A, Lukas Besonas, mūsų prancūziškasis veiksmo dozės stumdytojas! Aišku, jis nėra Lockout režisierius – tik pradinės minties sumanytojas ir scenarijaus rašytojas. Bet vis tiek, šiuo prancūzu galima pasitikėti kai nori nekomplikuoto veiksmo ir smurto. Ar „Artūro ir minimukų“, kaip kam reikia. Visgi, „MS1: Kalėjimo griūtis“ (viena mergina pagūglinus paklausė „o čia filmas apie tanką?“) labai džiaugiasi savo plakatuose demonstruodama jo pavardę. Tik ar filmas to nusipelnė?


Krabo baze, Krabo baze, čia – Kosminė spurga, prašome atsiliepti“

 

MS1 prasideda nuo to, kad mūsų protagonistas Snou (Guy Pierce) yra apkaltinamas žmogžudyste ir JAV išdavyste. Kadangi čia ne koks draminis filmas apie kaltę ar atgailą, jis yra aiškiai nekaltas. Tuo pačiu metu JAV prezidento duktė Emili (Maggie Grace, Šenon iš „Dingę“) su humanitarine misija lankosi eksperimentiniame kosminiame kalėjime MS1. Aišku, kai kas nepasisekė ir svarbiausias užpakaliukas pasaulyje liko kyboti orbitoje. Kad nebūtų liūdna, jai kompaniją palaiko 500 sunkių nusikaltėlių, iš kurių dalies smegenys nelabai sėkmingai susitvarkė su įkalinimu stazėje. Kadangi kosmozekai dar nežino merginos vertės, nusprendžiama į kosmosą pasiųsti Snou. Išlaisvink merginą – gauk laisvę. Toks kasdieniškas pasiūlymas, kad nors tu ką.


Gordonui Frymanui čia prasidėtų nostalgiški atsiminimai.  
 

Prieš eidamas žiūrėti jau buvau perskaitęs, kad šis filmas gal nėra iš pačių geriausių. Tad kino teatro kėdėje sėdėjau maloniai nustebęs. Ne tai, kad jis neturėtų silpnų vietų: pirmoje gaudynių scenoje operatorius buvo apsirgęs sunkia shakycam forma ir neišėjo suprasti kas vyksta, o pabaiga yra paikoka ir gal kiek per ilga. Bet kas suvyniota į tokį nelabai išvaizdų popieriuką?
 

 
Na, be jos! 

Veiksmas, smurtas, įdomus pasaulis, gražiai padarytos aplinkos, spalvingi veikėjai ir šmaikštūs dialogai. O ar ne to nori tūlas žiūrovas, atėjęs į kino teatrą? MS1 pasaulis turi įdomių detalių, pavyzdžiui, Baltieji rūmai stovi kaip ir milžiniškos tvirtovės centre, o Ovalinis kabinetas yra požeminiame bunkeryje. Kosmose yra žemos orbitos policijos departamentas, yra ir kosminės karinės pajėgos (kosminių naikintuvų pavidalu). Aišku, ateitis netolima, tad labai svetimų vaizdų nepamatysime.

 


Rimtai, Baltieji rūmai, kame reikalas? Presidentas persikraustė į Cadia?

Ir keisčiausia yra tai, kad kaip koviniam veiksmo filmui, daugiausia džiaugsmo kelia ne susišaudymai (nors ir tie neblogi), bet veikėjai ir jų bendravimas. Guy Pierce („Memento“, Peter Wayland „Prometėjuje“) vaidinamas Snow, aišku, yra kietuolis ir nemenkas šiknius, bet jis viską daro su humoru. Tai jį pakelia virš tokių veikėjų, kurie tik murma „aš vienas ir kietas, man nereikia kitų, grrr“. Labai padeda ir tai, kad Maggie Grace vaidinama prezidento dukra nėra tiesiog kvaila, aikštinga filmų moterėlė. Arba kaip ta mergina iš „Transporteris 3“, kurią gelbėtum nebent kaip LPL tyrimų artefaktą. Aišku, ją reikia gelbėti – ką daugiau veiks riteris Sniegius – bet niekada žiūrėdami nepradėsime sakyti „mesk tą bobą iš kosminių ratų – ratams bus lengviau“.



Mažiau nei 5 minutės ekrane ir tai aš jį atsimenu geriau nei ką nors iš paskutinio Underworld 

Padeda ir tai, kad šio filmo oponentai – kaliniai – yra pakankamai spalvingi ir įsiminti. Net ir griežiantys trečiu smuiku (ar brązginantys virš batų dėžutės ištemptą siūlą). Vincent Ragan ir Joseph Gilgun vaidina visos kalinių šutvės priekyje stovinčius brolius, vienas iš jų žiaurus ir protingas, kitas – žiaurus ir išprotėjęs. Ei, už „Maximos“ apkraustymą į orbitą nesiunčia. Kol kas. Ragan veikėją smagu stebėti kaip žiaurų, bet efektyvų lyderį. Tuo tarpu Gilgun yra labai spalvingas psichopatas, kurio gyvybę saugo tik giminystės ryšiai su lyderiu. Jis net yra nejaukus – neblogas efektas veikėjui iš paprasto veiksmo filmo.  

  

 Vaas šalia jo atrodo kaip berprotis naujokas. 

Asmeniškai man smagu pamatyti, kad Peter Stormare vis dar gauna vaidmenų.

 

Tad sugriuvus kalėjimui ir užsidegus kino salės šviesoms, ką mes turime? Smagų, intelekto per daug nežeidžiantį (šiuo atveju Prometėjas pralaimi), gero humoro ir charizmatiškų veikėjų pilną filmą.

 

I
Iš bėdos Guy Pierce gali būti mūsų naujuoju Van Damu. 

 

Ir, atsakant į labiausiai įtampą filme keliantį klausimą: ne, jis iš to automato nieko nenušauna.