Jei bent truputį seki geležies naujienas, ar kartais vaikščiodamas po Akropolį užsuki į elektronikos prekių parduotuvę, tikriausiai esi girdėjęs ar matęs televizorius bei monitorius pagamintus pagal LED technologiją. Ir tikriausiai perskaitęs mūsų LED TV giganto „Samsung UE55C7000“ apžvalgą jautiesi taip, lyg tuoj pat apie juos galėtum parašyti traktatą. Jautiesi. Tačiau vos tik kaimynas paklausia, kuo skiriasi jo senas „Samsung LE“ laužas, nuo naujo „Samsung LED TV“, pasikasai pakaušį, kažką sumyki ir bandai visą teoriją išdėstyti determinantų ir išvestinių funkcijų diferencialų pavidalu. Taip negerai. Games.lt Tau viską trumpai paaiškins apie LED ir LCD savitumus, kad neapsijuoktum prieš bendraminčius Games.lt forume ir lengvai užvartytum kaimyną.

Visų pirma, LED ekranai nėra jokia industrinė revoliucija, kokia buvo paliekant skęstantį CRT laivą ir peršokant į LCD lainerį. Iš pagrindų, LED tėra patobulintas LCD taikomos technologijos variantas. Nuliūdinsiu visus didžiųjų TV gamintojų užburtus pirkėjus pasakydamas, kad LED nuo LCD skiriasi tik galinio apšvietimo metodika ir keletu estetinių bei vizualinių charakteristikų.

Skirtingai nei kad nuo „Runescape“ ir „Quake III“ laikų pamilti CRT monitoriai, LCD ekranuose skystieji kristalai patys negali švytėti, kas reiškia, kad kažkam reikia į juos nukreipti šviesos srautą. Jis praėjęs pro skystųjų kristalų terpę, priklausomai nuo jų įelektrinimo, pavirsta kokios nors spalvos pikseliu. Tai tikriausiai demaskavai naudodamas kitus prietaisus su LCD ekranais, kaip kad skaičiuotuvus ar elektroninius laikrodžius, kurių rodmenų be galinio apšvietimo neįžiūrėsi tamsoje. Games.lt tematinis pavyzdys galėtų būti originalusis „Game Boy Advance“ ekranėlis.

Taigi pagrindinis skirtumas tarp LCD ir LED vaizduoklio ekrano yra jo galinio apšvietimo šaltinis. LCD tai yra CCFL (Cold-Cathode Fluorescent Lamp), tuo tarpu LED galinį apšvietimą suteikia šviesos diodai (LED). Jeigu tai vienintelis skirtumas, paklausi, kodėl absoliuti dauguma televizorių gamintojų vengia juos vadinti LCD LED TV? Atsakymas keistas, bet taiklus – nesivadina dėl tos pačios priežasties, dėl kurios neišverčiau Cold-Cathode Fluorescent Lamp į lietuvių kalbą. LCD LED TV skambėtų grandioziškai ir svarbiausia – atstumiančiai.

Jeigu tai visi yra visi skirtumai tarp LED ir LCD, tikrai daug kam gali būti keista, kodėl samsungai ir eldžy už savo LED televizorius prašo Burkina Faso biudžetui prilygstančių sumų. „Samsung“ atnašaudamas tarė, kad taip yra dėl to, kad tie šviesos diodai yra labai brangūs, be to ir gamintojų irgi nėra per daugiausiai.

Tau vertėtų įsidėmėti, kad LED ir LCD sukergimas krūvon nebuvo tik komercinis triukas. LED ekranai iš tikrųjų turi stiprių privalumų prieš LCD analogus. Į akis iš karto krinta LED atkuriamas šokiruojančiai didelis juodos spalvos gylis, apsireiškiantis dėl svaiginamai didelio kontrasto.

LED pavyko lokalizuoti ir sunaikinti seną LCD ydą – ribotus apžvalgos kampus. Gali pamiršti laikus, kai sofos kairiajame flange sėdinti panelė skundėsi matanti tik juodą blyną ant ekrano. LED leidžia vaizdą matyti iš praktiškai visų įmanomų kampų, todėl galėsi grožėtis reginiu iš pačių keisčiausių rakursų – tarkim, gulėdamas kryžiumi ant grindų.

Kadangi dabar didžiojoje dalyje LED ekranų dabar apšvietimas produkuojamas iš šonų (matyt vertėtų tai vadinti jau šoniniu apšvietimu, vietoje galinio), tai dizaineriams atvėrė plačias galimybes įgyvendinti iki tol neįmanomus sprendimus. LED televizoriai atsikratė jau vintažu kvepiančių smulkių „kuprų“. Pats paprasčiausias LED vaizduoklis gali būti storio su lyg dviem „PC Gamer“ žurnalais. LED televizoriai ne tik kad yra ko ne trečdaliu plonesni nei patys kiečiausi LCD atitikmenys , tačiau vartoja energijos ir sveria vidutiniškai 40 % mažiau. Realybėje tai pribloškia.

Tai taip išeina, kad LED TV yra neišvengiamas Tavo namų modernizacijos padargas? Jeigu neseniai nusipirkai LCD televizorių ar monitorių, kažin ar Tau dabar verta pirkti ką nors su LED technologija. Gal ir LED televizorius tavo seną dėžę laisvai paguldys ant menčių kalbant apie kontrastą, tačiau įprastinėmis sąlygomis, žiūrint spalvotą vaizdą, tokio akį rėžiančio skirtumo nematyti. Taip, LED generuoja skalsesnes spalvas ir apskritai geriau pastebimi jų tonai, tačiau vien dėl to neverta permokėti perkant LED TV ar tokia pat technologija gamintą monitorių. Net jei ir senokai ieškai naujo televizoriaus arba monitoriaus, pernelyg neskubėk. LED, kaip kadaise LCD, dar tik įgauna pagreitį ir gali susitaikyti su tuo, kad tai ką įsigysi šiandien, po pusmečio galėsi dėti į antikvariatą. Rekomenduoju pirkti vidutinės klasės modelį, per daug neišlaidaujant. Kaip ten bebūtų, gal ne šitas, bet kitas Tavo pirktas monitorius ar TV tikrai bus grįstas LED technologija. Ateitis beldžiasi į Tavo duris.