Noctua be didelės konkurencijos yra numeris vienas geidžiamiausių aušintuvų sąraše. Mus pasiekė du naujausi Austrų kūriniai, skiri pasiekti minimalias centrinio procesoriaus temperatūras. Tai – NH U12S ir NF U14S. Jie bus skirti ieškantiems kūdo ir lengvo Noctua aušintuvo. Tik ar šie anoreksikai džiūsnos turi pakankamai parako, kad normaliai aušintų procesorių?
Kolegos surengtoje aštuonių CPU aušintuvų kovoje pigiausias Noctua aušintuvas NH-U9B SE2 pasirodė bene išskirtiniausiai iš visų dalyvavusių produktų. Nors jo temperatūros buvo pačios aukščiausias, tačiau jis turėjo pačią geriausią komplektaciją, o dėk ypač aukštos klasės ventiliatorių buvo tyliausias iš visų. Aušintuvas buvo pats mažiausias iš visų testo dalyvių, tai irgi turėjo įtakos tokioms temperatūroms.
Šio aušintuvo pigumas paremtas mažu radiatoriaus dydžiu. Tiesa sakant ar verta buvo tikėtis žemų temperatūrų, kai pridedamų ventiliatorių vertė siekia 140 litų, o termopastos – 35 litus, taigi radiatoriaus gamybai liko mažai resursų, kadangi visas gaminys kainuoja vos 200 litų.
Šį kartą Noctua kurdami paprastą aušintuvą pasirinko kiek kitokią strategiją. Kadangi Noctua ventiliatoriai verti 80 – 90 litų, todėl su dviem ventiliatoriais pigaus aušintuvo pagaminti nepavyks. Noctua sprendimas – atsisakyti antro ventiliatoriaus, kuris buvo visą laiką montuojamas į kompanijos Tower korpusus. Kitas dalykas – radiatorius nėra pilno aukščio taigi neapima viso ventiliatoriaus pučiamo oro srauto ploto.
Juokingiausia yra tai, kad aušintuvai yra pakankamai mažu radiatoriumi ir vienu ventiliatoriumi kainuoja ne mažiau nei didieji Noctua ir kitų gamintojų analogai. Šia pesimistine gaida ir pradedame šios dienos apžvalgą.
Pakuotės ir komplektacijos
Abiejų aušintuvų pakuotės, galima sakyti, yra identiškos, skiriasi tik dydžiai ir pateikiama informacija. Dėžės yra beveik kubo formos jose dominuoja Noctua dizainerių taip mylima ruda spalva. Ant visų penkių matomų sienelių pateikti vienokie ar kitokie duomenys apie šį aušintuvą.
Viduje viskas gan keistoka. Visi priedai sudelioti į tris dėžutes, o ir pats procesorius įmautas į kirvirtą ir tada jį tampa labai nepatogu išimti. Kad Intel ir AMD montavimo detalės ir vadovai yra atskirti, tai yra doklė mažiau patyrusiems vartotojams..
Prie abiejų aušintuvų pridedami beveik identiški priedai, tad pasakoti apie juos atskirai būtų beprasmiška. Noctua produktai visada išsiskiria dideliu pridedamu priedų kiekiu. Tiesa šį kartą iš pirmo žvilgsnio buvau labai nusivyliau komplektacija, tačiau kai ką svarbaus prisiminęs nuomonė pakeičiau, tačiau ji vis tiek išliko ne kokia.
Noctua prideda tvirtinimo detales, skirtas tik Intel LGA1156, LGA1155, LGA1150 ir AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2 motininėms plokštėms. Sąrašas išties skurdus. Noctua matyt pabandė išvengti retai sutinkamų lizdų palaikymo ir siūlo atsiųsti visiškai nemokamai dalinamus montavimo paketus, kurie leidžia naudotis aušintuvais retesniais procesoriais. Tokiu būdu padarysite savo Noctua tinkamais beveik viskam.
Kita, jau neatsiejama visų Noctua gaminių dalis – ULN adapteriai. Juo pajungus šiek tiek sumažėja aušinimo našumas, tačiau tai daroma, norint priversti gaminius dirbti kuo tyliau. Tada maksimalus ventiliatoriaus greitis nukrenta nuo 1500 RPM iki 1200 RPM. Tuo tarpu minimalus ventiliatoriaus veikimo greitis, yra vos 300 apsukų per minutę.
