Prisipažinsiu, kad nuo seno turėjau keistą svajonę. Nežinau kodėl , bet mane visą laiką, dar nuo jų pasirodymo 2010-aisiais, labai traukė Antec High Current Pro maitinimo blokai. Nežinau kas tai paskatino, bet trauka tam metalo bei elektronikos dalių gabalui atsirado. Apskritai ilgą laiką jis buvo tarp pačių geidžiamiausių parduodamų maitinimo blokų.
Taigi tariau sau vieną dieną – o kodėl gi man neišbandžius šio bloko? Pažiūrėsime ar tai bus svajonės išsipildymas ar jų dužimas.
Amerikoje įsikūrusi Antec kompanija yra labai mėgstama entuziastų tarpe. Labiausiai išpopuliarėję kompanijos gaminiai yra korpusai, maitinimo blokai, bei aušinimo skysčiu sistemos, pastarasiąs jau esame visai neseniai apžvelgę. High Current Pro (arba tiesiog HCP) serijos blokai yra patys geriausi Antec siūlomi maitinimo blokai, kurie yra skirti užkariauti entuziastinę sistemą.
Antec HCP Gold blokų seriją sudaro 750W, 850W ir 1200W galios modeliai. Po kiek laiko prie jų prisijungė ir 1000W galios Platinum serijos atstovas turintis 80+ Platinum efektyvumą bei pilnai modalinį kabelių dizainą. Na o labai neseniai Antec pristatė ir pirmųjų blokų tiesioginius įpėdinius – „platininius“ 850W ir 1300W maitinimo šaltinius kurie taip pat gali pasigirti taip pat pilnai modaliniu kabelių dizainu.
Visas „prikolas yra tame“ kad Antec Gold serijos blokus išleido dar 2010-aisiais, taigi nuo jų debiuto praėjo jau trys metai. Taigi pagrindinis klausimas yra ar šie senoliai vis dar yra geras pasirinkimas šiandieniniam pirkėjui? Atsakymą į šį klausimą man padės atsakyti Antec HCP 850 maitinimo šaltinis.
Pradžia
Pakuotė ir komplektacija
Antec HCP 850 yra randamas didesnio dydžio pakuotėje nei įprasti pigūs blokai, bet lyginant su tiesioginių konkurentų dėžutėmis ji yra įprasto dydžio. Pakuotė yra pakankamai paprasto dizaino – priekinėje dalyje randame tik modelio pavadinimą, ypač mažą gaminio nuotraukėlę ir kelis sertifikatų logotipus.
Nors blokas turi ir NVidia SLI ir AMD Crossfire sertifikatus, tačiau matosi, jog Antec labiau didžiuojasi nVidia sutektu palaikymo ženklu. Jis yra pavaizduotas net trijose dėžutės vietose, o AMD Crossfire paveiksliukui vietos ant pakuotės neatsirado. Galinės dalies dizainas yra standartinis – ten randamas pagrindinių savybių sąrašas bei informacija apie bloke esančias jungtis. Apatinėje dalyje – elektrinė specifikacija bei iš esmės sutrumpintas savybių sąrašas, kuris velnias žino kam čia buvo įdėtas.
Atidaręs dėžutę radau nepriekaištingą tvarką – blokas sumautas į kokybišką medžiaginį maišelį, tas pats padaryta ir su atjungiamaisiais kabeliais, o visa kita yra uždengta kartonu, kad negadintų bendro vaizdo. Už tai ir esame ne kur kitur, o aukščiausioje klasėje, tad net daiktų sudėjimas yra preciziškai tvarkingas.
Modalinių kabelių maišelį galėsime laikyti nepanaudotų modalinių laidų laikymui. Tuo tarpu to, kuriame randasi maitinimo šaltinis greičiausiai niekur nepanaudosime. Viduje dar randame įprastus priedus – maitinimo laidą, keturis varžtus bei vartotojo vadovą.
