Kai Enermax  nusprendė nustoti gaminti Triathlor serijos maitinimo blokus mane pagavo baisus pyktis. Kam po velnių jie taip pasielgė? Aukštos klasės Bronze maitinimo blokai, tokie kaip Enermax Triathlor, Seasonic M12, Antec HCG, Corsair TX, Be Quiet Power Zone ar Chieftec Nitro serijos mane visad labai traukė, kadangi turi gerą kainos ir kokybės santykį.

Deja dauguma vartotojų vietoj jų rinkosi žemesnės kokybės bet didesnio efektyvumo modelius. Tai skatino ir didėjanti pigiųjų 80+ Gold pasiūla. Rezultatas – Corsair atsisakė TX maitinimo blokų ir vietoj jų išleido paprastesnius, bet efektyvesnius RM serijos blokus. Enermax pasekė panašiu keliu – vietoj pakankamai jaunos Triathlor serijos išleido didesnio efektyvumo ir panašios kainos Revolution X‘t liniją.

Apie Revolution X‘t serijos debiutą buvau informuotas dar prieš oficialų blokų pristatymą. Tada man buvo pranešta, kad jie taps mano jau bandytų Revolution 87+ įpėdiniais. Tai nuskambėjo keistai, kadangi pastarieji modeliai atrodė ne mažiau funkcionalūs už naujuosius. Tačiau kai jie pakeitė Triathlor šaltinius, o Revolution 87+ serija išliko rinkoje, viskas susidėliojo į savas vėžias.

Labai norėjau išbandyti Triathlor serijos atstovus, deja, kai galutinai prisiruošiau, jų gyvenimas buvo pasibaigęs. Dėl to dabar teks pasitenkinti naująją Revolution X‘t serija, kas irgi yra visai neblogai. Šiandien mes turime geriausią jos atstovą – 730W galios bloką.


Pakuotė ir kompletacija

Enermax maitinimo bloko pakuotė atrodo labai senamadiškai. Net kilo klausimas, ar Enermax netyčia taip išėjo, ar vis dėl to jie specialiai nusprendė prisiminti senus gerus laikus. Labai „oldscooliškai“ atrodo sprendimas derinti juodą ir ryškiai geltoną spalvas, o kur dar ryškiai raudoni akcentai

Gale ir šonuose, kaip ir įprasta, randame informaciją apie produkto savybes. Kaip jau spėjau pastebėti, Enermax visad mėgsta pateikti viską ypač detaliai.

Kita Enermax‘ams būdinga savybė – turtinga komplektacija. Blokas, moduliniai laidai, energijos kabelis ir tvirtinimo varžtai yra savaime suprantami dalykai, tačiau be jų randame ir modulinių laidų maišelį, unikalius daugkartinio naudojimo laidų grupuoklius bei Cord Guard maitinimo kištuko apsaugą nuo netyčinio ištraukimo, kuria gali pasigirti tik Enermax produktai.


Detalus žvilgsnis

Bloko išvaizda sukėlė šiek tiek juoko. Turbūt keistai atrodo žmogus žiūrintis į maitinimo bloką ir besijuokiantis iš paprasčiausio gelžgalio, prikimšto įvairiausios elektronikos, bet jei tai kažkam kelia džiaugsmą – nepawidekite.

Mane taip pralinksmino naujo dizaino kūrimo filosofija – paimamas Revolution 87+ maitinimo blokas, nulupamas auksinės spalvos apvadas aplink ventiliatoriaus angą ir vualia – naujas gaminys! Įkalčiai liko nepaslėpti apvadas apie ventiliatorių angą atsirado būtent dėl to, kad naudojamas šiek tiek pakeistas visai kito modelio korpusas.

Beje, jei uždėtumėme sidabrinius apvadus gautumėme Platimax maitinimo bloką. Jeigu rinktumėmės raudoną – išeitų trumpesnė senojo Revolution 85+ versija. Tai jau ne pirmas toks mano pastebėtas būdas sutaupyti naudojant tas pačias skardas. Atmetus auksinės spalvos papuošimus iš paprasto Aurum maitinimo šaltinio gautumėme Aurum S.

