1983 m. metais pasirodė pirmas mobilusis telefonas. Šiandien, praėjus 35-iems metams po jo atsiradimo, šis įrenginys gerokai pasikeitė. Dabar jį vadiname išmaniuoju telefonu, kartais jis vargiai telpa mūsų kelnių kišenėje, o telefonu atliekamos funkcijos dažnai prilygsta toms, kurias anksčiau darydavome vien kompiuteriais. Bet šis pokytis neįvyko iš karto. Per ilgus metus telefonai keitėsi palengva, o ryžtingas naujoves juose išdrįsdavo įdiegti tai vieni, tai kiti gamintojai. Tad „Bitės Profai“ siūlo dar kartą prisiminti tuos telefonus, kurie sukėlė didžiausius pokyčius ir įmynė giliausius pėdsakus mobiliųjų istorijoje.

„Šiandien vis rečiau susimąstome apie tai, kiek daug skirtingų dalykų darome savo išmaniuoju telefonu. Taip pat kažin ar atsakytume, kada vien skambinimo ir susirašinėjimo trumposiomis žinutėmis funkcijas gerokai praplėtę telefonai imti vadinti išmaniaisiais? Tačiau jei pasektume telefonų istoriją, pastebėtume, kad išmanieji telefonai, kokiais naudojamės šiandien, atsirado toli gražu ne vieno gamintojo ar vienos konkrečios technologijos dėka. Ir nors telefonų istorijoje galima atskirai stabtelėti beveik prie kiekvieno kada nors pasirodžiusio telefono, ypatingai pažymėti reikėtų pačius svarbiausius“, – sako „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas ir išskiria telefonus, kurie labiausiai prisidėjo prie istorinės jų raidos.



1. „Motorola DynaTAC“, 1984 m.

Pasak K. Špiliausko, rasti atskaitos tašką pačių reikšmingiausių telefonų sąraše nėra sunku – juo pelnytai galima laikyti pirmąjį mobilųjį telefoną.

„Tai telefonas, nuo kurio viskas ir prasidėjo, bet labai tikėtina, kad nė vienas šio teksto skaitytojas jo nėra nei turėjęs, nei laikęs rankose. O tie, kas šį telefoną vis tik turėjo, savo laiku už jį paklojo apie 4 tūkst. JAV dolerių (šiandien tai būtų apie 9,5 tūkst. JAV dolerių). Už šią sumą „Motorola DynaTAC“ savininkai galėdavo išsaugoti jame 30 telefono numerių, kalbėtis su kitais šiuo telefonu 30 minučių, o vėliau – 10 valandų jį krauti. Šiandien tai atrodo nesuvokiama, tačiau šis telefonas davė puikią pradžią visiems, sekusiems po jo“, – pažymi „Bitės Profas“.

2. „Nokia 3310“, 2000 m.

Kitas reikšmingas telefonas, K. Špiliausko teigimu, turėtų būti žinomas absoliučiai visiems, nes savo laiku jį galima būdavo atrasti beveik kiekvienoje kišenėje.

„Kalbant apie pastarąjį dešimtmetį, jo pradžioje neabejotinai karaliavo „Nokia“ telefonai. Jų gamintojai, galima sakyti, tendencingai ėjo geriausio savo sukurto telefono link ir juo neabejotinai galime laikyti klasika tapusį „Nokia 3310“. Šio telefono pirmtakai taip pat buvo geri bei perkami, tačiau modelis „3310“ išsiskyrė savo lengvai keičiamu priekiniu dangteliu bei tyliuoju režimu su vibracijos funkcija. Taip pat tai vienas pirmųjų telefonų, kurie leido išskaidyti vieną ilgą SMS žinutę į tris dalis. Na ir, žinoma, būtina paminėti į daugelio atmintį visiems laikams įsirėžusį kultinį žaidimą „Gyvatėlė 2“. „Nokia“ telefonai buvo tokie sėkmingi bei taip mylimi, kad iš dalies vien dėl neblėstančios meilės jiems bendrovė „Nokia“ šiandien sėkmingai grąžina savo telefonus į prekybą“, – sako „Bitės Profas“.

3. „Blackberry 6210“, 2003 m.

Verslas, kaip teigia „Bitės Profas“, taip pat labai išrankiai rinkdavosi savo telefonus ir jų topuose, iki pasirodant legendiniam „iPhone“, kurį laiką užtikrintai karaliavo kitas gamintojas: „Būtina išskirti telefoną, šturmavusį verslininkus visame pasaulyje. Kodėl visi staiga ėmė kalbėti apie „Blackberry“? Nes tai pirmasis telefonas istorijoje, pasiūlęs nuolatinę prieigą prie elektroninio pašto. Apie atėjusius laiškus vartotojas sužinodavo ne paspaudęs ant el. pašto ikonos, o iš karto, kai tik jie ateidavo – visai kaip šiandien. Taip pat „Blackberry“ telefonai išpopuliarėjo dėl savo pilnos abėcėlės klaviatūros, kuri leisdavo kur kas greičiau rašyti trumpąsias žinutes ar laiškus el. pašte. Ši klaviatūra tapo vizitine „Blackberry“ kortele, kurios dėka visi šį telefoną atpažįsta iki šiol.“
4. „Motorola Razr“, 2004 m.

