Iš pirmo žvilgsnio galima pagalvoti, jog motininė plokštė neturi lemiamos įtakos kompiuterio spartai. Tačiau iš tiesų taip nėra. Nuo jos priklauso, kaip ateityje bus konfigūruojamas kompiuteris, kokios jo spartinimo galimybės ir daug kitų dalykų. Tad labai svarbu savo kompiuteriui parinkti tinkamą motininę plokštė, kuri atitiktų jos pirkėjo poreikius.

MSI buvo įkurta 1986-aisiais metais. Jau nuo pirmųjų gamybos metų vienas pagrindinių kompanijos produktų yra pagrindinės plokštės. Šį kart testuosime MSI gaminamą Z68-G43-G3 motininę plokštę. Tai vidutinė klasės plokštė, nenorintiems išleisti nei per daug, nei per mažai.



Atrodo, kad tokios klasės produktas turėtų tenkinti žaidėjus ir pažangesnio produkto ieškančius pirkėjus, kurie nenori išleisti pinigų krūvos funkcijų prikištiems aukščiausios klasės gaminiams. Plokštės specifikacijos atrodo išties daug žadančios. Pažiūrėkime ar iš tiesų šią pagrindinę plokštę įsigiję pirkėjai gauna pakankamai kokybišką ir gerą daiktą.










Pakuotė ir komplektacija


Plokštė bei jos priedai randami įprasto tipo dėžutėje. Priekinėje dalyje randame liaupsinamą gaminio kokybę. Iš tiesų parodo, kad MSI produktai kokybės atžvilgiu padarė didelę pažangą ir šiuo metu yra išties labai patikimi. Galinėje dalyje randame detalias gaminio specifikacijas bei pagrindines savybes.







Be abejo į motininė plokštės komplektaciją įeina galinės sienelės dangtelis, vartotojo vadovas bei diskas su būtiniausiomis programomis. Taip pat pridedami du Sata duomenų perdavimo kabeliai, bei adapteris iš Molex’o į Sata maitinimo jungtį. Taigi MSI prie šios plokštės prideda visus būtiniausius komponentus.



Pridedamame diske yra įrašyta daug būtinų ir ne tokių svarbių programų. Tai yra įvairios tvarkyklės bei MSI sukurtos darbą kompiuteriu palengvinančios programėlės. Diske randame ir antivirusinę programą. Tai Symantec Norton Internet Secturity 2011 apsaugos nuo virusų sistema. Tiesa, ja nemokamai galėsime naudotis tik 60 dienų.









Pagrindinės savybės

MSI Z68-G43-G3 sisteminė plokštė yra standartinio ATX tipo (jos matmenys yra 22cm X 30,5cm). Tai reiškia, kad ji bus tinkama visiems vidutinio dydžio ir dideliems korpusams. Plokštė turi juodos spalvos PCB. Du atminties bei PCI Express lizdai yra juodi, o . Taigi juodos spalvos plokštė su mėlynais akcentais atrodo pakankamai gerai.



Šioji korta turi LGA 1155 procesoriaus lizdą. Su juo suderinami visi Sandy Bridge procesoriai, kurie šiuo metu yra patys populiariausi. Gera naujiena yra ta, kad netrukus pasirodysiantys 22 nm Ivy Bridge centriniai procesoriai taip pat bus suderinami su senesnėmis motininėmis plokštėmis, ne išimtis ir testuojamoji MSI.



Plokštė turi keturias DDR3 darbinės atminties jungtis. Į jas galime įdėti iki 8 GB talpos modulius, taigi maksimalus atminties kiekis kompiuteryje gali siekti 32 GB. Tiesa dėl lusto limitų įmontavę maksimalų atminties kiekį galėsite naudoti apie 31 GB RAM, tačiau tai nėra didelis nuostolis.



Testuojamasis produktas turi šešias Sata jungtis. Dvi iš jų yra naujosios trečiosios kartos (duomenų perdavimo greitis 6 Gbps) o likusios antrosios (informacija perduodama 3 Gbps sparta). Sata III jungtys dažniausiai panaudojamas prijungiant SSD diskus, o daugeliui įprastų įtaisų užtenka standartinių Sata II jungčių.



