Baigėsi 2004 metais. Drauge su Naujųjų Metų šventimu, įprasta apžvelgti, ką gi praėjusieji metai davė gero ar blogo. Tai daro ne tik technologijų pasiekimus skaičiuojantys entuziastai, bet ir kompiuterių saugumo ekspertai.

Per pastaruosius metus suaktyvėjo grėsme bene visoms saugumui jautrioms AK veikimo grandims. Žinomų kompiuterinių virusų skaitiklis persirito per 100 tūkstančių ribą. Per 2004 metus virusų skaičius padidėjo net penkiasdešimčia procentų. Trisdešimčia procentų padaugėjo bandymų apgauti žmones kuriant netikrus, į realius analogus itin panašius bankų bei kitų svarbių institucijų tinklapius. Klaidinančių elektroninio pašto laiškų į juos atvesti žmonės drąsiai pildo formas, suveda slaptažodžius, na o šia informacija naudojasi niekdariai.

Išaugo ir užkrėstų kompiuterių tinklų, kurie naudojami kaip įrankis rimtesnėms, didesnių pajėgų reikalaujančioms tinklo atakoms, skaičius.

„Symantec“ antivirusinių programų skyriaus vadovo Kevino Hogano (Kevin Hogan) teigimu, 2004 suaktyvėjo dvi stambios virusų autorių grupės. Pirmoji – paaugliai, kuriantys daugeliu atveju nepavojingus, tačiau žaibiškai plintančius ir perkraunančius tarnybines tinklo stotis virusus. Antroji – itin pažangūs, komerciniu užsakymu sukurti virusai, skirti šnipinėti konkuruojančių bendrovių kompiuterių tinklams bei elektroninei korespondencijai.

Antivirusines programas kuriančios firmos „Sophos“ atstovas Grahamas Klulis (Graham Cluley) siūlo vartotojams naujais, 2005 metais būti atsargiais, nei nepakliūti į bankų svetainių kopijas kuriančių vagilių pinkles. Jo manymu, ši nauja virtualių piktadarysčių rūšis ateityje turėtų tik aktyvėti. Štai „Lycos Europe“ informavo, jog per pastaruosius metus piktavališkų elektroninio pašto laiškų, viliojančių į tokius puslapius, skaičius padidėjo 500%.

Padidėjo vadinamųjų „worms“ virusų aktyvumas. Jie dominavo didžiąją 2004 metų dalį.

Vis dažniau virtualių niekdarių tikslas yra ne sugadinti kompiuterį ar jo programinę įrangą, o paversti jį sau naudingu įrankiu. Štai siaučiant daugiausiai bėdų praeitais metais padariusiam „Netsky-P“ virusui, „Symantec“ suskaičiavo, jog šį virusą siuntinėjančių vartotojų skaičius per dieną išaugo 150 kartų. Iš tokių „okupuotų“ kompiuterių, jų savininkams nieko neįtariant, išsiunčiama apytiksliai 25 procentai visų reklaminių „spam“ laiškų.

2004 metais pasirodė ir pirmieji virusai, veikę mobiliuosiuose telefonuose. Anksčiau daugiau teorines prielaidas apie tokią galimybę išsklaidė birželį pasirodęs „Cabir“ virusas, gebėjęs nukopijuoti save iš vieno telefono į kitą net naudodamas „Bluetooth“ sąsają. Laimei, ši, itin pažangi jo versija mažai paplito.

Kiek vėliau pasirodė „Symbian OS“ naudojančiuose telefonuose veikęs „Mosquito“ virusas, kuris apsimesdavo žaidimu, na o telefono savininkui pramogaujant siuntė reklamines žinutes telefonų knygelėje rastais numeriais. Galiausiai lapkričio mėnesį pasirodė galintis sugadinti mobiliuosius telefonus „Skulls“ virusas.

Na, guostis galima nebent tuo, jog 2004 metais buvo sulaikyta rekordiškai daug – net aštuoni virusų kūrėjai. Bene žymiausias iš jų buvo, kaip manoma, „Netsky“ ir „Sasser“ virusus sukūręs vokietis Svenas Jachenas (Sven Jaschen). Visgi, kaip pastebi antivirusinių programų kūrėjai, vis dažniau virusus kuria ne vienas asmuo, o jų grupė, tad susekti tikruosius autorius tampa itin sunku.

Pavojingiausių ir daugiausiai bėdų 2004 metais sukėlusių virusų sąrašas, kurį sudarė bendrovė „Sophos“, atrodo šitaip:

1) Netsky-P
2) Zafi-B
3) Sasser
4) Netsky-B
5) Netsky-D
6) Netsky-Z
7) MyDoom-A
8) Sober-I
9) Netsky-C
10) Bagle-AA

Na, gal kaip nors prieš virusų atakas atsilaikysime. Visgi su nostalgija prisimenu dar labai nesenus laikus, kuomet pasitikrinęs elektroninį paštą jo dėžutėje nerasdavau nė vieno virusu užkrėsto laiško.

Parengta pagal „BBC News“ ir „ZDNet“ medžiagą.