Kiekvieną kartą rašant apie 2, 3 ar 5 žaidimo dalį vis kyla pagunda imt ir apsimest, kad senesnių jo dalių nė nebuvo. Prabėga akimirka, o nejučiomis vėl ir vėl pagauni save lyginant naują žaidimą su senesniais. Vienuose žanruose ieškai naujovių, kituose tęstinumo, trečiuose išsaugotų tradicijų. Niekad dorai nė nesupratau, vardan ko apžvalgininkai nuolat tai daro?
Jei žmogui patiko kažkokia serija, vargu ar apžvalgos turi kokios nors įtakos jo apsisprendimui. Jis juk vis tiek nepatikės, kol nepamėgins pats. Tas pats liečia ir žmones, kuriems viena ar kita serija nepatinka. Kritikai gali paspringti nuo savo liaupsių, bet tai nieko nepakeis. O fone stovi minia žmonių, kurie paskaito, paskaito ir nesupranta apie ką eina kalba. Žmogui nežaidusiam Civilizacijos vienodai šviečia tokie dalykai kaip „square grid‘o pakeitimas hex‘u“, „peržiūrėta ir perbalansuota gamybos/augimo mechanika“ ir „stack of death“ pakeitusi vieno kario viename laukelyje taisyklė“. Žmonėms tiesiog nežaidusiems (ar žaidusiems labai mažai) Civilizacijos tai nieko nesako. Nieko nesako ir lyginamoji apžvalga.
Todėl šį syk nutariau pamėginti ir tų palyginimų išvengti. Pats „Civilization V“ tam puikiai tinka, nes nepaisant visų panašumų į pirmtakus, iš esmės tai yra naujas žaidimas, sukurtas pagal seną, gerą formulę. (Tiems, ką domina pokyčiai, galiu pasiūlyt pasiskaityti pranešimus iš Gamescom‘10, nes didesnė dalis pažadų buvo įgyvendinta, o taip pat pirmą žvilgsnį, kurį po pirmos sužaistos partijos pateikiau „Dievo Režime“).
[B]Civilizacija — kas tai ir kodėl tai liga?
Civilizacija — klasikinė ėjimų strategijos serija, kuri nuolat keičiasi ir tuo pat metu visiškai nekinta jau beveik 20 metų. Pradinė Civilizacijos formulė buvo tokia sėkminga, kad nepaisant visų bandymų ją klonuoti ar aplenkti naudojant naujas, šiuolaikiškas idėjas, serija išliko gyva (ir tiesą sakant tebėra vienintelė tokia).
Iš esmės tai net ne žaidimas, o kolektyvinės sąmonės simuliatorius, žaidimas nuo 1991 metų leidžiantis pažiūrėti, kas būtų, jei žmonės niekada neišrastų rato, arba kas nutiko toms bendruomenėms, kurios nusprendė į rankas neimti kuokos. Nors šiaip simuliatorius, gal per riebiai pasakyta, nes nepaisant to, kad kolektyvinės sąmonės rolę priėmęs žaidėjas simuliuoja visos civilizacijos raidą, pats žaidimas su juo elgiasi atsargiai ir nevargina per dideliais iššūkiais. Sakykim taip… Civilizacija yra arkadinis, strateginis, ėjimais paremtas, kolektyvinės sąmonės simuliatorius. Va.
Iš esmės, Civilizacija yra grynai matematinis žaidimas, būtent čia ir slypi jo arkadiškumas. Per 20 metų kūrėjai neišmokė dirbtinio intelekto improvizuoti, elgtis pagal situaciją ar derėtis pasitelkiant sveiką nuovoką. Visa žaidimo eiga paremta atsitiktiniais įvykiais arba sausu išskaičiavimu, tad gebantys skaičiuoti žaidėjai, greitai ją perkanda ir Civilizacija žaidžia išimtinai savo malonumui.
Taip pat serijoje egzistuoja ir sėkmės faktorius, tačiau ši sąlyga būdinga ir realiam gyvenimui. Neretai visą partijos eigą nulemia tai, kokioje vietovėje ir greta kokių kaimynų pradėsite žaidimą.
