„Nokia“ – puikiai žinomas mobiliųjų telefonų gamintojas, iki pat „iPhone“ atėjimo į rinką diktavęs madas šioje rinkoje. Iškart po „iPhone“ ir „Android“ įrenginių suklestėjimo, „Nokia“ iš lėto pradėjo ristis žemyn, kadangi ji norėjo išlikti nepriklausoma, ir ištikima „Symbian“ operacinei sistemai.

Kaip bebūtų gaila, „Symbian“ nuo „Android“ buvo atsilikusi per 3 metus, tad telefonai pasidarė visiškai nekonkurencingi iki pat 2011-ųjų, kai rinką išvydo pirmieji „Symbian ^3“ įrenginiai. Nors ir dauguma vartotojų vis dar gyvena mintimis, kad „Symbian“ – atgyvena, iš tiesų, naujausios operacinės sistemos versijos funkcionalumu gana stipriai vejasi konkurentus.



Tačiau šį apžvalga nėra apie eilinį „Symbian“ telefona. Ši apžvalga dedikuota „Nokia“ ir „Microsoft“ „vaisiui“, „Nokia Lumia 800“ mobiliąjam telefonui, kuris yra varomas „Windows Phone 7.5 Mango“ operacinės sistemos. Ar „Windows Phone“ išgelbės „Nokia“? Greitai sužinosime.

Korpusas

„Nokia Lumia 800“ turi monoblokinį korpusą, dėl ko telefonas yra kiek sunkesnis už kitus panašaus dydžio telefonus. Tiesa, svoris vistiek išlieka nedidelis, telefonas sveria 144 gramus.

Taip pat neigiama monoblokinių korpusų savybė yra ta, kad norint išimti bateriją, telefoną reikia visiškai išardyti (iš tikrųjų, tai atsukti 2 varžtelius, ir ypatingai atsargiai išimti ekraną). Anksčiau tai lyg ir buvo didelis minusas, bet panašu, kad šiandieną liaudžiai tai nesudaro problemų.

Tokius monoblokinių korpusų minusus, nesunkiai atsveria pliusai – visa plastmasė yra aukštos kokybės ir lydinys yra vienspalvis, ko dėka telefonui nukritus ar susibraižius, smūgio žymės liks praktiškai nepastebimos.

Vienintelis smarkiai besibraižantis telefono elementas – tai metalinis kameros ir blykstės apvadas, kuris nors padaro telefoną gražiu, tikrai greitai pataps toks lyg būtų braukytas švytriniu popieriumi. Čia pravers „bumper’is“.

Taip pat telefonas neišsitaško, nors tai nėra nei pliusas, nei minusas, kadangi komponentai „neišsitaškdami“ vykstant kritimui yra kur kas pažeidžiamesni.

Nors ir nėra ergonomiškos formos, telefonas rankoje guli ypatingai patogiai, o „Nokia“ inžinieriai parinko idealų ekrano dydį – visus telefono kampus galima pasiekti net labai lengvai.

Telefonas nėra prifarširuotas mygtukų, išviso jų yra tik 3 – kameros mygtukas, telefono įjungimo, bei garso reguliavimo.



Taip pat turime tris sensorinius mygtukus, kurie yra atsakingi už gryžimą (bei multitasking menių įjungimą), grįžimą į pagrindinį menių bei paiešką.

Viršutinėje telefono dalyje galime rasti 3,5mm A/V jungtį, mandrai paslėptą „MicroUSB“ jungtį, bei „MicroSIM“ kortelių dėklą.



Na, o galinėje telefono dalyje yra 8MP kamera su Carl Zeiss Tessar optika, bei elementu, leidžiančiu atskirti šį telefoną nuo „Nokia N9“ – blykste, kuri šiuo atvėju yra įtaisyta virš kameros.

