Pamąstymai raštu: apie gėdą
Mums nelygis mokėti mėnesinį mokestį už mums patinkantį MMO. Mums nelygis susimokėti pinigų už norimą žaidimą. Nelygis eiti į kiną (nors šioje situacijoje padėtis ženkliai gerėja), o juo labiau pirkti patikusio filmo DVD. Sakydamas mums aš kalbu bendrai apie tautoje vyraujančias tendencijas. Maža to mes visada pasiruošę „pagaidinti“ visus tuos kurie perka originalią produkciją. Tokie žmonės grubiai šnekant laikomi arba absoliučiais debilais neturinčiais kur dėt pinigų, arba asilais nemokančiais parsisiųst. Ir tiesą sakant dėl to man gėda. Ir jau ne pirmi metai.
Pirma kartą tikrą gėdą patyriau prieš trejetą metų, vaikštinėdamas su svečiu iš Vivendi po Kauno Urmo bazę. Tuo metu dar dirbau spaudoje ir buvau šioks toks gidas pasakojantis dėdei iš vakarų kokia žaidimo kultūra Lietuvoje, ką žmonės mėgsta ir aišku kokio lygio mūsuose piratavimas. Kad piratavimas klesti niekam nebuvo paslaptis. Jis daugiau ar mažiau klesti visur. Tačiau tai nusikalstama veikla ir ji nėra labai atvira. Tuo tarpu mūsuose piratai stumdė „fufliakus“ ant kiekvieno kampo ir jų buvo ko gero net daugiau nei bobučių su čeburėkais. Iš pradžių gėdos kažkaip nejutau, prašė parodyti… rodau. Tegu sau žinosi, kokia padėtis. Vėliau pradėjau jaustis nejaukiai, kadangi visi piratų prekystaliai kiek jų radom buvo atviri ir gausiai užgulti įvairaus amžiaus žaidėjų. Kai žmogus iš Vivendi angliškai paklausė kada galima tikėtis „Jurassic Park: Operation Genesis“ pasirodymo (originali versija turėjo pasirodyti prekyboje po poros mėnesių) pardavėjas apgailestaudamas atsakė „Ai hav it nau bat in rusky“ (turiu dabar, bet rusiškai). Kažkaip nejučia išraudau. Stebėdamas nusiminusį žmogaus iš Vivendi veidą ėmiau gailėtis, kad sutikau būti gidu ir susigėdau. Manęs klausė ar šalyje kas nors daroma, kad piratavimas mažėtų. Prisiminiau istoriją apie kaimyną prekiaujantį piratiniais žaidimais vienoje maisto prekių parduotuvėje. Jis paprasčiausiai mokėjo „algelę“ kažkam iš vietinės policijos nuovados. Jei kokio didesnio reido metu įkliūdavo (taip berods nutiko du sykius) konfiskuodavo jo prekes (kurių kaip taisyklė jis prie savęs laikė mažai, pardavęs 1 diską iš „sandėliuko“ atsinešdavo kitą) ir jis susimokėdavo kažkur kažkam, kad viskas tyliai pasibaigtų. Prekyba nutrukdavo maksimum porai dienų. Vėliau reidam intensyvėjant (vis tik tai maisto prekių parduotuvė) jis persikraustė šiek tiek giliau, tad priekyje batareikas parduodanti moteriškė jį įspėdavo apie „įtartinus“ asmenis, jis užrakindavo savo kioskelio grotas ir eidavo namo. Prisiminęs šią istoriją į klausimą ar kas nors daroma su piratavimu atsakiau trumpai. Ne. Pasidarė dar labiau gėda.
