Šiais laikais aušinimo skysčiu sistemas pardavinėja visi, kas netingi. Tai lemia vis labiau augantis tokių sistemų populiarumas bei tai, kad tam nereikia įdėti daug pastangų. Gali tik uždėti savo ventiliatorių ir paruošti kuo spalvingesnį įpakavimą ir pardavinėk sau laimingas. O ir perka jų nemažai, kadangi „skysti“ procesorių aušintuvai žmonių ausims skamba daug patraukliau už orinius.

Amerikiečių kompanija Antec yra geriausiai žinoma kaip maitinimo blokų, korpusų ir aušinimo skysčiu sistemų gamintoja. Pirmuosius du pasiliekame ateičiai ir pažiūrėkime ką Antec įdomaus siūlo ieškantiems vaistų nuo aukštų temperatūrų. Jūsų dėmesiui – pažintis su Antec Kuhler H2O 620 v4 aušintuvu.

Pagrindiniu aušinimo sistemų gamintoju galime drąsiai įvardinti Asetek. Ji gamina savo aušintuvus tokioms gerai žinomoms kompanijoms, kaip Corsair, Antec, Thermaltake, Zalman ir NZXT.  Ir tai dar ne viskas – Asetek gamina skysčio aušintuvus, kurie būna pridedami tiek prie aukštos klasės Intel, tiek prie analogiškų AMD procesorių.

Kadangi šiais laikais aušinimo skysčiu sistemų gamintojai dygsta kaip grybai po lietaus, o ir pačios tokio tipo sistemos „į madą“ atėjo neseniai, du metus šioje rinkoje esančią Antec galime pavadinti ir jos senbuve. Pirmasis Antec bandymas aušinimo skysčiu rinkoje buvo Kuhler H2O 620 aušintuvas. Ne už ilgo pasirodė ir galingesnis Kuhler H2O 920 aušintuvas, kuriems ano aušinimo našumo nebuvo gana. Jis turi pastebimai storesnį radiatorių, du ventiliatorius, o per kompiuterį galime reguliuoti jų darbo našumą.

Na o jei ir tas aušintuvas nedaro įspūdžio Antec neseniai išleido ir Kuhler H2O 1220 aušintuvą, kuris yra skirtas maksimalistams ir turi dvigubai ilgesnį radiatorių (aišku jis yra plonesnis nei 920-ajam modelį – jo storis lygus 620-ajam) ir ant jo vienoje pusėje sumontuoti net du ventiliatoriai.

Neseniai buvo atnaujinti Kuhler H2O 620 ir Kuhler H2O 920 aušintuvai. Jie įgavo ketvirtos kartos aušinimo plokšteles, kurios gamintojų teigimu galės užtikrinti žemesnes temperatūras. Šiandien mūsų teste – jau patobulintas Kuhler H2O 620 v4 modelis. Aušintuvas yra elementarus, ir skirtas tiems, kas nori aušinti vandeniu neiškrapštę iš piniginės paskutinių centų.

Pakuotė ir komplektacija

Pakuotė – tiesiog labai Antec’iška. Toks juodai geltonas dizainas būdingas ne tik kompanijos aušinimo skysčiu sistemoms, bet ir Antec korpusams bei maitinimo blokams. Aušinimo skysčiu dėžutė yra panašaus dydžio į tas, kurių viduje randasi nedideli dažniausiai nemodaliniai maitinimo blokai.

Priekyje – produkto nuotrauka, palaikomų procesorių sąrašas ir be abejo neatsiejamas kiekvieno produkto dalykas – užrašymas, kad jis yra tylus. Įjungę aušintuvą patikrinsime, ar tai iš tiesų yra tiesa. Antec neslepia, kad pati aušintuvo negamino, ant pakuotės nurodyta, kad jo tikrasis gamintojas – Asetek. Gale – detalus savybių aprašymas.

Šone – tai dėl ko Antec turėtų gėdintis. Čia nurodytas sistemos palyginimas su senesnės kartos Kuhler 620 bei Intel Stock’iniu aušintuvu. Nors ir nurodyta, jog šis Antec užtikrins 15 laipsniu žemesnes temperatūras, tačiau lygiuotis su juo kažkaip vis tiek „ne lygis“. Juk Audi reklamuodama naujus modelius neskaičiuoja kiek kartų jie geresni už 1990-ųjų Kia, kad ir koks tas skirtumas didelis būtų.

