Dažnas paklaustas koks telefonas šiuo metu geriausias atsakytų, kad tai yra „Apple iPhone“. Tas pats žmogus paklaustas ar tokį turi, greičiausiai tik liūdnai papurtytų galvą. Visi žinom – „iPhone“ yra labai geras telefonas ir niekam nėra paslaptis, kad didžiąją kainos dalį susiglemžia vien jau daug kam smegenines susukęs „Apple“ prekinis ženklas.

Bet iš tikrųjų, „iPhone“ yra šioks toks techninis stebuklas. Neįtikėtinai jautrus lietimui ekranas, inovatyvus ir novatoriškas valdymas, šimtai tūkstančių programų, kurias galima atsisiųsti pigiau grybo ir t.t. Tai sukuria savotišką „Apple“ stilių, o jo manija ir norom nenorom padaro vartotoją šio prekinio ženklo „fanbojumi“. Tradiciškai „Apple“ visados didžiausia dėmesį skiria tiems pirkėjams, kurie turi šiek tiek gilesnes kišenes. Gal viską kiek perdėsiu, bet mano nuomone, nuo pat „IPod“ pasirodymo, „Apple“ tapo savotišku gyvenimo būdu, o ne tiesiog elektronikos gamintoju.

Jei sugebėsi atitraukti akis nuo švytinčiu kokybe ir stebinančių kaina „Apple“ produktų nustebsi pamatęs, kiek yra daug telefonų lenkiančių „iPhone“ kainos ir funkcijų santykyje. Kaip jau sakiau, kol kas dar joks „brandas“ nesugebėjo kaip reikiant įkrėsti „Apple“ į nosį. Žinoma, čia tik laiko klausimas. Jei atidžiai pasižvalgysi telefonų parduotuvėje, pamatysi, kad yra telefonų, kurie savo galimybėmis itin priartėja prie „iPhone“. O tada kai pamatai, kad tas telefonas kainuoja ko ne tris kartus pigiau (!!!), visi kiti ne „Apple“ telefonai nūnai tampa laaabai patrauklūs.

Tai jau taip. „iPhone“ yra vienas geriausių telefonų šiuo metu, bet toli gražu ne pats protingiausias sprendimas paprastam žmogeliui, ieškančiam telefono kuris turėtų kainai prilygstančias galimybes.

Aš dabar sudvejočiau paklaustas, kuris telefonas turi geriausią kainos ir funkcijų santykį. Bet aš tikrai žinau, kad „Samsung GT – S5620” (liaudyje žinomas kaip „Monte“) yra vienas aiškiausių pretendentų į šią vietą. Jis turi daugelį geidžiamiausių savybių ir nekainuoja nei 600 Lt.

Pradėsiu, žinoma, nuo eksterjero. „Samsung Monte“ atrodo išties labai gražiai. Telefonas yra praktiškai visas pagamintas iš plastiko, bet jame nėra jokių judančių ar klebančių detalių. Galinis dangtelis pritvirtintas ypač tvirtai. Taip tvirtai, kad ji nuiminėjant yra galimybė kažką nulaužti. Tiesą sakant išlenktas galinis dangtelis man labai priminė „iPhone“ (gal taip buvo daryta tyčia?). Blizgūs telefono paviršiai iš pradžių atrodo labai gražiai, bet jie yra labai imlus įbrėžimams. Telefonas yra nedidukas ir lengvas (108.8mm x 53.7mm x 12.4mm 92g.) , nepaisant to laikant rankoje jis jaučiasi solidžiai ir yra patogus naudoti.

Telefono priekyje, kaip ir visuose telefonuose su lietimui jautriais ekranais, dominuoja 3 colių įstrižainės ekranas. Virš jo yra įsitaisusi kamera video pokalbiams ir žinoma garsiakalbis skambučiams. Po ekranu yra įprasti skambinimo, navigavimo po meniu ir pokalbio nutraukimo mygtukai. Nei vienas iš šių trijų mygtukų nėra iškilęs, todėl jais naudotis reikia šiek tiek įgusti. Kairiajame telefono šone rasime garso reguliavimo mygtuką, tuo tarpu dešinėje pusėje yra telefono užrakinimo ir kameros klavišai. Taip pat dešinio šono viršuje yra niša skirta „Micro SD“ kortelei, kurios palaikomos iki 16 Gb talpos.

Telefono viršuje užmaskuota po dangteliu yra „Micro USB“ jungtis, skirta prijunkti telefoną prie kompiuterio. Ši jungtis taip pat naudojama pakrauti telefono baterijai. Prie „Micro USB“ jungties yra 3,5 mm ausinių jungtis. Yra labai smagu matyti, kad telefonų gamintojai juda į priekį leisdami naudoti ne tik firmines ausines, bet ir savo mėgstamiausiomis, kurias pvz. naudojate prie kompiuterio.