Kodėl tai liga? Priežastis manau slypi kertinėje žaidimo mechanikoje. Civilizacija — tai ėjimų strategija apie žmonijos raidą. Kiekvienas naujas atliktas ėjimas yra reikšmingas įvykis. Kiekvieno ėjimo metu, kažkas kažką puola, kažkas kažką atranda, kažkas kažką pastato. Kiekvienas įvykis turi teigiamą arba neigiamą poveikį ir jūsų valdomos civilizacijos žmonių nuotaikoms, finansinei gerovei. Todėl kas kartą atlikęs ėjimą, paprastai imi nekantrauti laukdamas jo rezultatų. Ar pastatyto amfiteatro užteks žmonių laimei užtikrinti? Ar ką tik iškepta armija pajėgs šturmuoti kaimynystėje esančio Babilono sienas? Ar kito ėjimo metu gautų pajamų užteks tam, kad nusipirkti deimantais turtingą žemės sklypą?
Su kiekvienu ėjimu imperija auga, su kiekvienu ėjimų įvykių vis daugiau. Daugiau ir problemų, tad nejučiomis imi laukti ir galimybių jas spręsti, o tam gali prireikti dešimčių ilgiausių ėjimų. Tai savotiška meksikiečių telenovelės formuluotė, ėjimo pradžia atsako į praeitame ėjime kilusius klausimus, o pabaiga iškelia naujus, dar suktesnius. Iš čia ir kilo posakis „No more turns“. Žaidėjas sykį pajutęs Civilizacijos trauką, paprastai neranda savyje jėgų atlikti paskutinį ėjimą ir eiti miegoti tol, kol neužmėto visų priešų atominėmis bombomis, o likusių gyvų žmonių neišskraidina į kosmosą.
Civilizacija – kaip visada
Žaidime valdome visos pasirinktos civilizacijos lyderį. Dažniausiai kūrėjai į šią rolę parenka žymią kažkokiai tautai atstovaujančią figūrą, kurią mes įkūnijame ir tampame nemirtingi. Savo valdymą pradėję likus keliems tūkstančiams metų iki dokumentuoto Kristaus gimimo, mes statome kaimus, gaminamės darbuotojus, ariam laukus ir kaunamės su civilizuotis tinginčiais barbarais. Nepaisant to, kad žaidėjas yra atsakingas už kiekvieną jo imperijoje vykstantį veiksmą, realios vadybos žaidime nėra daug. Darbuotojų darbus galima (ir daugeliu atveju patartina) automatizuoti. Miestai auga, gyventojams maistą ir darbus paskirstydami savaime. Žaidėjo įsikišimo čia prireikia nebent siekiant konkrečių tikslų, bet ir tokiu atveju žaidimas pasiūlo kelis automatizuotus miesto valdymo profilius (gamyba, augimas, mokslas ir t.t.).
Jei to negana, kiekvieną gyventoją galima įdarbinti ten kur pačiam norisi rankiniu būdu. Pažymėtina ir tai, kad rankomis perskirsčius darbuotojus, galima ramiai vėl jungti automatinį valdymą, nes mūsų perskirstytų darbuotojų, dirbtinis intelektas nelies.
Vadinasi penktoje dalyje žaidėjui iš esmės pateikiama savotiška Architekto rolė. Pagrindinės užduotys nuspręsti kur ir kada statyti miestus, ką statyti tuose miestuose, ką išradinėti, kokias socialines normas diegti, su kuo draugauti ir su kuo kariauti. Žodžiu tos pačios užduotys kaip visada, tik šį kartą kūrėjai siūlo į jas žvelgti planuotojo, o ne vykdančiojo vadybininko akimis. Tokiu būdu tarp ėjimų atsirado laisvo laiko, kurį kūrėjai siūlo skirti pramogai — karybai.
Vienas esminis skirtumas
Nepaisant to, kad Civilizacija V patyrė visą eilę didesnių ir mažesnių pokyčių, kalbant bendrai nė vienas jų nėra toks reikšmingas žaidimo eigai, kaip pakeista karybos mechanika. Tiesą sakant, dabar Civilizaciją, galima drąsiai vadinti karine, taktine strategija, ko per pastaruosius 20 metų apie seriją niekas nebūtų pasakęs.
