Papasakojęs, kaip reikia traktuoti SSD diskų gamintojų pateikiamus greičius, ir kodėl jų visiškai nepaisyti, esu pasirengęs sugriauti dar vieną mitą. Mitą, kad M.2 tipo SSD diskai visada yra geresni už įprastuosius.

Idėja kilo kai ne kartą rekomenduodamas pirkti 2,5 colio SSD diską buvau išvadintas neišmanėliu. „Tu ką, nieko negirdėjai apie naujuosius M.2 diskus? Už tą pačią kainą galima paimti tokį. Jie yra daug greitesni, o tie tavo Sata diskai yra atgyvenos“.

Ir su tuo aš esu linkęs ginčytis. M.2 nėra nauja sąsaja. Tai tarsi jungties forma, kuri gali veikti tiek kaip sena PCIe platforma paremta NVMe sąsaja, tiek kaip sena Sata sąsaja. Jeigu ji veiks kaip Sata sąsaja akivaizdu, kad jokios spartos prieaugio nebus.

Šiam reikalui paaiškinti pasitelksime du SSD diskus – tai Sata sąsają naudojantį Silicon Power M55 240 GB SSD diską ir NVMe paremtą AData SX8000 512GB. Nors jau iš karto akivaizdu, kad NVMe sąsają turintis diskas yra greitesnis, tačiau papasakosiu kodėl ir Sata sąsają turintys M.2 diskai privalo egzistuoti.


Silicon Power M55

Tai paskutinės šios pakuotės gyvavimo akimirkos. Norint išimti SSD diską iš pakuotės, ją reikės brutaliai suplėšyti. Nesu žmogus, daiktų išpakavimo metu linkęs draskyti pakuotes, todėl toks atidarymo būdas man nelabai patiko.

Dizaino klausimu testuojamas diskas yra labai neišskirtinis. Jis turi mėlynos spalvos montažinę plokštę valdiklis ir atminties lustai prislėpti informacinio lipduko pastangomis. Tai yra standartinio 2280-ojo formato SSD diskas.

Antroji disko pusė yra visiškai tuščia. Jeigu dalis atminties būtų perkelta ant antrosios pusės SSD taptų kur kas kompaktiškesniu.

Silicon Power M55 yra mūsų jau bandyto S55 SSD disko interpretacija Sata III jungtį pakeičiant naująja M.2 jungtimi. Nors jungties forma pasikeitė, sąsaja išliko ta pati – Sata. Dėl to didesnių greičių tikėtis neverta.

Diskas naudoja tą patį Phison S10 valdiklį, sutinkama ir Sata jungtį turinčiame diske. Nepakito ir komplektuojama atmintis – ją vis dar gamina Toshiba, tai vis dar yra 15 nm technologija paremti TLC tipo lustai.

Silicon Power M55 turi M.2 jungtį, leidžiančią diską suderinti tiek su M.2 B tipo, tiek su M.2 M tipo lizdais. Paprasčiau tariant diskas turi tvirtinimo griovelius abejose savo pusėse, dėl to yra suderinamas su absoliučiai visomis M.2 diskus palaikančiomis sistemomis.

AData SX8000

Koks plikas atkeliavo Silicon Power SSD diskas, toks pat buvo ir AData SX8000. Bet pastarojo bent jau dėžutė yra gražesnė – jos nereikia draskyti.

Nors AData diskas priklauso XPG žaidėjų serijai, kurios atstovai dažniausiai atrodo įspūdingai, tačiau SX8000 yra kitoks. Lyginant su Silicon Power SSD disku jis gali pasigirti nebent juodos spalvos montažine plokšte.

Tokios klasės SSD diskai dažnai turi užklijuotus radiatoriukus. Nors oficialiai jie turėtų aušina SSD diską, tačiau ne temperatūrose esmė – visiems jau seniai yra aišku, kad toks sprendimas būna priimamas norit pagerinti jų išvaizdą.

SSD diskas turi Silicon Motion SM2260 valdiklį, specialiai sukurtą darbui su PCIe sąsają turinčiais M.2 formato SSD diskais. AData SX8000 komplektuojamas su Micron 3D MLC atmintimi, kurią jau aptariau kalbėdamas apie AData SU800.

