Šiuo metu įsigyti norimą ~1kW galios maitinimo bloką yra sudėtinga misija, o prieš kelias savaites to padaryti iš viso nebuvo įmanoma. Bitcoin minneriai iššlavę parduotuves, galingų maitinimo blokų trūkumas jaučiamas visame pasaulyje.

Na o aš šio galios bado metu jau apžvelginėju antrą 1000W galios maitinimo bloką. Prieš tai apžvelgiau aukščiausios klasės Corsair HX1000i, o šį į kartą – tai šiek tiek paprastesnis Chieftec Proton maitinimo blokas. Tai pats naujausias šios kompanijos gaminys, kurio Lietuvos parduotuvėse kol kas nėra, bet jis bus sutinkamas jau visai netrukus.

Jeigu kalbėdamas apie Smart seriją sakiau, kad Chieftec keičiasi ir ji nebėra ta kompanija, kuri siūlo tiesiog gerą maitinimo bloką be jokių blizgučių. Užtenka paminėti vien tai, kad šis modelis yra pirmasis ATX formato Chieftec maitinimo blokas su pilnai moduliniais kabeliais per visą kompanijos gyvavimo istoriją.

Pakuotė ir komplektacija

Nors dalyje naujų Chieftec maitinimo blokų to jau nėra, Proton maitinimo bloke kompanija vis dar neatsisakė juokingo dėžutės dizaino, kai jos priekis ir galas atrodo vienodai.

Jūs tik pažiūrėkit! Kaip viskas gražiai ir tvarkingai sudėliota. Dėžutėje yra kartonas, pridengiantis modulinius kabelius. Ir visa tai vien tik dėl to, jog atsidarę dėžutę išvystumėme gražesnį vaizdą. Aš juk Jums sakiau, kad Chieftec labai stipriai pasikeitė.

Komplektacija yra gan standartiška. Ją sudaro atjungiamieji kabeliai, vartotojo vadovas, maitinimo laidas ir keturi paprasti varžtukai.

Detalus žvilgsnis

Proton maitinimo blokų serija yra labai labai keistas žvėris. Silpnesnieji Proton serijos maitinimo blokai yra visiškai nemoduliniai, o galingesnieji modeliai yra pilnai moduliniai. Tai yra žiauriai keista. Pirmą kartą matau, kad toje pačioje serijoje būtų visiškai nemodulinis ir pilnai modulinis maitinimo blokas. jeigu nieko nepraleidau, tai yra vieninteliai tokie maitinimo blokai pasaulyje.

Nemodulinių Proton serijos maitinimo blokų asortimentą sudaro 400W, 500W ir 600W galios maitinimo blokai. Tuo tarpu 650W, 750W, 850W ir 1000W galios maitinimo blokai yra pilnai moduliniai. Visi jie pasižymi 80 Plus Bronze elektros vartojimo efektyvumo standartu.

Gamintojo svetainėje teigiama, kad maitinimo bloko ilgis tesiekia vos 14 centimetrų. Tai būtų neįmanomai mažai, kaip pilnai moduliniam 1000W galios maitinimo blokui. Deja tikrasis jo ilgis yra 16 centimetrų. Na bet tai vis tiek pakankamai kompaktiška – panašių modelių ilgis dažnai siekia 18 centimetrų.

Prie tamsaus maitinimo bloko dizaino dera gan dailūs tamsaus dizaino lipdukai su mėlynos spalvos akcentais. Viskas atrodo išties dailiai.

Chieftec maitinimo blokus esu įpratęs matyti neatjungiamais arba pusiau atjungiamais kabeliais. Matyti šios kompanijos pilnai atjungiamą maitinimo bloką yra iš ties neįprastas vaizdas. Chieftec pilnai atjungiamus kabelius iki šiol siūlė tik viename mažyčiame SFX maitinimo bloke.

Jungčių klausimu nėra ko skųstis. Užtenka paminėti vien tai, kad procesoriui skirtos net dvi aštuonių kontaktų jungtys. Mane patį šiek tiek glumina vos trys Molex jungtys, bet tokia tendencija jau vyrauja visuose naujuose maitinimo blokuose – gan didelė dalis vartotojų naudoja vos viena Molex jungtį, o dar didesnė dalis jų iš viso nenaudoja.

