Noctua D14 turbūt yra žinomiausias visų laikų procesoriaus aušintuvas. Stipriai pasakyta, bet nė kiek neperlenkiau. Pristatytas 2009-aisiais jis per penkerių metų karjerą padarė įspūdingą pasirodymą. Dar spėjome pamatyti kaip senukas tvirtai atrodė prieš naujausias aušinimo skysčiu sistemas. Tikrai gražu.
Nepaisant didelio populiarumo ir našumo, prisiekusių entuziastų tarpe jis toli gražu ne visad buvo įvardijamas kaip geriausias egzistuojantis orinis aušintuvas. To priežastis – Phanteks PH-TC14PE, kuris Lietuvoje ir mažiau besidominčių vartotojų tarpe nėra taip gerai žinomas, kaip Noctua gaminiai. Nepaisant to ekstremalai dažniausiai būtent jį karūnuodavo kaip patį geriausią egzistuojantį oro aušintuvą.
Noctua NH-D14 pasiekęs puikius pardavimų rezultatus išėjo į poilsį pakelta galva. Jį pakeitė neseniai pasirodęs naujasis Noctua NH-D15. Praplatintas radiatorius, visiškai nauji ventiliatoriai, kaip ir viskas savo vietoje. Bet net ir pati Noctua nurodė D15 tik kaip atnaujintą D14-ojo versiją.
Phanteks atstovai sakė, kad jų PH-TC14PE aušintuvas vis dar yra geresnis už naująjį Noctua gaminį. Tuo tarpu austrai iš man teigė, kad NH-D15 be problemų nupūs Phanteks’ą. Na ką, tegu pjautynės prasideda! Fait bjačiz, fait!
Noctua NH-D15
Dėžutė, kurioje atkeliavo Noctua NH-D15 aušintuvas pasirodė labai keistos formos. Jos aukštis yra neproporcingai didelis pločiui ir ilgiui. Išpakavus viską paaiškėja, kad visas turinys sukrautas, taip kad dėžė kuo labiau išautų į viršų. Jos viduje randasi aušintuvas, papildomas ventiliatorius, montavimo detalės, termopasta bei Y ir du tylos adapteriai.
Lyginant su NH-D14, naujasis Noctua vėliavnešys tapo platesniu – vietoj keturiolikos centimetrų pločio radiatoriaus randame vienu centimetru platesnį variantą. Kadangi išliko šeši šiluminiai vamzdeliai ir jie vis dar yra aštuonių milimetrų pločio, todėl atstumai tarp jų ra šiek tiek didesni. Noctua teigimu tai leidžia pasiekti žemesnes temperatūras.
Kita naujiena – suderinamumas su aukštais operatyviosios atminties moduliais. Ties operatyviosios atminties montavimo vietomis nėra radiatoriaus plokštelių. Ot technologija! Sutaupai metalo ir dar parašai, kad tai technologija, padedanti pagerinti suderinamumą! Tikėkimės tai didelės įtakos aušinimo rezultatams neturi. Be to dažnai pamirštama paminėti, kad norint montuoti aukštą operatyviąją atmintį teks pamiršti priekinį ventiliatorių ir tenkintis tik vienu viduriniuoju.
Iš pirmo žvilgsnio Noctua pridedami ventiliatoriai yra identiški atskirtai pardavinėjamam NF-A15 PWM modeliui. Nors vizualinių skirtumų iš tiesų jokių nėra, tačiau maksimalus greitis yra 1500 apsukų per minutę, kai įprastas modelis pasiekia kuklesnį 1200 apsukų per minutę greitį.
Ir pagaliau Noctua pasiūlė PWM apsukų reguliavimą, ko pasigedau jo pirmtake. O apatinė reguliacijos riba yra tiesiog ideali – procesoriui esant neapkrautam, ventiliatoriai suksis vos 300 apsukų per minutę greičiu, kas yra tikrai puikus pasiekimas.
Forumuose teko pastebėti, kad daug kas iš naujos kartos aušintuvų tikėjosi išvysti tris ventiliatorius, ar bent jau galimybės juos montuoti. Nei to nei to Noctua mums deja nepasiūlė. Pirmiausia nerandame dar vienam ventiliatoriui skirtos montavimo įrangos. Taip pat, kaip ir minėjau, identiškų ventiliatorių net nerasite parduotuvėse.
Ir visiems be abejo iškilo klausimas – kodėl? Iškilo ir mums, todėl apie tai paklausėme ir pačios Noctua atstovo. Jis paaiškino, kad gamintojas bandė ir paleisti aušintuvą su trečiu ventiliatoriumi, bet temperatūros skyrėsi vos puse laipsnio, tačiau toks sprendimas padidino vibracijas ir triukšmingumą. Ir vis dėl to, už galimybės nesuteikimą Noctua’ai rašome minusiuką – pridėti dvi papildomas vielutes nėra sunkus darbas.
Montavimas paprastas, toks, kokį turi ir didelė dalis kitų panašios dimensijos aušintuvų, pavydzdžiui, kad pirmtakas NH-D14.