Į motininę plokštę atkeliauja 24 kontaktų maitinimo jungtis, kuri įprasta naujesniems produktams. Daugelis naujesnių aukštesnės klasės plokščių turi 8 pin procesoriaus maitinimo jungtį, tačiau šioje plokštėje randame 4 kontaktų jungtį. Problemų pajungiant maitinimo bloką neturėtų kilti, nes jie turi 4+4 tipo maitinimą, tačiau šios savybės trūkumus aptarsime kalbėdami apie spartinimą. Procesoriaus aušintuvui skirta keturių kontaktų jungtis, na o korpuso aušinimui yra skirtos trys trijų kontaktų jungtys bei viena keturių kontaktų jungtis.

Plokštės galinėje sienelėje rasime įprastas senojo tipo pelių ir klaviatūros jungtis. Žemiau jų randame keturias USB 2.0, dvi naująsias trečiosios kartos jungtis bei įprastą interneto prievadą. Testuojamasis produktas turi Realtek RTL 8111E garso plokštę. Dar žemiau yra įmontuotos D-Sub ir DVI vaizdo išvestys, skirtos integruotojo grafinio lusto naudojimui. Galiausiai randame jungtis garso sistemos prijungimui, kuri palaiko aštuonių kanalų garso sistemas. Plokštė turi integruotą Realtek ALC887 garso apdorojimo lustą. Prie plokštės pridedama THX TruStudio PRO garso apdorojimo sistema.














Intel Z68 lustas





Cougar Point lustų debiutas buvo labai liūdnas. Pirmoji nuvilianti žinia – visi šeštosios serijos lustai turės integruotą dažnių valdiklį. Tai reiškia kad keldami FSB dažnį procesoriaus praktiškai nepaspartinsime. Vienintelė išeitis – rinktis K serijos gaminį su atrakintu FSB daugikliu. Deja, tokios versijos buvo leidžiamos tik brangesniųjų procesorių pirkėjams.

Toliau reikalai dar labiau ėjo blogyn. Pristatyti gaminiai turėjo Sata II jungties defektą, kuris ateityje galėjo sukelti didelių problemų. Problema buvo išspręsta tik išleidus B3 revizijos pagrindines plokštes. Mūsų turimas Z68 lustas pasirodė tik išspręndus šias problemas.

Daugelis tikėjosi, kad naujosios kartos lustai turės integruotą USB 3.0 palaikymą. Deja to neįvyko ir plokščių gamintojai norintys prie siūlomų sąrašo pridėti naujos kartos USB jungtis turi įmontuoti papildomą lustą. MSI tam reikalui panaudojo NEC D720200 USB kontrolerį. Gera naujiena yra ta, kad šie lustai yra pirmieji Intel gaminiai, turintys integruotą trečiosios kartos Sata sąsajos palaikymą. Plokštės priekinių USB jungčių išvestys palaiko iki aštuonių antrosios kartos lizdų, esančių korpuso priekinėje dalyje.

Tačiau nepaisant visų problemų plokštės su šiais lustais yra itin išpopuliarėjusios. Visų pirma Sandy Bridge centriniai procesoriai yra išties gerai pavykę produktai. Visų antra pagrindinė Intel konkurentė AMD nepasiūlė nieko įdomaus. Taip pat visi trūkumai turėjo savo sprendimą (nori spartinimo – pirk K serijos procesorių, Sata II sąsajos defektai taip pat buvo panaikinti, o norint naudotis USB 3.0 tereikia pasirinkti tinkamą motininę plokštę). Na ir galiausiai nedaug žmonių kreipia didelį dėmesį į specifines plokščių savybes.

Intel Cougar Point lustas turi septynias modifikacijas: H61, B65, Q65, Q67, H67, P67 ir Z68. Pastarasis yra pats pažangiausias ir sutinkamas mūsų turimoje MSI pagrindinėje plokštėje. Šis lustas gaminamas pagal 65 nm technologiją, jo TDP reitingas siekia 6,1W.





