Silverstone yra gerai žinoma ne tik kaip įvairių aušinimo sistemų bei įvairių komponentų kompiuterių entuziastams gamintoja, bet ir kaip kompanija, gaminanti patvarius bei kokybiško maitinimo blokus(toliau – tiesiog PSU). Orietuodamasi į mažesnių stacionarių kompiuterių savininkus, Silverstone išleido nemažą kiekį SFX standarto PSU, kurių galia kito nuo 300W iki 600W. Lietuvoje Silverstone daugiau nei bet kuri kita kompanija yra pažengusi mažesniųjų PSU rinkoje. Šį kartą ant testavimo stalo guli naujasis SX500-LG modelis, kuris yra pirmasis priklausantis šiek tiek prailgintam SFX-L standartui, už įprastą SFX ilgesniam 3 cm. Padidintas ilgumas reiškia, kad į šį PSU vietoje 80mm ventiliatoriaus tapo įmanoma įmontuoti žymiai didesnį – net 120mm.
Pats SX500-LG atitinka 80 Plus Gold efektyvumo parametrus ir tikina, kad vartotojui gali atiduoti 500W galios. Visa tai, ir netgi pridėta tvirtinimo plokštelė ATX korpusams reiškia, kad šis PSU gali patikimai tiekti energiją ne tik kompaktiškesnių, bet ir kiek erdvesnių sistemų savininkams. Vis dėl to, tai nėra pats pigiausias modelis – už jį gali tekti pakloti iki 90 eurų. Tačiau mano nuomone, tokios klasės gaminys yra vertas kiekvieno cento.
Pradžia
Pakuotė ir komplektacija
Savaime suprantama, pirmas dalykas, kurį apžiūrėjau, buvo naujojo PSU pakuotė. Aišku, pakuotė kaip pakuotė, tačiau mažutė (kaip ir pats blokas), ant visų pusių pripilta įvairių specifikacijų, parašyta, kokių kabelių tikėtis atidarius ir panašios reklaminės beletristikos.
O štai viduje supakuotas pats PSU, šeši pažadėtieji laidai, dvi knygutės vartotojui, kurių niekas neskaitys, plokštelė, skirta įmontuoti bloką į ATX korpusą ir keturi tvirtinimo varžteliai. Taip, nors šis modelis ir orientuotas į mažesnių korpusų savininkus, tačiau pridėtos plokštelės dėka jį galima įdėti ir į didesnį korpusą, ką aš ir sėkmingai padariau. Beje, nors varžteliai pridėti ir keturi, teprireiks trijų – ketvirto paprasčiausiai nebėra kur sukti, taigi pravers kaip atsarginis.
Ant PSU gamintojai dar sugalvojo uždėti perspėjantį užrašą: „Dėmesio, PSU ventiliatorius nesisuks kol nebus pasiekta tam tikra apkrova ar temperatūra“. Prisipažinsiu, aš garsiai prunkštelėjau perskaitęs. Negana buvo reklamos ant dėžutės ir vartotojo vadove, būtinai reikėjo dar uždėti didžiulį ir ryškų užrašą lyg tai būtų pavojingiausias dalykas pasaulyje. Nors savo darbą ir atliko – dėmesį atkreipė. Bet tiek to, judu toliau.
Pradžia
Žvilgsnis į SX500-LG
Kaip jau minėjau, prailgintas standartas leido Silverstone į šį PSU įgrūsti žymiai didesnį 120mm ventiliatorių. Nuotraukose aiškiai matyti, kad jis užima visą vietą, nepalikdamas nei milimetro neišnaudotos erdvės. Toks ventiliatoriaus dydis reiškia ne tik geresnį aušinimą esant mažesnėms apsukoms, bet taip pat ir mažesnį triukšmingumą nei keltų mažesnis ventiliatorius. Patiko man ir juodos ventiliatoriaus grotelės. Skirtingai nei daugomos siūlomos paprastos sidabrinės, šios suteikia tam tikro solidumo, neminint išsiskiriančio Silverstone kompanijos ženklo ties viduriu.
Kaip ir būtų galima tikėtis iš aukštos klasės maitinimo bloko, visi laidai yra moduliniai – nėra nei vieno pririšto. Kas dar geriau – visi jie yra ne tik plokšti, kas leidžia juos itin patogiai sugrupuoti ir pritvirtinti korpuso viduje, kad nemaišytų oro srovėm, bet ir juodi. Tai vidinei sistemos išvaizdai suteikia tam tikro solidumo, be to ir atrodo geriau nei visa spalvų vaivorykštė korpuse.
Vis dėl to, net ir žiūrint į laidus nesunku pastebėti, jog Silverstone šiuo modeliu taikėsi būtent į mažesnių korpusų savininkus. Laidai tikrai negali pasigirti ilgumu, o didesniame korpuse vos pasiekia toliau esančias jungtis. Daugiausia bėdų gali kilti jei jūsų DVD-ROM ir HDD įrenginiai yra skirtinguose korpuoso galuose (apačioje ir viršuje) kadangi atstumai tarp SATA maitinimo jungčių gali būti per trumpi – pats laidas šiuo konkrečiu atveju gal ir nebūtų per trumpas, tačiau pačios jungtys išdėliotos per dažnai.