Dėžutė atsidaro per viršų ir taip galime ištraukti viską kas joje sudėta. Daug geriau būtų jei ji atsidarytų per viršų ir taip nereikėtų nieko traukyti. Nors tai pats patogiausias variantas, bet mes pakentėsime, nes esmė slypi ne išorėje ar įpakavime.

Pakuotės viduje – Aušinimo sistema, ventiliatorius, tvirtinimo detalės, vartotojo vadovas bei informaciniai lankstinukai. Vienintelis dalykas, kurio pasigedau – 4 papildomi varžtai antram ventiliatoriui.

Palaikomų CPU lizdų sąrašas atrodo taip:

– Intel LGA 1150 /2011/ 1155 / 1156 / 1366
– AMD AM2/ AM3/ AM2+/ AM3+ / FM1 / FM2

Taigi čia yra viskas apart seno gero LGA 775. Matyt gamintojai nusprendė, kad šio lizdo gyvavimo laikas jau yra pasibaigęs.

Detalus žvilgsnis

Antec Kuhler H2O 620 yra tipinis nebrangus Asetek 550 LC platforma paremtas įrenginys. Pagrinde viskas yra paimta iš Asetek 550LC sistemos, tuo tarpu pompa buvo pasirinkta galingesnė, kuri yra montuojama į Asetek 570LC modelį. Vienintelis skirtumas pompoje – ji pasižymi didesnės talpos siurbliu, nei esanti įprastame Asetek 550 LC modelyje. Visais kitais atvejais tai yra grynakraujis 550 LC.

Kaip ir visuose Asetek aušintuvuose, Antec’e naudojamos integruotos žemo profilio pompos. Tai leidžia aušintuvams atrodyti kur kas patraukliau už konkurentų sprendimus.

Antec Kuhler 620 v4, kaip jau galite suprasti iš pavadinimo, naudoja ketvirtos Asetek kartos varinę aušinimo plokštelę. Tai yra naujausias galimas sprendimas iš minėtosios kompanijos.

Kadangi naujesnės aušinimo plokštelės kainos nekelia ir yra tikrai bent kiek geresnės už senąsias, taigi į jas turinčius aušintuvus tikrai verta atkreipti dėmesį. Pasak Antec tas skirtumas siekia 2 laipsnius, esant pilnai apkrautam Core i7 3960X centriniam procesoriui. Ant aušintuvo jau yra užtepta termopastos.

 

Radiatorius yra palygint nedidelis. Profilis – standartinis, 120×120 mm dydžio. Dėl žarnelių įėjimo radiatoriaus ilgis padidėja iki 151 milimetro. Radiatorių sudaro 11 plokščių šiluminių vamzdelių, o tarp jų – išvinguriuotos aliuminio plokštelės. Radiatoriuje storis yra minimalus – 27 milimetrai. Kažko kitokio nerasime nė viename 200 litų klasės „skystame“ aušintuve.

Radiatorių aušina vienas 120 milimetrų dydžio ventiliatorius. Jis gali suktis 1450 – 2000, priklausomai nuo procesoriaus apkrovos. Tokie skaičiai iš karto nuteikia negatyviai. Iš pradžių galime tikėtis, kad toks ventiliatorius suksis labai greitai ir tai darydamas kels daug triukšmo. Jis dirbdamas visu pajėgumu gali demonstruoti 81.3 CFM oro pralaidumą. Ant ventiliatoriaus nėra jokios informacijos, ant jos pavaizduotas tik Antec logotipas. Dėl to guolių tipas ir kiti svarbūs dalykai nėra žinomi.

Antec nusprendė, kad sleevingo tokiam dviejų laidų kabeliui nereikia ir nusprendė, jog pakaks paprasčiausio supynimo į kasą. Ventiliatoriaus atrodo kiek keistokai. Jo sparneliai pasukti į priešingą pusę nei įprastai. Nuo to didelio skirtumo mano nuomone nebus.

