Pratęsimų epocha tęsiasi. Pasaulį išvydo „Pro Evolution Soccer 4“, paruoštas legendinio Shingo „Seabass“ Takatsuka vadovaujamos futbolo ekspertų komandos. Tiek prieš, tiek jau pasirodžius žaidimui, nesiliauja kūrėjų griausmingi pažadai bei pagyros: „geriausias“, „realistiškiausias“ ir t.t. „Tai geriausias futbolo žaidimas, kokį kada nors matė pasaulis“ — tokiais teiginiais derėtų švaistytis atsargiau. Aišku, kiekvienai varnai savas varniukas gražiausias, tačiau kiek šiuose teiginiuose teisybės?

„Pro Evolution Soccer 4“ pasiūlo sužaisti neturnyrines rungtynes, pasivaržyti lygoje, meistrų lygoje arba pakovoti dėl taurės. Pasirinkimas nemažas. Beje, galite drąsiai sužaisti už bet kurią komandą, priešininke pasirinkę ją pačią :). Komandų bei žaidėjų skaičius nemažas, tačiau vėl per daug išgirtas. Redagavimo režimas (Edit) leidžia pakoreguoti žaidėją, komandą, pakeisti žaidėjų numerius, stadionus, lygų pavadinimus.

„Pro Evolution Soccer 4“ pasiūlo labai turtingą treniruočių režimą. Visiškiems futbolo naujokams čia net trumpai ir vaizdžiai papasakotos pagrindinės futbolo taisyklės. Tokio dalyko seniai niekur nemačiau :). Besitreniruojant galima išmokti pagrindinių taktikų, svarbiausių smūgių tipų. Galima pasirinkti situaciją, kurioje norite treniruotis. Treniruočių valdymo skiltyje apmokoma driblingo, perdavimų, smūgiavimo, gynybos meno, paruošiama vartininko darbui.

Galimybių (Options) lange galite pakeisti valdymo išdėstymą, šiek tiek pakaitalioti garso bei vaizdo režimus. Muziejuje po pergalingų turnyrų bus rodomi jūsų laimėjimai. Žaidžiant užsidirbsite taškų, už kuriuos parduotuvėje (Shop) galėsite nusipirkti naują stadioną, kamuolio tipą, kamuolio efektus, dvigubo greičio rungtynes, kameras iš skirtingų taškų (ačiū kūrėjams, kad jos nebrangios), komandas, žaidėjus, įmušto įvarčio šventimą, žaidėjų plaukų stilių, lygos sudėtį, startinio kapitalo taškus… Pasiūla nemaža, belieka visam tam užsidirbti.

Pačios rungtybės vyksta gyvai, žaidėjai stengiasi, azartas atsiranda, tęsti norisi. O ko daugiau reikia? Smūgiai gana įvairūs, galimybių mušant 11 metrų baudinius tikrai daugiau nei „FIFA Football 2005”, teisėjai mielai dalina korteles už grubų žaidimą. Sužaidus nekorektiškai, bet nepakankamai akiplėšiškai, teisėjas rungtynių nestabdo (jei kamuolys nepakeitė savininko), tiesiog kampe ikona nurodo, jog gresia geltona kortelė.

Kartais teisėjas pagrūmoja ir perspėja, kad taip ir toliau žaidžiant, kortelės neišvengsite. Atakuoti vartininko, kaip ir konkurentų, žaidime neįmanoma.

Labai daug pagyrų „Konami“ skiria žaidimo grafikai. „Fotorealistinei“ grafikai. Gal lyginant su „Pro Evolution Soccer 3“, ir įvyko revoliucinis grafikos kokybės šuolis, tačiau, jei prisiminsime „Fifa Football 2005“, tai kažkokio stebuklo japoniškame produkte nerasime. Modeliai atlikti gana neblogai, animacija išraiškinga.

