„DivX“ kodekas jau seniai išsikovojo sau vietą mūsų kompiuteriuose. Dabar jis bando tą padaryti dar kartą, šįsyk – kaip interneto naršyklės įskiepis (plug-in).

Bandomosios beta versijos „DivX“ įskiepis skirtas šio formato vaizdui transliuoti internetu – lygiai taip pat, kaip kad dabar dažnai daroma su „Quicktime“ ir „Windows Media“ formato įrašais. Kad visa tai veiktų, žinoma, reikia įskiepio naršyklėje bei paties transliuojančio serverio parengimo.

Įskiepis buvo pasirodęs ir anksčiau, bet tada jis buvo gana gremėzdiškas, be to, buvo pateikiamas kaip „ActiveX“ programa ir veikė tik „Internet Explorer“ naršyklėje. Grįžę atgal į pradžią įskiepio autoriai šįkart sukūrė jį taip, kad tiktų ir IE, ir Firefox, ir Mozilla bei Netscape. Žadama, kad greitai pasirodys ir plug-in’o versijos „Linux“ bei „MacOS“ operacinėms sistemoms.

Šį priedą naršyklėms galima atsisiųsti iš „DivX“ svetainės. Užima 758 KB bei gali groti „DivX 5“ ir 6 formato įrašus lange arba viso ekrano režimu. Suprantama, vaizdas gali būti stabdomas, atsukamas bei persukamas. Taip pat galima ir išsaugoti įrašą kietajame diske vėlesnei peržiūrai. Esant įprastiniams nustatymams, vaizdas grojamas tiesiog pačiame puslapyje, kur jis patalpintas, tačiau galima nustatyti, kad įrašai būtų paleidžiami atskirame lange arba iškart viso ekrano režimu. „DivX“ įskiepis gali stebėti tinklo ryšio pralaidumą bei priklausomai nuo to parinkti optimalų buffer’inimo bei peržiūros santykį.

Kalbant apie serverio pusę viskas taip pat gana nesudėtinga – tereikia naudoti nemokamai platinamą „DivX“ SDK. Norint, kad šio formato transliacijos veiktų, nereikės diegti transliacijų serverio – tereikia hostinti failą bei pateikti nuorodą į jį. Patys „DivX“ kūrėjai šį procesą nusako tikrai lakoniškai: „All of the files are hosted on a regular http server with no special configuration changes applied“. Atrodo – viskas tikrai aišku.

Neseniai pasirodė jau 6.1 populiariojo kodeko versija. Jis populiarus ne tik „Windows“, bet ir „Linux“ vartotojų tarpe. Na ką gi, galima įskiepį ir išbandyti – ten pat, puslapyje, siūlomi ir keletas pavyzdinių filmukų. Veikia jie tikrai OK. Jei kiltų kažkokių problemų su įskiepio beta versija – kūrėjai prašo apie tai pranešti specialiame forume.