Stronghold – žaidimas pritraukęs daug žaidėjų galimybe nevaržomai statyti savo pilį. Žinoma, viskas taip užsibaigti negalėjo, ir štai po metų (2002), pasirodė žaidimas pavadinimu „Stronghold: Crusader“. Žaidimas suteikiantis dar daugiau laimės pirmosios dalies žaidėjams, žaidžiamas dar ir dabar; linksmos kovos, ilga trial kampanija, tiesiog viskas ko reikia gerai strategijai.

Pradėsiu nuo kampanijos. Jos yra keturios, kurias sudaro po 5 misijas. Kiekviena iš jų pasiūlo kažką įdomaus. Vienoje iš jų turėsite vien tik kariauti, kitoje labiau rūpintis ekonomika. Žaidimo veiksmas vyksta dykumoje, kryžiaus žygių įkarštyje šventojoje žemėje. Teks pakovoti Konstantinopolyje, bei kitose gerai žinomose pietų teritorijose.

Žaidime rasite 8 priešus, prieš kuriuos galėsite žaisti Skirmish režime. 4 iš jų jums jau ko gero žinomi (dar iš Stronghold dalies): Rat, Snake, Pig, Wolf, bei 4 nauji: Saladin, Sultan, Caliph, Lionheart. Kiekvienas iš priešų turės savo taktiką. Pavyzdžiui Pig dažnai naudos arbaletininkus bei kuokininkus, o visokiausių galingų kardininkų nenaudos. O štai Rat nebus stiprus varžovas, jis naudos silpniausius karius, lankininkus bei ietininkus, neapgalvotai apsitvers savo pilį, kuria nebus taip jau sunku nugriauti. O štai Caliph apjuos savo pilį plona siena, pastatys aukštus bokštus bei aplinkui išpilstys naftos. Tokia pilį nėra lengva paimti, bent kiek arčiau prieikite ir visas laukas bus padegtas. Sąjungininkai dažnai jūsų prašys paramos, o kartais ir pagalbos, kad padėtumėte apsiginti, jūs tai pat galėsite pateikti pasiūlymus pulti vieną ar kitą priešą arba prašyti išteklių.

Didžiausias Stronghold serijos pliusas, ko gero, yra tikroviškumas. Čia rasite įvairiausių rūšių pastatų, kiekvienas iš jų jums duos kažką naudingo. Darbininkai čia dirba kaip ir tikrovėje, pavyzdžiui, jeigu norėsite gaminti duoną, jums reikės grūdų fermos, juos ten auginsite. Malūnas bus reikalingas, kad iš grūdų išgautų miltus ir galiausiai kepyklos, ten duona ir bus iškepama, kuri vėliau bus nešama į aruodą (Granary). Miesto gyventojai valgo. Kuo daugiau gyvenamųjų pastatų, tuo greičiau maisto atsargos senka. Nelikus maistui, jūsų populiacija mažės, jei ji nukris žemiau 50-ties, valstiečiai pradės bėgti iš jūsų miesto. Tačiau šia problema galima išspręsti greitai, galima nusipirkti išteklių turguje arba galime padidinti resursų gamyba statydami naujus pastatus. Maistas išgaunamas iš gyvulių fermų, sodų (jie man labiausiai patiko, nes labai greitai galima priskinti daug obuolių), medžiotojų postų, grūdų fermų. Žinoma nuskynus obuolius truputį turėsite palaukti kol užaugs nauji, sužydės obelys ir užaugins naujus obuolius, tas pats su kitais pastatais. Tačiau, visas fermas ir sodus galėsite statyti tik ant oazių, kurias reikės ginti, nes priešas tik ir taikosi jas užimti. Žaidime galėsite statyti ir bažnyčias, taip kelsite valstiečių religingumą arba galėsite juos pamaloninti sodais ar užeigomis. Yra įvairiausių gynybinių pastatų tipų, žemų sienų, aukštų sienų, aukšti ir ploni bokštai, stori – kuriose tinka įkurti katapultas ar balistas.

Na jeigu jau prakalbau apie karo sistemą, tai truputį apie tai ir papasakosiu. Norėdami pagaminti ginklą jums reikia įvairiausių žaliavų, pavyzdžiui lankui – medienos, geležiniams šarvams – geležies. Iš kart atsiradus reikiamiems resursams sandėlyje staliai ar kalviai nueis ir pasiims reikiamą resursą, kad pagamintų ginklą. Kai ginklas baigtas jis nunešamas į Armory ir štai galite „gaminti“ kareivius. Paspaudžiate ant barakų ir matote kurios karius ir kuriuos ne (jei nėra ginklų) galite daryti. Yra 7 rušių kareiviai: lankininkai, ietininkai, kuokininkai, arbaletininkai, pikeman‘ai, kardininkai ir raiteliai. Paspaudus ant kareivio ikonos, sėdėjęs valstietis prie valdovo tvirtovės, kuris laukė darbo, apginkluojamas jis nuvinguriuoja prie barakų, ir štai turime kareivį. Stronghold: Crusader žaidime rasime ir arabiškų kareivių tokių kaip lankininkai, padegėjai, lankininkai ant žirgų ir t.t.