Prie abiejų aušintuvų pridedamos ir tvirtinimo detalės skirtos antro ventiliatoriaus montavimui. Kažkodėl jaučiau, kad trūksta Y formos PWM išsišakojimo. Geriau pagalvojęs supratau jog jie iš tiesų yra visiškai nereikalingi nes perkant antrą tokį pat ventiliatorių iš Noctua toks dalykas visada bus pridėtas. Tačiau jei nuspręsite, kad antrasis Jūsų naudojamas ventiliatorius bus kitoks, teks ieškoti ir papildomo kabelio.
Noctua, kaip ir visada, prie savo aušintuvo prideda net 5 gramus termopastos. Ji pasižymi ne tik kiekybe, bet ir kokybe – toks švirkštas parduotuvėje kainuoja 40Lt. Prie kompiuterio korpuso vietoj Pentium 4 lipduko, galėsite prisiklijuoti metalinius Noctua ženkliukus, kurie atrodo tiesiog puikiai. Dėžėje buvo kažkokia juostelė, panaši į tas, kuris skirtos vibracijai mažinti, tiesa iki galo jos paskirties išsiaiškinti nepavyko. Kitas nesėkmingas bandymas – aiškintis pridedamų ventiliatoriaus antivibracinių padelių paskirtį. Kiekvienas ventiliatorius jų ir taip po aštuonis turi, nors panadojami tik keturi, tai kam jų dar tiek.
Na ir paskutinis Noctua dosnumo protrūkis – jie prideda atsuktuvą. Taigi norint pasikeisti aušintuvą nieko nereikės ieškoti papildomai. Su tokiu dosnumu jie kada gal ir elektrinį grąžtą nuspręs pridėti?
Žvilgsnis į aušintuvus
Noctua NF U12S radiatorius sudarytas iš 50 aliuminio plokštelių. Jame taip pat randasi penki, standartinio šešių milimetrų storio, skirtingų formų šiluminiai vamzdeliai, kurie kaip ir įprasta Noctua produktuose padengti nikelio danga. Tiesa, su procesoriumi jie neturi tiesioginio kontakto ir „bendrauja“ per plokštelę.
NF U14S struktūra yra gana panaši. Jie turi viena didele plokštele (jei neapsiskaičiavome) daugiau o apačioje randame dar šešias mažesnes. Tačiau tų didžiųjų plokštelių plotas yra kur kas didesnis nei mažajame aušintuve. Be to čia yra ir vienu šiluminiu vamzdeliu daugiau.
Radiatorių svoriai atitinkamai siekia 580 ir 770 gramų. Uždėjus ventiliatorius svoris padidėja iki 755 gramų ir 935 gramų. Taigi abu aušintuvus galima pavadinti vidutinės svorio kategorijos, nors didelės klaidos nepadarytume, jei NF U12S pavadintume vienu iš lengvesniųjų.
Tai, kad ventiliatorių viršūs, o NH U12S modelyje ir apačios, išlenda už radiatorių yra man labai nepatinkantis dalykas. Kalbant apie NH U14S suprantamas dalykas, kadangi beveik visi 14 cm ventiliatorių turintys modeliai yra tokie taigi tai galima laikyti standartu, tačiau bent 12 cm modelio radiatorius turėtų būti užpildytas visas. Aišku tai nedaro lemiamos įtakos aušinimo našumui, tačiau, kad tai tikrai yra ne į sveikatą galima laikyti akivaizdžiu dalyku.
Nepaisant to plokštelių kiekis yra gan nemažas, nes jos išdėstytos tankokai. Dėl to ventiliatorių statinis slėgis daro didelę įtaką aušintuvų veikimo našumui. Daugiau informacijos apie juos – sekančiame puslapyje.
Ventiliatoriai
Prie aušintuvo yra komplektuojamas Noctua NF F12 PWM ventiliatorius, kuris kuria didelį statinį slėgį, dėl to yra puikiai tinkamas darbui prie radiatorių.