Vėliau panašią ekskursiją rengiau ir žmonėms iš EA. Dar vėliau dalyvaudamas susitikime su I. Livingstonu (Eidos) raudonavau klausydamas kaip apvaliojo stalo diskusijose pasakojama apie Tako HDD. Kiekvienas metais „gatvinių piratų“ mažėja ir šiandien jau reikia daugiau ar mažiau žinoti kur jie yra (pažanga), bet kiekvienais metais kažkodėl darosi vis labiau gėda. Kodėl? Ogi todėl, kad šiandien jau nebeliko jokių įrankių kaip švelninti padėtį. Prieš kelis metus aš pats turėjau nuomonę, kad žaidimai per brangūs, jų pasirinkimas nykus, pirkti internetu super sudėtinga. Taip buvo prieš keletą metų ir tai buvo argumentacija kalbant su užsienio svečiais. Beje… Jie ją suprato ir tam tikra prasme mus pateisino. Šiandien… Šiandien parduotuvėse apstu žaidimų. Aišku visko ko širdis geidžia gal ir nerasi, tačiau absoliuti dauguma hitų pasirodo lentynose. Jų kainos įvairios, kai kurie žaidimai praėjus kuriam laikui pinga kelis sykius. Užvakar nusipirkau visą Prince of Persia trilogiją. Originalioje pakuotėje. 3DVD diskai. 3 originalios žaidimo dalys. Kainavo 59.99Lt. Čia ką kosminiai pinigai? Visi tris žaidimai išties puikūs. Tokių pavyzdžių apstu. Bestseller serijoje kai kurie žaidimai jau pasirodo nė pusmečiui nepraėjus, EA pradėjo aktyviai leisti savo classic ir deluxe versijas parduodami 2-3-4 senesnius žaidimus už vieno kainą. Nepamirškime ir „Akelotės“ ir jų žaidimų nuo 9.99 iki 59.99. Aišku pasipils tuntas komentarų, kad jie leidžia mėšlą tačiau taip buvo prieš keletą metų. Šiendien tiek jie, tiek Marikonas atveža naujų AAA klasės žaidimų ir jų kainos nesikandžioja. Prisiminkime vien tai, kad prieš keletą metų kai siųstis žaidimus nebuvo taip paprasta (o ir internetas dar buvo ganėtinai retas) mes mokėdavome 12-15 litų už piratinį diską. Žaidimas iš 4 CD tada kainavo daugiau nei šiandien naujas žaidimas įrašytas į DVD. Ir nieko. Pirkome. Visi tik ir kalba, kad mūsų pragyvenimo lygis kyla, tačiau šiandien sumokėti už originalų žaidimą tiek kiek prieš 5 metus mokėjome už piratinį mes nesugebame. Man gėda už mus.
Didžiausia gėda, kad mūsų interneto tiekėjai (tampantys kabelius į miegamuosius rajonus) klientų ieško ne siūlydami patikimą aptarnavimą, stabilią greitaveiką, greitą reakciją į gedimus. Jie mums nesiūlo natūralių dalykų simbolizuojančių „pagarbą ir rūpęsti klientu“. Jie paprasčiausiai lenktyniauja. Pas ką didesnis tinkle kabantis HDD prigrūstas piratinio soft‘o ir kino. Kuris turi geriau veikiančią ir daugiau vartotojų turinčią torrentų programą. Kažkoks absurdas. Nežiūrint į tai mes (klientai) kaip banda avinų einam ten kur vogto gėrio daugiau, o ten nuėję noriai dalinamės tuo ką pavogėm patys. Turėti daug vogto stuff‘o tai jau prestižo reikalas. Vėlgi tai nevyksta „oficialiai“ tačiau tuo pat metu tai yra visiškai atvira ir visi apie tai žino. Be abejonės apie tai žino ir tie kas turėtų ginti autorių teises, tačiau artimiausius keletą metų jie dar kovos su Grūto parku.
Mums tai natūralu. Kai papasakoji apie tai žaidimų pramonės atstovui iš užsienio jie paprasčiausiai atsisako tuo tikėti. Na taip, juk jie atvyksta į šalį kurioje visi mes laikome save labai svarbiais ir išsivysčiusiais Europiečiais. Išdidžiai vadiname savo šalį Europos centru ir nepraleidžiam progos pasityčioti iš trečiųjų šalių ar artimiausių savo kaimynų (nesvarbu iš kurios jie pusės). Galų gale, mes jau net trijuose miestuose turime po Akropolį! Ir dar keletą dangoraižių. Mes jaučiamės Europiečiais ir nepraleidžiam progos tai pabrėžti. Tačiau elgiamės, mes toli gražu ne taip.