Besirenkantiems motininę plokštę gali kilti klausimas kokį lustą rinktis – P67 ar Z68. Tai vieninteliai lustai kurie turi FSB daugiklio keitimo galimybę, o tai leidžia spartinti procesorius. Visų pirma mūsų turimas lustas turi integruotų grafikos lustų palaikymą, tačiau tai žaidėjams nėra svarbus rodiklis. Svarbi Z68 luste esanti naujovė yra Intel Rapid Storage technologija. Ji leidžia naudoti SSD diską kaip spartinančiąją atmintį. Taip pat naujesnis lustas palaiko Intel Quick Sync technologiją, kuri leidžia greičiau apdoroti vaizdo įrašus.










Vaizdo apdorojimo sistemos ir PCI lizdai



Šioji plokštė turi dvi PCI Express jungtis, skirtas vaizdo plokštėms. Viršutinysis lizdas yra naujojo PCI-E 3.0 tipo (tačiau palaiko ir senesnio tipo sąsaja turinčias plokštes), su kuriuo yra suderinamos naujausios kartos 28 nm vaizdo plokštės. Trečiosios kartos PCI Express lizdas siūlo du kartus didesnę duomenų perdavimo spartą bei turi daug kitų naudingų savybių. Tačiau ar iš tiesų iš jos yra kokios nors praktinės naudos? Testų rezultatai parodo, kad jokio skirtumo tarp šių dviejų sąsajų bent kol kas nejusime ne tik žaidimuose, bet ir net sintetiniuose Benchmark testuose, kurie yra orientuoti į visų kompiuterio resursų išnaudojimą:





Antrasis lizdas yra trimis aukštais žemiau už pirmąjį. Po antruoju taip pat yra du laisvi PCI lizdai. Taigi bet kokio aukščio korpuse gali dirbti dvi bet kokio aukščio vaizdo plokštės. Beje lizdas yra senesniojo PCI Express 2.0 tipo. Jis tegali dirbti X4 sparta, kai standartinis lizdas dirba X16 greičiu.

Nors plokštė turi dvi PCI Express jungtis, tačiau tai nereiškia, kad galėsime naudoti bet kokias dvi norimas vaizdo kortas. Šioji technologija leis sujungti tik dvi AMD grafinį branduolį turinčias plokštes, naudojantis CrossFireX technologija. Tuo tarpu sujungti dviejų nVidia lustą turinčių gaminių nepavyks, kadangi Z68-G43-G3 yra nesuderinama su SLI technologija.

Testuojamoji MSI pagrindinė plokštė palaiko Lucid VIRTU technologiją. Ji veikia panašiai kaip ir nVidia Optimus, kuri yra sutinkama nVidia plokštes turinčiuose nešiojamuosiuose kompiuteriuose. Ji, norėdama taupyti energiją, naršant internete, dirbant su dokumentais ar atliekant kitus darbus, kuriems nereikia didelės grafinio procesoriaus spartos, naudojamas Intel HD grafikos lustas, kuris padeda taupyti elektros energiją, o prireikus spartos vėl įjungiama standartinė grafikos apdorojimo sistema.

Plokštėje yra trys PCI išplėtimo lizdai. Taip pat plokštė turi ir naujesnio tipo PCI-E X1 išplėtimo lizdus. Įdėjus standartinio dydžio (dviejų aukštų) vaizdo plokštę užimame vieną PCI-E X1 lizdą. Jeigu jūsų turima grafikos korta yra trijų aukštų dydžio tada bus užimtas ir vienas PCI lizdas. Kiekvienas papildomas antrosios grafikos plokštės aukštas atima galimybę naudotis viena PCI jungtimi. Taigi, kad ir kokia būtų grafinių plokščių konfigūracija, vienas PCI-E X1 lizdas visada lieka laisvas, kadangi jis yra virš pirmojo vaizdo plokštės lizdo.










