Tarptautinės standartų organizacijos (ISO) Techninis komitetas ir Tarptautinė Elektrotechnikos komisija (IEC) pritarė „Office Open XML“ formato patvirtinimui tarptautiniu standartu. Tai užbaigė 14 mėnesių trukusią standartizacijos procedūrą, kurią inicijavo tarptautinė organizacija „Ecma International“.

Už „Office Open XML“ (OOXML) patvirtinimą tarptautiniu standartu pasisakė 86 proc. balso teisę turinčių nacionalinių standartizavimo agentūrų atstovų. Kad pasiūlymui būtų pritarta, jį turi palaikyti ne mažiau nei 75 proc. balsuojančiųjų. Be to, standartizacijai pritarė 75 proc. ISO techninio komiteto pilnateisių narių. Pagal procedūros taisykles šių narių, balsavusiųjų „už“, dalis negali būti mažesnė nei 66,7 proc.

„Glaudus bendradarbiavimas su viso pasaulio programinės įrangos ekspertais ir vartotojais padėjo parengti detalias OOXML specifikacijas. ISO/IEC parama padės šiems formatams tapti dar didesnio pažangių sprendimų kiekio dalimi ir prisidės prie atvirumo bei suderinamumo programinės įrangos rinkoje plėtros“, – teigė „Microsoft“ Suderinamumo ir standartų grupės vadovas Tomas Robertsonas.

„ISO Techninio komiteto ir IEC pritarimas „Office Open XML“ formato tapimui tarptautiniu standartu – bendra vartotojų ir programų kūrėjų pergalė. Tai ženklus žingsnis į priekį vystant plačiai remiamus, atvirus ir didelių galimybių dokumentų formatus“, – teigė Mindaugas Glodas, „Microsoft Lietuva“ generalinis direktorius.

Atviras OOXML dokumentų formatas papildė ISO patvirtintų atvirųjų standartų gretas ir prisijungė prie visuotinai pripažįstamų HTML, PDF ir ODF failų formatų. Jis jau šiandien yra plačiai naudojamas įvairioms operacinėms sistemoms – „Linux“, „Windows“, „Mac OS“ ir „Palm OS“ – skirtose programose. Su OOXML suderinamus sprendimus kuria šimtai nepriklausomų programinės įrangos gamintojų, tarp kurių – „Novell“, „Apple“, „Corel“, „Sun Microsystems“ ir kt. Nepriklausomų rinkos analitikų teigimu, laikui bėgant šio formato populiarumas sparčiai didės.

„Viešosioms administravimo sektoriaus įstaigoms dokumentų saugojimo problema yra aktuali nuolat. Naujasis ISO standartas šią užduotį supaprastins – OOXML formatu sukurti dokumentai galės būti saugomi labai ilgai be baimės, kad bus nesuderinami su tam tikra programine įranga“, – sakė Lietuvos archyvų departamento Informacijos ir elektroninių dokumentų skyriaus vedėja dr. Inga Petravičiūtė.
OOXML yra visiškai atviras failų formatas, pasižymintis vartotojams ir programų kūrėjams patrauklių savybių deriniu. Siūlomos plačios dokumentų žymėjimo reikšminiais žodžiais, informacijos atstatymo galimybės, OOXML dokumentuose galima naudoti informaciją iš kitų taikomųjų programų ir sistemų be išankstinio jos konvertavimo. „Office Open XML“ bylos užima nedaug vietos, formato specifikacijose įgyvendintos daugeliui pasaulio kalbų palaikyti būtinos ypatybės. Šį formatą naudojantys programinės įrangos kūrėjai neturi mokėti licencinio mokesčio.

Daugiau informacijos apie atviro OOXML formato savybes bei su juo suderinamus sprendimus galima rasti tinklalapyje www.openxmlcommunity.org/inuse.aspx.