Pradžia
Išorės dizainas ir kabeliai
Bloko dizainas labai paprastas bet ir savotiškai žavus, gal būt dėl jo ir atsirado mano paslaptinga trauka šiai serijai.
Maitinimo šaltinio ilgis yra gana nemažas – 18 centimetrų. Iš pirmo žvilgsnio žvelgiant į nuotraukas gali pasirodyti, kad blokas yra juodas, tačiau jis yra nudažytas tamsiai mėlyna spalva. Prie bendro vaizdo dera ir ant šono užklijuotas lipdukas, turintis Antec’ams būdingų geltonų akcentų ir įkvepiantis Antec’iškos dvasios.
Pradedant kalbėti apie jungtis, ima lysti garbus bloko amžius. Palyginti daug jungčių vis dar yra nemodalinės. Tai įprastai neatjungiamos paliekamos 20+4 kontaktų maitinimo jungtys (kabelio ilgis – 540mm, to pakaks turbūt visiems) bei 4+4 kontaktų jungtis, skirta procesoriaus maitinimui (ilgis 640mm, pakaks taip pat daugeliui).
Na o tai, kad blokas sukurtas ne vakar išduoda dvi neatjungiamos 6+2 kontaktų vaizdo plokštės maitinimo jungtys. Šiuolaikiniai aukštos klasės blokai turi visas atjungiamas vaizdo plokščių jungtis, taigi Antec šiuo klausimu šiek tiek atsilieka nuo jaunesnių kolegų. Žvelgiant iš kitos pusės naivu tikėtis, kad 850W galios aukštos klasės bloko pirkėjas neišnaudos abiejų šių jungčių. Abi fiksuotos VGA maitinimo jungtys ateina tuo pačiu 550 mm ilgio kabeliui, Antroji jungtis nutolusi nuo pirmosios 15 cm atstumu taigi yra net už 70 cm nuo bloko pradžios. Tokių duomenų vaizdo plokštės maitinimui pakanka su kaupu.
Tačiau yra dalykų kuriuose Antec lenkia net ir kur kas naujesnius oponentus su pusiau modaline kabelių sistema. Tai yra antra procesoriaus maitinimo jungtis, turinti aštuonis kontaktus. Džiugu, jog ji yra atjungiama, o ne fiksuota, kaip mėgsta daryti didelė dalis gamintojų. Šis kabelis yra 1 cm ilgesnis už fiksuotąjį analogą.
Vaizdo plokštėms maitinti kaip jau sakėme yra dedikuotos dvi neatjungiamos jungtys. Aišku tuo 850W modelyje viskas užsibaigti jokiu būdu negali. Dar du kabeliai turi po dvi 6+2 kontaktų jungtis taigi sumoje jų turime šešias. 850W agregatui tai yra pats tas.
Trys Sata kabeliai turi po tris jungtis kietiesiems diskams ar DVD įrenginiams, taigi iš viso jų yra devynios. Na o Molex’ams palikti du kabeliai, turintys tris jungtis ir dar ant vieno jų galo randama retai panaudojama FDD jungtis. Visų, apart CPU, modalinių kabelių pirmoji jungtis yra nutolusi 55 cm nuo bloko pradžios, o kitos išsidėsčiusios kas 15 cm.
Taigi iš viso yra trys 12V galią teikiantys kabeliai su raudonomis jungtimis bei penki kabeliai mažesnės galios įrenginiams su Sata, Molex ir FDD jungtimis su siauresniais juodais kištukais. Tačiau ant maitinimo bloko galo viskas yra atvirkščiai – penkios raudonos jungtys ir vos trys juodos.
Skirtingai nei daugelyje modalinių maitinimo šaltinių juodas jungtis turinčius kabelius turinčias jungtis galėsite kišti į raudonus lizdus ir taip visos jungtys bus išnaudotos. Tada kam tos penkios raudonosios jungtys reikalingos, ar ne geriau būtų buvę viską padaryti paprastai? Ne, kadangi dabar Jūs galite nusipirkti papildomus kabelius CPU ar VGA maitinimui ir jiems netruks jungčių bloke.
