Daugumos SSD gamintojų gamoje tvyro chaotiškumas ir betvarkė. Daug pavadinimų, daug skaičių, o rezultatas – pasimetę vartotojai. Viena iš AData kompanijos sėkmės rinkoje priežasčių yra labai tvarkingai atliktas produktų segmentavimas. Kiekvienas produktas yra aiškiai pozicionuotas konkrečiai rinkos daliai.
Pavyzdžiui, jeigu esate klientas ieškantis pirmojo savo SSD ir domina žemos kainos produktai tada Jums bus pasiūlytas SP550 SSD diskas. Jei esate žaidimų fanas, Jums bus siūloma ne kas kita neo XPG serijai priklausantis SX930. Ir daugiau jokių papildomų klausimų.
Būtent šių dviejų SSD linijų produktus išbandome šiame teste. Tiek SP550, tiek SX930 yra išbandymui yra pasitelktos 240GB versijos. Tai ne tik populiariausias, bet ir pats protingiausias pasirinkimas esant dabartinėms kainoms.
Beje, verta paminėti, kad abu SSD diskai yra visai neseniai pasirodžiusios naujienos – abu jie debiutavo praeitos vasaros antrojoje pusėje. Šalia to reikia paminėti, kad debiutuoja ne tik patys diskai, bet ir jų valdikliai. Pavyzdžiui SX930 yra pirmasis pasaulyje SSD, kuriame panaudotas JMicron JMF670H valdiklis. Dar įdomesnis yra SP550. Jis tapo TLC atminties pionieriumi už Samsung produkcijos ribų bei Silicon Motion SM2256EN.
Detaliai apie SP550
AData SP550 jau ilgą laiką yra pigiausias SSD Lietuvoje. Šis faktas bei patikimas prekinis ženklas jam padėjo sulaukti didelio populiarumo.
AData SP550 disko dėžutė pasižymi kukliu minimalistiniu dizainu. Jis yra labai paprastas – balta spalva ir joje pateikta svarbiausia informacija. Pakuotės priekinėje dalyje esantis langas leidžia pamatyti SSD diską gyvai, o ne jo nuotrauką, kaip yra daugumoje kitų diskų. Paprastiems vartotojams skirto disko dizaino AData nekeičia nuo pirmojo modelio išleidimo.
Šio ekonominės klasės disko komplektacija yra ne įspūdinga, tačiau konkurentai irgi negali pasiūlyti nieko geresnio. Prie SP550 tėra pridedamas tik vartotojo vadovas ir pastorinimas, montavimui į 9,5mm diskų vietą.
Nors pigiau būtų buvę diskui suteikti plastikinį korpusą, visa elektronika slypi solidžioje metalinėje dėžutėje. Ji papuošta dailiu sidabrinės spalvos lipduku. Pagrindinė lipdukų paskirtis dažnai suteikti svarbiausią informaciją apie gaminį, tačiau šis labiau tarnauja kaip puošybos elementas.
Silicon Motion SM2246EN valdiklį iki šiol laikiau pačiu geriausiu ekonominės klasės valdikliu. Tad čia matyti jo įpėdinį SM2256EN yra nepaprastai malonu. AData SP550 diskas tapo pirmuoju jo savininku. Labai įdomu, ar jam pavyks prakenkti puikiai pasirodžiusius pirmtakus.
Atminties lustų gamyba pasirūpino SK Hynix. Ši kompanija yra pagrindinė žaidėja vaizdo plokščių atminties ir operatyviosios atminties gamyboje, bet su SSD diskais ji dirba pakankamai retai. AData SP550 į rinką įvedė TLC atminties naudojimo madą. Tokia atmintis turi mažesnį perrašymų skaičių, bet jos naudojimas leidžia diskus pardavinėti pigiau. Jei kompiuteryje laikote ypač svarbius failus, rinktis TLC atminties nerekomenduoju, o jeigu svarbią informaciją laikote kitur, TLC diskas gali būti puiki galimybė sutaupyti.
Jau vien pamačius XPG SX930 SSD disko pakuotę galima suprasti, kad tai yra žaidėjams skirtas. Joje dominuoja juoda spalva ir agresyvus dizainas. Čia taip pat SSD diskas matomas gyvai, negana to dėžutės papuošimai suderinti su ant SSD esančiu raštu. Pakuotė yra žymiai didesnė, nei SP550 disko, todėl joje tikiuosi rasti daugiau gėrio.
Ir aš esu visiškai teisus. Jeigu prie SP550 buvo pridėta tik vartotojo vadovas ir pastorinimas, montavimui į 9,5mm diskų vietą. Tuo tarpu XPG SX930 turi kur kas daugiau gėrio – neskaitant to, kas jau išvardinta, žaidėjams skirtas SSD turi 3,5 colio lizdui skirtą adapterį ir aštuonis varžtus.
