Kadangi prieš dešimt metų kompiuterių naudojimo kultūra buvo ypač žema, tada visi žiūrėdavo į tik vaizdo plokštės megabaitus ir procesoriaus gigahercus. Tai kvailai manijai nepasidaviau ir aš pats. Rezultatas – naudojami standartiniai, pigūs aušintuvai (kurie dominuoja ir dabartiniuose kompiuteriuose) buvo triukšmingi, tačiau po poros metų viskas pakrypo dar blogesne linkme – visuose keturiuose ventiliatoriuose (korpuso, maitinimo bloko , vaizdo plokštės, procesoriaus aušintuvo) iš guolių jau buvo likę tik šipuliai – teko viską keisti.
Su nauja aušinimo sistema kompiuteris dirbo labai keistai – tais laikais viskas atrodė taip tylu. Tai net šiek tiek privertė suabejoti kompiuterio galimybėmis. Jeigu kompiuteris tylus, reiškia, kad jis yra silpnas? Juk ir automobiliuose nebūna trijų su puse litro variklio, kuris dirba tyliai, arba bent jau nebuvo tais laikais. Tačiau iš tikrųjų tas triukšmas pasireiškė tarsi kokiame tipiškame lietuvio BMW su pačiu silpniausiu varikliu ir milžinišku duslintuvu vien žmonėms gąsdinti.
Na o dabar manau, kad kompiuteris, kuris skleidžia bent menkiausią garsą negali savęs laikyti tikru kompiuteriu. Net ir nešiojamieji, kurie paprastai yra laikomi pačiais tyliausiais man yra per garsūs. Taip, taip – galima susikonfigūruoti tokią sistemą, kurios veikimą, išjungus ekraną, išduos nebent šviečiančios lemputės. Tam yra daug būdų, aišku veiksmingiausia būtų naudoti visus iš karto. Tad metas aptarti juos.
Korpusas
Korpusai yra ypač svarbus dalykas, norint uždildyti kompiuterį. Net ir neskleisdamas jokio garso (jei sisteminius ventiliatorius nelaikytumėme korpuso dalimi) jis gali tapti rimta barikada kelyje į išsvajotąją tylą, net jei ir kiti sistemos elementai nemėgsta gadinti ausų.
Tokios korpusų serijos, kaip Thermaltake Soprano, Fractal Design Define, ar kai kurie Nexus, Cooler Master gaminiai turi garsą slopinančias medžiagas. Dėl to komponentų skleidžiamas garsas išlieka jo viduje ir yra negirdimi už jo ribų. Nepamirškite, kad tokie korpusai yra gerai izoliuoti nuo išorės, dėl to vidinių komponentų temperatūros yra šiek tiek aukštesnės.
Čia kyla šiokia tokia dviprasmybė. Korpusui esant izoliuotam reikia greitesnių ventiliatorių, norint pasiekti norimą oro pralaidumą. O jie skleidžia papildomą triukšmą.
Pats baisiausias dalykas tylos entuziastams dažnai yra net ne ventiliatoriai, o kietasis diskas. Jo traškesys ne tik aiškiai girdimas, bet ir turi nervingumą keliantį poveikį. Dažnai matau kaip žmonės bando spręsti šią problemą keisdami kietąjį diską, tačiau tai yra labai blogas sprendimas – problema paprastai slypi pigiame korpuse. Reikia ieškoti sprendimų su guma padengtais laikikliais, geriausia kad diskas įsidėtų į plastmasinį stalčių. Guminės maitinimo bloko vibraciją mažinančios kojelės taip pat yra privalomas šiuolaikinio korpuso atributas.
Beje yra vienas efektyvus būdas kovoti su kietojo disko virbacijomis. Tai – SSD diskai. Taip, jie brangūs, bet neturi judinčių dalių, tad neskleidžia nė menkiausio garselio. Galime jį naudoti ir tik kaip sisteminį diską, kada įprastinis „hardas“ ims traškėti tik palietus jame esančią informaciją.