Karai žaidime neišvengiami. Anksčiau ar vėliau tavo ir kaimyno civilizacijų sienos suartės tiek, kad kažkam ims trūkti oro, anglies, plieno, aliuminio ar naftos. Jei pacifistinių polėkių turintis žaidėjas, vardan gamtos išteklių, kitą syk nepatingės pastatyti naujų miestų nuo sostinės nutolusių per visą žemėlapį, tai DI tokių polėkių neturi. Ilgiau pažaidęs suprasi, kad DI valdomi lyderiai turi tam tikrus, pamatinius charakterio bruožus, tad gyvenant kaimynystėje su Bismarku, Hiawata ar Aleksandru karas bus praktiškai neišvengiamas. Tai tik laiko klausimas.
Seniau serijoje karyba buvo grynas formalumas. Stveri 20 tankų ir traiškai priešo lankininkus, ar katapultas. Dabar viskas kitaip. Kiekvienas karinis vienetas užima vieną žaidimo lauko laukelį, o sėkmingai miesto atakai, prireiks mažiausiai 3-4 karių. Kadangi jie visi negali stovėti viename lauke, atsiras planavimo fazė, kurios metu žaidėjas privalo paskaičiuoti judėjimo maršrutus ir atakos kryptis. Armija turi judėti taip, kad artileriją ar lankininkus saugotų pėstininkai, raiteliai nors ir yra greiti, turi judėti atsargiai, kad neužsirautų ant šaulių pasalos ir t.t. Kiekvienas dalinys juda sau būdingu greičiu, o tą greitį papildomai įtakoja ir landšaftas. Vadinasi žaidėjas turi pasiskaičiuoti ir ėjimus kuriuos praras įkopęs į kalną, ar besibraudamas per girias.
Kai armija atvyksta į mūšio lauką, padėtis nesikeičia. Žaidėjas vėl analizuoja aplinką, landšaftą, priešo pajėgas ir organizuoja puolimą. Kariai kaupia patirties taškus, tad ilgainiui galima patobulinti jų kautynių įgūdžius lygioje ar sunkiai įveikiamoje vietoje, pagerinti jėgų atstatymo savybes ir t.t. Tad puolant ar ginantis, nemažiau svarbu, kad medikais tapę daliniai būtų pačiame puolančios armijos centre, o kiti kariai kautųsi ten, kur jiems tai sekasi geriausiai.
Šių sprendimų svarbą pabrėžia ir pastebimai sulėtėjęs karių gamybos ciklas, kiek didesni nei įprasta išlaikymo kaštai ir tie patys patirties taškai, kurie daliniui žuvus yra prarandami.
Esmė tame, kad dar akmens amžiuje sukurtas dalinys gali būti nuolat tobulinamas iki modernių laikų. Patys pagalvokit, kiek papildomų savybių turės 3000 metų kovos patirtį turinti motorizuota pėstininkų brigada. Žodžiu dėl dėl lėtos gamybos, tiek dėl žemėlapyje užimamos vietos, tiek dėl kaupiamų patirties taškų — karius reikia saugoti.
Mokslas, kultūra, diplomatija
Laimėti Civilizaciją galima keliais būdais. Mokslinę pergalę garantuos skrydis į kosmosą, karinę — užimtos visų kitų didžiųjų civilizacijų sostinės. Kultūrinė pergalė pasiekiama sukuriant utopiją žemėje, tačiau kad ją sukurti reikia pilnai užpildyti 5 socialinių normų rinkinius (gan sudėtinga užduotis šiaip). Trokštantys diplomatinės pergalės privalo sukurti Jungtinių Tautų Asamblėją ir laimėti joje pirmininko rinkimus. Tai viena lengviau pasiekiamų pergalių, tačiau tuo pat metu tai sunkiausiai prognozuojama pergalė, nes niekada negali žinot, kas už ką prabalsuos. Tiesą sakant Diplomatinė pergalė kaip buvo, taip ir liko pati nesąmoningiausia, nes ji pasiekiama nuperkant mažus ir užmušant didelius. Nematau čia jokio skirtumo nuo karinės pergalės, bet gal ir realiame pasaulyje to skirtumo nėra…
Dar laimėti galima tiesiog gyvenant geriau nei kiti iki 2050–ųjų, kuomet baigiasi žaidimui skirtas laikas.