Pagrindinė „Monte“ kamera neturi nieko ypatingo: 3,15 Mp raiška, jokios blykstės, jokio automatinio fokusavimo. Filmavimo galimybės taip pat yra laba menkos, tik 320×240 raiška 15 kadrų per sekundę greičiu. Tačiau įvertinus faktą, kad „Monte“ yra nutaikytas į „YouTube“, „Facebook“, „Myspace“ kontingentą, tokios kameros daugiau nei užtenka.

Testuojant „Samsung Monte“ pirmą kartą susidūriau su „TouchWiz“ interfeisu, ir galiu pasakyti, kad jis veikia tikrai puikiai, nors ir kartais nemaloniai primindamas „LG Cookie“ atitikmenį. Yra trys pagrindiniai „namų ekranai“, kurie gali būti pripildyti įvairiais „vidžetais“ („widgets“). Vidžetų pasirinkimas yra nemažas. Yra vidžetų skirtų „Facebook“, „Myspace“, „YouTube“, „Twitter“, muzikos grotuvui, orų prognozėms, kontaktams ir taip toliau. Vidžetų garnizoną gali papildyti rekrutais iš interneto. Deja, kol kas ten be krūvos skaitmeninių laikrodžių nieko ypatingo nėra.

„Samsung Monte“ lietimui jautrus ekranas yra labai, labai jautrus. Gal ne toks jautrus kaip „iPhone“, bet kažkas panašaus. O tai jau yra didelis „Samsung“ pasiekimas. Apskritai kalbant ekranas yra kokybiškas, vienintelis užkliuvęs dalykas yra tas, kad kai vaizdas slinkdavo žemyn, aš neretai kas nors nusispausdavo ir patekdavau į kitą meniu. Tai gali tikrai sunervinti. Dar vienas nusiskundimas yra tai, kad naršant internete, norint paspausti ant nuorodos reikia ilgiau palaikyti pirštą ant jos, kas kiek sulėtina visą naršymą.

Iš esmės, naršymas internete naudojantis „3G” ar „Wi-Fi“ yra malonus. Norint paspausti sunkiau pasiekiamą nuorodą vienu piršto paspaudimu vaizdą galima padidint ir lygiai taip pat sumažinti. Dėl reliatyviai nedidelio ekrano ir jo rezoliucijos (240×400) , kai kurio tinklapiai atrodo kiek keistai, o po kai kuriuos tikrai sunku naviguoti. Kad apie tai jau užsiminiau, dar pridėsiu, kad standartinė naršyklė labai sunkiai atvaizduoja arba visa neatkuria daugiau turinio vaizduojančius tinklapius ir ekrane pasirodo užrašas aiškinantis kad atmintis yra pilna. Problemą galima išspręsti išjungus paveikslėlių rodymą, bet aš labai rekomenduoju tiesiog atsisiųsti kokią nors „3rd party” interneto naršyklę.

Patiko tai, kad šiuo telefonu galima nesunkiai naudotis el. paštu. Tau tereikia suvesti savo el. pašto tiekėjo duomenis ir Tu jau gauni laiškus tiesiai į telefoną. Galima nustatyti, kad telefonas patikrintų pašto dėžę nurodytais laiko intervalais arba viską galima atlikti automatiškai. Vienintelis trūkumas – 500Kb riba priimamiems laiškams.

„Samsng Monte“ turi „Smart unlock“ funkciją, kuri gali leisti atrakinti telefoną nupiešus nustatytą raidę ekrane. Galima ne tik nustatyti kad telefonas atsirakintų, bet ir kad automatiškai pasileistų kokia nors programa, pvz. ant ekrano pirštu nupiešus „M“ raidę pasileistų muzikos grotuvas. Įdomiai padaryta.

Muzikos grotuvai telefonuose jau spėjo pasiekti labai daug. Praktiškai jau didžiąją dalį mobiliųjų telefonų galima laisvai naudoti kaip muzikos grotuvus. O „Monte“ galimybė palaikyti „Micro SD“ korteles iki 16 Gb reiškia kad su savimi galėsi nešiotis daug dainų. Muziko grojimo kokybė yra gera, grojant yra rodoma albumo nuotrauka, o po savo fonoteką galėsi naršyti atsirinkdamas dainas pagal atlikėją, žanrą, grojimų skaičių, kompozitorių ir taip toliau. Na žinai, įprasti „Walkman“ ir „XpressMusic“ dalykėliai. Tu netgi galėsi klausyti radijo ir įrašinėti jos transliacijas (pvz. sekmadieniais „nuripinti“ „ZIP FM TOP 20”, beje, tai gali kirstis su įstatymais). Įrašinėjimo kokybė yra pats tas (192kbs 32khz 2 kanalų garsas) , be to, įrašai yra suderinami su „Find Music“ programa, tad visados žinosi klausomos dainos pavadinimą. Taip pat muziko grotuvas turi ekvalaizerį, bet galima rinktis tik iš anksto nustatytus profilius, tokius kaip „rock“, „jazz“, „pop“, „classic“.Kuomet į telefoną įdedi atminties kortelę pilną muzikos telefonas akimirksniu jas atpažįsta, nereikia laukti kol jų informacija bus perkelta į biblioteką, kaip būna „Nokia XpressMusic“ telefonuose.

