Mokslo metai jau po truputį įsibėgėja, visi visur lekia, nesuspėja su laiku. Tas pats ir man, ir manau daugeliui. Nebuvo nei laiko, nei įkvėpimo ką nors parašyti šia tematika. Na, o dabar besibaigiant rugsėjui, pagautas nakties įkvėpimo pradedu savo apžvalgą apie matytą filmą. Taigi važiuojam!

Filmas mus nukelia į 1917 metus, kai jau 3 metus vyksta Pirmasis Pasaulinis karas (Pirmasis Pasaulinis karas prasidėjo 1914 metais). Europa.

Prancūzija, Anglija ir Italija suvienija bendras jėgas prieš Vokietijos batalioną, kuris tiesiog siaubte siaubia Europą. JAV kaip ir visada nesikiša ir išlieka neutrali. Tačiau keletas jaunų ir ambicingų jaunuolių vejami nuotykių ir andrenalino ( o kas ir norėdami įrodyti savo giminėms, mylimosioms) išvyksta į Europą. Lafayette aerodrome (Prancūzija), jie visi susitinka vardan vieno tikslo – LAISVËS.


Šį filmą esu matęs ne vieną kartą, taigi kiekvieną kartą jį žiūrėdamas bandžiau įžvelgti skirtingus šio filmo aspektus – karas, meilė, heroizmas, draugystė. Tikrai nebus keista, jog jų čia yra daug, tik va išplėtojimas kartais pakiša koją.

Filmo premjera buvo 2006 metais. Prieš pasirodant filmui, paskutinį mėnesį dar pamenu visur skelbė, jog tai bus neeilinis filmas apie lakūnus ir pirmąjį pasaulinį karą (juk ww1 yra žymiai mažiau filmų negu ww2), efektai užgniauš kvapą… Oj kiek visko buvo prižadėta. Na ir filmas pasirodė… Tyla. Tiek kalbėta ir prižadėta, o kas atsitiko ?

Vyravo slogi atmosfera ir įvairiapusės nuomonės – vieniems patiko, kitiems visai nepatiko. Kodėl taip ? Ogi, todėl, kad filmas iš vieno taško nespėdamas užbaigti eigos šokdavo iškart į kitą ir nepasiekdavo TO, ko daugelis norėjo. Toks jausmas, kai žiūri tokius filmus, ir jauti jok tavo kūnas virpte virpa ir bėga juo lyg adatos pro kūną – negali atsiplėšti nuo ekrano.

To čia nepamačiau, nors labai tikėjausi. Dabar pakalbėkime apie aktorių vaidybą ir bendrą požiūrį į juos. James Franco. Pagrindinis aktorius įkūnijęs personažą Bleiną. Prie jo negalėčiau prikibti, nebent kelios scenos, kai jis vos ne verkšlena, o vėliau vėl linksmas. Sakoma, karas užgrūdina žmogų, tačiau vistiek man žiūrint filmą, tai krenta į akis. Taipogi Bleino mergina Lusi (akt. Jennifer Decker). Nors šios aktorės vaidmenis galime suskaičiuoti ant dviejų rankų pirštų, jos vaidyba buvo tikrai žavinti, ir išbaigta.
Na ir dar vienas garsesnis aktorius – Jean Reno. Jis įkūnijo kapitoną Tenhaultą. Charizmatiška ir kartu vietomis keliantį šypseną Reno vaidyba.


Šiaip filmas man patiko, nors nėra vienas iš tų, kuriuos norėčiau pirkti ir pasidėti savo filmų kolekcijoje, nes mano galva jam dar daug ko trūkstą. Kalbant apie filmo efektus, jų yra. Ir jų yra ganėtinai daug, kadangi bene įspūdingiausios filmo scenos buvo kurtos kompiuterinės technikos pagalba ir naudojant „žaliąjį ekraną“.

Kaip ir daugelis dabar populiarių filmų pvz „300“. Tai tikrai „paperka“ žiūrovus ištroškus veiksmo scenų ir sprogimų. O ir pats filmas kurtas pasinaudojant tikromis aplinkybėmis, laiku, tik skiriasi aktorių personažų vardai. Kaip ir spėjau prieš filmą, pamatęs porą nuotrupų apie filmą, bus neapsieita be meilės. Na, gerai, tarkim režisieriui pasirodė, tai labai priimtina. Tačiau niekada nesuprasiu šių scenų „nuskrenda pas draugę, išskrenda pakariauja, grįžta, vėl pas draugę, vėl nuskrenda pakariauja“.

Jau truputį pradeda jaustis monotonija ir filmo pabaigoje, kai kuriems žiūrovams tai gali tikrai įgristi. Filmo muzikinis apipavidalinimas yra tikrai aukšto lygio, nors ir neužgožia pačio filmo, tačiau maloniai skamba galvoje viso filmo metu. Labai patiko pabaiga, tuo, kad parodoma kas vyko paskui, kaip klostėsi tikri lakūnų gyvenimai.

Šiaip filmas manau patiks daugeliui, nors režisierius ir neišpildė visko ko norėjo -biudžetas šio filmo palyginti nedidelis( keliasdešimt milijonų – 60 ), tačiau vien faktas, jog tokių filmų sukurta tikrai mažai, daro jį pirmaujantį savo žanre. Taigi nedvejodamas siūlau kiekvienam pažiūrėti šį filmą, kuriame persipina – meilė, karas, draugystė, heroizmas, laisvės troškimas. Iki kito karto (kito mano įkvėpimo)

Įdomūs faktai

1.Kiekvienas iš pagrindinių herojų (lakūnų), turėjo išmokti pilotuoti lėktuvą, ir išlaikyti egzaminą, jog gautų piloto licenziją.

2.Tikrovėje, tokių aerodinaminių triukų (kokių buvo filme) nei vienas, iš tais laikais egzistuojančių lėktuvų negalėjo atlikti, nes būtų iškarto „subyrėję“

3.Zepelino kulkosvaidis tikrovėje negalėjo turėti tokios distancijos šaudant, kokią turėjo per filme rodytas scenas.

4.Dauguma filmo scenų buvo nufilmuota ant žemės, arba pasinaudojant „žaliuoju ekranu“

IMDB vertinimas 6.5/10 Mano vertinimas 6, nes trūksta išplėtojimo, monotonija, įdomūs personažų charakteriai, įdomios ir puikiai sukurtos lėktuvų kovos.

Projekto autorius: Egidijus Šereika (Tokyo)

Straipsnio autorius: Mindaugas Drigotas (SOrrOw)

Na, o desertui, dar vienas mano susuktas video šiai apžvalgai, mėgaukitės.