Džordžas Orvelas 1948-ais metais parašė antiutopinį romaną „1984“, kuriame pasakojama, ką reiškia būti totalitarinės valstybės piliečiu. Kūrinys sulaukė ne tik didžiulio pripažinimo, bet tokios sąvokos kaip „Didysis brolis“ ar išsireiškimai kaip „Didysis brolis tave stebi“ tavo mūsų dabartinės kultūros dalimi.

Sakoma, kad tik pačios geriausios knygos virsta kino filmais. Greičiausiai ne be reikalo. „1984“ buvo jau kelis kartus perkelta į ekranus. Vieną kartą – į televizorių ekranus ir 2 kartus į kino ekranus.

1954-ais Didžiosios Britanijos nacionalinė televizija BBC parodė tokiu pat pavadinimu pavadintą televizinį vaidybinį filmą (jį galite Internet Archyve tinklalapio dėka legaliai pamatyti žiūrėdami žemiau pateiktą įrašą). Vieno iš genialiausių to meto scenaristo Nigel Kneale ir režisieriaus Rudolph Cartier dėka neliko nepastebėtas. Dauguma žiūrovų buvo netik sužavėti istorijos perteikimu, bet taip pat buvo ir šokiruoti. Didžiosios Britanijos parlamente buvo gana aršiai diskutuojama, ar televizija turi teisę rodyti tokius vaizdus.Nepaisant to, kad BBC televizinė adaptacija buvo genialiai sukurta (vieta BFI TV 100 sąraše tai patvirtina!), po maždaug dviejų metų kino teatrus pasiekė kita šios istorijos versija, režisuota Michael Anderson. Žiūrovai šį kūrinį įvertino vidutiniškai (IMDB filmo įvertinimas siekia 7,1).

Panašus likimas laukė ir 1984-ais pasirodžiusios kino teatrinės versijos, šį kartą režisuotos Michael Radford ir pagaliau nufilmuotos spalvotoj juostoj. Nepaisant to filmas buvo apdovanotas kaip geriausias metų britų filmas.

Kadangi vėl kone 30 metų praėjo nuo praėjusios kino teatrams skirtos versijos pasirodymo, dabar kuriama dar viena… Deja, kol kas apie jį nelabai kas ir žinoma…

Dar vertėtų paminėti ir 2005-ais pasaulį išvydusią to paties pavadinimo operą, sukurtą Lorin Maazel ir sulaukusią krūvą gerų kritikų atsiliepimų. Operą galima pamatyti Milane (Italija) esančiame „La Scala“ teatre arba įsigijus DVD.

Na, o kur knygos, filmai, televizija, operos ten šiuolaikiniam pasauly labai dažnai būna kompiuteriai ir žaidimai!

„Apple“ 1984-ais pasikvietusi į pagalbą Ridley Scott sukūrė vėl gi to paties pavadinimo reklamą, kurioje nežinoma sportininkė (iš tiesų tai Anya Major) „1984“ kūrinio pasaulyje mesdama kūjį išgelbėja krūvas žmonių nuo klausimosi, ką sako Didysis Brolis (David Graham). Nors reklama priešingai nei jos kūrėjai ir nesulaukė didelio žiūrovų susidomėjimo (nepaisant transliavimo per „Super Bow“), dabar ji tapo kone klasikiniu geros reklamos pavyzdžiu.

Dabar vertėtų pažiūrėti naują „Half-Life 2“ žaidimo reklaminį filmuką Mac platformai… Nerealūs sutapimai, lyginant su įžymiąja „Apple“ reklama!!! Sunkoka ką nors čia ir bepakomentuoti… na išskyrus tai, kad dabar visiškai tampa aišku iš kur „Valve“ sėmėsi idėjų „Half-Life 2“… juk ten galima aptikti dideliuose ekranuose kalbančią galvą…

Tuo šį pasakojimą ir baigsime. Jei žinote kuo dar būtų galima papildyti šį sąrašą, būsime dėkingi, jei tuo pasidalinsite komentaruose.