Nešiojamų kompiuterių savininkai, o ypač mėgstantys pažaisti žaidimus, dažnai susiduria su viena problema. Dažniausiai ši problemėlė iškyla tada, kai žmogus užsimano išbandyti pačius naujausius žaidimus, kurių jo nežaidimam skirtas laptop‘as bijo kaip velnias kryžiaus. Vaizdas kibinėja, šiluma pro visas angas eina lyg iš židinio, o dar tas ūžimas, skambantis kaip koks lėktuvo propeleris. Nelieka nieko kito, kaip tik pasitelkti aušintuvus pagalbon…

Pirmasis aušintuvas buvo sukurtas Amerikoje dar 1999 metais ir nuo tos dienos jie dar labiau ištobulėjo: bambukiniai, keliasluoksniai, pilni USB jungčių, turintys vieną ar kelis mažesnius ventiliatorius ir kitokių savybių turintys aušintuvai pradėjo plisti po visą pasaulį. Kaip ir telefonas, taip ir aušintuvas negali atlikti vien tik savo įprastinės funkcijos – jis turi turėti ir papildomų priedų. Išgirdęs, kokius „padarus“ man teks išbandyti ir aprašyti, net apšalau: iš jų vienas net turi kolonėles viduje!

Taip išėjo, jog dosnioji firma „Deepcool“, jau nuo 1996 metų visą meilę atiduodanti kompiuterio reikmenims ir priedams, mums davė apžvelgti du visiškai vienas į kitą nepanašius laptop‘ų aušintuvus. Aišku, nėra taip, kad vienas iš jų yra daug kartų efektyvesnis, naudingesnis ir patrauklesnis. Abu turi savo pliusų ir minusų, bet abu atlieka tą pačią funkciją – prižiūri, kad jūsų nešiojamas kompiuteris nepradėtų „karščiuoti“ ir spjaudytis ugnimi. Bet kovoje visada būna nugalėtojas, tad pažiūrėkime kas šį kartą triumfuos – elegantiškas „Multi Core X6“ ar muzikinis aušintuvas „M6“.

Įžanga

Detalus žvilgsnis

Kas be ko, šie cooler‘iai nėra supakuoti į „Maximos“ krepšelius ar šiaip plono kartono dėžutes. Nors ir ne „Razer“ dėžučių kokybė, kurioms pagaminti tikriausiai naudojami brangūs Kubietiški aliejiniai dažai, užpilami keturiais sluoksniais ir pnš., bet „Deep Cool“ taip pat pasirūpino, kad aušintuvų įpakavimas nebūtų pirmoko lygio (daug izoliacinės juostos ir klijų). Pirmiausia man labai patiko, kad abiejų cooler‘ių dėžės turi rankenas, kad būtų patogiau neštis namo ar tiesiog nuo namų durų slenksčio iki kompiuterio. Dėžučių priekyje nurodyti abiejų aušintuvų privalumai, t.y. kuo jie yra tokie ypatingi, o fone ir pats aušintuvas puikuojasi. Gale, kaip visada, parodyta, kur kas yra ir kaip viską sujungti, kad aušintuvai sklandžiai veiktų.

Aišku, reikia papasakoti ir apie aušintuvų dėžučių turinį. Įpakavime rasite pačius cooler‘ius supakuotus į apsauginį maišelį, o šonuose dar ir pritaisytus putos sluoksnius, kad šie aušintuvai iki jūsų namų durų ar pašto ateitų ne dalimis. Ačiū Dievui, abu gražuoliai iki mano namų slenksčio atėjo saugiai ir laimingai. Blogiausiu atveju, garantija yra pridėta, tad nereikia labai pergyventi. Muzikinio aušintuvo dėžėje be pačio prietaiso, dar rasite ir du laidus bei instrukciją, kaip prijungti aušintuvą prie kompiuterio. Pirmasis laidas yra „USB 2.0“, kuriuo ir turėsite savo kompiuterį „supažindinti“ su naujuoju aušintuvu. Antras laidas skirtas atvykuoti kolonėlėms, esančioms aušintuvo viduje. „Multi Core X6“ aušintuvo pakuotėje rasite visiškai tą patį, išskyrus kolonėlėms skirtą laidą.

