Atsibodo pilki aušintuvai ir juodi maitinimo blokai? Net ir vaizdo plokštės jau visos ima atrodyti vienodos? Gerai, tada gal būt pakalbėkime apie… dronus!

Kad anksčiau ar vėliau toks ar panašus įrenginys atsiras mano gyvenime suvokiau dar prieš 15 metų. Žaisdamas patys žinot kurią GTA Vice City misiją, supratau, kad noriu tokio daikto ir bet kokia kaina jį turėsiu. Kai tą misiją pereidavau iš pirmo karto ir draugų tarpe tapau užsakomuoju pilotu, supratau – šis dalykas skirtas kaip tik man.

Apie profesionalius dronus čia kalbėti ne vieta. Neabejoju, kad tikrieji entuziastai, jiems skiriantys keturženkles sumas turi atskiras savo bendruomenes. Tačiau mėgėjiškus produktus, skirtus pradedantiesiems ir mėgėjams, manau tikrai čia galime drąsiai aptarti.

Juolab pirkti brangesnį droną, „nesudrožus“ bent kelių pigiųjų dronų yra beprotybė. Patikėkite, kol gerai išmoksite valdyti lėktuvėlį, prireiks nemažai laiko, o per jų bus visko – ir skaudžių atsitrenkimų ir galiausiai yra didžiulė tikimybė, kad pirmasis dronas paprasčiausiai nukris į krūmus ir jo neberasite. Tad patirties įgavimui 500 – 1000 eurų kainuojantis lėktuvas visiškai netinka.

Šiandien išbandysime JXD 509G droną, skirtą pradedantiesiems ir mėgėjams. Pastaroąjį galima įsigyti vos už kiek daugiau nei 60 eurų. Už juokingai žemą kainą drono pirkėjams suteikiamas lėktuvėlis, galintis tiesiogiai transliuoti vaizdą į prie pulto tvirtinamą ekraną bei pradedantiesiems skirtas funkcijas, kurios supaprastina įrenginio valdymą.


Pakuotė ir komplektacija

Pakuotė yra labai graži, spalvinga ir traukianti akį. Tiesa labai keista, kad ant jos dronas įvardijamas ne kaip JXD 509G, o kaip Pioneer UFO.  Tokiu vardu pavadint visa dronų JXD 509 serija.

Dronas su kamera
Valdymo pultas
Baterija
Kameros antena
4 x Pakaitiniai sparnai
4 x Sparnų apsaugos
Atminties kotelių skaitytuvas
4 GB atminties kortelė
2 x Atsuktuvai
Papildomi varžtai
2 x USB kabeliai (krauti dronui ir ekranui)
Drono valdymo instrukcija
Pulto instrukcija

Kaip matote priedų iš ties daug, bet be papildomų pirkinių apseiti nepavyks. Pultui bus reikalingos keturios AA tipo baterijos, kurios į komplektacija neįeina.  Nemėgstantys laukti, kol įsikraus baterija greičiausiai nusipirks penkių papildomų akumuliatorių rinkinį.

Skraidymo potyriai

Dronas yra gan nemažas, tad remiantis taisykle, jog didesnis lektuvėlis ore laikosi geriau, galime spręsti, jog jį valdyti nebus sunku. Deja šis dronas yra išimtis. Jis pakankamai priklausomas nuo pučiančio vėjo. Dėl to rekomenduoju jį naudoti tik esant pakankamai geram orui.

Ir šiaip, net idealiomis salygomis jis nėra pakankamai geras, jog išlaikytų statišką poziciją – kybodamas ore dronas mėgsta lėtai slinkti į kurią nors pusę.

Tai verčia pamiršti du dalykus – skraidymą mažai erdvės turinčiose vietose ir skraidymą dideliais atstumais. Jeigu aukštai droną kurio valdymas nėra labai tikslus pagaus vėjo gūsis, o viską apsunkins ir faktas, kad dronas bus vos vos matomas, tai bus iš ties didelis iššūkis jį nuleisti ant žemės.

Ir tai yra dviprasmiškai bloga situacija šiam dronui. Skraidyti rekomenduotina tik atvirose teritorijose, bet… jose paprastai būna daug vėjo. Paprastą dieną, kai pūtė gan silpnas vėjas nuvykus į aerodromą jame vėjas buvo pakankamas, kad dronas pakilęs metrą į viršų taip stipriai buvo veikiamas vėjo, kad net vos sugebėjo nusileisti.

