Antrasis Pasaulinis karas nusinešęs milijonų žmonių gyvybes ir suteikęs žmonėms be galo daug skausmo, vis dar dilgčioja šį karą išgyvenusių žmonių prisiminimuose. Nes tai buvo pats skaudžiausias ir kruviniausias karas visoje žmonijos istorijoje. Karas, kuriame žuvo 50 – 60 mln. žmonių, iš jų 30 mln. civilių. Tad šis karas tikrai išliks visų žmonių prisiminimuose, tai pat ir garsaus režisieriaus Romano Polanskio.
Nes pačiam Polanskiui tai pat teko išgyventi visą tą siaubą, kuris išgyveno Varšuvos ir Krokuvos geto bombardavimus. Tad visa tai išgyvenęs ir tapęs režisieriumi jis sukūrė išties nuostabų filmą, apie garsųjį Lenkijos pianistą Wladyslawą Szpilmaną.
Romano Polanskio filme ,,Pianistas‘‘ yra pasakojama tikra garsaus Lenkijos pianisto Wladyslawo Szpilmano gyvenimo istorija Antrojo Pasaulinio karo metais. Pats Wladyslawas Szpilmanas buvo žydas, kuris visus savo jausmus išliedavo grodamas pianinu. Jo grojama muzika skambėjo Lenkijos radijo stotyse, kurios klausėsi ir mėgavosi dauguma lenkų.
Ir vieną dieną grojant vienoje iš radijo stočių 1939 metais rugsėjo mėnesį, Varšuvą visai netikėtai užgriuvo nacių artilerijos atakos. Kurios tiesiog nubloškė Szpilmaną nuo pianino ant grindų. Bet rimtesnių sužalojimų nepatyrusiam Szpilmanui, vis dar griaudžiant sprogimams, pavyko prasibrauti per panikos apimtus žmones ir išeiti iš pastato.
Bet visi Szpilmano vargai tuo nesibaigia, nes visai netrukus naciai okupavo Varšuvos miestą ir visus žydus suvarė į Varšuvoje įrengtą getą. Kad atskirti žydus, nuo ne žydų kilmės žmonių. O visai netrukus Szpilmano šeimą kartu su kitais žydais išgabeno į mirtininkų stovyklas. Ten būtų patekęs ir pats Szpilmanas, jei ne jo pažįstamas, kuris išgelbėjo jam gyvybę ir ištraukia iš žydų minios, jau besiruošiančios lipti į traukinį, kuris tiesioginiu reisu vežė žydus į koncentracijos stovyklas.
Ir laikui bėgant jis kiek įmanydamas stengėsi išgyventi visą tą siaubą, ir kuriam pasislėpti padėjo pažįstami žmonės, ne žydai. Kurie Szpilmaną paslėpė viename Varšuvoje esančiame bute, kur jį kas kart lankydavo ir atnešdavo jam maisto. Taip Szpilmanui pavyko pasislėpti beveik iki karo pabaigos. Kol vieną dieną Szpilmano nepastebėjo kiti žmonės, kurie atpažinę žydą tučtuojau norėjo pranešti tai vokiečiams.
Tad Szpilmanui daugiau nieko ir neliko kaip tik sprukti. Ir likus vos keletai dienų iki karo pabaigos, Szpilmanas slėpėsi apgriuvusiame name, kur padėjo ten išgyventi vienas vokiečių karininkas, kuris atnešdavo jam maisto ir informuodavo apie dabartinę situaciją kare.
Štai tokia būtų filmo ,,Pianistas‘‘ apžvalga ir dabar norėčiau tuo pačiu išreikšti ir savo nuomonę apie šį filmą, kuris tikrai sužavėjo mane. Taigi pirmiausiai pradėsiu nuo kritikos, kuria norėčiau išreikšti būtent dėl to, nes man kiek keistokai pasirodė, kad tiek pagrindinis personažas Wladyslawas Szpilmanas tiek ir visi kiti lenkai, kalba ne savo gimtąja kalba, o angliškai.
Šis dalykas man užkliuvo dėl to, jog pavyzdžiui šiame filme patys vokiečiai kalba vokiškai, o rusai – rusiškai, tai kyla klausimas kodėl Polanskis, norėdamas viską pavaizduoti kuo autentiškiau, nusprendė, kad lenkai turi šnekėti angliškai ? Juk tai autentiškumą iš filmo tikrai atima. Na bet tikriausiai toks sprendimas buvo priimtas vien tik dėl to, kad visame pasaulyje anglų kalba yra daugiausiai kalbama ir ja dauguma žmonių supranta. Na bet kokiu atvejų filmo tai negadina.