BIOS sistema


BIOS sistemą reikia pradėti aptarti nuo įėjimo į ją. Jei žmogus to nėra daręs ankščiau, arba bandys įeiti naudodamasis vartotojo vadovu, tai gali tapti sudėtingą užduotimi. Paprastai matydami BIOS’ų jungimosi langą apačioje matome instrukcijas, kaip patekti į kompiuterio valdymo sistemos langą. Instrukcija taip pat nurodo tokį patį įėjimo būdą. Deja, nieko panašaus mes nematome – mes patys žinome, kada reikia reiks ką spausti. Na o langas, kurio metu reikia įeiti į BIOS pasirodo tik labai trumą laiko tarpelį, manau jis turėtų laikytis šiek tiek ilgiau.

Šioji plokštė naudoja UEFI sąsają turinčią ClickBIOS II kompiuterio valdymo sistemą. Tokie BIOS’ai išsiskiria gražia išvaizda bei patogiu valdymu – tam gali užtekti pelės, nereikia naudotis klaviatūra. Tai padaro naršymą po BIOS’us daug malonesniu ir paprastesniu. Visos nuostatos išdėliotos logiškai, tad mums nereikės galvoti, kaip surasti norimą dalyką. Panašias valdymo sistemas turi dauguma tokios klasės motininių plokščių.



Senesnių leidimų BIOS versijos turėjo šiokių tokių problemų su darbinių dažnių valdymu. Jas patarsime kalbėdami apie spartinimą. Laimei daugelis šių problemų išėjus naujesnei BIOS’ų versijai buvo išspręstos.

Bandydamas pirmą kartą paleisti kompiuterį susidūriau su didelėmis problemomis. Kompiuteris niekaip nenorėjo priimti darbinės atminties. Net ir pavykus paleisti kompiuterį problemos nesibaigė, nes kartais motininė plokštė imdavo ožiuotis ir vėl „spjaudydavo“ darbinė atmintį. Pasirodo, kad toks defektas -ne atsitiktinumas. MSI problemas su darbinės atminties palaikymu išsprendė tik išleisdama naują BIOS programos versiją.

Taip pat BIOS nustatymus galime valdyti ne tik įprastiniame lange, bet ir per operacinę sistemą. Tereikia iš pridedamo kompaktinio disko įsirašyti reikiamą programą ir bus pakeisti kompiuterio valdymo sistemos nustatymai. Tiesą jie įsigalios tik perkrovus sistemą.



Kompiuterio diske randame Live Update 5 programėlę. Ji suranda ne tik visos MSI platinamos programinės įrangos atnaujinimus, bet ir leidžia lengvai perinstaliuoti BIOS’us ji pati gali pranešti kada išėjo nauja versija ir ją suinstaliuoti. Tam nereikės jokio papildomo vargo – sistema viską padaro be jokių sunkumų, kurie mūsų laukia perrašinėjant BIOS’us įprastinių būdu.

„Nulūžus“ operacinei sistemai mes vis tiek galime naršyti internete, rašyti bei gauti elektroninius laiškus bei atlikti kitus svarbiausius dalykus. Plokštė turi įdiegtą Linux platforma paremtą operacinę sistemą, kurioje galime atlikti svarbiausius darbus.









Spartinimas

Na o dabar priėjome prie pakankamai svarbios, bet liūdnos dalies – spartinimo. Jei esate spartinimo mėgėjas  tokios plokštės jums gal ir pakaks, tačiau jei norite iš esmės pakelti savo kompiuterio darbinius dažnius šis produktas jums nėra tinkamas.

Atlikti elementarų spartinimą šia plokšte yra itin paprasta ir greita – tai gali padaryti net ir nepatyręs vartotojas. Tereikia nuėjus į BIOS sistemą įjungti OC Genie rėžimą. Tada procesorius, pakilus apkrovai, automatiškai būna paspartinamas iki 4,2 GHz (500 MHz daugiau nei Intel Turbo Boost režime). Tik nesitikėkite, kad nusipirkę procesorių, neturintį atrakintų FSB daugiklio galėsite naudotis pakeltais dažniais.