Montavimas

Tiek pats gamintojas, tiek plačioji visuomenė teigia, kad montuoti yra daug paprasčiau, nei aušinimo oru sistemas. Toks teiginys turi teorinį pagrįstumą, kadangi montavimo dalims nereikia atlaikyti didelių masių, o ir montuojant tokia sistemą korpuse yra kur kas erdviau tad nereikia niekur spausi rankų, be to ir įrankiai jokie nereikalingi. Bet ar tai atsispindi ir praktikoje?

Paruošiame galinę plokštelę – uždedame antivibracinius padelius bei reikalingose vietose varžtų laikiklius.

Paruošiame viršutinės dalies tvirtinimą iš abiejų pusių uždėdami uždedami plastmasines detales, kuriose esančios skylės taps keliu varžtams.

Pritvirtiname ventiliatorių ir radiatorių. Antec siūlo montuoti ventiliatorių, kad jis trauktų orą per radiatorių, bet mes nusprendėme padaryti kiek kitaip, kai šaltas oras yra įpučiamas. Deja manajame Thermaltake Spacecraft VF-I korpuse reikėjo pašalinti Costum aušinimo skysčiu žarnelių sistemų išėjimų dangtelius. To būtų galima išvengti apvertus radiatorių, bet nusprendžiau kad taip bus gražiau.

Na ir bjauriausia montavimo dalis – bloko įtvirtinimas. Reikia uždėti viršutinį tvirtinimą taip, kad prispaustų procesorius blokas ir tada viską užtvirtinti varžtais. Viskas atrodytų gan paprasta, bet kyla vienas nesklandumas. Įsukinėjant varžtelius procesoriaus blokas tiesiog paima ir išsisuka iš aušintuvo laikiklių. Taigi kol viską sutvarkiau teko užgaišti šiek tiek laiko, turėčiau tris rankas, problemų nebūtų kilę, bet dabar vienos trūksta :/

Rezultatas gavosi labai neblogas – aušintuvas sistemoje atrodo pakankamai gražiai. Gal šlangelės kiek ilgokos, tačiau dėl savo lankstumo jos įsirangė be didesnių problemų.

Vaizdas iš galo:

Montuojant aušintuvą į AMD sistemą esmė išlieka ta pati. skirtumas yra tik AMD tvirtinimo detalių formoje. Tokiu principu yra tvirtinamos visos Asetek aušinimo skysčiu sistemos.

Kad ir kaip pasak gamintojų viskas yra paprasta , šiokių tokių nepatogumų vis tiek iškilo. Nors jiems išspręst reikia nedaug laiko, bet paprastesne už aušinamą oru ši sistema man tikrai nepasirodė.

Testai

Nesunku nuspėti, jog bus fiksuojamos centrinio procesoriaus temperatūros. Procesoriui apkrauti naudojome Linx programinę įrangą, kuri šiam darbui yra puikiai tinkama, tačiau realiai pvz žaidimai nesugeba sudaryti tokios apkrovos, kaip ši programa. Mes fiksuojame temperatūrų skirtumą, tai reiškia, jog iš užfiksuoto rezultato atėmėme kambario temperatūrą ir taip gavome galutinį rezultatą.

Testai bus atliekami trejomis centrinio procesoriaus konfigūracijomis – esant standartiniams veikimo dažniams (1,208V) , esant 3,7 GHz (1,336V) procesoriaus greičiui (kas atitinka Turbo Boost konfigūraciją) ir esant aukštam 4,5 (1,36V) GHz greičiui.

Aušintuvas pademonstravo pakankamai neblogus rezultatus, jo aušinimo našumo užteks atšaldyti net ir stipriai paspartintiems procesoriams. Jis vienu laipsniu aplenkė 260Lt vertės Noctua NH U14S su papildomu brangiu ventiliatoriumi. Tiesa Noctua darbo metu buvo negirdimas

Na o šio aušintuvo pavadinti tyliu neapsiverčia liežuvis. Sudėjus pompos ir ventiliatoriaus triukšmus gaunasi pakankamai aiškiai girdimas duetas. Triukšmas nėra toks, kad trukdytų dirbti kompiuteriu, bet bent minimalų tylai dėmesį skiriantiems pirkėjams tai nėra pats geriausias  pasirinkimas.