Nes filmas ,,Pianistas‘‘ yra vienas iš tu variantų, kada filme yra parodoma vieno žmogaus išgyvenimai, Antrojo Pasaulinio karo metais. Kuomet žmogus nežino kur dėtis ir ką jam daryti toliau. Ir viskas kuo jis galėtų pasitikėti tai tik likimu ir jam artimais žmonėmis. Bet kai nelieka ir tų pačių artimų žmonių, tuomet belieka pasikliauti tik pačiu savimi ir tikėti, kad likimas nenusigręš nuo tavęs.
Šis filmas, manau, pelnytai laimėjo daugelį prestižinių apdovanojimų. Nes filmas išties yra įtraukiantis ir tiesiog neįmanoma nesusigraudint matant, tokį žmonių gyvenimą, koks yra rodomas šiame filme. Net ir pasibaigus filmui tu jautiesi, lyg pats šiuo metu būtum tame Antrojo Pasaulinio karo laike, nes filmas labai įtraukia patį žiūrovą į visą istoriją ir pažiurėjus jį reikia šiek tiek laiko atsigauti.
– Keletas įdomių faktų apie filmą ,,The Pianist‘‘ –
*Režisierius Roman Polanski už „Pianistas“ pirmą kartą gavo Kanų festivalio apdovanojimą 2002 metais. Nors režisierius yra sukūręs tokius žinomus filmus, kaip „Chinatown“, „Rosemary’s Baby“ bei „Tess“.
*Juosta buvo filmuojama Vokietijoje ir Lenkijoje, čia tikrojo Varšuvos geto atkūrimas buvo tikras iššūkis, kadangi miestas po stipraus sugriovimo, Antrojo pasaulinio karo metais, buvo iš naujo atstatytas.
*Pagrindinio filmo personažo Wladysalw Szpilman vaidmeniui buvo rengiami aktorių bandymai Londone, į kuriuos susirinko net 1400 dalyvių. Bet vaidmeniui Polanski pakvietė visgi Adrian Brody.
*“Pianistas“ yra iš dalies ir Polanski autobiografinis filmas. Šiame filme panaudoti tam tikri režisieriaus prisiminimai. Pats Polanski ištvėrė ir Varšuvos geto, bei Krokuvos geto bombardavimus.
*Steven Spielberg iš pradžių norėjo, jog Roman Polanski režisuotų „Shindler’s List“, bet tuo metu ši tema Polanski’ui buvo per daug skaudi.
*Nors pačiame filme muzika pianinu atliekama profesionalaus dublerio, visgi Adrian Brody turėjo įdėti daug darbo, kad per šešias savaites išmoktų pagrindines melodijas. „Taip, aš turėjau tam tikrus grojimo pianinu įgūdžius, bet aš tikrai nesu koncertinio lygio… Be to, natų skaitymas yra mano silpnoji pusė, tad teko išmokti groti atmintinai“.
*Aktorius turėjo iškęsti dietą, kad numestų daug svorio, bei didžiąją dalį filmavimo būti vienam, jog galėtų kuo natūraliau perteikti savo personažo išgyvenimus: „Net negaliu apsakyti, kiek šis vaidmuo man reiškia. Ko gero, paliksiu tai žiūrovams – kurie žvilgtels į vieno žmogaus kančią, kurią jis ištveria, bei pajaus, kokie jie yra laimingi, kad neteko pereiti šio pragaro jiems patiems.“ „Ta kančia, kuri egzistavo ir šiuo metu egzistuoja daugeliui žmonių, verčia susimąstyti bei būti dėkingam, kadangi turime ką valgyti, esame su draugais bei turime stogą virš galvos.“
Ir manau tai jau yra viskas ką jūs turėtumėte žinoti apie šį filmą. Kuris beje yra vienas iš mėgstamiausių mano filmų, koki esu matęs per visą savo gyvenimą.
Na ir pabaigai kaip ir visados atėjo laikas pranešti kokio filmo išsami apžvalga jūsų laukia jau kitoje projekto ,,Kinas ir Antrasis Pasaulinis karas‘‘ dalyje. O kitoja dalyje jūsų laukia legendinis ,,Šindlerio sąrašas“ apie žmogų, kuriam buvo svarbi kiekvieno žydo gyvybė.
3 Komentarai
CoRnyCorSe
Filmas tikrai geras.Lygus beveik Sindlerio sarasui. Oskara galejo gaut ne tik aktoriu,bet ir pats filmas.
Pagonis
Filmas kuris mane suzavejo pagrindinio aktoriaus vaidyba. Taip nuostabiai pagautas personazas, per kuri persismelki i pacia filmo ideja. Pavaizduoti kaip zmogus sugeba isgyventi netgi prarades paskutine vilty, reikia didelio talento. Filme zinoma, yra netikslumu istoriniu atzvilgiu. Taciau viskas nublanksta pries siuzeta ir vaidyba. Filmas vertas demesio.
saulenskas
Geras filmas, neholivudiškas. 10/10