beno grįžta į traukinį (Ją seka Benas), kai ji įlipo į peroną, Benas dvejojo, tačiau apsisprendė jos nepaleisti (bent jau taip iškart atrodė). Taigi vaikėzas atsisėda prie Skarlite, BET neprataria nei žodžio…

Vis dar svarstau kodėl jis taip tylėjo? Galbūt pabūgo… Taip ir neprataręs nė žodžio jis išlipa sekančioje traukinių stotelėje.
Benas visada buvo linkęs į savižudybę, taigi apmaudo apimtas, nes nepakalbino Scarlite jis nori šokti tiesiai po traukiniu. Tik staiga jį pagauna ir išgelbėja nuo žūties ta pati Scarlite! Galima pamanyti „Kas per briedas?“. Pasirodo, jog vargšas Benas dar ir Šizofrenikas. Nuo tos vietos kai išlipo iš traukinio jam pradėjo rodytis haliucinacijos, jog ji kartu su juo.

Galima būtų ir pagalvoti, jog ji nuo pat filmo pradžios išgalvota, tačiau tai netiesa – yra keli įrodymai, kaip, kad: Beno motinos klausimas apie merginą, bei Scarlite atsiųstas video įrašas į telefoną.
Scarlite likusio filmo bėgyje ne tik padeda Benui gelbėtis nuo savižudybės, bet ir kartu padeda rengti tą planą. Ji nuo minėtos vietos tampa išgalvota asmenybe. Ji veikia lyg koks ramstis Benui. Jis pats ją nežinodamas taip sakant ir sukūrė. Supraskit – ji žaidime jam buvo gydytoja, o tikrame gyvenime ji atlieka panašų darbą – gelbėja nuo blogų minčių ir padeda rengti planą.



Gana apie Skarlite. Taigi, galutinis planas. Benas tėvų paprašo leisti jam plaukti laivu, jie sutinka ir šis pasistatęs filmavimo kamerą ant denio šoka per bortą tiesiai į jūrą… Kita scena jau Beno atmintinės (blevyzgos apie mirtį), kunigas sako pamokslą, salėje susirinkę visi – Beno draugai ir priešai, tėvai ir mokytojai. Beno karste nėra, nes jo kaip ir vandenyje nerado. Paleidžiamas kineskopas, pro kurį rodomas paskutinis Beno suplanuotas įrašas, jis ten kalba, prisimena ir galiausiai parodo prieš visą publiką tą video įrašą kur jo draugas / klasiokas nufilmavo besityčiojančius beždžionplaikius. Visi šokiruoti: mokytojai, beždžionplaikiai (šokiruoti tokiu akibrokštu), beždžionpalaikių tėvai… Kas nešokiruoti tai Beno tėvai, jie net nesielvartauja. Kaip tai įmanoma? Gal tikroviškumo skylė? Ne, tai buvo planas į kurį buvo įtraukti ir Beno tėvai. Matot… Benas iš tiesų nėra miręs, jis kai šoko per bortą tai šoko tiesiai į pirmąjį denį, kur jo laukė tėvai. Gudrus rupkė?

Na galiausiai filmo pabaiga. Tėvai Beną nusivežę į žirgyną. Šis sėdi ant tvoros kartu su įsivaizduojama Skarlait. Abu laimingi. Kiek nelaimingi tėvai, matydami su savimi bešnekantį Beną…

Galiu pasakyti, jog filmas puikus, nebukas, prasmingas. Man išties patinka psichologiniai filmai, ypač su tais šizofrenijos niuansais: „Fight Club“, „A Beautiful Mind“ ir t.t. Galiu pridurti, jog Ben X yra protingesniajai audiencijai, filmas turi metaforų, poteksčių, jei jų nematai tai tada atrodo tik paprastas filmas apie skriaudžiamą ir autizmu sergantį paauglį.
Imdb reitingas 7,7/8, mano reitingas 8,5/10.