Games.lt Facebook paskyroje uždaviau vieną klausimą. Aš domėjausi, kokiu energijos efektyvumu pasižymi Jūsų maitinimo blokas. Dauguma atsakiusiųjų teigė, kad nežino, kaip efektyviai jų maitinimo šaltinis vartoja energija. Taigi ar be reikalo tiek mažai skiriame šiai maitinimo blokų specifikacijai?

Aukštesnį energijos efektyvumo standartu pažymėti blokai turi daug privalumų. Vienas iš jų yra tylesnis veikimas. Tai nėra griežta taisyklė – gali būti blokas efektyvus, tačiau dėl prastos kokybės aušintuvo gali skleisti didesnį triukšmą, o kartais dėl gero ventiliatoriaus ir protingos projektacijos gali užtikrinti pakankamai tylų darbą. Vienas tokių malonių pavyzdžių – neseniai apžvelgtas Nexus NX 6000 R3 maitinimo blokas. Dažnai nauji efektyvieji blokai turi pusiau pasyvų veikimo sistemą – iki tam tikros apkrovos bloko ventiliatorius nesisuka, o pakilus apkrovai jis ima dirbti. Taigi naršant internete, žiūrint filmus ar atliekant kitus paprastus darbus Jūsų netrukdys kompiuterio keliamas triukšmas.

Kitas dalykas – maitinimo bloko ilgaamžiškumas. Blokui išskiriant daugiau šilumos jo komponentų temperatūra labiau kyla ir taip nukenčia gyvavimo trukmė. Beje, norint sumažinti energijos nuostolius naudojami geresnės kokybės komponentai, kurie automatiškai lemia ilgesnį veikimo laiką.

Tačiau šį kartą apie tai nekalbėsime vien dėl to, kad vienareikšmį atsakymą rasti būtų sunku, o gal net ir neįmanoma. Šį kartą aptarsime kiek pinigų būtų galima sutaupyti įsigijus efektyvesnį maitinimo šaltinį. Maitinimo blokų gamintojai teigia, kad įsigijus efektyvesnį šaltinį gaunamos sąskaitos už elektra sumažės. Tai yra tiesa, tačiau ar tai atperka didesnę bloko kainą? Tai ir bandysime šiandien išsiaiškinti.

Kokie yra efektyvumo standartai? Paprasčiausias yra 80 Plus, po to seka 80 Plus Bronze, 80 Plus Silver, 80 Plus Gold, 80 Plus Platinum ir 80 Plus Titanum. Pastarąjį standartą atitinkančių blokų nesutiksime tad jo galime nepaisyti. Paprasčiausiame 80 Plus standarte nurodoma, kad maitinimo bloko naudingumo koeficientas, esant 115V šaltinio įtampai turi būti bent 80 procentų. Su kitais standartais yra šiek tiek sudėtingiau – jie turi numatytas efektyvumo reikšmes, esant tam tikrai elektros šaltinio įtampai bei bloko apkrovai. Su jomis galite susipažinti šioje lentelėje (pateikiami duomenys esant mūsų šalyje esančiam tinkle):

Galime teigti, kad 80 Plus ir 80 Plus Bronze sertifikatu pažymėti blokai yra vidutinio efektyvumo. 80 Plus lipduku ženklinami energijos šaltiniai dažniausiai yra seni aukštos klasės gaminiai, tad jie nėra labai populiarūs. Na o prie efektyviųjų galime priskirti 80 Plus Gold bei 80 Plus Platinum standartus atitinkančius blokus.

Taigi atėjo metas pažiūrėti, kiek pinigų išvaistome į orą. Grafikuose pateikiu informaciją kiek verta kiekvieno bloko išvaistyta energiją. Taigi norėdami apskaičiuoti kiek sutaupysime pinigų perėję prie efektyvesnio bloko iš senosios reikšmės atimkime naująją t.y. iš vieno stulpelio kitą.