AData disko jungtis yra kitokia, nei esanti Silicon Power diske. Ji turi tik vieną tarpelį, kitaip tariant M tipo raktą. Teoriškai tai daro diską nesuderinamu su sistemomis, kuriose yra tik Sata prievadas ir nebūtų išnaudojama jo sparta. Praktiškai jis vis dar yra tinkamas visiems stacionariesiems ir nešiojamiesiems kompiuteriams ir gali netikti nebent per USB jungtį jungiamiems adapteriams ir kitiems specifiniams įrenginiams.


Testai

Testuose naudota sitema:

Intel Core i5 4690K @4.7 GHz procesorius
AsRock Z87 Extreme 4 motininė plokštė
2 x 4GB Patriot G2 series DDR3 RAM @ 1333 MHz; CL9
OCZ PPC Silencer 750W PSU, 80+ Gold
NZXT Phantom 530 korpusas
Transcend SSD 740 256GB SSD
WD Caviar Blue WD10EALX 1TB HDD
Samsung Full HD monitorius
Windows 7 Ultimate 64bit

Be abejo Jums iškilo klausimas kaip aš sugebėjau M.2 formato SSD diską įkišti į tokios jungties neturinčią motininę plokštę. Atsakymas:

Tai M.2 jungties adapteris, statomas į PCIe lizdą. Jis palaiko M.2 formato SSD diskus be jokių spartos nuostolių.

Išvados

Silicon Power M55 disko vertė siekia mažiau nei 90 eurų. Jis kainuoja tiek pat, kiek iprasti Sata SSD diskai. Tuo tarpu AData diskas kainuoja 270 eurų, tiesa 256GB versija davar pardavinėjama už 125 eurus. Tad NVMe diskai yra kur kas brangesni.

Kaip matote, Sata sąsają turintys M.2 SSD diskai nėra nė kiek greitesni už įprastus 2,5 colio diskus. Ar galime sakyti, kad tokie diskai yra prastesni už tikruosius M.2 PCIe SSD diskus? Ne. Tai tiesiog yra kitokios klasės produktai, pasižymintys kitokiomis savybėmis. M.2 PCIe diskai yra žymiai brangesni ir orientuoti į visai kitus vartotojus.

Jeigu pigūs M.2 diskai nėra greitesni už Sata diskus, tada koks tikslas gaminti tokius M.2 diskus? Vienas tvirtas argumentas tam yra. Tai – nešiojamieji kompiuteriai. Dažniausiai nauji kompiuteriai turi įmontuotą standartinį kietąjį diską ir laisvą M.2 lizdą. Toks sprendimas leidžia kompiuteryje vienu metu turėti greitą bei nebrangų M.2 SSD operacinei sistemai bei programoms ir talpų HDD failų kaupimui.

AData SX8000 yra vienas greičiausių Games.lt bandytų SSD diskas ir skelbtumėme sensacija jeigu būtų kitaip.  Jo sparta yra prakiškai identiška Kingspec P2U22 – dviems Sata SSD diskams sujungtiems RAID 0 masyvu ir prijungtiems prie PCIe jungties. Kingspec SSD apžvalgos komentaruose buvo rašyta, kad toks sprendimas yra lėtesnis už M.2 SSD diską, bet kaip matote, praktiniuose testuose, Kingspec yra per plauką priekyje, tačiau iš esmės abiejų diskų sparta yra vienoda. AData diskui pralenkti Kingspec praktinėse užduotyse nepadėjo net ir geresni sintetinių testų rezultatai

Kaip ir visada, brangiųjų SSD diskų pirkimas yra diskutuotinas dalykas. Pasirinkę XPG SX8000 Jūs mėgausitės vienu greičiausių SSD diskų pasaulyje, tačiau ta sparta realiose situacijose nebus taip stipriai matoma, jeigu jį lyginsime su paprastais SSD diskais.

Taigi M.2 diskai iš tiesų leidžia mėgautis didesne sparta nei įprasti, tačiau deja tai galioja tik brangesniosioms laikmenoms. Pigesnės laikmenos savo sparta niekuo nesiskiria nuo įprastų Sata jungtimi jungiamų diskų – vienintelis jų privalumas yra mažesnis dydis.