Tylią sistemą galime surinkti ir nebrangiame dviejų šimtų litų vertės korpuse. Jis nesaugos mūsų nuo triukšmo, kuom pasižymi brangesni, specialiai parengti modeliai, tačiau ir nedarys papildomų problemų tokių kaip vibraciją, kurią gausime korpuse už penkiasdešimt ar šimtą litų.
Aušintuvai
Iš karto nuliūdinsiu, jog su gamykliniu procesoriaus aušintuvu tylos nepasieksite. Net ir dirbdamas aukštais sūkiais jis nesugeba tinkamai atvėsinti procesoriaus , o siekiant tylos reikia tokio aušintuvo, kuris net ir dirbdamas žemomis apsukomis užtikrintų vėsų sistemos darbą.
Norint pasiekti geriausią tylos ir našumo santykį rekomenduojame rinktis kuo didesnio formato modelius. Ant jų sumontuoti ventiliatoriai yra pritaikyti dirbti žemomis apsukomis ir lyginant su greitesniais mažyliais atlieka tiek pat ar net daugiau darbo.
Pereikime prie ventiliatorių. Ar žinote kuom matuojamas triukšmas? Manote, kad decibelais? Ventiliatorių rinkoje tai negalioja. Čia geriausiai triukšmingumo ir aušinimo našumo santykį apibūdina litas euras bei apsukos per minutę. Jeigu matote, kad gamintojas sako, kad jo aušintuvas skleidžia vos 10 decibelų garsą, tai dar nereiškia, jog jis bus tylesnis už 30 decibelų ventiliatorių. Viskas priklauso nuo gamintojų suktumo ir skaičiavimo metodikos.
Tad renkantis ventiliatorių geriausiai jo triukšmingumo charakteristikas apibūdina kaina ir sūkių skaičius. Dar galime paminėti guolių tipą, tačiau tai jau kainos sudedamoji dalis. Patys pigiausi ventiliatoriai, kainuojantys vienaženkles sumas dažniausiai yra nieko verti, kadangi mėgsta triukšmauti ir gesti. Pigiausi bent kažko verti ventiliatoriai kainuoja nuo 20 litų.
Triukšmingumo klausimu geriausias sprendimas – daug minimaliais dažniais dirbančių ventiliatorių. Tai leidžia pasiekti tyla ir gerą aušinimo efektyvumą. Vienintelė problema, kad kyla išleidžiamų pinigų kiekis.
Maitinimo blokas
Jeigu žiūrėtumėme į maitinimo blokų pakuotės, suprastumėme, kad gyvename labai geram pasaulyje. Visi iki vieno blokai yra tylūs! Kadangi tylą kiekvienas suvokiame skirtingai, tai ir nėra jokios konkrečios ribos, nuo kurios būtų leidžiama rašyti, kad blokas yra tylus.
Jei turite ypač pigų maitinimo bloką, reiškia kad jis tikrai bus triukšmingas. Visų pirma dėl to, kad jis išskiria ypač daug karščio, versdamas ne tik aktyviąją galią į karštį, bet ir pasyviąją, kurios skaitliukas neskaičiuoja, bet vienintelis dalykas, ką blokas gali su ja daryti – kaitinti save (Passive PFC blokai).
Kad ir kiek gamintojai stengtųsi tildyti bloką, niekada veikiantis ventiliatorius nepasieks 0dB. Yra blokai neskleidžiantys jokio triukšmo, kadangi neturi ventiliatoriaus. Toks blokas yra brangesnis, silpnesnis, be to pasirinkus tokį sprendimą turėti gerai vėdinamą korpusą, kas automatiškai taps triukšmo šaltiniu.
Idealiu pasirinkimu tampa pusiau pasyvūs maitinimo blokai. Esant žemoms apkrovoms jų ventiliatoriai nesisuka. Pavyzdžiui manasis šaltinis pradeda dirbti pasiekus 40 procentų maksimalios galios. Taigi net ir žaidžiant jis dažniausiai lieka neveiksnus. Tokiu sprendimu dažniausiai gali pasigirti didelio efektyvumo modeliai, turintys 80 Plus Gold ar Platinum standartus.