Nors norintiems turėti Push/ Pull konfigūraciją su dviem ventiliatoriais Noctua siūlo pirkti tokį pat antrą ventiliatorių, tačiau blogiausiu atveju tiks bet koks 12cm skersmens, 25mm storio įtaisas, kuris vizualiai šalia rudojo Noctua atrodytų tikrai ne kaip.
Na o dičkis komplektuojamas su NF A15 PWM ventiliatoriumi. Pirmą žvilgsnį į jį metėme šioje video apžvalgoje.
Norint uždėti kitokį ventiliatorių ant NH U14S reiks geriau paieškoti tinkamo varianto. Šiam aušintuvui reikia 14 cm skersmens 25 cm aukščio aušintuvo. Tačiau visas sudėtingumas yra tame, kad jis, kaip ir NF A15 PWM turi turėti 120mm ventiliatoriuose esančius atstumus tarp skylių.
Ventiliatorių specifikacijos atrodo štai taip:
Uždėję antrą ventiliatorių galime sakyti, kad aušintuvų išvaizda iškart pagerėja – ji tampa kur kas agresyvesnė. Tačiau ar tai turės didelės įtakos temperatūroms pamatysime testuose.
Montavimas
Aušintuvai turi tik austrų gaminiams būdingą SecuFirm2 montavimo sistemą. Sumontuoti aušintuvą – lengva kaip tris pirštus apsišlapinti. Lyginant su kitais aušintuvais naudojantis Noctua gaminiais nereikės atitaikyti galinės plokštelės ir jos įtvirtinti iš priekinės pusės kokiais nors varžtais. Tiesiog pakanka ją įkišti „ragais“ į viršų ir jau viskas yra vietoje.
Tada ant jų reikia uždėti paaukštinimus ant kurių dėsis laikikliai. Juos priveržiame veržlėmis o ant jų užsukame tvirtinimo varžtus. Ir tai yra viskas, ką reikia padaryti norint pradėti naudotis aušintuvu, Intel procesoriumi paremtoje sistemoje.
Vienintelis dalykas kuris gali būti šiek tiek nepatogesnis nei kitų gamintojų aušintuvuose yra tai, kad aušintuvą montuojant reiks nuimti jo ventiliatorių, o uždedamas jis tik jau aušintuvui būnant įtvirtintam į motininę plokštę. Tačiau verdikto tai nekeičia – montavimas puikiai pritaikytas pradedantiesiems.
Aišku situacija yra kiek kitokia, jeigu naudojate Optima Linija lygio korpusą. Tada labai tikėtina, jog Jūsų dėžę pagaminęs gamintojas yra tingus kaip visą kumpelį nuo stalo pavogęs ir po lova suėdęs katinas. Na o gamintojo tingumas pasireiškia tuo, kad jis paprasčiausiai tingėjo galinėje sienelėje išpjauti paprastą skylę, kuri leistų iš kart montuoti procesoriaus aušintuvą neardant visos sistemos. Nors net ir šį tingumą galima paaiškinti tuo, kad tokių chlaminių korpusų pirkėjai apie tokį dalyką kaip CPU aušintuvų keitimas negalvoja, nors Lietuvoje situacija gal kiek ir kitokia, nes tos pigiosios dėžės čia jau per daug stipriai įsigalėjusios.
Su AMD platformomis montavimas kiek kitoks, o priedų dėžutė kur kas mažesnė. Čia jau naudosime standartinę AMD galinę plokštelę, tad atskira jau yra nepridedama. Nepaisant kelių esminių skirtumų, montavimo principas išlieka nepakitęs.
Puiki NH U12S savybė yra tai, kad aušintuvas neuždengs nė vieno RAM slot’o, kas yra išties džiugu, ypatingai turintiems mažesnę motininę plokštę su dviem RAM slot’ais. Aušintuvo aukštis siekia 158 mm, tai galime įvardinti kaip vidutinį CPU aušintuvų dydį, kuris gali būti per didelis mažesniesiems korpusams.
NH U14S yra per didelis kai apseitų be nuostolių – įsidėję šį aušintuvą tam tikroje motininių plokščių dalyje pirmąjį atminties lizdą reikės paprasčiausiai pamiršti. Gamintojas viliasi bent tuo, kad aušintuvas paliks visus laisvus operatyvinės atminties lizdu didesnėse LGA 2011 pagrindinėse plokštėse. Tiesa atrodo, jog net ir manojoje Z68A G43-G3 didelių problemų sutalpinti atmintį į pirmą slot’ą nebus, nors gal pasirinkus kitus atminties modulius jos ir gali atsirasti.