Žaidėjai pavydėtinai stengiasi ištraukti kamuolį slysdami žole, tačiau tai joks stebuklas. Išmesdami kamuolį iš užribio futbolininkai, atrodo, užsikerta ir vienodai palinguoja kokius 3 – 4 kartus, kol išties išmeta kamuolį. Tai labai nemaloniai nuteikia, iškart prisimenu, kaip veiksmo žaidime koks šmikis užstringa už stalo ir trūkčioja. Vartininkas labai jau šaltakraujiškai gaudo kamuolį, kai šis atlekia tiesiog į jį.

Nei pašoka, nei pasisuka, be jokių jausmų jis tiesiog atsimuša į kamuolį ir taip pat ramiai paima jį atšokusį čia pat nuo žemės. Kitas neįtikinamas momentas — kai vartininkas griūna į priekį, pagaudamas kamuolį ir tučtuojau atbulas akimirksniu pašoka ant kojų. Visa laimė, kad tokių momentų nėra labai daug, šiaip žaidimas vyksta gana sklandžiai, perdavimai paduodami „ant išbėgimo”, dėl ko neretai perimami priešininko. Na, o tribūnose sėdi tikri „balvonai“.

Kitokio termino tam, kas vaizduoja žiūrovus, pritaikyti negaliu, tai reikia pamatyti. Vaizdo intarpai atlikti gana kultūringai, ir nors nepasiekia pažadėtojo „neatskirsite tikrojo Raulio nuo kompiuterinio“, tačiau kentėti galima. Patiko, kad juose rodoma, kaip traumuotas žaidėjas išnešamas ant neštuvų. Dar aikštėje bėgioja gyvas teisėjas, ko taip trūko paskutinėje „Fifoje“. Tačiau pastarojoje žaidėjai stengdavosi paveikti teisėjo sprendimus — kai kamuolys palieka aikštę, iškart keli abiejų komandų žaidėjai kelia į viršų rankas, siūlydami savo tiesą.

Muzikine tema futbole kažin ko nenuveiksi. Juk nepadarysi, kad prieš smūgį į vartus imtų mušti būgnai. Groja normali muzika ir tiek. Komentatorių balsai kažkokie netikri, japonų komentatoriai mala angliškai. Stadiono įgarsinimas geras, man patiko, kai po pavojingo momento visa auditorija draugiškai atsidūsta. Aišku, primena televizijos pokalbių laidas ar serialus, pasakinėjančius, kada juoktis, tačiau suveikia.

Pasigedau rungtynių statistikos informacijos žaidimo metu. Ją galima pamatyti tik per pertrauką arba po rungtynių. Ir visai prajuokino patarimai „readme“ faile. Jei žaidimas eina per lėtai, sumažink rezoliuciją ir kokybę. Jei per greitai, padidink rezoliuciją ir kokybę. Na, ką čia pridursi :).

„Pro Evolution Soccer 4“ — išties neblogas futbolo simuliatorius. Žaisčiau seilę varvindamas, jei… Jei neturėčiau „FIFA Football 2005“. O dabar nematau tokių ryškių privalumų, kad ryžčiausi numesti „Fifa“ į šalį. Be abejo, jei pasitaikys proga gauti „Pro Evolution Soccer 4“, o „Fifa Football 2005“ įsigijimo galimybės miglotos, būtinai priglauskite jį. Šiaip aš džiaugiuosi, kad „Fifai“ atsirado rimtas konkurentas, tai privers „EA Sports“ kūrėjus neužmigti ant laurų.

Vertinimas

Pirmas įspūdis: 8,3 (Labai išgirtas žaidimas)

Grafika: 8,0 (Aikštė — gerai, žiūrovai — blogai)

Garsas: 7,5 (Nepatiko komentavimas)

Įdomumas: 8,5 (Nepaisant nieko, futbolą žaisti norisi)

Valdymas 7,8 (Konsolė…)

Bendras: 8,0 (Dar kiek pastangų ir bus lygiavertis „Fifai“. Kol kas ne geriausias pasaulyje 😉 ).