Ekranas
„Nokia“ visuomet stengėsi pateikti pačius kokybiškiausius produktus. „Nokia Lumia 800“ tikrai nėra išimtis, telefone montuojamas vienas geriausių ekranų rinkoje.

Kalbant techniškai, tai telefone yra randamas 3.7″, kuris palaiko 480×800 taškų rezoliuciją. Šiandienai – tai vienas iš optimaliausių variantų, rinkoje yra vos pora telefonų su geresniais ekranais.

Mėgstantiems būti saulutėje, turime itin džiugių naujienų – telefone ne tik naudojamas „AMOLED“ ekranas, bet jis yra pagardintas „ClearBlack display“ prieskoniu, kas reiškia, kad telefone ypatingai gerai atvaizduojama juoda spalva – taigi viską sudėjus, turime galimybę itin komfortiškai naudotis telefonu ir prieš saulę.

Yra žmonių, galvojančių, kad 3.7″ ekranas yra kiek per didelis. Iš tikrųjų, tai viskas labiau priklauso nuo paties telefono – jei korpusas parinktas nevykusiai, didelis gali atrodyti ir 3.5″ ekranas. Štai „Nokia Lumia 800“ yra gana apvalių kraštų ir plonas, taigi nesunkiai galime pasiekti visus ekrano kampus.

Beje, be baimės galite nešioti telefoną kartu su raktais – viršutinis jo sluoksnis yra padengtas pikčiausiu „Gorilos“ stiklu. Taip pat, kaip jau minėjau, Jūs galite net nesijaudinti ir dėl korpuso subraižymų, kadangi jie – tiesiog neįmanomi.

Baterija, ryšiai, sujungiamumas.

Čia „Nokia“ suteikia laisvę. Jei nori – išjunk visas aplikacijas, loktarius, Wi-Fi, atsinaujink telefoną, ir be pakrovėjo gyvenk nors ir 7 paras. Užtat jeigu nori išnaudoti visas telefono galimybęs, jį krauti reikės kas 1.5-3 dienas – vidutiniškai tiek telefonas be išsikrovimo dirbo man.

Kiek pasigedau itin spartėjančių „GLONASS“ ir „NFC“, ir „BlueTooth v3“. Natūralu, kad jų niekas nenaudos dar 5 metus, bet kadangi tai tobuliausias „Nokia“ telefonas, pasiekiamas Lietuvai – privalau prikibti.

Taip pat, taupant vietą telefone, buvo nuspręsta atsisakyti standartinių SIM kortelių, ir jos buvo pakeistos į MicroSIM. Tikiu, kad tam buvo ir kita adekvati priežastis, nes tai man kainavo netgi ~12 litų – 6 už naują normalaus tipo kortelę (kadangi savadarbis karpymas nenusisekė) ir 6 už MicroSIM.

Geležis

Kalbant apie aparatinę įrangą – „Nokia“ elgiasi labai protingai. Į savo įrenginius jie negrūda 4 branduolių procesorių, kurie ne tik nėra išnaudojami, bet ir labai apkrauna bateriją. „Nokia Lumia 800“ rasime 1.4Ghz spartos procesorių, ir visų „Android“ fanų nuostabai pasakysiu – kad tai greičiausias mano matytas telefonas. Šis faktas puikiai įrodo, kad mobiliųjų telefonų operacinės sistemos vis dar turi daug vietos plėstis, o „Windows Phone“ gaminiai turės puikią ateitį, jei tik vartotojai tikės tuo ką mato, o ne specifikacijomis pateiktomis ant balto lapo.

Be šio procesoriaus „Nokia Lumia 800“ turi ir 512MB operatyviosios atminties, kuri iš esmės labiausiai pasitarnaus „Multitaskinge“.

Beje, maloni žinia yra ta, kad identiškas specifikacijas turi ir „Nokia Lumia 710“ – esminiai skirtumai tarp telefonų – tai dizainas, baterija bei ekranas.