Aptarsiu turimoje plokštėje sutinkamą defektą (nežinau ar tai matytųsi kitoje tokioje pačioje plokštėje). Pirmą kartą po OC Genie sistemos įjungimo procesoriaus dažnis buvo pakeltas iki žadėtųjų 4,2 GHz. Tačiau vėlesnių įjungimų metu procesoriaus dažnis dėl kažkokių nesuprantamų priežasčių pakildavo vos 100 MHz.

Dar įdomesni dalykai vyksta su OC Genie technologija, jei žiūrėsime į kitų komponentų veikimą. Pagal idėja ji turėtų kelti integruoto grafikos lusto (jei jis yra naudojamas) ir darbinės atminties dažnius. Deja to išvysti dėl mistinių aplinkybių mums nepavyko. Įjungus OC Genie režimą Patriot G2 Series darbinė atmintis vis dar dirbo standartiniu 1333 MHz dažniu, o į Core i5 2500 K procesorių integruotas HD 3000 grafinis lustas nenorėjo dirbti didesniu nei 1100 MHz dažniu, kuris yra įprastas su Turbo Boost technologija dirbančiai GPU…

Tačiau spartinant procesorių daugiau, nei numato OC Genie technologijos galimybės iškyla ir krūva problemų. Pirmoji jų – keturių fazių maitinimo sistema. Rimčiau svarstantiems apie spartinimą verta žiūrėti į dvylikos ar bent aštuonių fazių maitinimą turinčius produktus. Juolab, kad aštuonfaziai produktai nėra brangesni už šią MSI.

Tačiau tai nepaskutinis kirtis spartinimo mėgėjams. Dar labiau nuvils tai, kad ši pagrindinė plokštė neturi įtampų reguliavimo galimybės. Tai yra išties rimtas minusas spartinimo mėgėjams. Plokštė pati automatiškai pakelia procesoriaus įtampą, jei to reikia, tačiau tai tikrai nekompensuoja standartinių valdymo ypatybių. Be to toks pakėlimas yra tik simbolinis

Nors ir spartinimo galimybės nėra didelės, tačiau spartinimo testus vis tiek reikia atlikti. Bandysime kelti Intel Core i5 2500K procesoriaus darbinį dažnį. Motininė plokštė naudoja naujausią (4.3) BIOS versiją bei 2X4GB Patriot G2 @1333 MHz CL9 darbinės atminties. Be abejonės ieškosime aukščiausių dažnių stabilios konfigūracijos.

Mums pavyko paspartinti Core i5 2500K procesorių (standartinis dažnis 3,3 GHz, 3,7 GHz Turbo režime) iki 4,5 GHz. Tada jo temperatūra pakilo iki 98 laipsnių. CPU vėsino standartinis Intel aušintuvas, komplektuojamas su minėtuoju procesorium. Sistema dirbo Thermaltake Spacecraft VF-I korpuse. Be standartinio galinio 120mm aušintuvo priekyje sukosi dar vienas tokio pačio dydžio analogas, kurio oro pralaidumas yra 68 CFM.



Beje galime ir paminėti ir senesniųjų BIOS versijų sukeltas problemas. Žmonės susidurdavo su tuo kad nustačius tam tikrą dažnį jis imdavo kartais kritinėti FSB daugiklis. Atnaujinus BIOS’us tokių problemų neturėtų kilti.

Taigi gaminys lengvai pasiekia 4,2 GHz naudodamas OC Genie technologiją. Tai yra geras dalykas mažiau patyrusiems spartintojams. Deja bent mums to pilnai išnaudoti dėl defektų nepavyko. Be to jei spartinimo atžvilgiu norite kažko daugiau tai yra visiškai nevykęs pasirinkimas.









