Ar turite gerą klausą? Ar pažįstate visas natas? Ar mokate elgtis su sudėtingais valdymo pultais? Ar turite gerą balsą? Ar nejaučiate scenos baimės? Ar turite pakankamai pinigų savo dainų kūrimui? Galų gale ar turite didelę patalpą, kurioje galėtumėte įrengti savo įrašų studiją?..

Nesijaudinkite, kad sukurtumėte puikiai skambantį, kokybe muzikos pasaulio garsenybių darbams prilygstantį kūrinį, nė vieno iš aukščiau paminėtų dalykų jums neprireiks. Užtenka įsigyti E–Jay Dance 5, ir tapsite tikru šokių muzikos karaliumi.

E–Jay serija visuomet buvo tarp lyderių. Teisingas kūrėjų pasirinktas žingsnis: užuot visus įmanomus žanrus sukišus į vieną, kiekvienam muzikos žanrui sukurtas atskiras žaidimas.Taip pasiekiama aukščiausia kokybė, priartinanti žaidėją prie pasaulinio garso didžėjų.

Pradėkime nuo pat pradžių: žaidimą sudaro du diskai. Galėsite rinktis du įdiegimo būdus, tad netgi ir mažai laisvos vietos kietajame diske netaps problema. Minimalus įdiegimas pareikalaus tik 300 MB, tuo tarpu pilnas — daugiau nei 1GB. Pasirinkę pilną įdiegimą, abu žaidimo diskus ramia sąžine galite skolinti draugams arba pasidėti į kokią lentynėlę — jų jums praktiškai nebeprireiks, išskyrus kai parsisiuntinėsite atnaujinimus.

Pagrindiniame darbalaukyje, kuris atrodo išties žavingai, turėsite greitą priėjimą prie visų programos siūlomų gėrybių — viskas aišku ir paprasta. Iškart galėsite paklausyti dainos, demonstruojančios žaidimo galimybes. Nebūsite nuvilti — garso kokybė puiki, o dainos melodija galvoje turėtų skambėti dar ne vieną vakarą…

Jūsų kūriniui sukurti skirtas 48(+3)x1000 dydžio tinklelis. Net 48 eilutės dėlioti pavyzdžiams ir 1000 posmelių garantuos, kad daina bus pakankamai ilga ir neapribota žemo programos pajėgumo. Papildomos trys eilutės skirtos Groove, Bass ir Hyper generatoriams, apie kuriuos vėliau pakalbėsiu plačiau.

Kad nepasimestumėte galimybių gausoje, ant kiekvieno objekto kelias sekundes palaikę pelę išvysite trumpą to objekto aprašymą ir jo funkciją. Tai išties veiksmingesnis būdas supažindinti žaidėją su programa, nei milžiniško žinyno, kuriame surašytos visos smulkios detalės, pateikimas. Beje, trokštantys pasisemti gilesnių žinių, gali pasinaudoti funkcija Help.

Visų pirma, pažvelkite į kairiajame viršutiniame kampe esantį ovalo formos langelį. Nuo jo prasidės visas jūsų darbas. Čia išvalysite pavyzdinį miksą, užkrausite kitą pavyzdinį kūrinį, kurį vėliau galėsite remiksuoti, taip pat išsaugosite savo progresą bei tvarkysite savo sukurtų dainų failus.

Pradėti kurti visai paprasta: panaikinate pavyzdį, atveriate ritminių figūrų archyvą ir iš jo pasirinktą ritminę figūrą perkeliate į pagrindinį lauką. Archyvas suskirstytas į 12 skilčių: ritmas, bosai, tonacijos (pritariamoji melodija, suteikianti dainai linksmą ar liūdną skambesį), sferos (lėti, svajingi akordai, suteikiantys kūriniui gilų foną), gitaros, vyrų vokalai, moterų vokalai, „extra“, garso efektai, „explorer“ (pakraunate ritmines figūras, jei tokių turite, iš bet kurios vietos savo kompiuteryje), www archyvas: turbūt viena nuostabiausių funkcijų, paverčianti šią programą vos ne amžina.

Tai ritminių figūrų paieška internete. Kad greitai rastumėte, ko jums reikia, susiaurinkite paiešką pagal 4 rodiklius: muzikos stilius (house, techno, trance, dance, hip–hop, ambient, drum & bass); tempą (90, 125, 140, 160 bpm); tonaciją (A minor, C minor, D minor, E minor) ir instrumentus (būgnai, bosai, pianinas, vargonai, sintezatorius, gitara, vyrų vokalai, moterų vokalai, garso efektai ir visa kita).