Nepaisant apkarpymo maitinimo bloko dizainas išlieka gan solidus. Tai užtikrina grubus matinis sluoksnis, kuriuo šis gelžgalis yra padengtas. Šešiolikos centimetrų ilgio korpusas yra pats tas vidutinės galios moduliniam maitinimo šaltiniui. Tuo tarpu aukštis ir plotis be išlikę standartiniai visiems ATX maitinimo blokams (atitinkamai 86 ir 150 milimetrų). 

Keturias pastraipas priskiedęs apie dizainą pereinu prie keturių pastraipų skirtų kabeliams. Apie juos taip pat galima plačiai pakalbėti, nes jie ir taip yra platūs. Na o tiksliau plokšti. Tokie kabeliai nėra kažkoks naujausias išradimas, tačiau dažniausiai blokai turėjo tik po kelis tokius modalinius laidus. Na, vien tokius kabelius naudojantys maitinimo blokai yra tikra naujiena.

Be abejo kyla klausimas kam jie yra reikalingi, spėju jog iškarto pagalvojote apie grožį. Taip, jie yra kur kas dailesni, tačiau tai nėra viskas. Tokie kabeliai yra aptakūs ir užima mažiau vietos, tad netrukdys oro tekėjimui korpuso viduje. Taip pat turėtų suklusti pigiųjų gaming korpusų (100-200 litų) savininkai. Tokios dėžės turi mažai vietos už motininės plokštės sienelės, o tai sunkina laidų išvedžiojimą. Ypač kompaktiški laidai tiks net ir labai mažas galimybes turintiems korpusams.

Nors prie bloko prikabintos dvi PCI jungys atrodo senoviškai, bet tai tikrai nėra nieko blogo. Visų pirma dėl to, kad jos geičiausiai taip ar taip bus išnaudotos, o antra priežastis joms čia būti yra plokštieji laidai, kadangi dėl plokščių laidų viskas atrodo ir taip labai tvarkingai. Detali jungčių konfigūracija atrodo taip:

Enermax Platimax ir Revolution 87+ blokuose siūlo labai įdomų dalyka. Moduliniams kabeliams skirtų jungčių yra daugiau, nei yra pačių kabelių. Tai leidžia nusipirkti papildomus kabelius – tokius kokių reikia labiausiai. Deja mūsų maitinimo blokas tokių „navarotų“ neturi.

Žvilgsnis į vidų

Enermax yra viena iš tų kompanijų, kuri pati projektuoja ir gamina maitinimo blokus, o ne tai kaip daugelis perka kitų gamintojų produktus ir pati užsiima tik marketingu. Nors pigiųjų šaltinių gamybą ir Enermax mėgsta pavesti CWT, ar Siritec, tačiau brangiuosius modelius gaminasi pati.

Pagal idėją turėjo gamintis ir šį modelį. Bet ar tai padarė atsakyti sunku. Pats nuoširdžiai tikėjau, kad tai yra pačios Enermax kūrinys, tačiau dauguma interneto šaltinių nurodo, kad tikrasis bloko gamintojas yra CWT, nors yra ir tam prieštaraujančių. Tada pradėjau akyliau tyrinėti bloką ir pats visiškai pasimečiau. Nors galutinio taško nededu, tačiau vis tiek pasiliksiu arčiau nuomonės, kad tai yra Enermax‘as ne tik pavadinimu, bet ir prigimtimi.

Bloko montažinė plokštė yra pakankamai kompaktiška – netgi liko nemažai laisvos vietos. Juodos spalvos PCB atrodo pakankamai patraukliai. Kaip ir dauguma šiuolaikiškų maitinimo šaltinių, Revolution X‘t naudoja DC to DC įtampų konvertacijos sistemą. 

Nors montažinė plokštė yra trumputė, Enermax montuoja papildomą plokštę. Ant jos montuojami specialiai tik 730W galios blokui skirti komponentai. Tokiu būdu pasiekiama, kad parengti skirtingos klasės modeliams tiktų ta pati pagrindinė plokštė.

Pagrindinis kondensatorius pagamintas vienintelio kondensatorių gamintojo, kurio vardas kažką sako paprastam namų vartotojui – Panasonic. Tiesa,  šio japono duomenys yra labai skurdūs – 390µF talpa, 400V įtampa ir standartinis 85 laipsnių temperatūros reitingas.