Phanteks PH-TC14PE
Norėdamas nupasakoti Phanteks PH-TC14PE spalvą turiu nupasakoti, kodėl pusės brand’ų prekės Lietuvoje yra nepasiekiamos. Skamba logiškai?
Vokietijoje yra įsikūrusi garsiausia šalyje į entuziastus orientuotų produktų tiekėja Caseking (emigrantai Anglijoje turėtų puikiai žinoti Caseking’ui priklausantį Overclockers.co.uk) į visą Europą eksportuoja tokių kompanijų kaip Phanteks, NZXT ir pan. gaminius. Kadangi pati Caseking gaminius tiekia tik vienam Lietuvos mažmeninkui, dėl to minėtųjų produktų deficitas aiškiai juntamas mūsų šalyje.
Caseking’as jau gyvuoja 11-iktus metus. Švęsdamas dešimtmečio jubiliejų jis nusprendė išleisti daug jubiliejinės unikalios geležies. Daugiausiai tai buvo standartiniai gaminiai jubiliejaus proga įgavę auksinę spalvą. Ne išimtis ir Phanteks produkcija.
Phanteks PH-TC14PE originaliai buvo pardavinėjamas penkių spalvų modifikacijose: baltas, oranžinis, raudonas, mėlynas ir juodas. Didelis spalvų pasirinkimas darė Phanteks’ą puikiu pasirinkimu ne tik vėsios, bet ir dailios sistemos rinkėjams. Dar labiau pasiūlą išplėtė Caseking, pristatydama auksinę aušintuvo versiją Būtent auksinės spalvos aušintuvą mes ir pasirinkome.
Dėžutė yra įprastos kubo formos. Ant jos net nėra pavaizduota, kad egzistuoja auksinės spalvos versija. Gaila – Caseking galėjo pasirūpinti išskirtiniu išskirtinio gaminio įpakavimu. Komplektacijoje randame praktiškai tą patį, tik vietoj tylos adapterių yra pridedamas PWM adapteris, bet apie tai vėliau.
Vizualiai aušintuvo radiatorius pasirodė didesnis už D15-ojo, tačiau tai buvo klaidingas spėjimas. Kai Noctua radiatoriaus svori siekia vieną kilogramą, o Phanteks yra 30 gramų lengvesnis (970 gramų), teoriškai Noctua galime laikyti masyvesniu, bet praktiškai jie yra vienodi.
Phanteks’o radiatorius turi penkis varinius aštuonių milimetrų skersmens šilumos perdavimo vamzdelius. Jei dar nepamiršote Noctua turi jų šešis, bet tai dar nereiškia, kad jie savo darbą atlieką prasčiau – kol neturime temperatūrų testų, tai tik paprasčiausias skaičiukas.
Prie aušintuvo pridedami du auksinės spalvos PH-F140 ventiliatoriai. Jie dirba 1300 apsukų per minutę greičiu, ir sukurdami 19,6 decibelų triukšmą generuoja 88,6 CFM oro pralaidumą ir 1,37 mm H2O statinį slėgį. Paprastai jų greitis visą laiką išlieka pastovus ir nepriklauso nuo kompiuterio apkrovos. Norint įgalinti PWM apsukų valdymą reikia naudoti specialų adapterį – tada apsukos pasiskirsto 600-1200 apsukų intervale.
Phanteks, skirtingai nei Noctua, savo gaminiui suteikia galimybę naudoti tris ventiliatorius. Jau randame pridėtus laikiklius, tereikia nusipirkti papildomą PH-F140HP PWM ventiliatorių. Tiesa oranžinių ir auksinių aušintuvų savininkams gali kilti problemų – jų turimos spalvos ventiliatoriai atskirai nėra pardavinėjami. Geriausias sprendimas manau būtų nusipirkti baltą ventiliatorių ir įmontuoti jį į vidurį – kadangi aušintuvai jau ir taip turi baltų detalių, todėl didelių nuostolių dizaino klausimu tikrai nesimatys.
Phanteks aušintuvo montavimo schema analogiška konkurentui iš Noctua. Tik čia kiek sukniau pritvirtinti ventiliatorius, nežianau kodėl buvo pasirinkta tokia kvaila sistema
Testai
Testai vyks NZXT Phantom 530 korpuse, kuriame nesunkiai sutilpo visi šie aušintuvai, jei reikėtų ir dar didesnius sugrūstumėme. Jis turi standartinius ventiliatorius – 200 milimetrų priekyje ir 140mm – gale. Pilna testų sistemos konfigūracija atrodo taip:
-Intel Core i5 2500K centrinis procesorius
-MSI Z68A-G43-G3 motininė plokštė
-2 x 4GB Patriot G2 series DDR3 RAM @ 2400 MHz; CL9
-Transcend SSD740 256GB SSD diskas
-WD Caviar Blue WD10EALX 1TB HDD
-NZXT Phantom 530 korpusas
–Enermax Modu 87+ 900W PSU
-Windows 7 Ultimate 64bit OS
Abu aušintuvai naudojo Noctua NT-H1 termopastą. Procesoriams kaitinti 15 minučių paleidome Prime 95 programėlę. Realus naudojimas (žaidimai) paprastai taip stipriai aušintuvų neužkaitina.
