Power grid

Seniai galvojau įsigyti ekonominį stalo žaidimą. Nedaug buvau jų žaidęs, pagrinde visi vienokie ar kitokie Monopolio variantai. Ir štai vieną dieną, kai visi man dovanoja kažką, nuo savo draugų rato gavau dėžutę. „Čia tau, „kaip prie energetikos“, stalo žaidimas “ – sako. Išsipakuoju, na taip – Elektros perdavimo tinklas.

Komponentai

Atidarome dėžutę – ten kaip ir Ticket to ride – JAV žemėlapis, kitoje pusėje Vokietijos miestukai kažkokioms kabelių trasom sujungti; dar krūva Katano namukų ir kažkokios kortelės su rozete ant nugarėlių.





Na dar įvairūs kubeliai , tipiniai industrijos-ekonominiams žaidimams, vaizduojantys kelias resursų rūšis: anglį, naftą, atliekas, uraną. Stebina tik neišvaizdi ir nyki taisyklių knygelė (Kaip vėliau susidūriau su kitais ekonominiais žaidimais, daugelio taisyklės – kaip sausa exelio lentelė. Gal čia tipinis ekonomiškumo ženklas).

Žaidimo mechanika

Perskaitę nors ir nykias taisykles, kimbame „nešti komunizmą“ Rytų Vokietijon, juk „Komunizmas – tai tarybų valdžia ir visos šalies elektrifikacija“. Žaidimo tikslas pirkti elektrines, pirkti kurą joms, na ir galų gale sunaudojus kurą savo pastatytam tinklui parduoti elektros energiją. Laimi tas žaidėjas, kuri pirmas sugeba parduoti nustatytą, priklausomai nuo žaidėjų, elektros energijos kiekį matuojamą namukais.



Žaidimas puikiai perteikia energetikos ūkyje vykstančius procesus. Kad ir kuo daugiau energijos parduodi – tuo mažiau gauni pinigų už elektros vienetą. Žaidimas suskirstytas į fazes: pirmoje fazėje negalima plėsti savo tinklo ten, kur jau yra konkurentų tinklas (mieste pastatytas namukas), turi plėsti tinklą mokant didelę kainą už elektros perdavimo linijas. Tokiu būdu užtikrinama, kad visiems vartotojams būtų pateikta elektros energija, būtų išplėstas tinklas, o ne tik konkuruojama dėl svarbiausių, ekonomiškai patraukliausių vartotojų. Pasiekus antrą fazę, jau leidžiama dviems kompanijoms konkuruoti mieste, trečioje – trims, savaime suprantama vėliau į miestą „atėję“ energetikai turi didesnes išlaidas.
Kuro rinka tai pat puikiai perteikta žaidime – jei resursas perkamas, jo kaina kyla, jei neperkamas – krenta.
Žaidime naudojamas vienintelis atsitiktinumo elementas – elektrinių rinkoje pasirodantys elektrinių projektai, dėl kurių žaidėjai varžosi aukcione.



Turėk proto – investuosi gerai, rizikuok permokėti – kitam ėjime atsiras žymiai ekonomiškesnės elektrinės.
Žaidime visą laiką balansuoji ant galingumų(elektrinių) pirkimo, kuro užsipirkimo, tinklo praplėtimo.
Žaidžiant vienas svarbiausių elementų yra žaidėjų eiliškumas. Pirmas tampa tas, pas kurį didžiausias tinklas (namukų kiekis), pas kurį aukščiausio technologinio lygio elektrinės. Jei esi pirmas – pirmas rinksiesi elektrinę aukcionui, bet po to žaidimas apsisuka ir visi veiksmai daromi nuo žaidėjų eilės galo. Eilėje paskutinis esantis žaidėjas pirmas perka pigius resursus, jie brangsta, vėliau pirmas plečia tinklą, atitinkamai pasirinkdamas tokią vietą kur pigiausia plėstis. Greit plėsiesi – būsi pirmas – pirksi brangius resursus – brangi tinklo plėtra. Nesiplėsi – resursus turėsi pigius, bet atitinkamai ir mažiau uždirbsi.
Žaidime ekonominė situacija keičiasi nuo žaidėjų veiksmų. Nusipirks visi anglines elektrines ir pakils anglies kaina į kosmines aukštumas. Strategiškai suplanuosi tinklą – konkurentams žymiai pabrangs tinklo plėtimosi išlaidos. Susipirksi vėjo elektrines (nereikalaujančias jokio kuro) – už jas sumokėsi didelę kainą, o elektrinės galios didelės negausi. Žaidime viskas atsiremia į pinigus, jų visada trūksta, o jei turi daug – reiškiasi investicijose atsilieki broleli.

Baigiamasis žodis

Power grid – labai geras ekonominis energetikos žaidimas. Ne veltui stalo žaidimų bendruomenė www.boardgeek.com šį žaidimą šiuo metu vertina, kaip numerį antrą pasaulyje, po Puerto Rico.
Power grid „replayability“ didelis. Kiekvieną karta sužaidus tarp „energetikų“ kyla diskusijos, kas kada paskubėjo, reikėjo-nereikėjo kaupti kuro atsargas, per anksti išplėtė tinklą, niekas per daug nesirinko atominės energetikos – to pasekoje urano kaina buvo mažesnė už anglies ir pan.

Manau žaidimas tikrai aktualus stebint šiandienines Lietuvos energetikos peripetijas 🙂
Žaidimas įsigytas iš D6