Vienas dalykas kalbant apie „Samsung „Monte“ muzikos grotuvą, kuris tikrai mane nuvylė (nekalbant apie ekvalaizerį) tai yra tokio paprasto dalyko, kaip paieška fonotekoje, nebuvimas. Visos dainos surūšiuotos pagal abėcėlę (arba kita tvarka), ir tarkime, jei nori paklausyti „St. Anger“ turi pereiti per krūvą dainų, kol pasieki tą nelemtą raidę „S“. Elementari paieškos funkcija būtų viską išsprendusi. O dabar reikia arba grūstis per krūvą dainų, arba per meniu ekranus ieškoti dainos suskirsčius pagal atlikėją, žanrą ar dar kokį biesą. Žmonėms mėgstantiems susidaryti grojaraščius skubu pasakyti, kad grojaraštį sudarančių dainų kiekis yra apribotas iki 250, kas man asmeniškai pasirodė daugiau nei pakankamai.

Visų pirma „Monte“ yra mobilusis telefonas, o ne muzikos grotuvas ar interneto naršyklė, todėl reikia pakalbėti ir apie „telefoniškas“ savybes. Skambučio kokybė yra stebėtinai gera, kaip tokios klasės telefonui. Girdimas sodrus ir aiškus garsas. Tiesa sakant „Monte“, kalbant apie balso aiškumą ir garsumą, ryškiai lenkia „iPhone 3GS“, o muzika per garsiakalbius groja bemaž vienodai. Tokią savotišką „pergalę“ „Monte“ pasiekia ne pačiu sąžiningiausiu keliu – pabaigoje dėl padaugintų aukštų dažnių imasi rastis kakofonijos simptomai.

Žinučių rašymas patogus, bet kai kurių mygtukų išsidėstymą reikėtų pakeisti (ypač T9 klavišą). „Monte“ neturi „QWERTY“ klaviatūros, skirtingai nei daugelis tokių telefonų, bet tai nėra didelė problema, ypač tiems kas įpratę rašyti viena ranka. Baterija, priklausomai nuo naudojimo, gali „išgyventi“ nuo keleto dienų iki 3-4 parų, jei susilauksite mažiau skambučių, neklausysite per daug muzikos ir nesinaudosite „Wi-Fi“.

„Samsung GT-S5620“ nėra klasifikuojamas kaip smarfonas (juk „Monte“ net normalaus „multiaskingo“ nepalaiko). Atsisiunčiamos programos, vidžetai ir žaidimai Samsung tinklapyje yra stipriai apmokęstinti, o ir jų sąrašas apverktinas. Paradoksalu, bet kai naudojausi „Monte“ susidarė įspūdis, kad turiu smartfoną. Telefonas labai stipriai orientuotas į socialinius tinklus, interneto ir el. pašto naudojimą, todėl „GT-S5620“ galima drąsiai vadinti telefonu „sociable“ tipo žmonėms. Jeigu esi atsiskyręs mizantropas, tai iš tų visų soc. tinklų aplikacijų naudos nebus. Šiaip ar taip „Monte“ gali atlikti labai daug dalykų – daugumą iš jų labai gerai. Jeigu „Apple“ gamintų telefonus tokiu pačiu kainos/funkcijų//kokybės santykiu kaip dabar „Samsung“, tai „iPhone“ kainuotų apie 800 Lt.
Nors „iPhone” kainuoja ko ne tris kartus daugiau nei „Monte”, jis nė iš tolo nėra tris kartus geresnis.

Kad ir kaip ten bebūtų, jei po čiužiniu vis dar laikai pora atliekamų gabalų – pirk „iPhone“.Tuo tarpu jei esi vienas iš tų pragmatikų, kuriems nusispjaut kas yra populiaru, bet svarbu kaina, kokybė ir funkcijos pirk „Samsung Monte“. Ypač dabar , kai mūsų didieji operatoriai juos nuosaikiai atidavinėja vos ne už dyką.