Pradžia
Žvilgsnis į vidų
Blokų gamyba užsiėmė elektronikos gigantė Delta. Būtent ši kompanija, kartu su Seasonic, gamina didžiąją dalį Antec energijos šaltinių. Iš užrašo ant montažinės plokštės galime suprasti, kad ši platforma naudojama ir 750W ir 850W galios Antec maitinimo blokuose.
Pirmas dalykas kurį tikėjausi pamatyti bloke – trumpesnė nei pakankamai ilgas korpusas montažinė plokštė. Mano nuostabai ji užėmė visą bloko ilgį. Negana to dar ir kadangi viskas netilpo pridėta papildomų išplėtimo plokštelių su netilpusiais komponentais. Tai nuteikia optimistiškai – dideliu komponentų kiekiu prasti maitinimo blokai niekada nepasižymėjo.
Antec High Current Pro naudoja LCC rezonansinio konverterio topologiją, kuri padeda pasiekti aukštą veikimo efektyvumą. Bendras vidaus dizainas atrodo labai gražiai dėl gero užpildymo ir juodos montažinės plokštės.
Blokas pasižymi modernia DC to DC architektūra. Tai reiškia kad viduje esantys konverteriai (matosi nuotraukoj viršuje) iš 12V linijos srovės „pagamina“ 5V srovę, o iš pastarosios – 3,3V linijai reikalingą energiją. Kuo tai yra gerai? Ankščiau buvo teigiama, kad tokia sistema leidžia pasiekti didesnę 5V ir 3,3V linijų srovės kokybę. Toks teiginys gal ir turi tiesos, bet ir nemalonių išimčių netrūkdavo, kai rezultatas likdavo iš esmės toks pats.
Tačiau dabar ši savybė įgauna naują reikšmę. Intel Haswell procesoriai būdami budėjimo rėžime iš 12V linijos paima labai mažai elektros energijos. Dėl to esant super mažiems elektros stipriams, 12V linija gali tapti nestabilia ir tada maitinimo šaltinis gali „užlūži“. DC to DC bloko architektūra nuo tokių dalykų apsaugo. Kadangi iš jos yra išgaunamos mažosios įtampos, tai kelia 12V linija išgaunamos srovės stiprį ir maitinimo blokas bet kokiu laiko momentu bus visiškai stabilus.
Antec visa gerkle rėkia koks didelis gėris yra kelios atskiros 12V linijos. Nors tai būtų galima paaiškinti dideliu tokių maitinimo blokų skaičiumi kompanijos siūlomame asortimente, tačiau juk kompanija pati sprendžia kokius blokus siūlys pirkėjams o be to turi ir modelių su nepadalinta 12 linija. Antec HCP turi keturias atskiras linijas. Jų konfigūracija atrodo taip:
12V1: 20+4 pin motininės maitinimo kabelis ir visi trys juodos modalinės jungtys
12V2: 4+4 kontaktų CPU maitinimas ir viena iš raudonųjų modalinių jungčių
12V3: Dvi fiksuotos 6+2 kontaktų VGA maitinimo jungtys ir dvi raudonos modalinės jungtys
12V4: Dvi raudonos modalinės jungtys
Kuri jungtis kuriai linijai priklauso visada galima pasitikrinti ant bloko nugarėlės.
Kiekviena 12V linija gali tekėti 40A srovė, kas atitinka 480W galią. Maksimali bendra vis linijų perduodama galia yra 840W, taigi beveik 99 procentus savo galios blokas gali perduoti per pagrindines linijas. Tokios specifikacijos yra visiškai pakankamos. Detali galios linijose lentelė atrodo taip:
Apsaugų plokštelė buvo paslėpta po apsauginiu apdangalu. Net ir jį nuėmus mums pavyko pamatyti tik išvirkščią pusę.
