Silicon Power ilgą laiką siūlė tik Sata sąsają turinčius M.2 formato diskus. Tuo tarpu tikrųjų NVMe diskų kompanija savo gamoje neturėjo iki šiol. Ne pats geriausias sprendimas būtų apleisti greitųjų diskų segmentą.

Dėl to Silicon Power pristato dvi naujas SSD diskų linijas – A80 ir A85. Kas įdomiausia, tai nėra standartiniai PCIe x4 diskai, o šiek tiek apkarpyta PCIe x2 sąsaja. Teoriškai duomenų nuskaitymo greitis turėtų sumažėti dvigubai, tačiau išnaudoti beveik 2 GB/s greičio potencialą mažai kam pavyksta.

Tokius produktus buvo pradėta leisti visai neseniai ir kai kurie gamintojai skelbė, kad šie diskai bus tokie pigūs, kad taps įprastų Sata diskų killer‘iais. Pažiūrėsime, ar jos naudojimas sumažins realią disko spartą ir kiek jame yra killer‘io dvasios.

Pakuotė ir komplektacija

Skirtingai, nei ankščiau išbandytas Silicon Power M55 M.2 SSD diskas, aukštesnės klasės A80 randamas nebe paprastoje atkepamoje dėžutėje, o rimtoje kartoninėje pakuotėje.

Silicon Power nesidrovi slėpti savo trūkumų. Pavyzdžiui, trijų metų garantija yra neabejotinas disko trūkumas. Tačiau gamintojas drąsiai tai parašo dėžutės priekyje. Sveikinimai už ryžtingumą.

Komplektacija yra visiškai tuščia – prie SSD disko nepridedama jokių priedų.

Detalus žvilgsnis

Gamintojas siūlo šį produktą su 128 GB, 256 GB, arba 512 GB atminties. Valdiklio kūrėjai siūlė galimybę tokiame diske naudoti ir 1024 GB atmintį, tačiau Silicon Power netikėjo, kad tokie diskai sulauks susidomėjimo. Tuo tarpu mus sudomino vidurinis serijos diskas, turintis 256 GB atminties.

Silicon Power A80 SSD diskas neišsiskiria savo dizainu. Tai paprastas standartinio 22 x 80 mm formato diskas, surinktas ant mėlynos spalvos montažinės plokštės. Ant komponentų viršaus užklijuotas firminis lipdukas.

Visi disko komponentai sumontuoti jo priekinėje dalyje. Ant įrenginio galo nerandame nieko įdomaus.

Keistas dalykas – Silicon Power savo tinklalapyje vaizduoja visiškai kitaip atrodančius produktus. Vaizduojami SSD diskai kažkodėl turi žalią montažinę plokštė ir stokoja lipduko, kuris dengia visą priekinę disko dalį. Todėl abu šie variantai skiriasi neatpažįstamai.

Pastebėjau, kad visi PCIe x2 magistralę turintys diskai, pasižymi M+ B tipo raktu. Tokį dalyką sugalvojo patys valdiklių kūrėjai. Nesu tikras, kokiu tikslu tai buvo padaryta. Vis tiek vien Sata jungtį turinčiose sistemose diskas neveiks, tai logiškiau būtų naudoti M tipo raktą.

Šiuo metu tėra sukurti tik du valdikliai, darbui su PCIe 3.0 x2 SSD diskais. Tai Realtek RTS5760 ir Phison PS5008-E8. Faktas, kad kol kas PCIe 3.0 x2 SSD valdiklių nesiūlo tokios kompanijos, kaip JMicron, Silicon Motion ar Marvell parodo, kad ta technologija yra labai nauja ir ne visi rinkos dalyviai spėjo sureaguoti į šią naujovę.

Diske naudojamos ekonominės klasės atminties moduliai. Be abejo, jie yra TLC tipo, atmintis naudoja 3D-NAND išdėstymą.


Testai

Testų sistema atrodo štai taip:

Intel Core i5 4690K @4.7 GHz procesorius
AsRock Z87 Extreme 4 motininė plokštė
2 x 4GB Patriot G2 series DDR3 RAM @ 1333 MHz; CL9
OCZ PPC Silencer 750W PSU, 80+ Gold
NZXT Phantom 530 korpusas
Transcend SSD 740 256GB SSD
WD Caviar Blue WD10EALX 1TB HDD
Samsung Full HD monitorius
Windows 7 Ultimate 64bit

Norint diską užvesti šioje sistemoje, buvo panaudotas M.2 -> PCIe adapteris.


Išvados

Šiuo metu diskas nei Lietuvoje, nei kitose šalyse, dar nėra pasirodęs. Kol kas tai yra labai naujas modelis ir nenuostabu, kad į prekybos vietas jis dar nespėjo atkeliauti. Apskritai, kol kas Lietuvoje yra tik du modeliai turintys tokią PCIe 3.0 x2 sąsają.

Diskas parodė labai gerus teorinius veikimo greičius. Deja praktinė sparta nebuvo labai gera. Šis diskas tinka tiems, kam reikia dažnai perkėlinėti didelės apimties failus, o programų veikimo spartumas nėra pirmoje vietoje.

Dėl to kaltės suversti PCIe x2 sąsajai nebūčiau linkęs. Tokį rezultatą labiau lėmė naudojami ekonominės klasės atminties moduliai. Tad idėja, naudoti PCIe x2 sąsają, kaip lėtesnės Sata pakaitalą yra tikrai labai gera. Nors ta papildoma sparta bus retai pajuntama, bet kodėl gi ja nepasimėgauti, kai kainos yra daugmaž vienodos. Tačiau iki kill‘inimo dar šiek tiek trūksta greičio programose.

Visada esu linkęs vertinti kompiuterių komponentus pagal tai, kiek jie kainuoja. Todėl labai sunku vertinti produktą, kurio nėra prekyboje. Juk net ir pats lėčiausias diskas, kainuojantis mažiau nei visi kiti būtų dėmesio vertas pasirinkimas taupiausiems vartotojams. Tačiau mes visada galime pasakyti, kiek turėtų kainuoti produktas, kad jį pirkti apsimokėtų. Šiuo atveju suma siektų 75 – 80 eurų.