Iš esmės laimėti žaidimą jei pačiam nesvarbu kokia tai bus pergalė, nėra sunku. Visas įdomumas prasideda kai užsibrėži tikslą siekti konkretaus pergalės tipo. Šioje vietoje kiek nustebino žaidimo balansas, mat realiai tik vienas pergalės tipas yra kažkuo išskirtinis. Tai — kultūrinė pergalė.
Kultūra Civilizacijoje išlieka reikšmingu aspektu. Nepaisant to, kad norimą žemės plotą dabar galima įsigyti už pinigus, o kultūrinė įtaka nebeleidžia užimti priešo miestų, kultūros indėlis išlieka nemažiau svarbus nei anksčiau. Taip, žaidėjo imperijos sienos apibrėžiamos būtent atsižvelgiant į kultūrinį jos potencialą, kultūros taškai taip pat leidžia atrakinti papildomų socialinių taisyklių rinkinius. Šių rinkinių yra 10 kiekvienas jų kuruoja kažkokia sferą. Su socialinių normų pagalba, galima staigiai pagerinti savo galimybes tam tikroje sferoje. Tarkim „Honor“ atšaka, ankstyvoje žaidimo stadijoje leidžia greitai ir pigiai patekti į aukso amžių, atremti įkyrias barbarų atakas. Racionalumo atšaka pagelbės siekiantiems mokslo atšakų, o autokratijos medis išspręs daugybę, grobikiškus karus mėgstančių žmonių problemų.
Bėda tame, kad kultūros taškus kaupti brangu. Kultūra generuojama specialių pastatų, kurie praktiškai neturi antrinių funkcijų, o jų išlaikymas brangus. Tiesą sakant, kultūrinės pergalės siekimas bus gan sudėtingas, jei žaidėjas greta visų standartinių priemonių, nedės visų pastangų į pasaulio stebuklų statybas. Jų statyba iš esmės paralyžiuoja produktyviausius miestus, nekalbant jau apie atvejus, kai kažkas žaidėją su statybom aplenkia. Kai bet kuri civilizacija pastato pasaulio stebuklą, jokia kita nebegali statyti tokio paties, tad tokiu būdu teks ne sykį nusvilti iššvaistant dešimtį kitą ėjimų vėjais.
Visa laimė, kad kultūros taškų generuojami taškai išnaudojami socialinių normų medžiuose ilgainiui atsiperka. Kita vertus norint gauti leidimą statyti Utopiją, reikia pilnai išvystyti socialinius medžius, vadinasi nori, nenori, o dalį taškų teks iššvaistyti visiškai nereikalingiems dalykams.
Kultūrinės pergalės siekimui kliudo viskas, tame tarpe ir karai, todėl siekiant jos būtina susitelkti į savo tikslą, nes suvokus, kad nespėji jos pasiekti, laimėti kitokiu būdu gali būti vėlu.
Tai negalioja jokiam kitam pergalės tipui, nes net ir būdami skirtingi, visus juos vienyja kertinė mechanika. Karinei pergalei reikia karių, moksliniai pergalei reikia gerai išvystytos gamybos (o mokslo sferoje pakanka ir pusėtinų rezultatų), diplomatinei pergalei reikia karių ir pinigų. Visa tai apibrėžiama vienu žodžiu — gamyba. Jei žaidėjo valdose gerai sustyguota gamyba, tikėtina, kad jis neturės problemų nei su armijos samdymu, nei su finansais, nei su galimybėmis staigiai kompensuoti pinigų ar mokslo taškų stygių (nes jie irgi gali būti gaminami). Kitais žodžiais tariant, kokios pergalės besiektum, pirmos žaidimo valandos gali būti žaidžiamos visiškai taip, pat išskyrus tą vienintelį atvejį kai nori laimėti kultūriškai.