Taip išties greitai atversite gausybę naujų ritminių figūrų, kurias iš interneto turėsite parsisiųsti į savo kietąjį diską mp3 formate. Smagiausia, kad taip smarkiai praplečiamos Dance 5 galimybės, nes gaunate net 6 naujus stilius, kuriuos drąsiai galite maišyti tarpusavy ir sukurti tikrai originalų kūrinį.

Išdėlioję ritmines figūras pagrindiniame lauke, galite koreguoti savo kūrinio garsą bei greitį. Viena vertus, kūrinys baigtas. Kita vertus, programa turi tiek daug kitų galimybių, kad tiesiog negalite jų neišbandyti. Jau paruoštų naudojimui ritminių figūrų išdėliojimas tam tikra tvarka dar negali būti vadinamas JÛSØ sukurta daina. Priimkite didesnį iššūkį…

Groove generatorius

Jis susideda iš dviejų dalių: Drum Pads ir Drum Matrix. Drum Pads pavers jus būgnininku. Šis režimas labai tinka išsikrauti po sunkios darbo dienos ar išlieti neapykantai. Užkraunate 16 skirtingų garsų šešiolikai skirtingų būgnų, kurie turi tam tikras reikšmes klaviatūroje ir pradedate maigyt tuos mygtukus kad išgautumėte trokštamus garsus.

Garsus rasite archyve. Nors jo mygtuko išvaizda nepasikeitus, tačiau turinys visai kitas — archyvas suskirstytas į 6 grupes (būgneliai, lėkštės, dar vienos lėkštės, mušamieji, „extra“ ir jūsų pačių sukurti garsai, apie kuriuos dar pakalbėsime). Kiekvienam garsui galite suteikti įvairių efektų, kad ir to garso skambesys atbulai ir pan. Taip pat galėsite pareguliuoti, kokiu stiprumu garsas skambės per kiekvieną kolonėlę.

Kad būtų linksmiau, užsileiskite savo sukurtą ar vieną iš kompiuterio pavyzdžių. Jam skambant, galėsite pritarti savo pasirinktais garsais.

Realistiškumą numuša tokios problemos, kaip kad neįmanoma sugroti dviejų garsų vienu metu. Vis dėlto po neilgo apšilimo, būgnysite kaip tikras profesionalas… na, gerai, iki profesionalo dar toli, tačiau energijos perteklių tikrai išliesite.

Drum Matrix — jau rimtesnis aparatas. Juo galėsite sukurti jau puikiai prie kūrinio pritaikomus ritmus, kurie skambės ne prasčiau, nei programoje pateiktos ritminės figūros. Pasirinkite 16 skirtingų garsų ir šešiolikoje posmelių dėliokite juos kaip tik įsivaizduojate. Užduotį žymiai palengvina galimybė klausytis sukurtos ritmo atkarpos ir pridėti papildomų skambesių vienu metu. Taip išgausite tokį ritmą, kokio tik pageidaujate. Taipogi galite įsijungti metronomą, kuris ritmingai tiksėdamas garantuos kokybišką ritmo skambesį.

Hyper generatorius

Jis leis kurti melodijas. Iš archyvo išsirinkite acid, mellow arba percusive skambesį ir vieną iš toje grupėje esančių garsų. Taip skambės jūsų melodija, kurią išdėliosite 16 stulpelių ir 25 eilučių lauke. Kiekviena eilutė yra kita nata — iš šono netgi matysite pianino klavišus. Iš esmės, viskas taip pat, kaip ir režime Drum Matrix, tik vietoj skirtingų būgnų garsų jūs dėliosite vieno instrumento skirtingų natų garsus. Taip pat galėsite išsikviesti metronomą, kuris čia ypač reikalingas. Su dešiniuoju pelės mygtuku galite pabrėžti pageidautinas figūras.

Bosų generatorius

Dar vienas nuostabus ir labai reikalingas generatorius, šįkart skirtas žemųjų dažnių takeliams sukurti. Savo principu jis praktiškai nesiskiria nuo kitų dviejų generatorių, aprašytų aukščiau. Jis beveik identiškas Hyper generatoriui. Tai — tik į naudą: kai visų generatorių išvaizda panaši, o valdymas vienodas, žaidėjas jausis patogiai ir jo viduje slypinčių talentų neužgaubs sudėtingo naudojimosi šešėlis.

Akordų generatorius

Tai vienintelis generatorius, kuris iš esmės skiriasi nuo kitų trijų. Tiek valdymu, tiek paskirtimi. Iš pradžių reikia pasirinkti vieną garsą. Tuomet pasirenkate pageidaujamą skambesio modelį ir derinate juos tarpusavy kaip tik jums patinka. Jūsų dėmesiui pateikti 4 efektai: Staccato (sutrumpina visas ritmines figūras akordų generatoriuje 16 kartų), Reverse (jūsų garso ir skambesio modelio derinį groja atbulai), Soft Attack (nutildo kuriamosios ritminės figūros pradžią, po truputį didina garsą ir gaunasi švelnus atidengimas) ir Vibrato (derinys skamba vibruodamas).

