Ambicingas „One laptop per child“ (OLPC) projektas toliau stebina netikėtais posūkiais. Neseniai rašėme apie tai, kad nors jo pradžioje kalbėta apie vos 100 JAV dolerių vertus nešiojamus kompiuterius, jų kainą kai kurioms besivystančioms šalims padidėjo kelis kartus. Na o dabar JAV startavo OLPC vykdoma akcija „Duok (paaukok) vieną, gauk vieną“.

Jos esmė paprasta – už 400 JAV dolerių siūloma pirkti vieną iš XO vadinamų programos nešiojamų kompiuterių. Tai padarius, pirkėjas kompiuterį gauną, na o 200$ nuo jo sumokėtos sumos virsta dar vienu tokiu pat kompiuteriuku ir iškeliauja kaip labdara besivystančioms šalims. Sumanymas kaip labdaringa įdėja gal ir neblogas, bet sunku patikėti jo nauda – 400 JAV dolerių, nors pusė jų ir virsta labdara, visgi atrodo gerokai per daug už itin ribotų galimybių XO kompiuterį, su kuriuo eiliniam amerikiečiui nelabai yra ką veikti.

Žinoma, jei JAV piliečius sužavės pats labdaringas sumanymas, viskas gal ir išdegs – pati mintis nėra bloga, tik gal kaina kiek didoka. Juk, atrodytų, gerokai paprasčiau paremti OLPC projektą tiesiog pervedant jam 200$ negu kad pervesti 400$ ir už tai gauti nereikalingą kompiuterį.

XO nešiojamuose kompiuteriuose 700 MHz dažniu dirba „AMD Geode LX-700“ procesorius turintis integruotą vaizdo valdymą. Taip pat yra ir 256 MB PC-2100 tipo operatyviosios atminties, 1 GB „flash“ atminties (pakeičia kietąjį diską kurio nėra), 7,5 colio įstrižainės ekranas su 1200×900 raiška. Nepamirštos ir bevielio bei laidinio tinklo posistemės, integruoti garsiakalbiai, mikrofonas, interneto kamera. Nemažai, bet visgi mažoka už 400 JAV dolerių, ar ne?