Išvados

Taigi galime padaryti išvadą, kad tai produktas skirtas mažiau patyrusiems vartotojams. Jiems labai patiks paprastai valdomi BIOS, kurių nustatymai gali būti keičiami tiek įprastiniu būdu, tiek esant įjungtai operacinei sistemai, bei OC Genie spartinimo galimybė. Tačiau ir pastaroji veikia prastai kadangi (bent jau mano turimai sistemai) atsisakė kelti atminties ir integruotojo grafinio lusto dažnius, o net ir procesoriaus dažnius kėlė labai blogai.

Tuo tarpu dažnių procesoriaus dažnių kėlimas yra labai minimalus dėl keturių fazių maitinimo sistemos ir įprastos įtampos reguliavimo sistemos nebuvimo. Tai labiau patyrusiems vartotojams turėtų būti išties dideliu trūkumu ir tokią plokštę gali rinktis nebent tie, kas pasitenkins standartinėmis Turbo Boost ar OC Genie sistemos galimybėmis. Aišku jei jiems ta OC Genie veiks stabiliai, nes man jos veikimas buvo tiesiog tragiškas.

Senosios BIOS’ų sistemos turėjo daug broko. Darbinės atminties suderinamumo problemos naujesnėse versijose jau yra išspręstos, tačiau norint atsinaujinti BIOS iš pradžių reikia kompiuterį pirmą kartą įjungti. O man dėl suderinamumo prie to teko praleisti kelias valandas ir iki BIOS perrašymo problemos nesibaigė. Blogiausia yra tai, kad pirmojoje plokštės BIOS versija tai gan dažnai sutinkama problema.

Kaip plokštės privalumą galima paminėti visų būtiniausių jungčių buvimą (Sata 3, USB 3.0), naudingų technologijų palaikymą (Intel Rapid Storage), bei paprastu naudojimusi (ClickBIOS II, Live Update 5). Deja šiais laikais tokiais privalumais jau nieko nebenustebinsi – tai turi dauguma šios plokštės konkurentų. Trečiosios kartos PCI Express lizdo buvimas niekuom nepakenks, tačiau testai rodo, kad ir naudos iš jo taip pat maža.

Na o renkantis pagrindinę plokštę šioje kainų kategorijoje mano akis apsistotų ties AsRock Z68 Extreme 3 Gen 3. Ji turi ne tik viską, ką gali pasiūlyti ir aprašinėjamoji MSI, tačiau ir daug naudingų dalykų. Visų pirma ši plokštė turi SLI technologijos palaikymą, tad joje gali dirbti ne tik kelios AMD, bet ir nVidia vaizdo plokštės. Taip pat Z68 Extreme 3 Gen 3 plokštė turi įprastinę įtampos reguliavimo sistemą. Galiausiai joje yra aštuonių fazių maitinimo sistema. ASUS P8Z68-V LX taip pat neturi SLI palaikymo, be to PCI jungtis yra antrosios kartos (nors jau spėjome aptarti, kad jokio praktinio skirtumo nėra), tačiau jos spartinimo galimybės yra kur kas didesnės už testuojamosios MSI.

Šiuo metu už tokią plokštę gali tekti pakloti 300 litų. MSI norėjo sukurti pagrindinę plokštę tiems, kas nemėgsta rimto spartinimo bet nori turėti visus Z68 lusto teikiamus privalumus bei kitas naujausias technologijas. Nenorintiems spartinti komponentų patiems OC Genie technologija yra svarbus argumentas „už“, bet ji veikia pakankamai nepatikimai ir net nespartino viso to ką turėjo pagreitinti. Nemėgstantiems narplioti iškilusių defektų tikrai nepatiks senesniųjų BIOS’ų defektai. Na o šios plokštės privalumus įvertins tie, kurie nori paprastos plokštės su naujausių technologijų bei jungčių palaikymu. Deja, konkurentai jų siūlo ne ką mažesnį arsenalą, bet prideda tokius dalykus kaip spartinimo galimybės ar SLI palaikymas. Kitaip tariant net jei tai jums ir nėra aktualu, konkurentų produktai niekuo neatsilieka nuo testuojamosios MSI plokštės, o tik turi papildomų funkcijų.

Games.lt