NVidia pirmasis Fermi lustas GF 100 yra tikra tragedija. Nors kortų galia ir yra gana didelė tačiau jų kaina yra visiškai nelogiška. Na o ir pačios plokštės yra gana nevykusios: be proto ryja energiją, todėl smarkiai kaista, blogai spartinas. Neveltui rinkoje pasirodė tiek daug GF 100 plokščių su vandens aušinimo sistemomis bei kitomis įmantrybėmis.

Tuo tarpu ATI Evergreen, pagrindinė Fermi konkurentė, panašių problemų neturėjo. Jos gaminamos plokštės buvo žymiai ekonomiškesnės, gana pigios ir lengvai spartinamos.

NVidia lengvai pasiduoti tikrai nežada, ir ruošia naują ginklą – GF 104. Tai yra paprastesnės architektūros Fermi lustas. Tačiau ar paprastesnis yra blogesnis? Tikrai ne!

Kai pasirodė pirmosios Fermi kortos daug kas abejojo visos architektūros ateitimi. Kaip jau ir minėjau, šios plokštės turėjo galybę problemų. Visiem iškilo klausimas: o kaip bus su dvibranduolėmis Fermi kortomis? Ar jos naudos, kaip tada manyta, modernesnę GF 100 architektūrą, ar teks viską supaprastinti?

Ir štai atsakymas išaiškėjo – bus naudojama GF 104 architektūra. Daugelis nenustebo – sutilpti į 375W TDP ribas su GF 100 išties sunku. Buvo nusivilta jog nebus naudota sudėtingesnė architektūra Daugelį labiau nustebino šis Galaxy GTX 47O Dual prototipas. Jame buvo sugebėta patalpinti du GF 100 lustus. Kai kurie ekspertai teigė, jog nVidia galėtų tiesiog perpirkti šią vaizdo plokštę ir leisti kaip savo.

Tačiau paanalizuokime situacija giliau. Dabar atsakykite į klausimą: kokia nauda iš GF 100? Atsakymas – jokios! Yra atlikti skaičiavimai – panašios galios GF 104 architektūros kortos yra 25% ekonomiškesnės. Jeigu GF 104 yra ekonomiškesnė už panašią GF 100, o plokščių TDP reitingai vienodi (375 W), galima daryti išvadą, kad GF 104 architektūra paremta plokštė yra kurkas galingesnė. Taigi išvada tokia: GF 104 architektūra paremta plokštė bus galingesnė ir geriau spartinama, tačiau kaina bus panaši. Būtent to nVidia’i ir reikia. Tai buvo pirmas dūris GF 100 architektūrai.

Tačiau tai ne vienintelė galima GF 104 plokštė aukštesnėje klasėje. Manoma, jog gali pasirodyt GTX 475 vaizdo plokštė, paremta GF 104 architektūra. Plokštės išleidimo priežastys GF 104 architektūroje išlieka tokios pat. Akyvaizdu, jog GF 104 lenda į GF 100 teritoriją.

Taip pat buvo pasklidusi informacija, jog 512 Shader procesorius turinti plokštė galimai bus gaminama su GF 104 lustu. Tai būtų visiškas GF 100 fiasko. Tiesa, taip greičiausiai neatsitiks, kadangi ją maitins net du 8 pin kabeliai (~300W ar daugiau). Toks dalykas GF 104 lustui yra mažai tikėtinas. Naujoji GF 100 plokštė greičiausiai vadinsis GTX 480 sp 512, arba GTX 485.

Na o dabar lieka apžvelgti ką GF 104 siūlo vidutinėje klasėje. Pagrinde GF 104 ir yra pritaikyta minėtajai klasėj. Jau rašėme , jog GTX 460 turės dvi versijas. Viena iš jų turės 192 bitų magistralę ir 768 MB atminties. Joje, greičiausiai rasime 336 Shader procesorius. Kita GTX 460 versija turės 256 bitų magistralę, 1024 MB atminties, 384 Shader procesorius. Ar jų dažniai bus vienodi nėra žinoma. Taip pat turėtų pasirodyti ir dar kelios GF 104 kortos. Viena iš jų gali būti plokštė su 224 bitų pločio magistrale, 896 MB grafinės atmintes, 360 Shader procesorių. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog ji įsiterps tarp dviejų pirmųjų plokščių. Tokiu atveju ji taptų trečiaja GTX 460. Tuo tarpu kitas šaltinis teigia, jog be minėtųjų GTX 460 gali pasirodyti silpnesnė plokštė, nei dvi pirmosios. Tai gali būti ir ta pati plokštė su 360 Shader pocesorių, tačiau aš tuo abejoju, kadangi šioje plokštėje būtų labai žemi dažniai.

Tačiau kas lemia tokį didelį skirtumą tarp GF 100 ir 104? Pirmasis yra tranzistorių kiekis. GTX 480 jų turi net tris milijardus. Tai yra tikrai perdaug jie bereikalingai kaitina plokštę. Be to jie ir kainą aukštyn pakelia. Be abejo, GF 104 jų turės mažiau. Be to GF 104 neturi spartinančiosios atminties. Laikui bėgant paaiškėjo, jog plokštei ji kaip trečia koja: kelia kainą, labai trukdo spartint, o naudos beveik neprideda. Išvada tokia: genialumas slypi paprastume. GF 100 yra tiesiog pergrūsta nereikalingo šlamšto.

Matome jog GF 100 liko subadyta. Tačiau ar liks subadytos ATI Juniper (HD 57X0) ir Cypress (HD 58X0 ir HD 59X0) plokštės? Manau ne, kadangi ATI jau seniai pasiekė savo, ir netgi su kaupu. Galbūt tai ir yra tinkamas ginklas prieš ATI plokštes, tačiau išleistas tikrai ne laiku, kai ATI jau pasiekė pasisekimą. Tuo tarpu ATI jau planuoja išleisti HD 6000 seriją.

NVidia taip pat žada pristatyti Fermi antrąją kartą, dar šiais metais. Nemanau, kad tai yra tikėtina, kadangi nVidia turi suspėti išleisti GF 106 ir GF 108 lustus. Be to reikia modernizuoti ir patį lustą. NVidia tokiais pažadais svaidėsi ir prieš išleisdama pirmasias Fermi, tačiau šių plokščių sulaukėme tik po keturių mėnesių. Iš kitos pusės Fermi 2 bus patobulinta Fermi versija, o pirmoji karta kurta beveik nuo nulio.