Kad ir kaip tai nelogiškai skambėtų, Transcend operatyviosios atminties apžvalgą pradėsiu straipsneliu, kodėl aš nemėgstu Corsair. Corsair Vengeance šiuo metu yra populiariausias pasirinkimas aukštos klasės atminties modulių rinkoje. Turbūt taip yra ne dėl to, kad jos atmintis triuškina konkurentų produktus, o dėl to, kad ant jų užklijuotas Corsair lipdukas. Tokia lengva masinė psichozė ir verčia mane žiūrėti skersai į šią situaciją, nors pati Corsair nieko nenusikalto.

O alternatyvų yra tikrai labai daug. Tai bene rimčiausi Corsair konkurentai G.Skill ir jų Ripjaws atmintys, Team produkcija, Patriot Viper, Adata  XPG, Kingston HyperX, Crucial Ballistix, Avexir Core serijų atstovai ir t.t. Tačiau dažnokai prie jų pamirštama prirašyti ne taip dažnai minimą, Transcend gaminamą aXe operatyviąją atmintį. Tiesa DDR2 atminties laikais AxeRAM buvo topų viršūnėse. Šiandienos apžvalga atsakys ar šioji atmintis buvo primiršta ne be reikalo.

Transcend operatyviosios atminties pasiūla atrodo keistokai. Kompanija turi pakankamai nemažai ekonominės klasės modelių. DDR3  modelių sparta siekia 1066 MHz – 1600 MHz, jie neturi radiatoriukų. Po to iškart seka minėtoji aXe atmintis, o mažiausiojo tokio modulio sparta siekia 2000 MHz. Taigi kompanija nesiūlo patobulintų žemesniųjų greičių modelių, ar 1600 – 2133 MHz dažnių intervale esančių (labiausiai tai galioja populiariesiems 1866 MHz RAM) atminčių.

Na o minėtąją aXe seriją sudaro 2000 MHz (pastarosios jau yra nebegaminamos) 2133 MHz ir 2400 MHz dažniu dirbantys modeliai. Kaip ir įprasta brangesniuosiuose modeliuose, jie pardavinėjami komplektais o ne po vieną „kaulą“. 2133 MHz greičiu dirbantys modeliai galimi 2*2 GB, 2*4 GB ir 2*8 GB talpos modifikacijose, o 2400 MHz yra parduodamas visose tokiose pat variacijose apart paskutiniosios. 2*2GB talpos atmintis, dirbanti 2400 MHz dažniu yra išties unikalus reiškinys – jei neklystu, analogų kitų gamintojų tarpe nėra. Mes kuklintis nenorėjome, todėl pasirinkome pačią talpiausią didžiausiu dažniu dirbančią modifikaciją. Taigi kaip jau supratote šiandien turime 2*4 GB Transcend aXe operatyviosios atminties, dirbančios 2400 MHz dažniu.

Dažnai žaidėjai nusprendžia, kad jiems pakaks pigesnės darbinės atminties , dirbančios 1333 – 1600 MHz dažniu. Tai argumentuojama ne tuo, kad trūksta pinigų, ar kad pasiekiamos motininės plokštės galimybės, o dėl to, kad mano, jog iš brangesnės daug naudos nebus  pasiekta ir geriau investuoti į kitus kompiuterio komponentus. Vienais atvejais tai daryti verta, kitais geriau netaupyti. Kada kaip geriau elgtis atsakys šiandienos testai.

Pakuotė ir komplektacija

Pakuotės dizainas yra stulbinamai minimalistiškas ir konservatyvus. Jokių išsišokančių paveikslėlių, nebent tik daug žadantys užrašai. Pro priekinėje dalyje esantį langelį galime matyti ir patį produktą. Gal pakuotė ir nėra įmantri, tačiau tai kad turime kartoninę dėžutę vietoj plastikinio įdėklo jau yra didelis pasiekimas. Bent man šioji pakuotė yra žymiai gražesnė už seniau naudotą aXeRAM dėžutę su neskoningu su geltonos ir rudos spalvos mišiniu.

Gale randame stebinamai mažai informacijos, apie tai koks produktas geras, kiti gamintojai jos prikurti sugeba daugiau. Didžiąją nugarėlės dalį superdetali montavimo ir išmontavimo instrukcija. Jei vaikystė nebuvo labai sunki ir turėjote Lego, nemanau, kad įsidėti atminčiai papildomi nurodymai nebus reikalingi.

Pakuotėje jokių papildomų priedų nėra pridėta, Transcend pasirūpino tik reklaminiais lapeliais – viename pristatoma kompanijos darbinė atmintis, kitame – MP3 grotuvai, skaitmeniniai foto rėmeliai. Na ir koks dalykas galėtų būti pridėtas prie darbinės atminties? Triženklėj kainų zonoj – joks, keturženklėj – taip, o iki trijų nulių zonos mums dar labai toli.