Tiesą sakant tai yra blogybė, šiek tiek ribojanti peržaidžiamumo galimybes ir kaip bebūtų keista ji yra gimusi iš gero balanso. Pernelyg kruopštus kelių veiksnių subalansavimas, o taip pat per didelį susitelkimą į vieną sferą kompensuojantys įrankiai, Civilizaciją privedė prie to, kad galutinis rezultatas per dažnai susimala į krūvą. Išnykus būtinybei prižiūrėti kiekvieno atskiro miesto gyventojų nuotaikas, žaidėjas turi absoliučią laisvę rinktis ir manipuliuoti socialinių taisyklių reikalais. Taip ilgą laiką į finansus susitelkęs žaidėjas, atrakinęs kelias racionalizmo medžio šakas, greta pinigų pradeda generuoti ir galybę mokslo taškų, o ištikus nuotaikų krizei, pataiso jas tiesiog nutiesdamas prekybos kelius.
Civilizacija V yra draugiškas žaidimas. Vienas draugiškiausių serijoje. Jame puikiai išvystyta patarimų naujokams sistema, o tingintys galvoti gali pasiekti visai neblogų rezultatų vien tik remdamiesi patarėjų siūlymais ką statyti. Žaidžiant tokiu stiliumi, žaidėjui ant pečių gula tik karybos našta, mat šioje sferoje nei draugišku, nei priešišku DI negalima pasitikėti.
Reziumuodamas galiu pasakyti tik tiek. Visiškai nesvarbu ar esat serijos fanas, ar gyvenime nesate bandę CIV žaidimų, penktą dalį išmėginti verta. Tiesiog į CIV V reikia žvelgti kaip į naują, pramoginę, seno žaidimo versiją. Taip jis šiuolaikiškai margesnis, gražesnis ir paprastesnis ir tai erzina senus žaidimo gerbėjus, bet tie kas nori iš iššūkių, jų čia ras į valias. Kita vertus jei šios serijos žaidimų nežaidėt nes jie nuobodūs, nes jie old–school‘iniai ir sausi… CIV V yra būtent ta proga, kai žaidimui derėtų suteikti antrą šansą. Ir patikėkit… Kai apie „Civilizaciją“ sakoma, kad iš jos atsimenama daugiau, nei iš viso mokyklinio pasaulio istorijos kurso…
Na taip sakoma ne be reikalo.
17 Komentarai
Witch1992
Manau bus įdomu pažaist. :):):)
Shaion
Vienintelis vaistas pas mane nuo nuobodulio darbe. 😀
Zadex
Civ turi vieną minusą bent man. Tai iškilę reikalavimai sistemai. Civ 4 žaidžiau su didžiausiu malonumu, bet jame buvo per daug „betvarkes“. Civ 5 man pasirodė rimtesnis, bet ilgas ėjimų skaičiavimas tą malonumą šiek tiek sujaukia. Jeigu PC leistų, Civ 5 duočiau kokius 8,5/10.
Xanthus
Aš žaidžiu tik tokius žaidimus, kurie reikalauja ženklios emocinės (ir laiko) investicijos, todėl iššvaisčius 30 valandų mėginant perkąst žaidimą nėra itin smagu suvokt, kad reikėjo jas skirt gamų grojimui ar spoksojimui į ką nors kito. Todėl apžvalgos, kuriose analizuojama žaidimo mechanika ir užsimenama apie tai, ar serijos stipriosios pusės pateko į tęsinį man yra vertingos.
Visų pirma nesutinku su daugeliu pastabų apie žaidimo mechaniką, kažin, ar čia tik skirtingi žaidimo stiliai kalti? Jei ne paslaptis, kokiu sudėtingumo lygiu žaidi? Nemanau, kad kultūrinę pergalė reikėtų išskirti iš kitų, visais atvejais tai, už ką žaisi, kaip laimėsi, kada kariausi, kokius wonderius statysi nusprendi gerokai anksčiau, nei paspaudi ant Civ5 shortcuto. Galbūt siekiant kultūrinės pergalės planai žlunga kiek dažniau, bet tai smulkmena.