Dažnai kondensatorių kokybę atspindi ir gamintojo aprašymas: World famous brand main electrolytic capacitor

Jaučiama tai, kad „netyčia“ buvo pamiršti mažieji antriniai kondensatoriai. Dalį jų gaminto Pietų Korėjos kompanija Enysol, kas yra priimtina, tačiau likę yra kiniški „brudai“ iš CapXon. Tokios klasės bloke jiems tikrai ne vieta. Lyskit atgal į pigenas!

Enermax Revolution X‘t maitinimo šaltinis turi OVP, OTP, OPP, SCP ir SIP apsaugas. Be abejo vienos 12V linijos blokas neturi OCP apsaugos, taip pat kažkodėl nerandame ir UVP apsaugos, kuri čia tikrai privalėtų būti.

Blokas turi nemažą Enermax ED142512M-0A ventiliatorių. Nors 139 milimetrų dydis gali skambėti nestandartiškai, jis yra identiškas 140 mm aušintuvams, tad jam sugedus didelių problemų nekils. Tačiau gedimo tikimybė maža, nes jis, kaip ir visi Enermax ventiliatoriai naudoja pakankamai kokybiškus Twister Bearing guolius, kurių numatytas gyvavimo laikas yra 100000 valandų.

Tas pats ventiliatorius montuojamas ir į Revolution 87+ ir Platimax blokus. Enermax pažadėjo, jog jis bus labai tylus. Ir jie iš tiesų yra tesūs – blokas dirba praktiškai negirdimai, kas išties džiugina.


Išvados

Akivaizdu, kad Revolution X‘t toli gražu nėra tik efektyvesnė Triathlor blokų versija. Liūdna, kad Enermax atsisakė tokių aukštos klasės šaltiniams privalomų dalykų, kaip vien grynakraujai japoniški kondensatoriai. Taip pat jo tiekiama srovės kokybė turėtų būti tokia aukšta, kaip senesnės kartos modelio.

Prie teigiamų savybių galiu paminėti panaudotus vien plokščius kabelius, kas yra unikalus dalykas net ir pačioje aukščiausioje klasėje. Nors visi Enermax maitinimo blokai stokoja pusiau pasyvaus aušinimo rėžimo, o konkurentai tokia galimybe pasižymi labai dažnai, tačiau dėka kokybiško ventiliatoriaus ir protingai sureguliuotų apsukų jie vis tiek dirba labai tyliai. Taip pat daugumai Enermax maitinimo blokų (ypač gamintų jos pačios) būdinga ir turtinga komplektacija.

Ne pačių geriausių kondensatorių panaudojimą galima bent iš dalies atpirkti penkerių metų garantija, kuri užtikrina, jog gamintojas jiems pradėjus streikuoti šią problemą išspręs. Deja, Lietuvoje teisybe rasite tik trejų metų bėgyje, kadangi tautiečiai patvirtina tik tokios trukmės garantiją, kas šioje klasėje yra pakankamai mažai. Vėliau teisybės galima ieškoti tik susisiekiant su pačiu gamintoju.

Tikrai nesakau, kad Enermax Revolution X‘t yra blogas maitinimo šaltinis. Šiaip jis yra geras, tačiau minėtieji trūkumai nelabai dera prie 400 litų siekiančios kainos. Už tokią sumą norėtumėme kažko daugiau, arba tą patį gautis norėtųsi kur kas pigiau. Ypač turint tokius stiprius konkurentus, kaip Super Flower Golden Green, Seasonic G-Series šaltiniai.

Nekaltinu Enermax, kad ji nuo gerųjų 80 Plus Bronze blokų, perėjo prie pigiųjų 80 Plus Gold maitinimo šaltinių gamybos. Tai padarė ir pagrindiniai jos konkurentai Seasonic su savo G12S serija, ar Corsair su CS ir RM serijomis. Iš tiesų norint išsilaikyti rinkoje reikia kuo daugiau blizgučių, tokių kaip efektyvumas, gražesni laidai matinis korpusas ir t.t. Vienintelis dalykas, ką turėjo padaryti Enermax – greta Revolution X‘t išlaikyti Triathlor seriją.

Pasiūla turi tenkinti paklausą – dėl to, kas atsitiko kalčiausi patys vartotojai, kadangi ieško būtent to kas turėtų likti antraeiliais dalykais. O ko gi daugiau tikėtis didelių krūtinių ir kuo garsiau burzgiančių mašinų garbinimo laikais?

Games.lt