Detalus žvilgsnis

Transcend su savo operatyviosios atminties dizainu negali pasipuikuoti prieš savo konkurentus. Jų montažinė plokštė, kaip ir pigiausiuose modeliuose, vis dar yra žalia, radiatoriai be jokių vizualiai įmantrių detalių, netgi esantys lipdukai neišlipa iš santūrumo ribų. Brangiųjų sistemų savininkai dažnai teikia dėmesį ne tik sistemos spartai ar aušinimui, bet ir išvaizdai, taigi tokie RAM nebūtų geriausias variantas dėl futuristiškos išvaizdos pašėlusiems entuziastams.

Nors radiatoriai dizaino požiūriu nėra labai įmantrūs, tačiau žiūrint iš funkcijinės pusės jie niekuo nenusileidžia savo varžovams. Prieš įsigyjant tokios klasės operatyviąją atmintį reikia įsitikinti, kad procesoriaus aušintuvas neblokuos jos dėl „ragų“. Jie yra sutinkami beveik visose (jei ne visose) tokios klasės atmintyse. Su aušintuvais modulių aukštis išauga iki 53 milimetrų.

Jau minėjome, kad mūsų turimame komplekte yra du 4 GB talpos moduliai. Šiais laikais nedarant specifinių užduočių 8 GB atminties sočiai pakanka, situacija neturėtų keistis ir ateityje. Žaidėjai  dažnai pasitenkina 1600 MHz greičiu dirbančia atmintimi, taigi Transcend siūlomi 2400 MHz nuteikia optimistiškai. Didesnis dažnis lemia ir didesnius vėlavimo lakus. Mūsų turimuose aXe RAM‘uose jie yra 11-12-11-30 2T. Tokie duomenys yra pasiekiami įgalinant Intel XMP profilį pakeliantį įtampą iki 1,65V

Po radiatoriukais nieko įmantraus nesislepia – minėtasis žalias PCB, kuris priverčia atmintį atrodyti dar kasdieniškiau.

Atminties lustai yra komponuojami iš abiejų montažinės plokštelės pusių. Jų gamintojas yra ne kas kitas, o garsioji Hynix, gaminanti didelę dalį kompiuteriuose naudojamų atminčių, ją šioje srityje kiekybe lenkia tik Samsung.

Montavimas nėra niekuo ypatinngas. Tik dar kartą pasikartosiu – įsitikinkite, kad Jūsų procesoriaus aušintuvas neblokuos operatyviosios atminties radiatorių.

Testai

Norint išsiaiškinti ar verta investuoti į brangią atmintį testuose Transcend produktui parinkome tiesiog idealų varžovą. Tai Patriot gaminama G2 Series atmintis. Taip pat identiškuose 2*4 GB talpos „kauluose“, taigi testo rezultatai nebus veikiami nei bendro atminties dydžio, nei skirtingo jų padalinimo. Taigi testų rezultatus lems tik brutalus greitis. Tai padės išsiaiškinti, ar tikrai žaidėjams verta rinktis aukštu dažniu dirbančią atmintį.

Intel Core i5 4570 procesorius
Asrock Z87 Extreme 4 motininė plokštė
Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X OC vaizdo plokštė
Samsung 320 GB 7200 RPM HDD
Antec HCP 850 PSU

Sintetikos testus pradėkime nuo Aida Extreme spartos išbandymo rungties.

Toliau – dar vienas Aida Extreme atminties testas, matuojantis RAM’ų gaištį.

Naudodamiesi SuperPi programa atlikome skaičiavimų testą. Nors jis sukurtas testuoti procesoriams, tačiau tinka ir operatyviajai atminčiai, kuri taip pat turi nemažos įtakos galutiniam rezultatui.

Dabar bus praktikoje neretai sutinkamas dalykas – archyvavimas. Naudosime populiariausios tam reikalui skirtos programos testą.

Kaip matote, joje greitesnės Transcend atmintys parodė solidžią persvarą prieš lėtesnį Patriot produktą. Toliau seka PCMark 7 programos testas. Jame matuojama kompiuterio sparta daugelyje praktikoje sutinkamų užduočių ir vedamas bendras rezultatas.

Žaidimų testai

Pati Transcend skelbia, kad šie RAM yra orientuoti į žaidėjus, tačiau jie dažnai mėgsta rinktis lėtas atmintis ir didesnes investicijas skirti kitiems komponentams. Metas išsiaiškinti, ar tai daroma ne be reikalo.

Pradėsime nuo 3DMark testų. Bandysime patį sudėtingiausią ir daugiausiai resursų eikvojantį Fire Strike testą.