Vaizdo plokštė
Ankščiau buvo galima nusipirkti ir gan galingas pasyvias (turinčias aušintuvą be ventiliatoriaus) vaizdo plokštes. Dabar tokius aušintuvus dažniausiai turi tik pačios pigiausios kortos, kurių žaidėjas į savo kompiuterį niekada neįsileis. Nejau žmonės nebenori tylos?
Nori. Tiesiog ankščiau siūlytos vaizdo plokštės buvo tai, ko niekas nenori daugiau prisiminti. Norint naudotis tokiomis kortomis reikėjo ypač geros korpuso ventiliacijos. Todėl dažnoje sistemoje tokios plokštės, kaip GeForce 7600GT vaizdas užstrigdavo pačiame žaidimo įkarštyje. Nuo to laiko į pasyvų aušinimą kreivai žiūri tiek vartotojai, tiek patys gamintojai.
Gali susidaryti vaizdas, kad nebeįmanoma gauti tylios vaizdo plokštės, bet jis būtų visiškai klaidinanti, Jeigu perkate nestandartinį aušinimą turinčią vaizdo plokštė su keliais ventiliatoriais, sistema turėtų būti ir tyli ir vėsi. Kadangi jos yra tik truputėlį brangesnės už gamyklinius variantus, manau tokį aušinimą rinktis privaloma visiems.
Išskirti galima nebent Asus Strix seriją. Jis sukasi tik labiau apkrovus plokštę, o ramybės būsenoj jis net nejuda ir garantuoja idealią tylą. Tikėkimės identiškų sprendimų pavyks netrukus surasti ir likusių gamintojų produkcijoje.
Nerekomenduočiau rinktis vaizdo plokščių, turinčių „blower“ tipo ventiliatorių. Jos yra ir karštos ir labai garsios. Tačiau dažnai AMD ar nVidia uždraudžia brangiausiuose modeliuose naudoti kitokius sprendimus. Toks pasirinkimas geras nebent norint keisti aušintuvą iš standartinio į kažką iš geriausiųjų klasės – pavyzdžiui „Prolimatech MK-26“ ar „Arctic Cooling“ sprendimus. Tiesa tai kainuos papildomus 200 – 300 litų, tačiau rezultatas turėtų būti idealus tiek aušinimo, tiek garso atžvilgiais.
Aušintuvų valdiklis
Aušintuvų valdiklis – daiktas, kuris nei garsą sunaikins, nei temperatūras sumažins. Tačiau jis leidžia pasirinkti optimalų variantą tarp aušinimo našumo ir triukšmingumo. Dauguma brangesnių korpusų turi tokius valdiklius, tačiau jei jo neradote savo kompiuteryje – puiki proga nusipirkti pačiam.
Kalbant apie ventiliatoriųs užsiminiau, kad optimaliausias variantas turėti kuo daugiau ventiliatorių, dirbančių minimalias greičiais. Taikant šią strategiją, reikalingas įrenginys, leidžiantis nesunkiai prijungti daug ventiliatorių bei galintis juos priversti dirbti kuo lėčiau.
Pigiausias variantas – paprasčiausiais slankikliais kontroliuojami greičių valdikliai. Jie keičia pro ventiliatorius tenkančios srovės įtampą ir taip verčia juos suktis lėčiau. Valdymo skydas yra įmontuojamas į priekinėje panelėje esantį 5,25 colių stalčių. Viskas paprasta ir elementaru.
Norintiems daugiau galima rinktis žymiai įdomesnius variantus. Tai ekranus turintys valdikliai. Jie dažniausiai turi temperatūrų sensorius, pranešančius apie vietos, kurioje jie pritvirtinti karštį. Pagal tai galima nustatyti automatinį apsukų reguliavimą. Dažnai tokie valdikliai turi valdymą lietimu bei tampa ne tik ventiliatorių valdymo priemone, bet ir kompiuterio puošmena.