Jūsų sukurtas akordas bus išsaugotas kaip „wav“ plėtinį turintis failas ir galėsite vėliau jį įkelti į savo kuriamą dainą, tačiau jam nėra tokio atskiro takelio pagrindiniame lauke, kokį turi kiti trys generatoriai.

Sudėlioję savo kūrinį, galite užsimanyti jį patobulinti. Būtent tam reikalui ir yra sukurtas „mikseris“ — milžiniškas valdymo pultas, kuriame galutinai suderinsite kiekvienos eilutės skambesį.

Iškalbingiausi šiuo atveju patys skaičiai: kiekvienai iš 51 eilučių galėsite sureguliuoti garso stiprumą, garso pasiskirstymą kolonėlėse, reverb (muzikai suteikiamas aidas duoda dainai „geležinio“ prieskonio), chorus (garsas tampa pilnesnis, rodos, jį skleidžia gausybė šaltinių vienu metu) bei echo (suteikia muzikai gilumo, atrodo, kad ji grojama didelėje patalpoje) efektus. Taip pat galėsite bet kuriai eilutei uždėti solo (groja vienintelė ši eilutė) arba mute (groja visos eilutės išskyrus šią) režimą.

Tai — dar ne visos „mikserio“ galimybės. Dešinėje ekrano pusėje jūsų dėmesiui skirta vadinamoji „Efektų dėžė“ — čia sureguliuosit kiekvieną efektą taip, kaip tik pageidauja jūsų ausys.

Echo efektui galėsite parinkti vieną iš 10 siūlomų variantų, arba susikurti penkis skirtingus savo derinius, reguliuojant aido trukmės, aido garso ir laiko tarpo tarp tikrojo garso ir aido nuskambėjimo svirteles. Chorus efektui pateikti penki išankstiniai nustatymai, o savo variantą sukursite reguliuodami efekto garso ir greičio rankenėles.

Paskutinysis — Reverb efektas — turi net visą dešimtį parinkčių, o patys paeksperimentuoti galėsite laiko, garso ir aido atkeliavimo rankenėlėmis.

Dar viena galimybė, kurią suteikia „mikseris“ — Booster. Tai lyg garso stiprintuvas. Juo galėsite suteikti savo muzikai langus drebinančių, krūtinę virpinančių garsų, palengvinti muziką, kad ji taptų atpalaiduojanti ir nevarginanti.

Siūlomi trys jau suderinti variantai ir, kaip ir visur kitur, 5 tuščios vietos jūsų pačių išmonei. Tame pačiame valdymo pulte galėsite panaudoti kompresorių, kad pagerintumėte garso kokybę bei Stereowide valdymo skydą, kuriame galėsite paryškinti stereo garsą ir suteikti kūriniui daugiau erdvinio skambesio.

Visišką jūsų muzikos garsų autentiškumą suteiks Sample editor. Smulkiau prisiliesti prie garsų turbūt neįmanoma. Čia pasirinksite bet kokią ritminę figūrą ir išvysite ją vos ne puse monitoriaus dydžio bangelių pavidalu.

Zoom funkcija priartina tas bangeles dar labiau ir jūs teoriškai galėsite (nors praktiškai to panaudoti turbūt neprireiks niekam ir niekada) pačių mažiausių sekundės dalių tikslumu karpyti, keisti ir klijuoti visas ritmines figūras.

Net ir tas, kurias patys susikūrėte. Pažymėję reikiamą ritminės figūros atkarpą, ją galite: ištrinti, nukopijuoti, nutildyti, kiek tik įmanoma pagarsinti, įkelti nukopijuotą kitą atkarpą, ištrinti viską, išskyrus šią atkarpą, nutildžius tolygiai sustiprinti garsą, tolygiai sumažinti garsą iki visiškos tylos. Patogūs undo ir redo mygtukai garantuos, kad visos nesąmonės, kurias labai nesudėtingai netyčia galite padaryti su garso bangelėm, bus nesunkiai ištaisomos.

Turbūt jau nieko nestebina, kad galėsite reguliuoti ritminių figūrų garsą, tik šįkart dar tiksliau. Tačiau tai — dar ne visos Sample Editor galimybės. Ekvalaizerio dėka sureguliuosite ritminę figūrą kaip tik jūsų širdelė geidžia. Net 21 svirtis, ir visas jas kraipyti galėsite dvejopai: Individual (tiesiog keičiat ką norit, kaip norit ir kada norit) bei Linked (šalia esančios svirtys pakeičia padėtį priklausomai nuo jūsų judinamos svirties, taip garantuodamos švarų garso perėjimą).