Įžanga

Aušinimas

Kadangi šnekam apie prietaisus, kurių pagrindinis tikslas yra aušinti, nuo to ir pradėkim. Ir pirmasis ir antrasis savo paskirtį atlieka gerai, bet šioje kategorijoje „Multi Core X6“ turi persvarą. Įdomus faktas: aušintuvo forma primena drugelio sparnus. Pagal tai kompanija labai strategiškai sudėjo ventiliatorius: du mažesni apačioje (kiekvieno skersmuo 100 mm) ir du viršuje (140 mm). Visai kaip ir drugelio sparnai, kurių apatinės dalys yra mažesnės nei viršutinės. Pripažinkit, tai genialu! O ir pats aušinimas savo gerumu neatsilieka nuo dizaino: įjungus aukščiausią vėsinimo stadiją jūsų kompiuteriui nebus šansų perkaisti, bet nuo sklindančio šaltuko netgi yra pavojus peršalti, tad nepamirškit apsivynioti šaliką bežaidžiant…

Su muzikaliuoju „M6“ viskas šiek tiek kitaip: jis teturi vieną milžinišką „propelerį“ (140 mm) centre, o ir forma neprimena jokio gyvio. Bet nereikia dėl tokių mažmožių smerkti. Svarbiausia, kad šis aušintuvas sugeba vėdinti. Aišku, „X6“ cooler‘is tai daro šiek tiek geriau, nes jo pučiamas oras patenka į beveik visas nešiojamo kompiuterio apačioje esančias angas, dėl labai sumanaus ventiliatorių išdėstymo. Kadangi muzikaliojo „M6“ didysis „propeleris“ yra pačiame cooler‘io centre, todėl ir pučiamas oras patenka tik į centre esančias nešiojamojo kompiuterio skylutes.

Labai patogu, kad abiejuose aušintuvuose yra mygtukas, kurio ne liaudiškas oficialesnis pavadinimas yra  „apsukų valdiklis“. Muzikiniame aušintuve, kaip ir bet kuriame kitame cooler‘yje, su šiuo mygtuku, o dar tiksliau ratuku, galima reguliuoti, kaip stipriai „propeleris“ suksis (nuo 700 iki 1100 aps/min („Apsisukimų per minutę“)) ir vėdins perkaitusį kompiuterį. Su „X6“ aušintuvu kur kas įdomiau. Yra keli variantai, kaip bus aušinamas laptop‘as: viršutiniais (didesniaisiais) ventiliatoriais, apatiniais ar visais iškart. Naudoti šiuos apsukų valdiklius patogu ir paprasta, o ypač, kai jie yra patogiose vietose, bet vis vien manau, jog žaidžiant aukštų reikalavimų žaidimus, jie bus nustatyti ant didžiausio lygmens, kad jūsų kompiuteris būtų aprūpinamas kuo šaltesniu oru.

Įžanga

Patogumas

Po rezultato 1:0 „X6“ naudai, atėjo eilė pelnyti šiek tiek taškų ir muzikiniam aušintuvui. Abiejų cooler‘ių viršus yra dengtas metalinėmis grotelėmis, o tai dar šiek tiek prisideda prie nešiojamojo kompiuterio vėsinimo. Bet štai kur problema: kol ant „M6“ laptop‘as laikosi vietoje, padėjus jį ant „Multi Core X6“ aušintuvo, kompiuteris pradeda slysti. Aš jį gražinu į vietą ir po kelių minučių jis jau prie nukritimo ribos… Nors ant visų kompiuterio kampų yra mažytės kojelės, kurios turėtų apsaugoti slidinėjimo, bet ir tai nepadėjo. Vienintelė išeitis buvo nuleisti „drugelio“ kojeles ir pastatyti kompiuterį stačiai ant stalo kartu su aušintuvu.

