Apžvalga iš žurnalo PC Gamer Nr. 2008/12

Autorius: MATRIX

PC skirtų krepšinio simuliatorių karalystėje įvyko didžioji rokiruotė. Nuo pat 1994–ųjų iki 2008–ųjų metų vadžias rankose laikiusi NBA Live serija paliko savo sostą. Ji be kovos užleido vietą NBA 2K9 žaidimui, kuris tapo it nirvana visiems krepšinio žaidimų gerbėjams.

Paleidus žaidimą, iš karto prieš akis atsiveria puikiai apipavidalintas meniu. Naršyti sudėtinga, nes nėra puikiai pritaikytas valdyti pele, tad tenka naudoti klaviatūrą ar pultelį. Kiekvienas, žaidęs NBA Live serijos žaidimus, iš karto pastebės, jog NBA 2K9 turi kur kas daugiau žaidimo režimų. Nepasakosiu apie jau žinomus, t. y. paprasto sezono, greitųjų rungtynių, NBA Live esančio Dynasty atitikmens — Association ir kitus režimus, o štai apie naujus mielai pakalbėsiu.

Nors nėra visų žvaigždžių savaitgalio, tačiau NBA 2K9 turi Blacktop režimą. Jame yra dėjimų bei tritaškių konkursai, surinkimo žaidimai (Pickup games), kuriuose bus galima rinktis iš penkių režimų: 1 prieš 1, 2 prieš 2 ir t. t. Čia pat yra ir žaidimas „21“: reikia pasirinkti tris žaidėjus, o pagrindinė užduotis — surinkti 21 tašką. Smagiausia šiuo režimu žaisti su draugais (jei turite dar vieną kitą valdymo pultelį). Pagrindinis Blacktop ypatumas — veiksmas vyksta lauko aikštelėse ir visi krepšininkai elgiasi ne taip, kaip sausakimšose NBA salėse. Čia jie bando pademonstruoti savo sugebėjimą valdyti kamuolį. Galima išvysti įvairiausių oponentą klaidinančių ir išjuokiančių judesių, kaip kad per populiariuosius AND1 klipus.

Pradėjus žaisti krepšinį, ne vienam kils problemų su žaidėjų valdymu. Jis visiškai skiriasi nuo to, prie kurio buvom pripratinti NBA Live žaidimuose. Todėl nereiktų žvelgti kritiškomis akimis nuo pat pirmų akimirkų. Prie valdymo reikia priprasti. Prezentacija prieš prasidedant rungtynes nuteikia maloniai. Viskas tarsi televizijoje. Prisistato rungtynių komentatoriai, pateikiama lentelė su startiniais penketukais. Netrukus teisėjas eina prie vidurio linijos ir ten išmeta kamuolį — varžybos prasideda.

Nuo tos akimirkos, kai pirmą kartą pamatai vaizdą aikštelėje, NBA 2K9 visiškai užburia. Viskas atrodo taip stulbinančiai įtikinamai, kad kartais turi savęs paklausti: ar tai tikrai nėra realu? Pašėlusi tūkstantinė sirgalių minia po kiekvienos tikslios atakos pašoka iš savo vietų, mosikuoja rankomis, ploja, šaukia kiek įgalėdami. O jei komanda sužaidžia epizodą blogai, salėje nuaidi nusivylimo banga arba baubimas — tai sukuria nepakartojamą atmosferą. Be to, kai kurių komandų sirgaliai turi įvairių skanduočių, kurios būna skirtos tam tikram žaidėjui ar komandai (viskas priklauso nuo situacijos). Žaidėjų animacija verta aukščiausių įvertinimų. Veiksmas vyksta ne tik aikštelėje, bet ir už jos ribų. Nėra nė vieno, kuris tiesiog sėdėtų ar stovėtų it įbestas. Tiek valytojai, tiek šokėjos, tiek komandos talismanas, tiek žiūrovai auditorijose — visi juda, kruta, kažką veikia.