Bloko apsauginį jungą sudaro šios apsaugos: OCP (apsauga nuo pernelyg didelės srovės), OVP (apsauga nuo per didelės įtampos), SCP (apsauga nuo trumpojo jungimo), OPP (apsauga nuo perkrovos), OTP (apsauga nuo perkaitimo). Čia nėra jokių įmantrių apsaugų, bet ir trūksta nė vienos iš būtinųjų bazinių.
Pagrindinio kondensatoriaus vaidmenį atlieka trys mažesnės talpos japoniški Nichicon analogai. Visi jie yra 220 µF talpos ir atlaiko 450 V įtamą. Jie sujungti lygiagrečiai ir dėl to atitinka vieną 660 µF analogą, kas yra pakankamai neblogas variantas. Visi bloke esantys kondensatoriai yra taip pat pagaminti Japonijoje ir turi 105 laipsnių temperatūros reitingą.
Bloko aušinimas patikėtas ADDA gamybos 135 mm skersmens ADN512UB-A9B ventiliatoriui. Pastarajame esant 12V įtampai teka 0,44A stiprio srovė. Negalima pastebėti, kad ventiliatoriaus guoliai yra labai stambūs, dėl to sparnelių, kurių yra devyni, ilgis nėra toks didelis, kokį įsivaizduojame dideliame ventiliatoriuje.
Didelė dalis aukštos klasės šiuolaikinių maitinimo blokų turi galimybę dirbti esant fanless režimu, kai esant minimalioms apkrovoms ventiliatorius išvis nesisuka. Galime sakyti, kad tai yra dar vienas seno modelio bruožas, tačiau šį kartą nuo tokio vertinimo susilaikysiu, nes neseniai pasirodę Platinum efektyvumo blokai tokios funkcijos vis dar neturi.
Negavę fanless režimo vartotojai daug nepraranda, kadangi esant nedidelėms apkrovoms ventiliatorius sukasi vos 400 apsukų per minutę greičiu ir dirba beveik negirdimai, gamintojo pateikiamais duomenimis tada jis skleidžia vos 12dB triukšmo. Na o didėjant apkrovai iki maksimalios ventiliatoriaus greitis pasiekia 2000 rpm greitį o triukšmas viršija 32dB. Galima numanyti, kad tada aušintuvas nebus labai tylus. Mūsų pasiektoje 600W DC apkrovoje ventiliatorius jau veikė žymiai garsiau nei būdamas ramybės būsenoje tačiau garsas nebuvo trikdantis.
Pradžia
Testai
Antec maitinimo blokas bus testuojamas trejais atvejais: HD 7770 plokštę naudojančiai sistemai esant neapkrautai, po to ją intensyviai apkrovus ir galiausiai apkovus sistemą su viduje esančia ATI Radeon HD 4870×2 elektros rajūne. Visą laiką iš tinko einančią srovės galią fiksavome skaitmeniniu elektros energijos matuokliu. Pilna sistemos specifikacija atrodo taip:
Intel Core i5 2500K @ 4.5 GHz centrinis procesorius
MSI Z68A-G43 (G3) motininė plokštė
2*4 GB Patriot G2 Series RAM
Sapphire Radeon HD 7770 Vapor-X/ PowerColor Radeon HD 4870×2 vaizdo plokštės
WD Caviar Blue 1 TB kietasis diskas
Atlikę matavimus gavome tokius rezultatus:
Jums gali iškilti klausimas, kodėl AC galia didesnė nei prieš tai testuotame PC Power & Cooling bloke. Dviejų 80+ Gold blokų efektyvumas negali taip stipriai skirtis. Taip yra todėl, kad suderinus OCCT ir Linx testus pavyko išgauti didesnę apkrovą nei praeitą kartą naudojant žymiai silpniau sistemą apkrovusius FurMark ir Prime95 testus.