Toliau – tikri žaidimai. Pradėsime nuo Resident Evil 6. Testo metu buvo įjungta Full HD rezoliucija, aukščiausi nustatymai, tačiau nusprendėme išjungti AntiAliasing’ą. Mes pateiksime ne vidutinį kadrų per sekundę skaičių, o per visą testą atvaizduotų kadrų kiekį. Tai darome dėl kelių priežasčių – pervertimas būtų šiek tiek apytikslis ir mums svarbiausia yra ne žinoti kokiu greičiu veikė žaidimas, o išsiaiškinti, koks buvo skirtumas tarp lėtesnių ir greitesnių RAM’ų.

Ir Sniper Eilite v2. Čia situacija ta pati – viskas įjungta, apart AA filtrų, rezoliucija išlieka Full HD.

Nors visais trejais atvejais rezultatai buvo geresni dirbant Transcend atminčiai, turime pastebėti, kad tas skirtumas buvo per mažas, kad realiai ką nors pajustumėme ir už tai mokėtumėme didesnius pinigus.

Apčiuopemesnius rezultatus turėtumėme matyti žaidimuose naudodami RAM’us kaip integruotos vaizdo plokštės atmintį. Šiuose testuose vaizdo atkūrimu užsiims į Core i5 4570 procesorių integruotas Intel HD 4600 grafinis lustas.

Skirtumas  yra, tačiau pripažinkime, jog jis nėra triuškinamas, tačiau dabar jau greičio prieaugis išties jaučiasi. Metas pereiti prie realių žaidimų testų ir pažiūrėkime koks spartos prieaugis bus pasiektas. Šiam reikalui reikia senesnio žaidimo, kadangi keista būtų fiksuoti vienaženklius rezultatus. Resident Evil 5, Full HD rezoliucijoje su maksimaliais nustatymais ir išjungtu AntiAliasing’u bus pats tas.

Panašūs prieaugio rezultatai, kaip ir 3DMark’e buvo gauti ir Resident Evil 5 žaidime.


Išvados

Kalbant bendruoju atveju, testai rodo, kad žaidėjams gal ir neverta kišti pinigus į brangią operatyviąją atmintį. Skirtumas bus praktiškai nejaučiamas, daug daugiau laimėsite tuos pačius pinigus investavę, pavyzdžiui, į brangesnę vaizdo plokštę ar procesorių.

Naudojant integruotą grafinį posistemį spartos skirtumas iškart pradeda jaustis, bet integruota grafika nesugebės patenkinti žaidimų mėgėjų reikalavimo, taigi jiems reikia galvoti ne apie brangią operatyviąją atmintį, o apie diskrečiąją vaizdo plokštę. Na o tiems kas atlieka specifines užduotis,  kurios reikalauja didelio operatyviosios atminties greičio, suprantama, kad tokio greičio operatyvinė atmintis yra pats tas. na ir galime išskirti dar vieną grupę žmonių, kuriems reikia greitos atminties. Tai entuziastai, kurie nežiūri į kainos ir greičio santykį ir renkasi tik sparčiausius produktus, nes kitus į savo išpuoselėtą kompiuterį būtų gėda kišti.

Bet su Transcend aXeRAM viskas yra šiek tiek kitaip. Jie nėra geresni už kitas tos pačios klasės atmintis, tačiau kartu joms ir niekuo nenusileidžia. O visa paslaptis slypi kainose. Kai kiti 2x4GB 2400 MHz rinkinukai kainuoja 300 litų, šį galime įsigyti vos už 250 litų. Tuo tarpu paprasti 1333 – 1600 MHz ram’ai 2×4 GB modulių komplekte kainuoja apie 200Lt.

Taigi kaina yra dalykas, verčiantis viską permąstyti iš naujo. Nors kaip ir sakiau eilinis žmogus ar žaidėjas įsidėjęs sparčią operatyviąją atmintį pasieks labai nedaug, bet vos 50 litų didesnė kaina yra viliojantis dalykas, žinant, kad parduotuvėje teks palikti ne daug daugiau pinigų. O ir ypač efektyvus radiatorius (asmeniškai man bent minamalaus buvimas yra privalomas), į tą kainą jau yra įskaičiuotas.

Tačiau, kad ir kaip ten bebūtų su lėtesniąja atmintimi, aXeRAM konkurentė yra ne ji. Pagrindiniai varžovai – panašios spartos produktai iš kitų kompanijų kainuoja apčiuopiamai daugiau, dėl to turime daryti išvadą, kad Transcend aXeRAM atmintis gali pasigirti pačiu geriausiu kainos ir kokybės santykiu aukštesniosios klasės segmente. Už tai jį galime drąsiai rekomenduoti kaip bene pagrindinį variantą nusprendusiems skirti investicijas brangesniajai atminčiai.