Kitoje skiltyje jums bus leidžiama reguliuoti garsą ritminės figūros metu ir jį keisti jai begrojant, reguliuoti jums jau žinomus Chorus, Echo bei Reverb efektus. Tame pačiame Sample Editor galėsite naudotis „vokoderiu“ bei „harmonaizeriu“. „Vokoderis“ reguliuoja smulkius patobulinimus dainos skambesyje, o „harmonaizeris“ sulygina pasirinktą ritminės figūros dalį su kitom ir užtikrina gerą skambesį..

Balso generatorius

Viena linksmiausių dalių žaidime. Užrašykite bet kokį tekstą į įvesties dėžutę, pasirinkite vieną iš 19 skirtingų balsų ir jums paspaudus vieną vienintelį mygtuką, jie ištars jūsų parašytus žodžius. Tiesa, tarimas jų dar ir kaip prastas, tačiau balsas beveik nelūžinėja ir skamba įtikinamai.

O grįžtant prie tarimo, nors ir labai keista, net ir angliškus žodžius dažnai balsai perskaito su tarties klaidom. Tačiau kaip ten bebūtų, ši funkcija be galo linksma, o jos herojų ištarus žodžius galima įdėti į dainą. Tad jei nepasitikite savo balso stygomis…;) Kad išgautumėte tokį balsą, kuris jums reikalingas, nustatykite reikiamą tarties greitį, balso tembrą ir garsą.

Jeigu vis dėlto kompiuteriniais balsais nelikote nepatenkinti, galite įrašinėti savo balsą. Tiesiog čiumpate mikrofoną ir savo šneką paverčiat ritmine figūra, o paskui jau galite perleist tą figūrą per visus valdymo skydus, efektų gamintojus ir taip apdoroti savo balsą, kad jis taptų geresnis net už pačio Bob Marley ar kito legendinio muzikanto.

Dar vienas dalykas: ar galit patikėti, kad egzistuoja ir dar viena nuostabi funkcija —ritminių figūrų gaminimas iš kompakte įrašytų dainų. Įsikėlę iš kompakto ištrauktą ritminę figūrą, ją taip pat galėsite apdoroti ir įtraukti į savo kūrinį, taigi būtent šioje vietoje Dance5 virsta ir priemone remiksuoti populiarius kūrinius.

Sukūrę dainą, galite imtis vaizdo klipo, kuris kuriamas panašiu principu, kaip ir muzika, tik žymiai paprasčiau: keturiose eilutėse dėliojate vaizdo figūras. Viena eilutė skirta fonui, o likusios trys — įvairiems objektams, mirgėsiantiems ekrane.

Atvėrę archyvą, matysite visai ką kita, nei galėjote tikėtis — net 5 objektų sekcijas ir 3 fonų. Kadangi kiekvienoje sekcijoje yra per 100 vaizdo figūrų, pasirinkimas platus. Sukūrę klipą, galite pareguliuoti jo spalvų intensyvumą, ryškumą, šviesumą. Nedideliame langelyje kairėje ekrano pusėje matysite mažos rezoliucijos savo vaizdo klipo peržiūrą. Pabaigę klipą, galite jį išsaugoti kaip „avi“ plėtinio failą.

Žaidimo išvaizda nuostabi, nepakartojama, žavinga… Tačiau šioje vietoje kūrėjai ryškiai perlenkė lazdą. Jei neturite LABAI galingo kompiuterio, apie švarų ir nestringantį programos darbą net nesvajokite. Nors visi pasirinkimai animuoti, lentelės ir „samplai“ gražiai praskrieja prieš atsistodami į savo vietą, o fonas paslaptingai raibuliuoja, viskas, kuo galėsite pasidžiaugti — tai lyg daugybe skirtingų monitoriaus stopkadrų, besikeičiančių kas kelios sekundės.

Jums reikės IŠTIES galingo kompiuterio, kad galėtumėte pilnavertiškai džiaugtis programos siūlomais saldainiukais. Išties vertėtų žaidimo kūrėjams pagalvoti, ar nederėjo išleisti jo puse metų vėliau…

Zippo

Pirmasis įspūdis: 6

Čia…….vis ..dar………..monitoriaus stopkadrai???….

Galimybės: 10

Viskas profesionalu, bet nesudėtinga

Grafika: 9

Gražu, gražu… bet STABDO!!

Garsas: 9

Tobulumui ribų nėra

Valdymas: 9

Skoninga ir patogu

Galutinis balas: 9

Dance

Išvada: visapusiškai kokybiška ir naudinga programa, tačiau ėda daug kompiuterio resursų