2015-ieji metai. Computex paroda. Noctua demonstruoja 120 milimetrų skersmens ir vos 15 milimetrų storio ventiliatoriaus prototipą. Gaminys neturi jokio panašumo į produktą, kuris galėtų būti netrukus išleistas į prekybą. Visas ventiliatorius padarytas iš paprasčiausios baltos plastmasės. Kol kas Noctua inžinieriai dirba tik ties rotoriaus dizainu. Šioje projektavimo stadijoje aušinimo specialistai sprendė vibracijų mažinimo problemą, kuri buvo atsiradusi dėl plonesnių guolių.
Toje pačioje parodoje buvo galima pamatyti ir pirmąjį 200 mm skersmens Noctua ventiliatorių. Jis atrodo kaip normalus produktas ir atrodo nors dėk į dėžutę ir pardavinėk. Tačiau dar liko išspręsti vieną klausimą. Kaip sumažinti jo svorį. Būdamas vertikalioje pozicijoje ventiliatorius veikė puikiai, tačiau pakreipus jį į horizontalią padėtį dėl svorio jo guoliai gaudavo per didelę apkrovą.
Nors ir pastarasis produktas ir buvo jau beveik užbaigtas, Noctua kompanijai jį praleisti į prekybą prireikė dviejų metų. Tiek pat laiko prireikė parengti ir pirmajam ventiliatoriui, kuris prieš dvejus metus turėjo tik neaiškius kontūrus. Taigi šiandien mes Jums pristatome tai, kas Noctua gavosi iš šių projektų – tai NF-A12x15 ir NF-A20 serijos.
NF-A12x15
Iš pirmo žvilgsnio ventiliatoriaus storis gali pasirodyti labai nereikšmingu dalyku. Bet yra galybė situacijų, kai ventiliatoriaus storis yra neapsakomai svarbus dalykas. Pavyzdžiui, montuojant standartinį Tower procesoriaus aušintuvą jis dažnai užblokuoja RAM atminčių lizdus. Sprendimas – įmontavus plonesnį ventiliatorių turime daugiau vietos operatyviajai atminčiai.
Kitas pavyzdys – aušinimas skysčiu. Dvigubo ar trigubo ilgio radiatorių tvirtinant korpuso viršuje, iki motininės plokštės esantis erdvės kiekis yra ribotas. Kartais čia yra labai ankšta ir vienintelis sprendimas turėti galingą aušinimą skysčiu yra rinktis plonesnį ventiliatorių. Net ir esant daugiau vietos, montuojant plonesnį ventiliatorių, bus vietos didesnio storio radiatoriams.
Top Flow aušintuvuose plonieji ventiliatoriai mažina bendrą aušintuvo dydį, kad ypač svarbu kompaktiškose ITX sistemose. Toliau – montuojant nestandartinę vaizdo plokštės aušinimo sistemą plonieji ventiliatoriai yra tiesiog privalomi, kitaip bus uždengiama dar didesnė dalis PCI lizdų… Ar man dar tęsti?
Noctua NF-A12x15 seriją sudaro du ventiliatoriai – tai FLX versija su fiksuotu 1850 apsukų per minutę sukimosi greičiu ir dviem tylos adapteriais ir PWM versija kurios apsukos priklauso nuo kompiuterio apkrovos.
Kaip aušina naujasis Noctua ventiliatorius sužinosime jį ir kitus 12 cm Noctua ventiliatorius uždėję ant procesoriaus aušinimo radiatoriaus. NF-A12x15 PWM lyginsime su NF-F12 PWM ir NF-S12A PWM ventiliatoriais.
Rezultatai nenustebino. Geriausias buvo NF-F12 PWM, kuris ir yra geriausiai pritaikytas dirbti tokiomis sąlygomis, po to sekė plonasis NF-A12x15 PWM, na ir paskutinis liko NF-S12A PWM, kuris ir neturėjo pasirodyti gerai, nes yra optimizuotas dideliam oro srautui/ mažam statiniam slėgiui ir yra pritaikytas dirbti ant korpuso o ne prie radiatoriaus.
Be to NF-S12A PWM dirba mažiausiomis apsukomis, kas irgi lėmė aukščiausias temperatūras, bet būtent dėl šios priežasties jis tapo pačiu tyliausiu. Norėdamas sukurti konkurencingą aušinimo našumą NF-A12x15 PWM ventiliatorius turėjo suktis gan aukštu 1850 apsukų per minutę greičiu. Tai lėmė, jog jo triukšmingumas yra didesnis nei kitų Noctua ventiliatorių, jis yra girdimas, tačiau garso kiekis nėra labai trikdantis, kaip tokiu greičiu dirbantis ventiliatorius jis yra labai tylus. Juolab tą garsą galima nutildyti tylos adapteriais, kurių FLX versijoje pridedami net du, o PWM – vienas.