Nors laikau save senu Civ fanu, nemanau, kad supaprastintas žaidimo procesas padaro Civ 5 prastesniu, greičiau priešingai, atveria kelią išbandyt beprotiškas strategijas, kurios anksčiau buvo neįmanomos. Civ 5 out of the box yra geresnis už Civ 4 be expansionų, ir jei Firaxis neaptings, gali tapt geriausiu Civ žaidimu ever, bet negalima išleist žaidimo su tokia begale (kartais gamebreaking) bug’ų ir neveikiančiu multiplayeriu. Kodėl apie tai neužsimenama?
swetimas
nesu bandes Civilization zaidimu,bet man rodos jei esi zaides daug kitokiu strateginiu zaidimu tai neprazusi,gi Rise of Nations – ta pati tema,nuo senoves iki modernaus amziaus,Total War irgi man rodos turetu buti kazkas panasaus,nu zodziu reikes isbandyti sita versija kazkada 🙂
Frostas
Pastatai Žaidime reikalingi tik pinigus generuojantys, pramoginiai ir kultūriniai pastatai. Visą kita absoliutus šlamštas o mokslo progresui palaikyti užtenka ir iš „vietinės faunos“ gaunamų dividendų. Iš kur tai matyta, kad bibioteka stotosi lėčiau už wonder?
Polices Žaidime reikalingi tik pinigus generuojantys, pramoginiai ir kultūriniai polices. Visą kita absoliutus šlamštas trukdantis civilizacijai vystytis. Po ilgų žaidimo valandų priėjau būtent tokios išvados.
AI Kvailas.
1. Į priekį pasiunčia lankininkus o warrior vietos ir nebelieka;
2. Į mūšį pasiunčia viską ką turi;
3. Nesugeba jungtis į gynybines sąjungas;
4. Mėgsta statyti Wonder, net kai po kiemą laksto Barbarai;
5. Ne visada ranga optimalų kelią;
6. Dėl resursų keliaus nors į kitą pasaulio kraštą, visiškai ignoruodamas skylėtus pasienius…
Bendrai paėmus užtenka nors kiek spustelėti AI ir pasireiškia jo nesugebėjimas priimti teisingų sprendimų.
Kelėtas pastebėjimų:
1. War rush. Gaminamės tik karinius vienetus ir pirmyn. Pabaigiau žaidimą 960 šios eros metais, Prince lygių (4), vidutiniame žemėlapyje nugalėdamas 6 civilizacijas.
2. Norit nugalėti kitą civilizaciją nesitepdamas rankų? Aukokit nepriklausomom valstybėm karinius dalinius, kurios užpultos kokios nors valstybės. Šalia manęs buvusi Kinija neteko sostinės,3 miestų (raze) ir net neketino pasiduoti. Gal Ai bent diplomatiškai teiktusi manę sugėdinti?
3. Kultūrinė pergalė? Užkariaukit miestus ir „Puppet“. Jum pilnai pakaks ir 3 savo.
Artojas
@Xanthus: Žaidžiau visais sudėtingumo lygiais iki King. Dabar King ir baiginėju. Ir būtent ant King sudėtingumo lygio pastebėjau, kad išankstiniai planai griūna priklausomai nuo spawn point. Kad ir ką be nuspręstum in advance, Large map’e konkrečių tikslų siekti sunku jei nepavyksta laiku izoliuoti savo teritorijos (t.y. atkirsti laisvą patekimą į savo teritoriją kitiems setleriams, ar tiesiog įsisprausti į resursais turtingą kampą, ar turėti patikimą kalnų sieną etc.). DI tada įkyriai lenda net jei priverti veikti diplomatiją ir išvengi karo, jie savo santykius aiškinasi tavo teritorijoje, kas trukdo susikaupti ar statyti bibliotekas vietoj sienų :). Galbūt tai žaidimo stilius, bet bet kuriuo atveju man atrodo, kad pasirengimas siekiant kultūrinės pergalės turi būti truputį kitoks.
