Apžvalga iš žurnalo PC Gamer 2008/06. Teksto autorius: Raw

Esu įsitikinęs, kad nauji futbolo simuliatoriai pasirodo per dažnai. Tačiau kaip galima praleisti tokią progą, kaip Europos čempionatas?! Taigi, per vidurį tarp FIFA08 ir FIFA09, gavome progą palakstyti UEFA EURO 2008 laukuose.

Nepaisant to, kad žaidimo vaizdas atrodo kitoks, jo specifika liko ta pati kaip ir FIFA08. Tai nereiškia, kad nėra nieko naujo. Pirmiausia — smūgiai. Smūgiavimo valdymas paruoštas žaidimų pulteliui su dviem svirtelėmis, kurių sumanus valdymas leis meistriškai užsukti kamuolį pro sienelę, apgauti vartininką žūtbūtinėje dvikovoje smūgiuojant 11 metrų baudinį. Bet iš praktikos galiu pasakyti, kad senasis FIFA08 stiliaus smūgiavimas toks pat veiksmingas, todėl tiems, kurie žaidė, naudodamiesi klaviatūra ar paprastesniu pulteliu, visiškai nebūtina ieškoti geresnio. Na, nebent noras yra, o priežastį naujasis žaidimas tikrai suteikia…

Žaidėjui palikta galimybė (kaip, beje, visuose Europos čempionatams skirtuose futbolo žaidimuose) sužaisti atrankines varžybas arba pradėti iškart nuo finalinių — tų, kurių transliacijas stebėsime iš Austrijos ir Šveicarijos šiais metais. Šiame etape tiksliai atvaizduoti visi aštuoni stadionai, kuriuose vyks realios rungtynės. Kiekvienoms varžyboms galimas saulėtas ar apsiniaukęs oras, dirbtinis apšvietimas.

Režimas Captain Your Country klaikiai primena senąjį Be A Pro, kai rungtynių metu valdomas tik vienas žaidėjas, galintis paprašyti (greičiau jau pareikalauti) perdavimo iš kamuolį kontroliuojančio kompiuterio valdomo komandos draugo. Atlikta tik tokia pataisa, kad žaidėjo tikslas — ne tik laimėti rungtynes, bet ir užimti lyderio poziciją, užsitarnauti kapitono vardą. Šiame režime galima žaisti dar su trimis draugais, kontroliuojant po vieną futbolininką. Taip atsiranda konkurencija dėl kapitono raištelio ir sumaištis dėl sunkiau pasiekiamo darnumo per rungtynes.

Kur kas daugiau intrigos įneša kitas režimas, vadinamas European Campaign. Čia šalys — potencialios varžovės — padalintos į šešis regionus, iš kurių pradiniame etape leidžiama pasirinkti vieną iš 1— 3 galimų šalių. Pasirinkus šalį žaidėjo paprastai laukia kelios rungtynės, kurių kiekvienai skirtos nevienodos užduotys. Pvz., pirmoji, žaidžiant nuo 20–os minutės ir pralaimint 2 : 0, yra nepralošti. Yra ir papildomų tikslų: laimėti bei daugiau nepraleisti nė vieno įvarčio. Antroji užduotis, pvz., liepia Be A Pro režimu laimėti rungtynes, o papildomi tikslai nurodo įmušti tris įvarčius kontroliuojamu futbolininku ir laimėti dviejų įvarčių skirtumu. Kad varžybos su pasirinkta šalimi būtų laimėtos, privaloma įvykdyti abi pagrindines sąlygas (po vieną kiekvienoms rungtynėms). Įvykdžius tik pagrindinę sąlygą, įteikiamas bendras medalis. Jei pasisekė įgyvendinti vieną iš papildomų tikslų – sidabrinis, jei abu – auksinis medalis. Papildomų sąlygų įvykdymas duos daugiau kreditų. Rungtynių metu taip pat renkami tobulėjimo taškai už taiklų smūgį, sėkmingą kamuolio perėmimą griūvant po priešininko kojomis, „pakeltus“ kampinius, paprastus įvarčius bei įvarčius nuo 11 metrų , už hat trick. Nuobaudų gavimas, praleistas įvartis ar priešininko „pakeltas“ kampinis, taškus atima. 11 metrų baudinių serija, kuri komandų akistatose gana dažnai pakeičia tikras rungtynes, išskirta kaip svarbi rungčių kategorija. Čia dažnai reikia atmušti du smūgius ir laimėti.