Nepaisant to gali kilti ir kitų suderinamumo problemų – CPU aušintuvų aukštis yra pakankamai didelis. Dėl to jie gali netilpti į kai kuriuos korpusus. Įsitikinkite, jog dėžėje, virš motininės plokštės yra palikta 165 milimetrų dydžio erdvė aušintuvo montavimui.
Testai
Nesitikėjau, kad Noctua U12S taip stipriai aplenks geriau įmitusį Enermax ETS T40 aušintuvą. Tačiau pagal visą kainų logiką būtent taip ir turėjo atsitikti, nes Enermax’as tekainuoja vos 130 litų, bazinė versija yra dar pigesnė. Taigi ETS T40 vietą po saule bando išsikovoti konkuruodamas su visiškai kitais gaminiais.
Mūsų turima sistema atrodo štai taip:
Intel Core i5 2500K @ 4.5 GHz
Xilence XPF120 12cm korpuso ventiliatorius
MSI Z68A-G43-G3 motininė plokštė
Patriot G2 series Ram 2*4GB, DDR3
Sapphire Radeon HD 7770 Vapor-X
Enermax Revolution 87+ 550W PSU, 80+ Gold
Thermaltake Starcraft VF-I case
1TB WD Caviar Blue HDD, Sata III, 32MB chace
Visi aušintuvai testuoti su Noctua NT-H1 termopasta. Neabejoju, kad iškilo klausimas, kodėl mes tokį kuklų korpuso aušinima naudojam? ogi dėl to, kad oriniai aušintuvai neįgautų lemiamo pranašumo prieš aušinimo skysčiu sistemas.
Temperatūras matuosime trejais atvejais – esant standartiniam dažniui, kuris atitinka 3,3 GHz, iki 3,7 GHz pakeltam dažniui, kas atitinka Turbo Boost technologijai esant įjungtai pasiektam greičiui ir ekstremaliausioms sąlygomis, kai Core i5 2500K procesorius dirba 4,5 GHz greičiui. Rezultatuose atimsime aplinkos temperatūrą.
Esant standartiniams dažniams Noctua ir daug pigesnių Enermax aušintuvų rodomi rezultatai yra gan panašūs. Išsiskiria tik stipriai užkaitęs Intel Stock aušintuvas.
Pakėlus greitį iki 3,7 GHz. Iš testo iškrenta vienas dalyvis – tai Intel Stock aušintuvas. Jis pasiekė kritinę 98 laipsnių (75 laipsniais daugiau nei kambario temperatūra) ribą ir nuo tolimesnio kaitimo sistemą apsaugojo procesoriaus Throttling’as (spartos numušimas pasiekus kritinę temperatūrą)
Procesoriui pasiekus 4,5 GHz greitį Noctua atitrūksta nuo oponentų iš Enermax. Apie Intel Stock aušintuvą išvis nėra ką kalbėti. Šis testas dar kartą parodė, koks blogis yra standartinis aušintuvas. Sumontavus Noctua aušintuvus esant 4,5 GHz greičiui visais galimais atvejais jų dėka pasiektos temperatūros buvo mažesnės, nei standartiniam aušintuvui dirbant su 3,3 GHz procesoriumi.
Į testą neįtraukiau kito savo turimo produkto – Asetek 550LC platforma paremtos aušinimo skysčiu sistemos (kurios šiuo metu įdomumo dėlei neišduosiu). Jei atskleisčiau rezultatus skaityti kitą apžvalgą nebebūtų taip įdomu. Tik atskleisiu, kad demonstruojami rezultatai panašūs į NH U14S su dviem ventiliatoriais. Kadangi tokie aušintuvai kainuoja apie 200 litų ir demonstruoja šiek tiek geresnes temperatūras galime daryti išvada, kad jų rodomos temperatūros yra geresnės. Tačiau vienareikšmiškai teigti, kad jie yra geresni dar negalime, kadangi yra toks faktorius kaip garsas.