Programinė įranga

Štai kur atsiskleidžia visas „Nokia Lumia 800“ grožis. Telefone sukasi „Windows Phone 7.5“ OS, ir deja, dėl pakankamai mažo kiekio, daugelio vartotojų ji nėra ypatingai mėgstama. Galbūt tai yra normalu, Lietuvoje ši OS iš „beta“ stadijos išlipo visai neseniai, kadangi tik šį mėnesį daugelis vartotojų sulaukė lieuviškos lokalizacijos šiam telefonui. Taip pat daugelį liūdina ir programėlių parduotuvėje trūkumas – „Google Play“ jų skaičius siekia ~500 tūkstančių, o štai „Marketplace“ jų „tėra“ ~90 tūkstančių.

Ir nepaisant to, „Windows Phone“ yra jėga. Ši OS yra velniškai paprasta, „Microsoft“ mano manymu šįkart perspjovė ir patį „Apple“. Kodėl?

Paprastas pavizdys. Turite žmogų, apie kurį norite žinoti viską (pvz. vaikinas). Meniu jį galite įsikelti į pirmą laisvą langą. Spaudžiate ant savo mylimojo, ir galite susisiekti su juo visais įmanomais būdais – SMS, skambutis, email, facebook, twitteris, ir kiti socialiniai tinklai yra profesionaliai integruoti ir telefoną, o dėl ypatingai geros atpažinimo sistemos, kontaktų profiliai telefone nesikartoja. „Swipinate“ į šoną, matote jo veiklą socialiniuose tinkluose, slenkate dar kartą, ir fotografijas. Ir Jums nei velnio nereikia eiti į jokį feisbuką.



Žodžiu, programų suderinamumas – belenkaip geras.

Reikėtų paminėti ir tai, kad nebeturime mylimo „homescreeno“, kuris telefonus lydėjo nuo tų laikų, kai atsirado pirmieji telefonai su ekranais. Dabar viskas tėra du programų meniu – vienas, kuriame įsikeliate VISKÀ, ką norite (t.y. programos tab’ą, kontaktą, nuotrauką, pamėgta internetinį puslapį), o kitame yra sudeliotos visos programos. Ypatingai patogu, kai mėgstamų programų yra daugiau, nei 4, ir jomis naudotis reikia ypatingai dažnai.



Turime ir „multitask’inga“, tik nelabai suprantu, kodėl programų negalima išjungti tiesiai iš „Multitasking“  meniu – tam atlikti, reikia įjungti programą, ir galybę kartų spausti „back“.

Bet apibendrinant – OS yra dieviška, nes veikia velniškai greitai, ir pasižymi visais įmanomais „Aero“ efektais, kas reiškia, kad ji yra ir graži.

Media

Sunku kalbėti apie telefono fotoaparatą ar garso atkūrimo kokybę, kai ir akys kažkaip nespalvotai rodo, ir ausys neprigirdi. Bet fotoaparatas tikrai nenuvylė – daugelį nustatymų, kaip tikri profai, galite reguliuoti patys, o „Carl Zeiss“ optika užtikrins kokybišas nuotraukas. Štai keletas foto, ir video pavizdžių.













Kalbant apie muziką – tai vėlgi „Nokia“ pasistengė užtikrinti, jog garsas būtų atkuriamas kokybiškai, ir pakankamai garsiai. Patirtis su „Xpress Music“ serijos telefonais čia pravertė – nesunkiai matosi, kad garso atkūrimo kokybė yra gana geresnė už daugelio konkurentų „smartphonus“.

Išvados

Mano manymu, jei „Nokia“ per šiuos kelis metus nebūtų praradusi vartotojų pasitikėjimo, „Nokia Lumia 800“ šiandienai būtų geriausiai parduodamas telefonas pasaulyje. Techniškai – jis turi viską ką reikia, ir vienintelė kliūtis šio telefono sėkmei – tai nusiteikimas, jog „Nokia“ produktai jau nebebus geriausiais.