Nuskristi per toli dronu neleis ir kiti veiksniai. Pavyzdžiui – pultas, kuris droną leidžia valdyti 150 metrų atstumu. Tai nėra didelis atstumas, bet kaip mokomąjam lektuvėliui pakankamas. Kaip ir minėjau, jis nėra skirtas skraidyti dideliais atstumais, o ir baterijos talpa leidžia skraidyti 6 – 10 minučių, tad labai toli ir nebus laiko nuskristi. Panašiais duomenimis pasižymi ir kiti nebrangūs dronai.

Prieš tai pareikšti argumentai gali nuskambėti kaip argumentai nesirinkti šio drono. Tačiau tai yra absoliučiai visų pigiųjų dronų problema. Gal net ne problema, o savybė, leidžiantį droną turėti ne tik daug į juos investuojantiems entuziastams. Būtent tuo ir skiriasi dronai už 50 ar 100 eurų ir dronai už 500 – 1000 eurų. Tai, kad 10 kartų pigesni dronai nėra taip gerai skraidantys yra natūralu.

Man labai patiko medžiaga iš kurios pagaminti drono sparnai ir kojelės. Tai ypač lanksti plastmasė, kuri netikėto smūgio metu nesuluš. Jeigu nepasitikite sparnų lankstumu pridedamos papildomos apsaugos garantuos, jog nebus nemalonių susidūrimų su siena.

Kitais dronas neįmanoma skraityti naktį. Tuo tarpu šis modelis prieblandojeį skraido ne ką prasčiau negu dieną. Taip yra dėl to, jog jis turi keturias apačioje įmontuotas ryškiai šviečiančias lemputes. Dvi lemputės šviečia mėlynai rodydamos drono priekinę dalį, o baltos rodo galinę dalį.

Pultas gan paprastas, jame viskas aišku. Jis atrodo labai pigiai – visi ant jo blizgantys daiktai tėra pigi klebanti plastmasė. Geriau reikėjo naudoti paprastą juodą plastiką.

Dronas turi nemažai įrašytų programinių komandų. Pavyzdžiui Headless Mode leidžia valdyti droną lyg visada prieš mūsų akis būtų drono priekis. Ši funkcija nėra labai tiksli ir profesionaliuose dronuose iš viso neegzistuoja, Dėl to naudotis ja nerekomenduojame ir mes.

Taip pat vieno mygtuko paspaudimu dronas gali grįžti pas šeimininką. Bet tik su salyga, kad dronas skraido ne aukštai ir kad aplinkui nėra kliūčių. Tai irgi funkcija kurios aš nesu linkęs naudoti. Taip pat yra įrašyti akrobatiniai triukai, skirti tiesiog pasipuikavimui prieš kitus.

Gan neįprastas dalykas – norint pradėti skristi dronu reikia pulte paspausti Start/ Stop mygtuką, paprastai kituose dronuose pakanka palenkti kilimo į viršų svirtelę, bet čia to nepakaks.


Kamera

JXD 509G dronas turi integruotą vaizdo kamerą. Ji vaizdą tiesiogiai rodo prie valdymo pulto tvirtinamame ekrane, arba įrašo į atminties kortelę. Tai gan neįprasta tokios žemos klasėms modeliams, tačiau per anksti džiaugtis nereiktų.

Dronas daro 1600 x 1200 raiškos fotografijas, o filmuoja 1280 x 720 raiška, per sekundę užfiksuodamas 30 kadrų. Tokių techninių specifikacijų pinai užtenka mėgėjiškiems vaizdo įrašams ir nuotraukoms. Tačiau vaizdo įrašus gadins labai prasta stabilizacijos sistema.

Nė viena į tokios klasės droną montuojama kamera nepasiūlys nieko daugiau. Gera veiksmo kamera kainuoja daugiau, nei visas Pioneer Ufo dronas.

Kameros kokybė visiškai pakankama vaizdo stebėjimui pridedame 4,3 colio ekrane. Tokio dydžio ekranėlyje vaizdo stabilizacijos trūkumai yra nepastebimi, tad skraidyti stebint vaizdą ekranėlyje yra labai smagu. Tai galima padaryti ir telefonu, kuriuo galima net ir valdyti droną, bet šis būdas yra toks nepatogus, kad apie jį neverta net plačiau kalbėti.