Dėl to, kad CIV kitokia (supaprastinta) aš irgi nesuku galvos, man asmeniškai labai patinka, panašiai dėl tų pat priežasčių kaip ir tau. Tarkim nė vienos senos CIV dalies nė nebandžiau žaist salynų žemėlapiuose (visų pirma dėl atstumų nuo sostinės, bet buvo ir zilijonai kitų priežasčių), o CIV V tai uber fun.
Multiplayer neminėjau nes sakykim taip… Šitą apžvalgą, po vakar, parašiau visiškai kitokią nei planavau. Dėl tų pačių priežasčių neminėjau ir kai kurių bug’ų, nes vis tik mano nuomone didesnė jų dalis yra bug’ai lyginant su ankstesnėm žaidimo dalim. Į DI pathfinding’ą atkreipiau dėmesį, su out of the box nustatymais meniu languose, žaidimas visada perspėja apie sustojusius unitus.
Dėl optimizacijos tai aišku my bad, tiesiog pamiršau :).
Xanthus
Kai kalbu apie bugus, neturiu galvoj „kažkas veikia ne taip kaip aš įpratęs“, aš turiu galvoj bug’us. Pvz.
.
Arba negalėjimas paskelbt karo, nors po paskutinio taikos sudarymo praėjo koks 100 ėjimų. Arba tai, kad negali užbaigt 9 valandas trunkančios partijos, nes žaidimas nuolat crashina tam pačiam ėjime.
Aš žaidžiu agresyviai, todėl problemų dėl įkyrių kaimynų neturiu, ir jų settleriai po mano, khem, „breathing space“ toli nepavaikšto. Reikia matyt, kada laikas įsikišt ir atstatyt jėgų balansą :).
Artojas
Hm. Civilizaciją žaidžiau daugiau nei 60 valandų. Per tą laiką tikrai neturėjau nė vieno pakibimo (nors alt tab’inu dažnai), nė sykio nesusidūriau su problema dėl karo pabaigos (nepaisant DI nenoro baigti kariauti :)), nė karto neturėjau tiek daug geležies! Paskutinis bug’as man net patiktų, nes pora partijų prakišau dėl juodo geležies stygiaus :).
Aš nežinau kokią žaidimo versiją tu žaidi, bet tas realiai ir erzina rašant apie PC žaidimus. Hardware’o skirtumai.
Techninės klaidos kurias pastebėjau aš, labiau sietinos su kompo pajėgumais (vėluojančios tekstūros, lag’as DI ėjimo metu ir pan.).
PATR10T
Del crash’u, tai kiek ziurejau jau du patch’ai isleisti, kurie tai turetu pataisyti, man asmeniskai taip pat crash’o dar ne vieno nebuvo. Del optimizacijos – kad jis vaizdine atminti ryja kaip paseles, 512 VRAM tikrai neuztenka, o su DX10/11 dar daugiau megobaitu pasiglemzia… Pats neseniai pradejau zaist, suintrigavo, nors kazka panasaus nesu zaides, kol trenirote perejau uztrukau daugiau nei 3h, jau net traininge buvau nebloga civilizacija susikures, dar iki dabar pilna neaiskumu, bet stumiosi. Tik nelabai supratau, kodel pasirinkes Japonus atsiradau vidury Afrikos, visas mano kovynis ryztas dingo, o taip norejau ivykdyti „garbingus“ karo nusikaltimus pries Kinija. Ar zaidimas draugiskas? Dar nemeciau, tai reiskia tikrai draugiskas, Siam guy manym nepatenkintas bet vis dar pasilabinti ateina, Alexandra yra pasipyktines mano agresija pries city-states, bet tai netrugdo slaptiems paktams, Actekai ganetinai draugiski. Pleciu visas technologijas is eiles, tad kosmosa man nematyt. Tik vakar pradejau durnioti, nusprendziau su kareiviais paplaukioti po vandenynus, puse igulos barbarai paskandino, ech, reikes susigrebti…
SoTOP
Nezinau, man iki 9.0 ivertinimo niekaip netraukia. Del PC silpnumo galiu zaisti tik pries viena oponenta, tai viskas gan greitai pasidaro monotoniska. Ypatingai del to, kad visos salys yra tokios pat, labai truksta isskirtinumo.