Nugalėjus kiekvieną šalį, žaidėjas gauna paveiksliukų rinkinį su tos šalies vėliava, trimis jos rinktinės futbolininkų atvaizdais ir šalies vėliavos spalvų kamuoliu. Nugalėjus vieną šalį, „atrakinamos“ kitos šalys, nebūtinai tame pačiame regione, ir turnyrai. Sava komanda, žengdama pergalių keliu, didina prestižą. Man European Campaign režimas pasirodė pats įdomiausias.

Pagrindinis meniu gana efektingai „išplaukia“ iš šono lydimas „gilaus bosinio“ garso. Paleistą žaidimą puošia taurė su šalių — čempionato šeimininkių — pavadinimais. Turnyro lange pranešimus apie įvykusias rungtynes keičia žiniasklaidos, žaidėjų arba trenerių ištartos frazės.

Dar kelios pastabos apie pačias rungtynes. Lyginant su FIFA08, gal kiek dažniau priešininkas atlieka specialiuosius judesius, mėgina gudriau apeiti varžovą. Dažniau jam pasiseka permesti kamuolį per išėjusį iš vartų vartininką. Užtai žmogui dabar truputį lengviau įmušti po kamuolio pakėlimo į vartininko aikštelę prasiveržus flangu. Po įtemptų momentų vaizdo intarpai parodo ne tik žaidėjų, bet ir trenerių reakciją, kuri, beje, tikrame futbole kartais būna kur kas įdomesnė už futbolininkų… Galimybė pačiam valdyti vartininką, kai gresia akistata vienas prieš vieną su varžovo puolėju, išliko, svarbu laiku išvesti vartų sargą į priekį. Komentatorių balsai iki skausmo pažįstami. Kaip visuose EA SPORTS futbolo žaidimuose, svarbių ir įtemptų rungtynių pabaigoje stadionas kelia neįtikėtiną triukšmą — vien dėl to galima žaisti šios kompanijos žaidimus.

Kam labai rūpi, Lietuva UEFA EURO 2008 taip pat yra. Kaip visada silpnutė komanda su ne itin dideliu žaidėjų pasirinkimu. Puolėjas R. Beniušis „bėgioja po R. Betnusio vardu“. Tiek komandos, tiek turbūt ją valdančio asmens susikaupimas rungtynėms svyruoja, nes European Campaign režime Ukrainą nugalėjau 7 : 3 iš pirmo karto, užtai reitinguose žemiau už Lietuvą įsitaisiusi Estija pasidavė 4 : 1 gal po ketvirto… Pirmasis pralaimėjimas buvo net 3 : 0…

UEFA EURO 2008 labai tinkamas šviežienos ištroškusiems žaidėjams. Tiems, kuriems FIFA08 buvo taip seniai, o FIFA09 bus dar taip negreit… Labai smagus dalykas pažaisti už rinktines, atvesti savo mėgstamą šalį ant aukščiausios garbės pakylos, įdėti į žaidėjų rankas taurę. Be to, tai puiki proga prognozuoti realių rungtynių rezultatus, kuo ir užsiimdavo straipsnio autorius per praėjusį čempionatą. Pavyzdžiui, rytoj turi žaisti Vokietija prieš Portugaliją. Prisėti su draugu sužaisti žaidimo, vienas už Vokietiją, kitas už Portugaliją. Ir po keliasdešimt minučių turi prognozę. Lieka tik palaukti tikrų rungtynių ir patikrinti, ar ji teisinga.