Nors tas pats yra ir kituose dronuose, tačiau man tai atrodo keista, jog drono kamera turi integruota mikrofoną. Be abejo, jis nefiksuos nieko kito, apart motoriukų zyzimo. Tokiam įrenginiui tikrai galima pilnai funkcionuoti ir be mikrofono ir sutaupytus centus investuoti pavyzdžiui geresnei kamerai.

Kadangi kamera nefiksuoja aukštos kokybės vaizdo, o dronas ore nekabo valandų valandas, dėl to pridedamos 4 GB talpos atminties kortelės yra per akis. Tačiau negalime nepastebėti ir kito dalyko. 4 GB kortelės kainuoja tiek pat kiek ir 8 GB, o 16 GB yra tik lašeliu brangesnės. Jeigu gamintoja rado būdą gauti pigesnių 4 GB kortelių tada viskas yra gerai, bet jeigu ne, už tą pačią sumą galėjo gauti ir didesnę 8 GB talpos kortelę.

Išvados

JXD 509G, dar žinomą kaip Pioneer Ufo galime įsigyti vos už daugiau nei 60 eurų, kas yra labai mažai. Ši skraidyklė turi akivaizdų privalumą prieš Lietuvoje pardavinėjamas skraidykles – panašių modelių kainos siekia apie 100 eurų. Tuo tarpu šioji skraidyklė yra Europos sandėlyje, tad nereikės mokėti papildomų muito mokesčių ar ilgai laukti pristatymo.

Dar yra šiek tiek pigesnė šio drono versija JXD 509W. Ji neturi galimybės vaizdą rodyti prie pulto esančiame ekrane, bet tai vis dar galima daryti telefone. Variantas vaizdą matyti specialiai tam skirtame ekrane man atrodo kur kas labiau priimtinas, nei gaišti laiką bandant vaizdą matyti blizgų ekraną turinčiame ekrane.

Pagrindinis šio drono konkurentas yra XK X250-A, kuris dar žinomas kaip Alien X250. XK X250-A privalumai prieš šiandien išbandytą droną yra šiek tiek didesnis veikimo nuotolis ir šiek tiek didesnė baterija. Tiesa, privalaus pastebėti, kad skirtumai yra labai maži. Tuo tarpu JXD 509G privalumai yra įrašytos valdymo komandos, tokios kaip Headless mode, supaprastintas nusileidimas, greitas sugryžimas pas šeimininką ir t.t. Taip pat JXD 509G privalumas yra pridedamos sparnų apsaugos, be to XK X250-A neturi normalių kojelių, dronas stovi ant žemės liesdamasis korpusu.

6 minutės yra nepagirtinas rezultatas. Vos už 4 eurus (kas principe yra niekas), galime įsigyti patobulintą bateriją, kuri gali leisti dronu skraidyti beveik dvigubai ilgiau – apie 10-15 minučių. Net keista, kad tokia didesnės talpos baterija nepridedama prie pačios skraidyklės.

Kaip nekeista kamera daro pakankamai gražias nuotraukas, tačiau filmuoto vaizdo kokybė nėra gera. Jų pakaks norint. Vis dėl to dronas skirtas mėgėjams. O geros kokybės kamera yra brangesnė už patį droną.

JXD 509G yra puikus žaislas ir puikus pirmasis mokomasis dronas. Su tokiom valdymo savybėm tikrai nebūčiau perėjęs patys žinot kurios GTA Vice City misijos, o su tokia kamera nedaryčiau gražių vestuvinių vaizdo įrašų iš oro. Bet turiu pripažinti, kad tai yra žiauriai smagus žaislas. Ir dar geresniu žaislu jį daro įrašytos valdymo komandos ir tiesioginį vaizdą transliuojanti kamera.

Jeigu turite norą tiesiog pakilti į orą, pamatyti visas apylinkes iš viršaus ir turėti smagų skraidantį aparatą, JXD 509G jį patenkins su kaupu. Tiesiog nesitikėkite profesionalaus rezultato už 60 eurų, profesionalumo čia nulis. Viskas pritaikyta, jog eilinis žmogus galėtų įgyventinti savo svajones ir gerai praleisti laiką.