Egzistuoja ir apgulties įrenginiai, katapultos, tribušetos, taranai, kopėčios, apgulties bokštai…Nepatiko man tik tai, kad paprasti kareiviai gali sugriauti sieną, o tai nėra itin tikroviška.

Užpuolę priešą, jūs turite nužudyti priešo lordą, tai atlikus, priešas pralaimi, o jūs pasisavinate dalį jo buvusių resursų. Kampanijoje bus misijų, kur ne tik reikės nukauti priešo lordą, bet ir pririnkti reikiamą kiekį resursų, pagaminti tam tikrą kiekį ginklų, atlaikyti puolimą ir t.t. Žaidimas pasižymi nemaža misijų ir užduočių įvairove.

Žinoma turėsite ne tik kariauti, bet ir užsiimti ekonomika, nes rasite ir Free Build režimą, kur paprasčiausiai vystote savo miestą, gamyba, grožitės vaizdais. Čia vyks gaisrai, kartais užpuls banditai, valdovas ves ir t.t. Yra mokesčių sistema. Kuo didesnius mokesčius uždėsite, tuo labiau gyventojai bus nepatenkinti, žinoma, jei jie turės pakankamai pramogų, jie ne itin į tai kreips dėmesį, tačiau jeigu jie taps per daug nepatenkinti, jūsų populiacija nukris stulbinančiu greičiu. Turbūt dabar paklausite, kam tie pinigai? Na daugelis pastatų kainuoja ne tik resursų, bet ir pinigų, o norint gauti kareivių reikės ne tik ginklų ir šarvų, bet ir pinigų. Žinoma, neturėdami kur dėti pinigų galėsite paaukoti valstiečiams, už tai jie dirbs sparčiau.

Nepaminėjau Trial kampanijos. Ją sudaro 50 misijų, norint jas įveikti reikės tikrai pasistengti, nes kuo toliau tuo bus sunkiau, aš asmeniškai taip ir neperėjau šios kampanijos. Trial kampanija jus prikaustys prie žaidimo tikrai ilgam.

Multiplayer režime galite kautis internete, daugelis žaidėjų žaidžia šį žaidimą vien dėl smagių internetinių kovų.

Yra ir žemėlapių redaktorius, kur galėsite kurti savo žemėlapius. Jis išties detalus ir turi nemažai funkcijų, galėsite net nustatyti konkrečią datą, kada koks įvykis turi įvykti, kokia apgultis ir panašiai.

Grafiškai žaidimas pakankamai gražus, nereikalauja galingo kompiuterio, o vaizdai išties gražūs. Pučia vėjas, medžių šakos siūbuoja, mieste verda gyvenimas, aišku nelabai gražiai atrodo kai valstietis kiaurai pereina per laužą bei kitus valstiečius, na bet į tai manau labai dėmesio kreipti nevertėtų. O muzika, prisimenu dažnai jos klausydavau, jaučiasi viduramžių atmosfera, girdimi visi miesto garsai, galėsite paspausti ant darbininko, jis jums sakiniu pasakys kaip gyvena ar patenkintas jūsų valdymu.

„Stronghold: Crusader“ – žaidimas, kurį tiesiog privalo išmėginti strategijų mėgėjas, o gal net ir nemėgstantis strategijų. Tai žaidimas, kuriame galėsite užsiimti ne tik karyba, bet ir plėtoti ekonomiką,tai tikrai nuostabus mišinys. Įsitraukus į žaidimą jis greitai jūsų nepaleis.

Grafika: 8.5

Viskas gražu, nereikalauja gero PC, tik darbininkai atrodo ne itin gražiai kai vaikšto vieni per kitus kiaurai… Su unit‘ais tas pats… Juda medžiai, detalu.

Istorija: 8.7

Na jis kaip ir nesiūlo kažko ypatingo, žaidimas apie karus pietuose, prieš kiekvieną misija yra įdomus pasakojimai…

Garsas: 8.9

Girdisi visi norimi garsai, ošimas, pustomas smėlis, upių garsai.

Muzika: 9.0

Tiesiog puiki, kerinti, prisitaiko prie veiksmo.

Valdymas: 9.0

Nėra sudėtingas, jei daugelis nėra žaidę strateginių žaidimų, ta pačia akimirka pripras…

Peržaidžiamumas: 8.7

Skirmish žaisti įdomu, Free Build tai pat, Trial kampanija antrą kartą jau netraukia, paprasta kampanija galima peržaisti.

Galutinis: 8.8

Pasikartosiu: puikus karo ir ekonomikos mišinys. Verta bandyti!