Aišku. Mes visada galim pradėti teisintis. Ir mūsų pasiteisinimai paprastai būna tokie, kad nori nenori prisimenu tai nuo ko ir pradėjau savo rašliavą. Komunizmą. Mes sakome „kodėl aš toks vargšas ir turiu mokėti už žaidimą kompanijai kuri varto milijonus?“, o juk tai taip primena revoliucines idėjas apie „buržujus“. Kita vertus naftos ir tabako kompanijos irgi varto milijonus. Bet rūkantis trylikametis ar vos 18-os sulaukęs vairuotojas pilantis kurą į savo 10-ies metų, 3 litrus šimtui kilų ryjantį, golfą yra kasdienis vaizdelis. Kompanijos varto milijonus, naftos ir tabako kainos irgi ne iš mažųjų, bet kažkodėl noriai mokam litus. Nevagiam nes bijom, kad pagaus? Tai jau primena primatus gyvenančius vadovaujantis instinktais „jei skauda vadinas negalima“. Klausimas tada kam mums duotas mąstymas? Kitas pasiteisinimas „neperku nes neturiu pinigų o žaisti noriu“. O kuris iš jūsų nenorėtų naujo Aston Martin, nuosavo namo su baseinu ir kokteilius nešiojančiomis patarnautojomis? Ko gero visi norėtume. Visi norėtų ir naujų džinsų iš armani, galingo fotiko ar naujo mobiliako. Didžiausi padugnės šioje vietoje sugeba ir apsivogti, bet didžioji dauguma pasitenkina sena Canon muiline, Nokia gauta už litą su operatoriaus sutartim ir džinsais iš Maksimos. Kodėl gyvenime mes nešiojame ir valgome ką turime, perkame senus automobilius ir dėvėta aparatūrą ir laikome tai normaliu dalyku, tačiau kai kalba pakrypstą apie kiną, žaidimus ar programinę įranga mes nesusimastydami pradedam vogti? Jei vadovautumėmės savo kasdienybe žaistume tai ką įperkame, naudotumėmės „dėvėtais“ žaidimais arba lauktume pigaus leidimo (dažniausiai tam pakanka pusmečio, maksimum metų). Bet mes taip nedarome. Mes paprastų paprasčiausiai pasivagiam. Man gėda už mus.
Beje pats šlykščiausias pasiteisinimas „Visi siunčiasi tai ir aš siunčiuos“. Mes ką avinai, kad ganomės bandomis? Na, jei galite sau pripažinti, kad mažai kuo skiriatės nuo gyvulio auginamo pietums tai jau problema.
Kaip ir rašydamas, bet kurį tekstą iš serijos „pamąstymai raštu“ taip ir dabar nelabai tikiuosi, kad bus daug įsiklausiusių žmonių. Čia dar vienas mūsų, tik jau bendravimo, ypatumas. Mes nelabai linkę klausyti (skaityti) ką sako kiti. Vis tik jei jau perskaitėte iki galo mano siūlymas būtų susimastyti ir pabandyti, bent jau dalinai pasikeisti (sumokėkime, bent už tai kas mus nudžiugino, paliko įspūdį ar tiesiog labai patiko). Esame žmonės (o ne banda) ir trokštame būti Europiečiais, norime būti gerbiami kitų Europiečių. Iš žaidimų kūrėjų reikalaujame geresnių kainų savo šalyje ir viso įmanomo aptarnavimo. Mes norime, kad Lietuvą įtrauktų į XBox Live! ir Playstation Network servisus. Mes norime konkursų, nuolaidų ir žaidimų pristatymų kaip ten… vakaruose. Bet ar mes ką nors darome dėl to? Ar bent kiek prisidedame prie savo norų išsipildymo? Nejaugi tikrai naiviai manome, kad kažkas varginsis investuoti ir taikytis prie rinkos kurioje naujausių hitų parduodamos vienetinės kopijos nors juos žaidžia kone kas antras žaidėjas? Pripažinkime niekam mes neįdomūs. Ir tai mus siutina. Bet ar mes darom ką nors, kad taptume įdomesni?