Aušintuvų valdiklis yra privalomas tyliojo kompiuterio atributas. Tačiau jis veiksmingas išsprendus kitas, ankščiau išvardintas bėdas, nes bandyti tildyi standartinį aušintuvą ir pigius ventiliatorius turinčią sistemą yra bergždžias reikalas, geriausiu atveju pasibaigsiantis triukšmingumo nesumažėjimu, blogiausiu – sistemos perkaitimu.
23 Komentarai
Gediminas
Aha, HDD traškesys žiauriai biesina. Kai iškeičiau jį į SSD, mano kambarį užplūdo ramybė.
BWS54
Asus strix nebera vienintele vaizdo kortu serija kuri turi 0dB funkcija, kad fan’ai nesisuka ant gpu kol neperzengia 65c ribos. MSI ant gtx 970 ir gtx 980 ta pacia technologija naudoja.
Beje, as tikejausi isvysti kokiu nors rekomendaciju tyliai dirbantiems CPU cooleriams, deziu fan’ams ir t.t. Dabar cia per mazai info
LiaM_HHHHH
Dabar kol ziema, arciau lango laikant kompas dirbts tyliau , negu tuo paciu atstumu karsta vasara. jeigu tavo kompo vedinimas identiskas pigesniam, girdesi triuksma, tad pirmas variantas negalioja. Dauguma pc’istu kambary prisiperdzia, uzsidaro langus duris ir kaista nuo triuksmo ir karscio, bet is iprocio patys nejaucia nei saves nei kompo.
Kita pc’istu rusis pastabesni keliamam triuksmui ir tiek neapsiderge, vadinasi turi ir brangesnius ausintuvus, tad gali uzsidaryt visai dienai ir sedet be triuksmo sulinde i klaviaturos maigyma, o kam to negana, kaip sis staipsnis, dar ir pirkineja, isbandineja ausintuvus, iesko bevercio laidymo pinigu…
Mano kompas turbut uz daugely cia besireiskianciuju apie geimu frames dirba garsiau, negu manasis. Tylu garseli isspaudzia isorinis diskas, kompas dirba be garso, bet jis ir atokiau nuo manes, nei kaip pas daugeli – prie ausies pasideja skundziasi triuksmo asai.
BWS54
(u) Kodel tau neuzsiciaupus ir nenusipirkus Xbox One is manes ? Maciau Xbox konsoles nesi turejas tai bus kaip tik, XBOX nekaltybe prarasti. Turesi ka veikt ir gal cia maziau reiksiesi. Ir mums gerai ir tau gerai.
turbinis__darzas
(u)jis yra sakes kad xbox shudas, tai nemanau kad jam tavo pasiulymas patiks. Tuo lab uz ka jis pirks xbox jeigu neturi pinigu taip dievinamam ps4 nusipirk
BWS54
(u) geri daiktai reikalauja auku. As rekomenduoju jam parduoti savo pc ir gautus pinigus isleisti ant TIKRO next gen pojucio. Liam, xbone turi IE instaliuota, taigi galesi lankytis games.lt kaip ir dabar. Davai, parduok PC savo, duok man 300 euru ir prisidek prie grynakrauju geimeriu rases su xbone.
ledukas
Jei maiso hdd tam yra irgi geru sprendimu.
Vienas is ju kabinti hdd and gumu, deti tarpines gumines nepasiteisina nes jos irgi girgzda ir vibracija vistiek persiduoda y case – taigi veikia tik kabinimas.
Taip pat pamenu had build cases daro hardams – deda metaline plokste su heat pipe kuri isoreje sujungta su radijatoriumi o vidur pilnai uzdengiamas centimetru tipo gumos.
Sie sprendimai ir parduodami taciau uz gumos 50 cm moketi 20$ ar uz dezute moketi 100$ neverta.
ZeroFM
Siūlyčiau normalų hdd nusipirkt . turiu wd blue 500gb 2008m , wb blue 1tb 2014m , abu jie negirdimi , ne taip kaip brolio samsung 1tb 2009m .