Pilnai moduliniai kabeliai nėra vienintelis Chieftec persimainymo ženklas. Vienintelis procesoriaus maitinimo kabelis yra įprastojo tipo. Visi kiti yra modernūs ploni plokštieji kabeliai. Chieftec iš tiesų pasistengė padaryti daugiau, nei tiesiog paprastą maitinimo bloką


Žvilgsnis į vidų

Viduje nesunkiai galima atpažinti Sirtec kompanijos sukurtą Direct12 Bronze II platformą. Ji pasižymi DC to DC architektūra. Nemoduliniai 400W – 600W galios maitinimo blokai greičiausiai yra paremti kita platforma, bet nemačius bloko vidaus spėlioti būtų labai sudėtinga.

Pagrindinis kondensatorius paprastas taivanietiškas Teapo. Džiugina, kad 1kW galios maitinimo blokui buvo nepagailėtas atitinkamos 680µF talpos pagrindinis kondensatorius.

Likusius kondensatorius taip pat gamino Teapo firmoje dirbantys taivaniečiai.  Šie kondensatoriai nėra patys geriausi, tačiau pasižymi geru kainos ir kokybės santykiu bei yra tinkamas pasirinkimas kuriant vidutinės klasės maitinimo blokus.

Pagrindine vienguba 12 voltų linija galima perduoti beveik visą bloko turimą galią. 3,3V ir 5V linijose galios taip pat neabejotinai pakaks.

Bloke esančios apsaugos: UVP (apsauga nuo per žemos įtampos), OVP (apsauga nuo per didelės įtampos), SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo), OPP (apsauga nuo perkrovos), OCP (apsauga nuo pernelyg didelės srovės) ir OTP (apsauga nuo perkaitimo). Viskas labai gerai, šiuo klausimu jokių priekaištų nėra.

Bloką aušina net 11 menčių turintis Globe Fan ventiliatorius. Šiame 135 milimetrų skersmens ventiliatoriuje yra montuojami paprasti slydimo guoliai. Maitinimo blokas nėra tinkamas pasirinkimas tylos entuziastams, jo garsas yra girdimas. Norintiems tylaus 1kW maitinimo šaltinio reiktų rinktis mažiau karščio išskiriančius 80 Plus Gold / Platinum maitinimo blokus. Bet tai jau kita kainų kategorija.

Išvados

Chieftec Proton maitinimo blokais yra dar vienas naujos kartos Chieftec‘as, tai reiškia, kad bus glostoma ne tik piniginė, bet ir akys. Kol kas Proton serija dar nėra prekiaujama todėl kalbėti apie kainas kalbėti yra labai sunku. Šiaip toks maitinimo blokas turėtų kainuoti apie 110 eurų ir tokiu atveju jis būtų vienas pigiausių kilovatinių maitinimo blokų Lietuvoje. Tačiau suirutės dėka nereikėtų labai stebėtis išvydus tokį maitinimo bloką ir už 150 eurų.

Ankščiau Chieftec kritikuodavau, dėl to, kad net ir patiems brangiausiems savo PSU duoda minimalią vos dviejų metų garantija. Reikalai juda į gerąją pusę! Proton serijos maitinimo blokams jau suteikiama trijų metų garantija.

Didelė galia + maža kaina = tobulas PSU minner‘iams.  Tik vienas niuansas. 80 Plus Bronze efektyvumas gali atbaidyti virtualios valiutos skaldytojus. Su šiuo maitinimo bloku elektros sąnaudos bus didesnės, nei 80 Plus Gold maitinimo blokuose.  Iš kitos pusės maitinimo blokas kainuoja mažiau, tad kas apsimoka labiau, kiekvieną kartą reikia skaičiuoti individualiai. Ir jeigu skaičiuosite sąžiningai greičiausiai gausite atsakymą, kad gal geriau susirasti normalų darbą, nei žaisti su Bitcoin.

Chieftec Proton vertinant kaip žaidimų maitinimo bloką, 80 Plus Bronze sertifikatas tampa nebe tokia didele bėda. Tiesa sakant yra džiugu, kad Chieftec, skirtingai nei dalis kitų gamintojų, neatsisakė gaminti brangesniųjų 80 Plus Bronze maitinimo blokų, pakeisdami juos pigiausiais 80 Plus Gold PSU.