257 Komentarai
Artojas
Šiek tiek perdedi. Daugumą hitų Lietuvoje gali įsigyti jau kitą rytą. Bent jau EA. Kaip ir su WOW:TBC buvo alarmas. Visos parduotuvės kurios norėjo turėjo jį lentynose. Žaidėjai 12:00 jau buvo suinstaliavę ir online. Kitos parduotuvės nelabai norėjo ir vėlavo, tačiau ne daugiau kaip 2-3 dienas. Kas wow atveju daug kam buvo tolygu tragedijai, o NFS atveju tikrai galima ir pakentėt.
Blacknemo
Geras Žetono komentaras, kuris tik dar kartą man primena – kad ne visi čia dar suvokia ką rašo.
Pasakyti, jog mintys geros, gali kiekvienas (nes jos iš tikrųjų yra geros ir svarbiausia – ARGUMENTUOTOS), tačiau iš tikrųjų pradėti keistis manau nesiryš nė vienas. Nes tie, kurie turi valios ir noro tam ryžtis, jau senai stengiasi eiti legalių žaidimų keliu. O visiems kitiems dar reikia paaugti.
OPUS
Ir dar. Kodėl aš sakau „Artojau, ne šiandien“. Labai paprasta. Kai tas šiandieninis jaunimas, kuris žaidžia žaidimus, užaugs, gaus pajamas, tada gal reikalai su piratavimu kiek ir taisysis. Kai tas šiandieninis jaunimas, tapę tėvais, sugebės vaikams nupirkti originalų žaidimą – padėtis pasitaisys. Kitaip tariant – mūsų požiūris į tai senamadišas, turbūt komunistinis.
P.S.
Blacknemo, tu gi vienas iš šitos avių bandos varovų. 😀
P.P.S. Na atsakykit.
karlotikas
(u) nereikia taip pesimistiskai blacknemo tik dar labiau surisi “aviu banda“
Blacknemo
Kad taip yra karlotikas, ir tai liūdina.
FanTaz
Artojas nu jo mano drauge wow tbc turejo 8 h po jo starto …
karlotikas
(u) blacknemo tu juk pats zinai kad dauguma piratauja tai neleisk verztis pesimizmui tu skatink piratavima stabdyti , o ne skelbti kad ne vienas nesiris padeti suprantu tu galbut skatini taip ju proteli suktis bet manau reik kalbeti kitaip
OPUS
Jei toks protingas – pakalbėk.
karlotikai, nusiimk rožinius akinius ir pažiūrėk darkart, dar kartą perskaityk straipsnį.
Kaip ir sakė Artojas: „jei tu nori keist pasaulį, keisk pirmiau save“. Manau Blacknemo jau senokai nebepiratauja. (smart) Kai kiekvienas norėsim ir turėsim galimybę pasekti jo pavyzdžiu – TADA bus gerai. bet dabar tam per anksti.
Powis
Pritariu. Daugelis, bent neišsiduoda ,kad lošia piratinius žaidimus,naujausius filmus pučia iš torentų ar kitų P2P programų.