Kad tai žaidėjams skirtas SSD diskas matoma iš karto į rankas paėmus diską. Jį puošia dailus šlifuoto aliuminio korpusas. Jis tikrai įspūdingas – nepaisant išorinio grožio jis pasižįmi ir tuo, jog visiškai nerenka pirštų anspaudų, kas tokio tipo skardai yra labai keista. Bendrą vaizdą pagerina užapvalinti korpuso kampai.
Vaizdą ant SX930 taip pat labai pagerina gražus išskirtinio dizaino lipdukas su oranžiniais liepsnų elementais. Be to jis priderintas ir prie pakuotės apdailos. Tik gaila, kad 3,5 colio adapteris prie bendro vaizdo visiškai netinka.
Įžangoje užsiminiau, kad XPG SX930 tapo pirmuoju SSD disku, turinčiu JMicron JMF670H valdiklį. Tai valdiklis, labiau orientuotas į ekonominės klasės modelius, tad žaidėjams skirtame produkte jį matyti nėra labai smagu. Nors tai dar tikrai nereiškia, kad diskas bus blogas.
Nors ant atminties lustų puikuojasi AData logotipas, akivaizdu, kad pati kompanija jų negamino. Ši užduotis buvo patikėta Micron kompanijai, kuri SX930 pasiūlė savo 16nm technologija moduliuis. Tai jau standartinio ir visiems puikiai pažįstamo TLC tipo atmintis, kuriai jokių klausimų dėl veikimo ilgaamžiškumo nėra.
Testai
Mūsų testų sistema atrodo taip:
Intel Core i5 4690K @4.7 GHz procesorius
AsRock Z87 Extreme 4 motininė plokštė
2 x 4GB Patriot G2 series DDR3 RAM @ 1333 MHz; CL9
OCZ PPC Silencer 750W PSU, 80+ Gold
NZXT Phantom 530 korpusas
Transcend SSD 740 256GB SSD
WD Caviar Blue WD10EALX 1TB HDD
Samsung Full HD monitorius
Windows 7 Ultimate 64bit
Teoriniuose testuose reikia pasiekti kuo aukštesnius rezultatus.
Na o dabar atėjo eilė praktiniams testams. Juose diskams reikia pasiekti kuo žemesnį rezultatą.
Išvados
AData SP550 šiuo metu yra pats pigiausias 240GB talpos SSD diskas Lietuvoje. Jis kainuoja vos 63 eurus (!!!) ir siūlo tobulą santykį tarp spartos, talpos ir kainos. Vienintelis dalykas kuris gali atbaidyti nuo šio disko pirkimo yra TLC tipo atmintis, kurios teorinis perrašymo ciklų yra mažesnis už standartinės MLC atminties. Tačiau praktiškai šis SSD turėtų tarnauti pakankamai ilgai. Tai patvirtina 3 metų garantija.
Tuo tarpu XPG SX930 diskui išvados yra kiek liūdnesnės. Nors sintetiniuose testuose jis parodė žemesnius rezultatus nei pigesnis diskas, tačiau XPG SX930 buvo greitesnis praktinėse užduotyse. Nepaisant to, skirtumas tarp šių diskų buvo labai mažas, daug mažesnis nei skiriasi jų kainos. XPG SX930 vertas 86 eurų.
Iš tiesų tai nėra paties disko kaltė. Tas pats dalykas pastebimas ir brangiuosiuose kitų kompanijų gaminiuose. Tai dar kartą įrodo seną tiesą, kad labiausiai apsimoka pirkti pigiausius reikiamos talpos SSD diskus. Negalime teigti, kad pinigus mokame vien už įvaizdį – šis diskas turi geresnę komplektaciją, gražų šlifuoto aliuminio korpusą, ilgesnę penkerių metų garantiją ir MLC tipo atmintį. Bet nežiūrint į papildomas funkcijas diskus galima laikyti apylygiais. Ar už tai verta mokėti papildomus 23 eurus, priklauso nuo Jūsų vertybių sistemos.
Bet kokiu atveju SP550 bus auksinėmis raidėmis įrašytas į SSD diskų istoriją. Dėl didelio jo populiarumo po 10 metų jį dar daug kas nostalgiškai prisimins kaip pirmąjį savo SSD. Ir tikrai neturėtų jo minėti blogu žodžiu. Taip pat jis yra diskas pakeitęs visą industriją – jis atnešė TLC atminčių naudojimo bumą ir iš esmės lėmė tai, kaip dabar atrodo kitų kompanijų gaminami diskai.
AData SP550
Games.lt