 Išvados

Pagrindinį darbą – vėsinti procesorių aušintuvas atlieka gerai. Jo demonstruotos temperatūros rodo, kad toks gaminys yra tinkamas siekiantiems su vidutinio dydžio išlaidomis ataušinti stipriai kaistantį procesorių.

Šiam aušintuvui tenka visi tik aušinimo skysčiu sistemoms būdingi privalumai. Tai – pilnas suderinamumas su visų aukščių RAM, nė vienas iš jų nėra blokuojamas, nereikia sukti galvos ar tilps aušintuvas kompiuteryje – svarbu tik tai, kad būtų anga 120 milimetrų aušinimo sistemai. Taip pat įsigijus tokią sistemą nereikia sukti galvos, kiek prie korpuso prisegti ventiliatorių ir kaip juos sukonfigūruoti ir t.t. Ir apskritai tokia sistema pati padės palaikyti oro apytaką korpuse.

Kalbant apie minusus, jie taip pat yra būdingi bendrai visoms aušinimo skysčiu sistemoms. Visų pirma – triukšmas. Garsas gal ir nėra kurtinantis, bet aiškiai girdimas tai yra visiškai netinkamas pasirinkimas pasirinkimas norintiems tylos – kaip ir dauguma aušinimo skysčiu sistemų. To priežastis – triukšmą skleidžia ne tik ventiliatoriai, bet ir pompa. Na o ir patys ventiliatoriai nėra tylūs – esant maksimaliai apkrovai jie sukasi maždaug 2000 apsukų per minutę greičiu, nepriklausomai nuo to, kas yra sistemos gamintojas. Tačiau šioje sistemoje esantis ventiliatorius esant minimalioms aprovoms pasiekia beveik pusantro tūkstančio apsukų, kas yra ryškiai perdaug, nes tylos nebus net atliekant kasdieninius darbus.

Nors ir aušinimo sistemą gamino Asetek , tačiau tai nereiškia, kad Antec Kuhler neturi privalumų prieš kitų Asetek partnerių produktus. Vienas iš jų – 33 centimetrų ilgio žarnelės. Palyginimui, naujos bene svarbiausio konkurento Corsair žarnelės yra 28 cm ilgio, o senesniojo H70 – vos 23 cm ilgio. Tai leis įvairiau komponuoti aušinimo išdėstymą didelėse sistemose . Kitas jų privalumas – didelis lankstumas. Iki pilnos laimės aušintuvui trūko nebent tvirtinimo detalių antram ventiliatoriui, bet tai tėra tik smulkmena.

Antec jau išpardavė visas Lietuvoje buvusias Kuhler H2O 620 aušinimo sistemas, o užvežti naujos v4 versijos dar nespėjo. Nepaisant to, galime teigti, kad  testuotos aušinimo sistemos kaina mūsų šalyje turėtų siekti maždaug 200 litų. Nors Antec Kuhler H2O 620 nesiūlo tokio didelio aušinimo našumo, kaip aukštesnės klasės aušinimu skysčiu sistemos, bet užtat ir kainuoja kaip vidutinės klasės aušinimas oru, su kuriuo gali lygiaverčiai galynėtis.

Aušintuvo konkurentai visi Asetek 550 LC platforma. Tai būtų Zalman LQ310, Thermaltake Water 3.0 Performer ar Corsair H55. Iš visų šių gaminių dėl skaitmeninio valdymo galimybės ir pridedamų dviejų ventiliatorių galėčiau išskirti nebent Thermaltake Water 3.0 Performer. Tačiau nėra įdomu lyginti tokius panašius produktus. Iš įdomiųjų konkurentų norėčiau paminėti Corsair H60 aušintuvą. Jį gamino CoolIT – pagrindinė Asetek konkurentė, su kurią pastarieji pešasi patentų kovoje. Kiti įdomus aušintuvas – tai Cooler Master  gaminamas ir parduodamas Seidon 120M. Tai pats pigiausias šiuo metu Lietuvoje randamas vandens aušintuvas, kainuojantis vos 150 litų, tiesa jo siūlomas aušinimo našumas taip pat turėtų būti šiek tiek mažesnis.

Games.lt