Bet juk beveik visi paaugliai kurie jungiasi internetą girdėja tik vieną žodį apie internetą,kad iš jo galima viską SIÛSTIS .Prieš tai net nežinodami kad jie piratauja.Kad ir tame pačiame games.lt vos ne kasdien sukuriama tema kur parsisiūsti kokį nors žaidimą dažniausiai kaip pastebėjau NBA08, fifa08 ar WWe frančizės žaidimai. Bet dauguma net nežino, kad elgiasi blogai.. (v)
Nitroxxas
na tikrai tikslus komentaras. Na ash manau kad ce daly ytakos ir daro mums tas senas carinis jausmas kam moketi jei yra uz dyka kas atejo ce ish rusu nors mes ju dabar taip nekenciame bet kodel taip elgiames juk kiekvienas pamates nauja zaidima ishkart sako kad „lauksiu tik pasirodancio ir pazaisiu“ bet deja jis tada panarsho inte apie ji ir deja shtai ir atranda kad jau yra nulauzta versija (nucrekinta) ir ka jis daro tada ogi ima ir siunciasi ish interneto. ka tai reiskia? o gi tai kad jis ish vagiu vagia o tai ir yra tikrasis musu LIETUVOS VAIZDAS ir visi aisku labiau linke kaltinti kitus bet ne sawe pacius taigi
OPUS
P.S. Blacknemo, nebūtina buvo edit’int post’o. 🙂 Juk tik pajuokavau, iš esmės tavo pasakymas buvo teisingas. (apie avių bandą čia)
Sairus
As tikiu jog jeigu butume geresni pirkejai, zaidimu kompanijos atsiustu daugiau zaidimu i parduotuves. Dabar irgi negali visko rasti, bet vistiek nors kazkiek originalu yra parduodama. Pavyzdziui as mielai nusipirkciau visus 3 Dawn Of War zaidimus, kad galeciau zaisti online, taciau Lietuvoje kolkas DoW nera.
Daugelis galvoja: kodel man prikti jei galiu gauti nemokamai? Amerikieciai vargiai zino apie musu naudojamus metodus ir jiems pinigu nestinga, todel jie saziningai keliauja i Best Buy ir Walmart’us, nes zaidimu kainos tos pacios, o uzdarbiai daug didesni. Juk ne visi norime leisti pinigus, nes galime per kelias valandas tureti zaidima savo kompe. Taciau su originaliuoju zaidimu tu gauni kelis kartus daugiau dziaugsmo. Veikia patchai, modai, online. Ir dar vienas malonus dalykas – jausmas. Pasijunti kaip tikras 100% geimeris ir aisku padejai kurybingiems zmonems gauti savo sunkiai uzdirbta alga. Tiesiog malonu uz savo pinigus nusipirkti vertinga daikta ir laikyti savo rankose ta 100% tikraji, nepakeista, originalu zaidima kontrastu palyginus visam aplinkui vykstanciam piratavimui. Pavyzdziui visi su savo ripintom piratinem versijom ir tu vienas su tikraja versija. Argi ne smagu?
zetonas
Artojas matau nelabai supratai ka nporejau pasakyt,ne trukume zaidimo starto diena esme,reikalas tas kad ne tik NFS Carbona lose visi dar jam net nespejus isibeget po starto ,dauguma zaidimu gerai pagalvojus galima pridet i tokio likimo grupe,juos zaidzia nors fiziskai ju dar neiseitu gauti pas mus pirkti,kaip sakiau ismeskime gyvenancius uzsienyje ir uzsisaknacius internetu grajus,imkime ta „aviu banda“ kaip cia kazkas sake,dauguma geimu musu net nepasiekia tok kol negauname licenziovkes is C1 ar rusobit,tai buna ne retai po menesio ar net dvieju,beje kas smagiausia kad visi jau net buna pereje ta geima arba jau ipuseje 😀
manau vienitelis dalykas kas pazabotu piratavima(ent geimu srityje) tai butu paleidimas zaidimo per interneto serva (kaip d2 pvz ar wow) cd key nepraeina ir viskas ,batai,zodziu kas kart paleidziant tektu autorizacija praeit,manau tai nebutu blogai nes dabar interneto paslaugos pigios ir jas jau turi vos ne kas antras butas
karlotikas
OPUS as rimtai pasisakau uz piratavima RIMTAI pats atvirai manau kad save pakeiciau kiek galejau.
OPUS
Toks dalykas kaip Cd-key tikrinimas yra, bet kaip manai, jis veikia? ir tas pats CS 1.6 turi šį dalyką, bet negi tu sugalvotum pirkti C.S’ą? Visi žaidžia neoficialiuose servuose (masofkėse :D) ir vargo nemato. Mano galva reik kažkaip keist senamadišką požiūrį į visą šį reikalą. Kai sugalvosiu kaip – pasakysiu.
Pasisakai už piratavimą? hmm.. aš PRIEŠ piratavimą, bet šiandien dar galiu jį pateisinti.