Tačiau netgi šis kompaktiškas PSU gali pasigirti tikrai nemažu jungčių kiekiu. Jų pilnas sąrašas atrodo taip:
1 x 24 / 20-Pin motherboard connector(300mm)
1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector(400mm)
2 x 8 / 6-Pin PCIE connector(400mm / 150mm)
3 x SATA connector(300mm / 200mm / 100mm)
2 x 4-Pin Peripheral connector (300mm / 200mm)
1 x 4-Pin Floppy connector(300mm / 200mm / 200mm)
Galima pastebėti, kad šis PSU sugeba palaikyti tik vieną aukštos arba dvi žemos klasės vaizdo kortas, kadangi turi tik dvi 6+2 PCI-E jungtis, taigi, net ir norint paeksperimentuoti, 980GTX SLI patempti nepavyks. Vis dėlto, į mažą sistemą (kurioms ir yra orientuotas šis PSU) beveik niekas SLI kišti nesugalvos – ten juk ir taip maža vietos. Taigi, savo funkciją PSU tikrai atliks.
Pradžia
Žvilgsnis į vidų
Tiek ant dėžutės, tiek ant pačio PSU buvo reklamuojama, kad esant mažai apkrovai bei temperatūrai (maždaug iki 50 C, sprendžiant iš ant dėžutės esančio grafiko) ventiliatorius nesisuks. Nepatingėjau ir pasilanksčiau pasidomėti pats – tikrai neapgavo. Toks gamintojų sprendimas buvo tikrai protingas. Nuėmus ventiliatorių ant kitos pusės aiškiai matomoje vietoje užklijuotas lipdukas, sakantis, jog jis yra sleeve bearing. Skirtingai nei ball bearing tipo, šie dyla kur kas greičiau, vadinasi, mažiau reikiamų apsisukimų prailgins ventiliatoriaus gyvenimo trukmę. Be to, tai žymiai sumažina triukšmingumą.
Net ir nenusimanančiam elektronikos srityje pažvelgus į SX500-LG vidų akivaizdu, jog net ir čia sugrūsta viskas itin kompaktiškai. Galia perduodama vienintele 12V linija, taigi apie srovių paskirstymą net nėra ir ką kalbėti. Sutalpintos penkios apsaugos (OPP, OVP, OTP, UVP, SCP) ir tikrai neprastas 390uF talpos Rubykon kondensatorius, skirtas deramai veikti prie 420V ir 85°C. Veikia ir aktyvus PFC, kas apsaugos mūsų brangiąją detalę nuo įtampos svyravimų. Komponentai yra aukštos klasės ir japonų gamybos, taigi, galima tikėtis, kad tyčia ar netyčia kas nors neatsisakys ir kompiuterio vidurių neišsprogdins, o tai yra netgi geriau nei gerai.
Šis Silverstone modelis gavo net 80 Plus Gold reitingą, vadinasi, skirtingai nei Codegen aparatas, visiems kompiuterio komponentams turėtų tiekti pastovią ir reikiamą elektros srovę. Esant mažoms apkrovoms PSU visiškai negirdėti, o ir net įsijungus ventiliatoriui, lėtas sukimosi garsas yra vis dar užgožiamas kitų sistemos ventiliatorių. Netgi įsijungus naujesnius žaidimus ir pabandžius išspausti maksimumą galios, garsumas tesiekė 40 decibelų, kas palyginus tikrai nėra daug. Coil whine irgi negirdėti, nors. aišku, tokiame PSU apie jį net pagalvoti nebūtų galima.
Pradžia
Išvados
Apibendrinant, galima pamanyti, kad kažkas tiesiog paėmė gerą, tylų ir galingą ATX maitinimo bloką ir pakišo po mažinimo spinduliu. Na tuo, iš filmo „Brangioji, aš sumažinau vaikus“. Nes net eilinis, ne žemiausios klasės PSU neretai gali susigėdęs nuleisti galvą prieš šį mažą, tačiau tikrai turintį jėgos maitblokiuką.
Kol kas tai yra pats galingiausias SFX maitimo šaltinis, kurį galima rasti Lietuvoje. Savaime suprantama, prailgintas faktorius reiškia, kad ir šiaip analogų rasti sunku, tačiau geriausias konkurentas būtų nebent „be quiet! SFX POWER 2 400W“ nusiliedžiantis visu 100W ir turintis mažesnį – 80 Plus bronze efektyvumą. Mažas maitinimo blokas reiškia, kad jį galima sutalpinti ir į mažą kompiuterį su galinga vaizdo plokšte, kurį pastačius ir prijungus prie didelės raiškos televizoriaus galima gauti itin efektyvią žaidimų konsolę, gebančią paleisti naujausius žaidimus.
Vis dėlto, jei norėsite šį mažylį naudoti ATX korpuse, visus planus gali sugriauti per dažnas SATA laidų išdėstymas, neleidžiantis jungtims pasiekti visų norimų komponentų.
Pradžia
2 Komentarai
Mind_EX
AsaJPatS, „Prisipažinsiu, aš garsiai prunkštelėjau perskaitęs.“ – cia viskas yra gerai, tu sukures produkta trejuose vietose taip detum, nes yra tokiu, kuriems neidomus spalvoti uzrasai ar manualai.
As pvz kai montuoju LTE iranga ten kelis kartus su sauktukais viskas pazymeta. Taip yra ir taip vadinasi turi buti.
AsaJPatS
Žinau, aš jiems ir nepriekaištauju labai. Jei jau kažką sukūrei tai, tikrai reklamuosi – tik nesitikėjau tokio būdo 🙂