FanTaz
niekada nesuprasiu tokiu ****
kuriems reike tyliu ir saltu pc
pc yra darbinis aparatas kaip koks kombainas ar graztas , pc veikimo gerumas TIESIOGIAI priklauso nuo temperaturos ir tuo patciu nuo ausinimo systemu is kuriu ir kyla garsas
jai nori tylesnio pc dedi full water coolinga ir viskas
aukoti pc detaliu pajeguma del „patogumo“ man yra visiskai nesuvokema logika
tokie zmones turetu nusipirkti planshetes ir iseiti is „pc master race“ jeigu jiems nereike pajegumo.
Vyaeon
geriau parasykit kai surinkt kad mazai elektros naudotu, nes as tik karta i sav isjungiu pc 🙂
Špyžius
Didelis Respect NDx už tokius straipsnius. Labai praplečia akiratį. Atsimenu jo straipsnį apie tai kaip susirinkti kuo mažesnį kompiuterį, tad automatiškai kilo mintis ar šie aušinimo būdai draugauja su „sistemos dydžio mažinimo“ sprendimais?
trumpas
tai,kad nesurinktas tas tylus kompiuteris?kur kiekvieno komponentai pvz?ju kainos ir pan?
G2020CX
galetum su tokiu savo sakiniu “rislumu“ straipsnius rasyt :DD
aiwaris
pasikeisk nick i varguoliu_tevas tai jis tau tikrai labiau tiks xD
FriendlyBob
Define R4 pats naudoju. GOD DAMN DAT HDD SOUND! 😀 Tikiuos greit SSD nusipirkt…
zetonas
esu dabar susidejes dezute Tt core v21,jo priekinis ausintuvas beveik negirdimas,ant proco uzmetes ausinima kurio stockiniai ausintuvai pakeisti corsair sp serijos 12cm ausintuvais,kainavo brangokai bet dabar garso beda liko dvieju metu senumo vga su duzgianciu ausintuvu,seip tyla dar ne viskas nuo ausintuvu priklauso,buna garsa kelia daliu vibracijos korpuse bet jas galima isspesti.
DeathLT
Aš prieš pora savaičių susirinkau kompą, ilgai rinkausi dalis, pagrindinis tikslas be galingumo buvo tyla. Todėl nemažai domėjausi šia tema, nesakau kad išsirinkau viską geriausią, bet dirba labai tyliai, ne game’inant iš vis nesigirdi:
– Case – Fractal R5
– cpu cooler – Be quiet Dark Rock 3 (procas I5 4690K)
– papildomi dėžės ventiliatoriai – be quiet shadow wings 2
– PSU – CM V850
– GPU – gtx 970 G1 Gigabyte
– ssd + hdd WD black.
Visa kita įtakos garsui neturi. Garsiausia dalis sakyčiau gaunasi HDD jei žaidimas jame.
ledukas
Niekada nesuprasi zmoniu kuriems komfortas svarbu ? O as nesuprasiu zmoniu kurie nesupranta kas yra sveikada…
Tokie kaip tu sedi 40 metu pusglusiai.. ar bent zinai kad tylus uzesys 24/7 gadina klausa. Bugneliai lieka savo vietose ir sveiki bet smegenys nustoja reaguoti y tam tikrus daznius. Sedint prie kompo jos stengiasi blokuoti ta uzesy kad neisprotetum 🙂 taigi galu gale jos uzblkuoja visam laikui jy ir lieki priekurtis, iskreiptu stuburu, kreivu akiu forumieciu zaideju 😛 🙂
Ps. Dantis irgi su malka valai o ne dantu sepeteliu ?
BWS54
@Fantaz. Tai, kad tylesniem PC komponentams nereikia tiek daug primoket, lol. Tylesnis geresnis PSU ir deze yra tikriausiai brangiausi komponentai.
rave
Kas liecia tylu korpusa tai sitas vienas is geresniu
Nanoxia Deep Silence 5 Low Noise