Beje labai pagirtinas kampas (10 laipsnių pasak aprašymo ant dėžės) tarp stalo ir pastatyto „M6“ aušintuvo. Riešų atžvilgiu patogiau ir smagiau rašyti klaviatūra laptop‘ą paguldžius ant muzikaliojo aušintuvo nei ant „X6“, kurio paviršius slidus kaip žaltys… Bet yra ir antroji priežastis, kodėl toks kampas yra išties patogus: kadangi muzikalusis aušintuvas yra storas (tiesiogine to žodžio prasme), todėl ant jo padėtas nešiojamas kompiuteris šiek tiek (75mm) pakyla nuo stalo, o tai leidžia labiau išsitiesti žaidžiant. Nugara jums padėkos.

Įžanga

Kolonėlės

Dydžiu šie aušintuvai taip pat skiriasi… Ir dar kaip! „Multi Core X6“ yra plonas, lengvas, pločiu atitinkantis nešiojamąjį kompiuterį. Kitaip sakant – labai patogus vežiojimuisi ar tiesiog įsidėti į tašę ar kurpinę. Su „M6“ visiška priešingybė: storas, sunkus ir didesnis už laptop‘ą. Dydis pateisinamas, nes šis aušintuvas yra skirtas didesniems nešiojamiems kompiuteriams (nuo 17 colių skersmens ekrano iki didesnių). Svoris taip pat turi savo priežastį: šiame aušintuve įtaisytos 2.1 sistemos kolonėlės (woofer‘is 57mm skersmens, o pačių garsiakalbių – 52mm), kurios be pačio cooler‘io korpuso ir visko kas yra viduje, taip pat nemažai sveria.

Apie „M6“ aušintuvo viduje esančias kolonėles galiu pasakyti tik tiek: jeigu per ilgai jomis naudositės klausantis muzikos ar žaidžiant – nemaža tikimybė, kad dėl tragiškos garso kokybės apkursit… Kadangi mėgstamas dainas klausau internete, todėl galvojau, kad prastos garso kokybės kaltininkas bus netikęs dainų formatas arba tiesiog nevykęs įrašymas. Bet viskas išaiškėjo pažaidus kelis turimus žaidimus. Palyginus savo nešiojamojo kompiuterio išgaunamus garsus ir tariamų „kolonėlių“, atrodė, jog renkuosi tarp polifoninės ir normalios garso kokybės. Vienintelė išeitis būtų įsigyti „DC“ laidą (kurio dėka galite prijungti aušintuvo kolonėles prie telefono, grotuvo ir t.t.), kuris jau nėra toks ir brangus, ir naudot šį aušintuvą vietoj prijungiamų kolonėlių vakarėlių metu. Bet vis vien patarčiau muziką klausytis per telefoną ar kokį kitą aparatą, o „M6“ kolonėles naudoti tik labai kritiniu atveju, nes tikriausiai tokios prastos kokybės garsą būsit girdėję dar polifoninių melodijų dienomis.

Įžanga

Testai

Kartais tai, kas rašoma ant etiketės ar dėžės, gali būti netiesa ir viso labo tik reklaminis triukas. Panašus atvejis yra ir su drugelio formos „X6“, kurio aprašymas ant dėžės teigia, jog jis „super tylus“. Vienintelis atvejis, kai negirdėjau aušinimo garsų, buvo žaidžiant su ausinėmis arba labai įsijautus į žaidimą (tada jau išvis negirdi, kas dedasi aplinkui tave…). O kaip su muzikaliuoju „M6“? Šis cooler‘is „Super Silent“ etikėtės ant dežės neturėjo, bet ką gali žinoti: jis aušina tyliau nei minėtasis konkurentas. Aišku, „X6“ turi daugiau aušintuvų ir tai realiausia priežastis, kodėl oro pūtimas taip girdisi. Muzikaliojo oro pūtimas šiek tiek girdimas, bet lyginant su „X6“, tai tik malonus „drugelio sparnų plasnojimas“.