Kaip ir galėjome tikėtis iš pradžių jokių priekaištų Antec maitinimo blokui reikšti neturime teisės. Visos trys pagrindinės įtampos išliko 2,5 procentų nuokrypiuose, nors ATX standartai leidžia dvigubai didesnius neatitikimus. Pagrindinės 12V linijos įtampos nuokrypiai, kaip ir 5V linijos, sugebėjo sutilpti ir į dar mažesnį 2 procentų intervalą. Šie duomenys turėtų išlikti visame apkrovų intervale.
Galite net neabejoti, jog ir kitos komponentams tiekiamos energijos specifikacijos, tokios kaip įtampų pulsacija, yra aukščiausių standartų. Beje dažniausiai blokuose įtampos mėgsta šokinėti, o čia jos išlieka vienodos.
Antec blokas atitinka EuP LOT 2010 reikalavimus. Jie leidžia iki 1W elektros suvartojimą esant budėjimo režime. Naujesni EuP 2013 reikalavimai, kurie buvo nustatyti vėliau, nei išleistas blokas, leidžia 0,5W apkrovą esant budėjimo režime. Net stebėjausi, kai elektros matuoklis parodė vos 0,2W, o tai senesniam modeliui yra tiesiog įspūdingas rezultatas.
Pradžia
Išvados
Antec High Current Pro Gold savo laiku buvo vieni geriausių maitinimo blokų pasaulyje. Neneigsime, kad per tą laiką atsirado ir geresnių konkurentų gaminių. Taip funkcionalumo prasme jis neatrodo taip puikiai kaip konkurentų siūlomi gaminiai, ne visos jungtys modalinės, nėra fanless režimo, dabar vis labiau populiarėja skaitmeninio valdymo galimybė yra ir dar didesnį Platinum efektyvumą siūlančių modelių.
Dauguma dalykų, kuriuose Antec blokas paseno daugiau yra daugiau prabangos reikalas nei būtinybė. Platinum efektyvumas yra geras dalykas, bet Gold – nedaug prastesnis. Pilnai modalinė kabelių architektūra yra geras dalykas, bet net ir paprastame kompiuteryje iš HCP bloko netabaluos nė vienas kabeliukas. Pusiau pasyvus rėžimas yra geras dalykas, tačiau ir čia ventiliatorius esant mažai apkrovai yra negirdimas.
Tačiau ir kaip sistemos maitinimo įrenginys jis išliko labai geras. Blokas Jums tarnaus tikrai ilgai, na o jo DC kokybė išties yra aukšta ir vis dar konkurencinga. Apie tai, kad jis, net ir paliekant didelį rezervą, gali išmaitinti 99,99 procento sistemų kalbėti manau net nereikia.
Nors HCP 850 bloko Lietuvoje dabar ir nenusipirksite, tačiau galime teigti, jog orientacinė jo vertė yra 600 litų. Aukštos kokybės 850W blokas yra vertas tokios sumos. Penkerių metų garantija tikrai yra geras dalykas, tačiau daug konkurentų jau atsako ir už per septynis metus su bloku iškilusias problemas. Tai daro ir Antec, perkantiems naujesnius High Current PRO serijos blokus.
Jeigu vis dėl to esate „pribombasų“ mėgėjas Antec siūlo ir atnaujintus Platinum serijos blokus. Juose jau yra šimtaprocentiniai modalinis kabelių dizainas, Nors Fanless rėžimo vis dar Antec įdiegti nesugebėjo, tačiau tikime, kad naujas modelis nėra triukšmingesnis, o gal net ir tylesnis. Metų gale bus pristatyti Platinum serijos maitinimo blokai su skaitmeninio valdymo galimybe.
Arba galite tiesiog dabar nusipirkti Enermax Platimax, Seasonic X-Series, ar Corsair AX serijos maitinimo bloką. Nė vienu iš šių atvejų, kaip ir pirkdami Antec, Jūs tikrai neprašausite, kadangi gausite ilgaamžį produktą su overkill‘iška maitinimo kokybe ir krūva „navarotų“. Belieka išsirinkti, kurie iš jų Jums yra patys svarbiausi bei kurie blokai labiausiai „prie širdies“.
Pradžia