Kaip išskiria „Bitės Profas“, atskiro paminėjimo vertas ir telefonas, kuris taip pat ryškiai įsirašė į istoriją, tačiau dėl visai kitos priežasties: „Tai telefonas, kuris atlenkiamus telefonus padarė madingais: jis buvo patogesnis bei lengvesnis nei kiti panašaus stiliaus ar dizaino telefonai, taip pat turėjo metalinį korpusą ir spalvotą ekraną. Nors savo savybėmis jis nebuvo išskirtinis, galima teigti, kad šis telefonas savo laiku privertė savininkus dažniau išsitraukti jį iš kišenės – tai buvo savita stiliaus detalė. Pasekus to meto filmus galima taip pat pastebėti daugiau tokiais telefonais besipuikuojančių aktorių. Tad ką tikrai šis telefonas įrodė, tai faktą, kad telefonai gali būti madingi. Tuo tikrai negalėjo skųstis ir gamintojas „Motorola“: teigiama, kad pasaulyje buvo parduota net 130 mln. šių telefonų.“

5. „iPhone“, 2007 m.

K. Špiliausko teigimu, telefonas, kuris praktiškai per vieną vakarą pakeitė visą telefonų raidos kryptį dažnai daugelio tituluojamas pačiu reikšmingiausiu pastarojo dešimtmečio mobiliųjų įrenginių.

„Nors apie šį telefoną būtų galima kalbėti valandų valandas – ir tikrai ne tuščiai – vis tik pirmasis „iPhone“ buvo labai svarbus dėl dviejų pagrindinių dalykų. Visų pirma – liečiamo ekrano, be kurio šiandien neapsieina nė vienas išmanusis telefonas. Visų antra – programėlės, kurios tiek išaugo bei išpopuliarėjo, kad net atsirado visiškai atskira programėlių rinka ar net bendrovės, kurios verčiasi vien programėlių kūrimu. Todėl vien už šiuos du reikšmingus pasikeitimus telefonų raidos istorijoje galima dėkoti pirmajam „iPhone“ telefonui“.

6. „HTC Dream“, 2008 m.

Ne mažiau reikšmingas, kaip pastebi K. Špiliauskas, yra ir pirmasis telefonas, metęs baltą pirštinę „iPhone“ bei pristatęs šiandien itin populiarią operacinę sistemą.

„Telefono „HTC Dream“ pasirodymas pirmiausiai reikšmingas tuo, kad tai yra pirmasis telefonas, naudojęs „Android“ operacinę sistemą. Tiesa, visos kitos savybės – mygtukinė klaviatūra ar ekranas – ženkliai nusileido naujajam „iPhone“, todėl „HTC Dream“ su pastaruoju nepakonkuravo. Tačiau su šiuo telefonu į rinką atnešta operacinė sistema ilgainiui taip išpopuliarėjo ir „išpažangėjo“, kad šiandien „Android“ yra tapusi pagrindine ir reikšmingiausia konkurente „iOS“ operacinei sistemai“, – teigia „Bitės Profas“.

7. „Samsung Galaxy Note“, 2011 m.

Pasak K. Špiliausko, telefonų istoriją juntamai pakeitė ir vienas „Samsung“ telefonų: „Kai pasirodė „Samsung Galaxy Note“ – kartą ir visiems laikams buvo sulaužyta nuostata, kad telefonai būtinai turi būti kompaktiški, nedideli ir tilpti kelnių kišenėje. Naujai pasirodęs „Note“ nepaisė šio dydžio standarto ir tapo pirmuoju telefonu, kuris perkopė iki tol buvusią 5 colių ekrano ribą. Kita vertus, pirmasis „Samsung Galaxy Note“ įrodė, kad didesni telefonai yra patogesni naršymui ar darbui. Taip pat „Note“ serijos telefonams buvo pristatytas patogus pieštukas, kuriuo galima atlikti papildomus veiksmus. Manoma, kad reaguodama į „Note“ telefonų dydį, bendrovė „Apple“ kiekvieną naujai pasirodantį „iPhone“ pradėjo leisti keliais modeliais – įprasto dydžio ir gerokai didesniais „Plus“.

Galiausiai, anot K. Špiliausko, jeigu domitės telefonų istorija, norite iš arčiau pamatyti kai kuriuos modelius ar pasitarti, kurie telefonai yra reikšmingiausi šiandien, bet kada galite kreiptis į didžiuosiuose Lietuvos miestuose dirbančius „Bitės Profus“ ir jie visada jums patars.

Pranešimas žiniasklaidai