Pinky
Tik du dalykai ytakoj musu visuomene pirmiausia kad algas lietuvoj juokinga dydzia,del kuriu puse zmoniu neperk nes patikusia dvd filma.As irgi seniau viska piratini varydavau bet dabar kai airijoj sedziu ir normalia alga uzsidirbu patikusi zaidima iskart nusiperku nors ir piratine versija galeciau parsisiut,o antra musu visuomenei dar iki europietisku paziuru toli nes kai zmogus siuncias ka nors nelegalaus,jis nejauc kad darytu ka nors bloga.vnz tokia tema gal placiai diskutuot bet tur zmoniu poziuris keistis kad padaryt ka nors geriau ir kad zmogus pirktu o ne vogtu.
karlotikas
ir truputi ne taip pagaivai kai sakiau “kalbeti kitaip“ as kaip tik norejau dar stipriau imti iniciatyva .
OPUS
Tą aš ir bandžiau pasakyti. 🙂 tik mano mintys nelabai aiškios…
aš manau, jog šį dalyką Lietuvoje įtakoja du dalykai:
1. Kaip ir Pinky minėjo, juokingas algos dydis.
2. Senamadiškas požiūris į game’inimą, žaidimų prikimą ir pan. Žmogus, manau, žino jog elgiasi nesąžiningai (t.y. piratauja), bet grįžtame prie pirmosios priežasties: kam pirkti, jeigu galima sutaupant „xaliavaj“ gaut?..
Charm3Dk
koks skirtumas ar tu uzdirbi daug pinigu, ar ne? Cia juk tavo paties problema. Jeigu tu neuzdirbi ant naujos a6, tai jos nevogi, o perki senesne. Taigi cia tas pats ir su gamais.
Ozo
Paprasciausias budas kaip sustabdyti piratavima, tai kad kokia LATGA-A komisija ,kreiptusi i interneto tiekejus ir uzdraustu jiems tiekti P2P paslaugas.
Ta prasme: siais metais buvau pas dede Sveicarijoj, del idomumo bandziau uzeiti i torentu puslapi ir jo net neuzkrove. Kodel? Todel , nes ten grieztai kovojama su piratavimu, interneto tiekejams net neleidziama siulyt P2P paslaugu. O pas mus pamenu buna taip ,ateina lankstinukas is interneto tiekejo ir svarbiausias sakinys : P2P paslaugos : Taip.
Sita dalyka uzdraudus piratavimas tikrai sumazes.
Turguje (kaip Gariunai) nebuvau gal metus ar du, bet paskutini karta kai buvau ten, pamenu , kad jau tada buvo sunku gaut pavartyt koki zaidimu kataloga,o dabar draugas sake, kad tie zaidimu prekybininkai, gerokai issigande yra ir labai sunku pagauti ta kuris pardavineja zaidimus, o dar sunkiau pavartyt koki zaidimu kataloga…
Su piratavimu Lietuvoj kovojama, bet tikrai ne tiek , kiek butu galima.
Taciau labai svarbus aspektas zmoniu pragyvenimo lygis , kuris Lietuvoj tikrai nera aukstas. Face it.
Pats siais metais nieko nelosiau , jokio zaidimu ir nepirkau, o praeitais metais nusipirkau NBA LIVE 06 ir Collin Mcrae (pigus buvo, nepamenu kelintu metu) .
Normaliai zmogui, net daug neuzdirbanciam ar kad ir vaikui, 1-3 zaidimai i metus labai realus dalykas. ir 3 zaidimu i metus tikrai turi pakakti. (zinosit limita kiek galit sau zaidimu leisti pirkti, ir pirksit tik geriausius , kuriuos zinosit , kad tikrai zaisit, taip suprasit daikto verte, nes kai prisisiunciame desimt zaidimu i menesi, tai to ZAIDIMO savokos ir negerbiame)
Asmeniskai man paciam uztenka vieno NBA LIVE serijos zaidimo , ir ji galiu lost istisus metus per EASO, kol nepasirodo naujas serijos zaidimas( btw NBA LIVE labai degradavo , del to labai traukia pereit prie x360 ir lost NBA 2k serija)