Nors NBA Live serijoje žaidėjų veidai atrodė tikroviškiau, tačiau jų visa išvaizda visiškai neprilygsta NBA 2K9. Kiekvienas žaidėjas čia išskirtinis ir savotiškas — jį galima atpažinti iš išvaizdos, judesių ar net tatuiruotės. Viskas autentiška. Dauguma krepšininkų turi tik jiems patiems būdingą baudų metimo techniką, metimo animaciją, taip pat išmetimo bei pasiruošimo mesti greitį, todėl reikia tiksliai žinoti, kada žaidėjas išmeta kamuolį, o kada dar tik prisitaiko. Pačios ryškiausios NBA žvaigždės gali pasigirti ir įvairių dėjimų, prasiveržimų, driblingo bei kitų judesių arsenalu, tiksliai atkartojančių realų sportininkų elgesį krepšinio aikštėje. Pvz., šiame žaidime LeBronas Jamesas kramtys nagus, kaip ir per tikras varžybas, vos tik atsiradus laisvai minutėlei.

Pamenu, žaisdamas NBA Live norėdavau, kad būtų rodomi įvairūs žaidimo momentų pakartojimai. NBA 2K9 yra tokia galimybė, tik ne visai sklandžiai paruošta: pakartojimai kartais būna per trumpi, o kamera pritraukta taip arti, kad net nesuprasi, kuris žaidėjas ką padarė. Ne tik per rungtynes, bet ir po kiekvieno kėlinio yra rodomi įvairiausių epizodų pakartojimai. O pasibaigus rungtynėms galima pasižiūrėti geriausiųjų trejetuką (nesuprantama, pagal ką jie atrenkami, nes dažniausiai būna paprasti metimai, o ne patys gražiausi) ir kiekvieno žaidėjo sėkmingiausius epizodus atskirai skiltyje Signature highlights.

Kameros pasirinkimas bei jos konfigūravimas žaidime džiugina, tačiau to nebūtų galima pasakyti apie statistikos pateikimą per varžybas. Tik retais atvejais ekrano apačioje šmėsteli skaičiukai, parodantys statistinius komandos ar žaidėjo rodiklius. Didžiąją dalį statistikos praneš komentatoriai.

Nors žaidimas atrodo įspūdingai, tačiau nebuvo apsieita be klaidų. Negalioja 5 sekundžių išmetant kamuolį taisyklė net ją įjungus (mano valdomas žaidėjas sugebėjo laikyti kamuolį neišmetęs 7 sekundes ir nebuvo už tai nubaustas). Per daug per vėlo kamuolio blokavimo atvejų, kai norima atkovoti kamuolį puolant ar ginantis. DI žaidėjas su kamuoliu tiesiog nei iš šio, nei iš to išbėga už aikštės ribų, taip jį prarasdamas. Šlubuoja kai kurių dėjimų animacija, trūksta tikroviškumo. Kartais praeina 1—2 sekundės, kol žaidėjas pradeda elgtis taip, kaip reikia, t. y. kai spaudžiami atitinkamo veiksmo mygtukai. Kita vertus, veikiausiai taip yra todėl, kad vaizdas aikštelėje atrodytų kuo artimiau tikrajam krepšiniui.

Baigdamas paminėsiu tris dalykėlius. 2K9 nėra jokio daugeliui žaidėjų skirto režimo, todėl teks žaisti su draugais tuo pačiu PC. Tačiau, kūrėjai pradžiugino įdiegdami į žaidimą Living Rosters, taigi viskas, kas NBA lygoje vyks realiai: mainai, žaidėjų reitingai pagal jų pasirodymus, komandų sudėtys ir daugybė kitų smulkmenų, bus nuolat atnaujinama ir žaidime. Na ir paskutinis didelis pliusas — galimybė žaidime daug ką keisti savo nuožiūra. Komandos treniravimo ypatumai, žaidėjų praleidžiamos minutės aikštelėje, netgi jų atliekamų veiksmų dažnumas, — viską galima pačiam susikonfigūruoti. Ir tai tik lašas jūroje.

Ilgus metus laukėme normalaus krepšinio simuliatoriaus, kuriam būtų galima skirti visą savo brangų laisvalaikį, ir štai pagaliau tokį gavome.