Testai bus atliekami trejomis centrinio procesoriaus konfigūracijomis – esant standartiniams veikimo dažniams (1,208V) , esant 3,7 GHz (1,336V) procesoriaus greičiui (kas atitinka Turbo Boost konfigūraciją) ir esant aukštam 4,5 (1,36V) GHz greičiui.
Svarbu – temperatūros pateikiamos atėmus aplinkos oro temperatūrą. Tai leidžia nepaisyti testo metu kambaryje vyravusios šilumos. Norint sužinoti kokia temperatūra būtų praktiškai naudojant aušintuvus pridėkite standartinę kambario temperatūrą – apie 20 laipsnių.
Taip pat rengdami apžvalgą matuojame ir triukšmingumą. Tam pirmą kartą testuose naudosime specialų garso matuoklį. Testuojant aušintuvų skleidžiamą garsą aplinkos triukšmas buvo maždaug 33 decibelai. Kompiuteryje nebuvo jokių kitų dirbančių ventiliatorių.
Išvados
Ir šios kovos nugalėtoju yra skelbiamas Noctua NH-D15, kuris, pademonstravo puikius aušinimo bei tylumo rezultatus, kainuoja pusketvirto šimto litų ir vis dar yra sunkiai randamas Lietuvoje. Aplodismentai jam.
Tačiau nenurašome ir Phanteks’o. Jeigu renkatės tarp šių dviejų aušintuvų ir žiūrite į kainas, tai visu šimtu litų pigesnis TC14PE garantuotai laimi geresniu kainos ir kokybės santykiu. Skirtumas kainų klausimu yra didesnis nei aušinimo našume.
Dėka kokybiškų ventiliatorių abu sprendimai yra puikiai tinkami tylių sistemų entuziastams. Ir vis dėl to dėka ypač žemos mažiausių sūkių ribos šiuo klausimu laimi Noctua. Tik sukdamiesi maksimaliu 1500 apsukų greičiu jie sukelia pakankamai nemažai triukšmo.
Kadangi grožis yra labai subjektyvus dalykas , teigti, kad Phanteks’as, yra gražesnis nedrįsiu, kadangi kiekvienam tai gali atrodyti vis kitaip. Tačiau kad TC14PE, kuris siūlomas šešių spalvų modifikacijose yra geriau suderinamas su skirtingomis sistemomis nei vienspalvis NH-D15 abejonių manau niekam nekils.
Ilgaamžiškumo klausimu galime skelbti beveik visiškas lygiąsias. Abu aušintuvai turi nikeliuotus šiluminius vamzdelius, ventiliatoriams suteikiamas didelis 150000 valandų gyvavimo reitingas. Noctua turi šešių metų garantija, Phanteks tik penkių, tačiau tai labiau tik teorinis skirtumas, kadangi praktiškai skirtumas nedidelis, o ir aušintuvams garantija nėra didelis prioritetas.
Taigi verdiktas – nori pigaus ir galingo aukščiausios klasės aušintuvo – renkiesi Phanteks’ą, o jei bet kokia kaina reikalingas maksimalus aušinimo našumas, tada pranašesnis tampa naujasis Noctua NH-D15.
Games.lt
7 Komentarai
zygioks
Nepasisekes gavais, jeigu ausintuvas uz galva didesnis.
Ndx
arba pigesnis
Nieko blogo neatsitiktų ir noctua ar phanteks pasyviam režime paleidus.
Dar geresnis sprendimas Dabar ant 600 rpm uztates phanteks fan’ą dežėj visai negirdimas yra. Su 300 rpm noctua garso is vis net priglaudus ausi nesigirdėtų. Gali nusipirkti bet kuri leta ventiliatorių ir numažint jo apsukas bei padaryt negirdimu
procc1
Butu labiau idomu pamatyti kokiunors pasyvaus ausinimo radiatoriu, kuriem nereik jokiu ventiliatoriu 😉 Su malonumu paukociau kad ir dvigubai daugiau vietos negu normalus korpusas uzema, bet kad kompiuteris veiktu visiskai tyliai, jokio garso neskleisdamas 😉
zygioks
Bet ir kaistų nevaikiškai, nors gal ir ant celerono eitų.
JordanTr
Dideli voltage naudojat ocinant cpu. Pas mane tas pats 2500k sukasi ant 4.5ghz jau pusantru metu ant 1.33V. Zaidziant cpu cores neperlipa 55 laipsniu, su lynx iki 60 datempia, naudoju corsair h90+ noctua nf-a14 pwm fan’a. Su 1.35V jau ir 4.8ghz ikabinu. Kiek testu sukau viskas atrode stabilu, bet laikau ant 4.5 everyday use, nes paprasciausiai nera reikalo papildomai kaitint, kai smarves ir taip per akis 🙂
BrolY_LT
|%20computer_components%20|%20cooling_system*&cntnt01returnid=56&cntnt01cd_origpage=56&cntnt01productid=269488&cntnt01pagenum=42&cntnt01returnid=56&hl=lt_LT 245.lt 2012 metu modelis top1 pripazintas 🙂
Ambient
o kur scythe ninja modeliai???