Xanthus
Išskirtinumo trūksta nebent lyderių asmenybėms ir tai ypač ryšku dialoguose, bet šalys yra labai skirtingos tiek valdant pačiam, tik vertinant tai, kaip pergalės siekia DI. Nereikia teist žaidimo dėl to, kad gadiniesi įspūdžius žaisdamas kūdikėlio sudėtingumo lygiu.
SoTOP
Oj, extrasensas busi tikriausiai? Jei idomu zaidziu pries king lygi, nes jis vienintelis normalus. O kur tu matai saliu isskirtinuma, tai prasom vardink, nes pora kitokiu vienetu ancient amziuje yra lygiai 0. Sutinku, DI yra saliu, kurios zaidzia skirtingai, bet man tai 0 is to, nes cia as zaidziu, man reikia kad nereiketu su visom salim tos pacios tvarkos daryt kiekviena kart, o to nei trupucio nera. Taip kad su savo skirtingumu tai nusvaigai. Ir nebijok, zaidziau ir su galingesniu kompu pries daugiau oponentu, ir nepajutau jokio skirtumo nuo 1.
(d)Su skaitymu pas pona problemos.
Xanthus
Jei žaidi už songajus, rushini iki horsemenų, pradedi kariaut su visais, plėšikauji kur tik gali, išnaudoji mandelaku cavalry bonusą prieš miestus. Jei žaidi už actekus, išnaudoji jaguarų pranašumą prieš warriorus žaidimo pradžioj ir susirenki barbarų campus. Jei žaidi jūrinį mapą, išnaudoji Elžbietos laivyną neleisdamas niekam prisiartint prie savo sienų. Jei žaidi už Vašingtoną, didesnio regėjimo lauko dėka harassini kompo be palydos gainiojamus junitus. Galėčiau dar ilgai tęst, bet jau pats pasisakei, kad žaidi ant prince, todėl poreikio išnaudot civilizacijų unikalias savybes nejauti, nes gali laimėt maigydamas bet ką.
povas313
Turiu, labai įtraukiantis ir įdomus game :D:);)
Buhalteris
Pora pastabeliu rasytojui:
Charakterio savybes yra mano galva visiska nesamone zaidime, bet beabejo ir neisvengiama „reikiamybe“. Bet kas turintis rimtesnius istorijos pagrindus suvoks kaip kuris lyderis elgsis. Geriausia advanced skiltyje pries pradedant zaidima pasirinkti funkcija kuri visus lyderiu bruozus padaro „random“.
Miestui uzkariauti nereikia 3-4 kariu.. Mano taktika, kuri manau siam zaidimui pasiteisino su kaupu kaip ir Total War serijoje yra daryti profesionalia armija. Nuo zaidimo pradzios neleidziu sau padaryti tokios klaidos kaip zuves kariu burys. Treniruoji karius is pradziu su barbarais, pasiekus riba pradedi kariaut su „aplinka“, visokiu baraku neskubu statyt. Esme tame, kad kai padare, kad vienas karys viename laukelyje (nezaidziau praeitu CIV daliu) yra didelis pranasumas turet ne kieki kariu o kokybiskesnius.
Taip pat faktiskai nenaudoju kitokiu kariu kaip zirgais kinkytus (iki pat tanku). Ietininkus toleruoju iki kol israndu Muskietininkus, tada ietis prasivalau su jais ir vedu priekin Zirgus. (Isvedi i prieki zirgus, tada pas tave atsiuncia ietis, tada zirgus pamainai su muskietom isvalai ietis tada grazini zirgus). O su tankais tas pats tik mainai pestininkus su tankais pries AT burius…
O seip tai zaidimas smagus. Man labai jau ilgai neuzkabino nes vyrauja neisvengiama monotonija, bet vistiek pasismaginau siek tiek 😉
Neoparfum
tokios idomios strategijos dar nebuvau loses.