Dar visai neseniai Jums pateikėme pirmąją informaciją apie ateities AMD procesorius. Jie bus paremti 32 nm Bulldozer architektūra. Iš pirmo žvilgsnio jie atrodo gerai, tačiau koks bus galutinis rezultatas prognozuoti dar labai anksti.

Tačiau su Intel procesorių ateičia viskas pradeda stipriai aiškėti. Bent mano akimis žiūrint ji atrodo labai tamsiai, netgi visiškai juodai. Manau, jog Sandy Bridge bus bejėgiai kovoti su AMD buldozeriais. Na o dabar apie viską nuo pačių pradžių.

Pirmoji žinia apie naujuosius Intel procesorius nebuvo teigiama. Buvo paskelbta , jog naujieji šeštosios kartos lustai nepalaikys USB 3.0 jungties. Nieko tragiško – motininės plokštės gamintojai galės įmesti papildomą lustą USB 3.0 jungties palaikymui.

Na o AMD fronte situacija yra kiek kitokia. Ši kompanija žada sparčiai integruoti USB 3.0 jungį į savo pietinių tiltų lustus. Pirmasis toks lustas pasirodys jau šių metų ketvirtąjį ketvirtį. Na o kitais metais USB 3.0 jungtis bus randama visuose naujo modelio AMD pietiniuose tiltuose.

Na o katik išlindo įdomi, o gal greičiau tragiška naujiena apie ateinančios kartos Intel platformą. Žemos ir vidutinės klasės motininei plokštei stovintis procesorius nebus spartinamas keičiant FSB spartą. Spartinti galėsime tik tuos procesorius kurie bus įkišti į brangią motininę plokštę.

Turbūt jau supratote, kad visa bėda yra ne pačiuose procesoriuose, o motininėse plokštėse. Jos tik teoriškai gali spartinti procesorių. Šiek tiek bus galima paspartinti tik brangesnius procesorius.

Na o spartinimą teks pamiršti dėl vienos labai paprastos priežasties. Į sisteminius lustus yra integruotas tik vienas dažnių valdiklis. Esant išoriniams valdikliams mes kiekvienu metu keičiam kiekvieno komponento dažnį atskirai – pavyzdžiui procesoriaus ar darbinės atminties.

Na o dabar keltumėme visos sistemos dažnį vienu metu. Taip spartinti procesorių ar kokį kitą komponentą praktiškai neįmanoma. Iškarto nestabiliai pradės veikti USB, SATA, PCI-e jungtys ar bet kas kita. Dėl šios priežasties net ir simboliškai pasispartinti kompiuterio komponenus yra neįmanoma.

Kodėl Intel pasirinko tokį sprendimą? Tiesiog dėl to, jog taip pigiau. Sakysite tai gera idėja tiems, kurie nepripažysta spartimo? Nesutinku. Intel galėtų tai siūlyti tik pačiose pigiausiuose lustuose, bet kitoj pigesnėj versijoj palikti spartinimą, bet ne viutinės klasės. Iš kitos pusės Intel motinimės yra labai brangios. Tai radikalus būdas sumažinti jų kainas.

Tuo tarpu AMD sugeba pasiūlyti spartinimui tinkamas motinines plokštes. Jas galima įsigyti vos nuo 200 Lt. Na jei Intel variantai negalės su šiomis plokštėmis konkuruoti, nes pigiau nespartinamų plokščių nesiūlys. Be to šios klasės Intel procesoriai yra žymiai brangesni.

Tačiau brangesni procesoriai turės šiektiek geresnę situaciją. Jų FSB daugiklis bus atrakintas. Tai šiektiek padės paspartinti procesorių. Nepaisant to jų spartinimo potencialas bus juokingai mažas. Geriau negu nieko, bet daug blogiau negu įprastai.

Aš nekritikuoju Intel sprendimo pašalinti spartinimo galimybę iš pačių pigiausių plokščių. Priešingai – aš netgi tai vertinu teigiamai. Intel lustai yra brangūs, o spartinmas reikalingas, toli gražu, ne kiekvienam. Aš kritikuojuoju Intel už tai, jog nepagamins papildomų vidutinės ir žemos klasės lusų. Tai būtų bent trys brangesni minėtųjų klasių spartinimui pritaikyti lustai.

Taigi ne tokiems turtingiems spartintojams lieka du variantai – rinktis AMD, arba senesnius Intel procesorius. Tai puiki proga AMD Bulldozer procesoriams nušluoti Intel’į. Man dabar iškilo klausimas – kuo bus geresni šeštosios kartos sisteminiai lustai už dabar gaminamus penktosios laidos gaminius. Turbūt tik ekonomiškesne integruota vaizdo plokšte…