Kaip pavyzdį 500 vatų galios energijos šaltinį bei tiek pat elektros ryjančią pakankamai neblogą žaidėjo sistemą. Manykim, jog už elektrą mokame po 50 centų už kilovatvalandę, o prie kompiuterio praleidžiame po keturias valandas per dieną. Paskaičiuokim kiek per tris metus sutaupysime elektros energijos:

Skaičiuojam toliau. Tarkim kad turim aukštos klasės žaidėjo kompiuterį su keliomis vaizdo plokštėmis, naudojantį 750W energijos bei tokios pat galios bloką. Jei protingai pasirinksime maitinimo bloko galią bei pirksime pakankamai kokybišką produktą jis mums tarnaus bent penkis metus. Elektros energijos tarifo bei prie kompiuterio praleisto laiko nekeisime. Va dabar rezultatai yra tikrai įdomūs:

Gali pasirodyti jog pateikiami duomenys yra neįtikėtinai dideli. Tačiau atkreipkite dėmesį ir į tai, kad tokie rezultatai pasiekiami per itin ilgą laiko atkarpą.

Pigesnieji 80 Plus Gold sertifikatą turintys maitinimo blokai kainuoja maždaug 100 litų daugiau už paprastą ar bronzinį sertifikatą turinčius blokus. Na o ilgą laiką naudojant maitinimo bloką skirtumas tarp jų gali siekti net ir 300 litų!

Suskaičiuoti kiek pinigų sutaupysite, Jūs galite ir patys. Padalinkite turimus duomenis 50 ir padauginkite iš energijos kilovatvalandės kainos (pvz, jei mokate 0,38Lt padauginkite iš 38). Padalinkite kiek per dieną praleidžiate valandų – dabartinius rezultatus padalinkite iš keturių ir padauginkite iš prie kompiuterio praleidžiamo laiko. Galite derinti kiek laiko žaidžiate ir kiek laiko naršote internete ir taip suderinti sutaupomus pinigus esant skirtingoms apkrovoms. Analogiškai galite pasirinkti ir kiek metų planuojate naudotis maitinimo bloku.
Paprastas vidutinės klasės žaidimų kompiuteris sunaudoja apie 300W energijos, tad pilnai neapkrautų net ir 500W maitinimo bloko. Tačiau realaus atvejo teoriniais skačiavimaisapskaičiuoti neįmanoma, tad mes skaičiuojame skirtumą tarp nurodomų standartų.

Jei kompiuteriu naršote internete, ar dirbate kitus elementarius darbus, tokiu atveju itin efektyvaus bloko rinktis neverta. Neverta jo rinktis jei kompiuteris yra ekonomiškas ir įjungiamas tik retkarčiais arba jeigu mėgstate labai dažnai keisti maitinimo šaltinį.

Reikia atkreipti dėmesį ir į tai, kad dėl tam tikrų priežasčių gaunasi šiokie tokie netikslumai. Pavyzdžiui, 80 Plus Bronze maitinimo blokai dažniausiai būna bent 2 procentais efektyvesni nei nurodoma minimaliose specifikacijose. Deja mes negalime daryti jokių prielaidų ir turime skaičiuoti pagal minimalius reikalavimus.

Na o jeigu turite rajesnę sistemą ir mėgstate ilgiau pažaisti žaidimus, tada efektyvus maitinimo blokas jums tikrai pravers. Gerai apgalvojus pirkinį ir suplanavus planuojamus atnaujinimus maitinimu blokas Jums gali tarnauti daugiau nei penkerius metus, juolab brangesnieji modeliai turi tokios trukmės garantiją. Na o perkant gaminį ilgam laikui apsimoka pasirinkti efektyvesnį gaminį.

Dažnai pasigirsta komentarai, kad jei nusipirkai kompiuterį tai užteks pinigų ir jam išlaikyt. Taip, tačiau gal kartais verta investuoti daugiau, kad vėliau reikėtų išleisti mažiau. Be to lietuviai viską labai mėgsta pirkti lizinginiu būdų – geriau dabar sumokėsiu šiek tiek mažiau, o kiek bus paklota pinigų per ilgesnį laiko tarpą nėra svarbu.

Taigi kiekvienas turi nuspręsti kas jam yra svarbiausia. 80 Plus Bronze sertifikato blokai nėra labai brangūs, tad tokį bloką nusipirkti būtų pastebimai geriau, nei rinktis pigesnį. Na o ar reikia daugiau čia jau kiekvienas turite nuspręsti asmeniškai.

Susidomėjote efektyviais maitinimo blokais? Tad pastaruoju metu sekite Games.lt. Dabar kaip tik ruošiama vieno aukštos klasės efektyvaus gaminio apžvalga. Joje pažiūrėsime ką gali brangieji energijos šaltiniai.

Games.lt