Na va čia Noctua aušintuvai pademonstruoja savo privalumus. Pažangūs aukštos klasės SSO2 guoliai yra labai tylūs, aušinimas skysčiu yra kur kas triukšmingesnis. Žiūrint mano akimis, būtent tylus veikimas yra tai, ką daugiausia gali pasiūlyti Noctua. Labai mažai ventiliatorių dirba taip tyliai, o ir dar LNA adapteriai būna visad pridedami.
Išvados
Atsižvelgus į temperatūros testus reikia pripažinti, kad už tokią kainą išeitų ir žemesnes temperatūras užtikrinantis aušintuvas. U14S su dviem ventiliatoriais yra apylygis Asetek 550LC paremtai aušinimo skysčiu sistemai, visais kitais atvejais nuo jos šiek tiek atsilieka. Tiesa pastaroji aušinimo skysčiu sistema irgi ne be trūkumų – garso skirtumo pranašumas akivaizdžiai priklauso orinių aušintuvų naudai.
Tačiau reikia atsižvelgti ir į tai, kad Noctua turi daug privalumų, tokių kaip montuojami kokybiški ventiliatoriai, pasižymintys geru triukšmo ir aušinimo našumo santykiu, suteikiama 6 metų garantija, 150000 valandų tarp gedimų reitingas, daug kokybiškos termopastos ir kita.
Vis dėl to Noctua pralenkė mano super mažus lūkesčius ir galiu teigti, jog pasiektos temperatūros yra geresnės negu tikėjausi iš pradžių. Kaip mažo dydžio aušintuvams pasiekimas išties puikus. Nedidelis radiatorius užtikrina gerą suderinamumą su operatyviąją atmintimi. Na o kalbant apie dydį U14S nėra jau toks nekaltai mažas. Nors jo storis yra nedidelis, bet aukštis siekia net 165 milimetrus, tad prieš pirkdami jį įsitikinkite, kad jis tilps į Jūsų turimą korpusą.
Tačiau pagrindinis privalumas, lyginant Noctua aušintuvus su kitų konkurentais – žemas triukšmas, kuris pasiekiamas dėka bene pačių pažangiausių rinkoje ventiliatorių. Net ir ventiliatoriams dirbant maksimalia eiga, triukšmas nekelia jokio diskomforto jausmo. Na o prijungus ULN adapterį galima teigti, kad jis išvis išnyksta.
Noctua U12S Lietuvoje kainuoja 230 litų, kai U14S vertas 260 litų – per pigu nepasirodys. Nors kaina panaši, tačiau pasiekti rezultatai irgi labai nesiskiria. Atlikti testai parodė, kad pirkti antro ventiliatoriaus yra tikrai neverta. Mokėti 80 litų už tai kad procesoriui esant paturbintam gauti 1-2 laipsnius tikrai neverta. Jeigu kalba eitų apie kitokius ventiliatorius (kuriuos aišku galite irgi užsidėti) tada būtų galima galvoti, tačiau dabar ne tik skirtumas kuklus, bet ir kaina nemaža. O su dviem skirtingais išvaizda būtų labai vidutiniška.
Nors SilverStone Argon AR01 ir buvo ne mano, o mano kolegos rankose, tačiau drįstu teigti, kad vos 125 Lt kainuojantis Silverstone gal ir nėra geresnis už šiuos Noctua bet nuo jų atsilieka nedaug, nors kainų skirtumas milžiniškas. Tiesa, lieka neįvertinti ir tokie dalykai, kaip keturis kart didesnis Noctua ilgaamžiškumas ir kiti faktoriai. Jei vieta dėžėje Jums nėra svarbus faktorius galite pamastyti ir apie didžiuosius Twin Tower tipo aušintuvus.
Games.lt
4 Komentarai
Incision
„U12S Lietuvoje kainuoja 230 litų, kai U14S vertas 260 litų… pirkti antro ventiliatoriaus yra tikrai neverta. Mokėti 80 litų ..“ Huh?
Ndx
Testavom ir užmetę papildomus ventiliatorius už 80 litų
kikiszs
Gal būtų įmanoma sužinoti kur lietuvoje galima NH-U12S nusipirkti?
Ndx