Taip pat atlikau kelis testus su abiem aušintuvais ir vieno bandymo rezultatus aiškiai matote viršuje. Viską dariau tokia tvarka: naudojantis „Hwmonitor“ programėle žaidžiant „Batman: Arkham Asylum“ sekiau kietojo disko, vaizdo plokštės ir procesoriaus temperatūras ir praėjus 20-čiai minučių aukščiausias užšsirašiau. Tą patį dariau su kiekvienu aušintuvu ir šio bandymo nugalėtoją matote – tai „X6“. Persvara nedidelė, bet vis vien skirtumas jaučiamas. Kadangi mano nešiojamas kompiuteris nėra labai galingas (Intel Core i5 2.4Ghz, Nvidia Geforce GT 540M 1GB, 4GB Ram), teko bandymą daryti su žaidimu, kurį mano senukas jau ir taip ant maksimalių nustatymų veža labai kaisdamas. Todėl ir nutariau, kad „Batman: Arkham Asylum“ yra tobulas kandidatas šiam testui.

Kaip ir matote lentelėje, mano vargšas kompiuteris jau per 20 minučių neblogai užkaista ir abu aušintuvai su šia problemėle neblogai susitvarko. Procesoriaus temperatūrą numuša net 6 ir 7 laipsniais, o tai jau pakankamai gerai! Su VGA ir HDD abiejų aušintuvų vėdinimo skirtumas panašus – tik 1-3 laipsnių. Iš rezultatų iš karto matyti, kad tie keturi mažesni ventiliatoriai yra geriau nei vienas didelis „M6“-tojo.

Įžanga


Išvados

Abu aušintuvai turi savo pliusų ir minusų. Ir „M6“ ir „X6“ nuo maksimalios perkaitusio kompiuterio temperatūros numuša daugiau nei 2 laipsnius, kas šių dienų standartams yra pakankamai gerai (nustebtumėt išvydę, kiek aušintuvų net tiek „numušti“ nesugeba!). Jeigu tektų rinktis vieną iš šių cooler‘ių, tikriausiai likčiau prie „Deep Cool X6“. Jis pigesnis (~54Lt), dydžiu ekonomiškesnis už konkurentą ir puikiai atlieka savo vėdinimo paskirtį, nors ir šiek tiek per garsiai. Jei „M6“ būtų ne joks muzikinis aušintuvas, o tiesiog paprastas cooler‘is – tada rinkčiausi jį. Dabar, kai šio aušintuvo kolonėlių tikriausiai niekas nenaudos, jo kaina atrodo šiek tiek per didelė (~77Lt).

Patogumo ir dizaino atžvilgiu jis tiesiog nepriekaištingas: išsiskiriančios spalvos, keturios papildomos „USB“ jungtys („X6“ teturi vieną), nors dėl dydžio ir svorio būtų galima ginčytis. Kuo puikiausia alternatyva šiuo klausimu būtų kompaktiškesnė „M6“ versija – „Deep Cool M3“. Jis ne tik turi tokias pačias (prastas) kolonėles ir taip pat gerai atlieka aušinimo funkciją, bet net ir kainuoja pigiau!

Gaila, bet nė vienas iš šių aušintuvų nepateko į 2013 metų geriausių top dešimtuką. Aišku, kaip pateks, kai „Gear Head“ ir „Cooler Master“ jau kuria aušintuvus, kurių ventiliatorius jau galima laisvai slankiot, kad jie atitiktų tavo kompiuterio konfigūraciją ir sudėtį. Bet bendrai, kainos ir kokybės atžvilgiu, iš šių abiejų aušintuvų patarčiau rinktis „Deep Cool X6“ vien dėl to, kad jis užima mažiau vietos, yra pigesnis, geriau atlieka aušinimo funkciją. Už tokią kaina, kiek kainuoja muzikalusis „M6“ šiuo metu galite nusipirkti daug geresnį ir kokybiškesnį aušintuvą, net ir su geresnėmis kolonėlėmis.

Įžanga