NF-A20
Pirmą kartą pamačius NF-A20 serijos ventiliatorių tegalėjau pasakyti „wow“. Tai tikrai ne pirmas mano tokio dydžio ventiliatorius, o prie Noctua gaminių jau seniai esu pripratęs. Bet tai yra pirmasis tokio dydžio ventiliatorius iš Noctua ir tai sukuria neišdildomą įspūdį.
Visą laiką esu įpratęs matyti standartines Noctua dėžutes ir pamatyti tiesiog tris kartus padidintą jos versiją yra tikrai įdomus jausmas. Tas pats ir su pačiais ventiliatoriais. Paprasti 20 cm ventiliatoriai nieko nebestebina. Tačiau kai pamatai tokį ventiliatorių Noctua spalvų schemoje, kai pamatai kaip iš kokybiško plastiko pagamintas ventiliatorius skiriasi nuo kitų, vis dar sugebi nustebti.
NF-A20 seriją taip pat sudaro du ventiliatoriai – FLX fiksuotų apsukų ventiliatorius ir PWM signalą galintis priimti modelis. Šiuo atveju greičiausiai bus populiaresnis FLX variantas, nes PWM valdymą turintys ventiliatoriai dažniausiai montuojami ant radiatorių, o 20 cm skersmens ventiliatoriai tam yra tiesiog per dideli.
Be jokios abejonės 200 mm skersmens ventiliatorius montuojamas korpuso priekyje arba viršuje esančiose montavimo vietose. Įsitikinkite, kad korpuse pakaks vietos 30 mm storio ventiliatoriui. Dažnai tokio storio ventiliatoriai būna 20 arba 25 mm storio, todėl tikėtina, kad 30 mm ventiliatorius tilps ne į visus korpusus, net ir jeigu jame yra vieta tokio skersmens ventiliatoriui.
Iš kitos pusės didesnis storis užtikrina geresnį aušinimo našumą ir jeigu tik užtenka vietos (o dažniausiai taip ir yra), 30 mm storio ventiliatorius yra geriausias pasirinkimas.
Dar šis bei tas
Kartu su nestandartinio storio ventiliatoriais Noctua taip pat pristatė naujus silikoninius laikiklius. Jie turi papildomus ventiliatorių fiksavimo taškus skirtus 10, 14, 15, 20 ir 25 mm ventiliatoriams. Pristatyti du laikiklių modeliai NA SAV-3 ir NA SAV-4, tarpusavyje besiskiriantys tik galvučių forma.
Daugiau apie šias gumas daugiau neišsiplėsiu. Geriau papasakosiu apie kur kas įdomesnį dalyką – NA-FC1. Tai pirmasis Noctua ventiliatorių valdiklis. Užteks ventiliatorių apsukas valdyti tylos adapteriais, tai yra kur kas pažangesnis būdas.
Šis valdiklis apjungia du pagrindinius aušintuvų apsukų valdymo metodus. Tai – valdymas keičiant ventiliatoriaus įtampą, bet valdymas PWM signalu. Rezultate turime dar nieku nematytą įrenginį, nes kiti ventiliatorių valdikliai gali tik keisti įtampas, bet nepriima PWM signalo. Tai yra vienintelis būdas automatiškai reguliuoti apsukas ir turėti galimybę tolydžiai reguliuoti įtampą.
Iš to išplaukia ir dar vienas unikalus dalykas. Suderinus įtampos reguliavimą ir PWM režimą galima išgauti ypač žemas apsukas. Tai yra labai gerai, norintiems ypač tylaus aušintuvų darbo, tačiau apsukos kartais tampa tiesiog nelogiškai žemi ir labai lėtai besisukantis visiškai nesukurs oro judėjimo. Daug geriau būtų leisti palikti ventiliatorių suktis nedideliais, bet padoriais greičiais.
Tam reikalui Noctua NA-FC1 valdiklį aprūpino „no stop“. Jis neleidžia ventiliatoriaus sūkiams nukristi žemiau 300 apsukų per minutę ribos. Vis dėl to jeigu Jums tai nepatinka „no stop“, šį režimą galima lengvai išjungti vienu mygtuko paspaudimu.
Prie valdiklio galima prijungti tris ventiliatorius, nepriklausomai nuo to, ar juos gamino Noctua ar koks kitas gamintojas. Ventiliatoriams teikiama įtampa reguliuojama 5 – 12 voltų intervale. Valdiklį įmanoma išsivesti į korpuso išorę, tačiau tai neatrodys tvarkingai, o ir valdiklis nebus lengvai pasiekamas.
Lyginti Noctua NA-FC1 su tokiais valdikliais kaip Bitfenix Recon yra labai sudėtinga. Jie žymiai patogiau įsistato kompiuterio priekyje, turi liečiamąjį ekraną, leidžia valdyti kiekvieno ventiliatoriaus greitį individualiai, rodo apsukų greitį ir t.t. Užtat Noctua gali priimti PWM signalą, tokiu būdu išgauti žemesnes apsukas ir galiausiai kainuoja dvigubai pigiau – 20 eurų. Kiekvienas gali rinktis pagal prioritetus ir skonį.