Jau testuodamas „Nokia Lumia 925“ stebėjausi jo daromomis nuotraukomis, bet labiausiai koją pakišo sparta, ryšiai ir slidoki korpuso šonai. Atrodė, kad tokia paprasta programėlė kaip Facebook „sukasi“ lėtai tik dėl to, kad prastai optimizuota „Windows Phone“ sistemai, bet pasirodo tai ne programinė problema. Susidūriau ir su ne laiku gautomis žinutėmis, o pati Lumia atrodė pliumpt ir iškris iš rankų dėl slidžių aliuminio šonų. Taigi, visai po mėnesio, 2013- ųjų metų liepos mėnesį, Nokia ištaisiusi visas klaidas, padarytas „Lumia 925“, išleido tikrą fotografavimo monstrą – „Lumia 1020“. Būtent šis modelis ir atsidūrė mano rankose. Aišku, mintys iškart sukasi apie fotografavimo ypatybes, bet yra ir dar vienas faktorius, kuris labai nudžiugino testuojant šį „Windows Phone“ narį, bet apie tai kiek vėliau.

Įžanga

 

Pakuotė

Nėra ko stebėtis, kad po mėnesio pakuotė pakeista labai nežymiai. Tiksliau, visai nepakeista, tik ant dėžutės puikuojasi geltonos, juodos ir baltos spalvos „Lumia 1020“. Netgi dydis išliko toks pat –  mėlynosios pakuotės jau seniai tapusios Nokia standartu. Dar nuo tų laikų, kai žmonės nežinojo, ką vertėtų vadinti išmaniuoju telefonu, nes tokių, žinoma, nebuvo.

 

Ištraukus pakuotės turinio stalčių pirmiausiai lyg saulė nušvinta geltonoji Lumia. Taigi, man testams parūpino tokią, o jūs galite rinktis dar ir iš juodos bei baltos spalvų, o esantiems Amerikoje AT&T siūlo ir raudoną modelį. Po telefonu slepiasi adatėlė su Nokia užrašu SIM stalčiukui atidaryti, o pasiknisus giliau pasirodo ir jau matyti priedai: microUSB laidas, sieninis įkroviklis (naujesnės laidos nei buvo skirtas 925 – ajam) bei WH-208 ausinės, prisitaikiusios prie išmanuolio spalvos (taip pat jau atkeliavusios iš 925 –  ojo pakuotės). Priedus tikrai norisi pagirti, nes jie gaminami iš kokybiškų medžiagų, o tai nusako Nokia politiką teikti dėmesį į viską. Beje, lankstinukai čia ir vėl suomių kalba, bet nesijaudinkite, nes Lietuvos rinkai skirta pakuotė tokių neturės, o ir jie bus su paaiškinimu, kodėl kažkas telefone braška jį kratant.

Įžanga

 

Pirmas įspūdis ir išorė

Pamačius Lumia 1020 visai neatėjo tokios mintys kaip: „Jis tik pigiai atrodantis plastmasės gabalas“, o kaip tik sukilo malonūs jausmai ne tik dėl to, kad simpatija Nokiai išliko, bet ir dėl šiuolaikiškos spalvos, praskaidrinančios dieną. Nesvarbu, kad jis neturi elegantiškųjų metalinių dalių. Paėmus aparatą į ranką iškart pasijautė, kad svoris nors ir truputį didesnis nei konkurentų išleidžiamų modelių, bet už „Lumia 920“, kuri sveria 185 g tikrai lengvesnis (27 gramais). Telefonas rankoje įsitvirtina saugiau ir nebėra jausmo, kad jis gali išslysti dėka polikarbonatinio korpuso. Beje, tai mano pirmasis testuojamas išmanuolis su tokiais „šarvais“ ir galiu pasakyti, kad net pats tokio užsinorėjau. Juk ant telefono nelieka jokių pirštų antspaudų.

Išorės ypatumai: viršutinėje dalyje įsitaisė SIM stalčiukas, pačiame centre – 3.5 mm ausinių kištuko jungtis bei kiek dešiniau triukšmą slopinantis mikrofonas.

Apačioje, kairėje pusėje, randame dvi angas riešo dirželio pritaisymui, centre – standartinė microUSB jungtis, o dešiniau vos ne pusę dugno užimančios angelės garsiakalbiui.

Dešinysis kraštas priglaudė garso didinimo / mažinimo, įjungimo / išjungimo / atrakinimo / užrakinimo bei fotografavimo mygtukus, kurie, beje, įmontuoti tiesiog idealiose vietose. Su nykščiu labai patogu valdyti muzikos garsumą ir pasiekti atrakinimo mygtuką, o su smiliumi fotografuoti telefoną laikant horizontaliai. Pyškinant kadrus priekine kamera, geriausia Lumia yra paimti į kairę ranką ir atrasti su kuriuo pirštu geriausia spustelti „paukštuką“.

Kairysis šonas paliktas visiškai tuščias.

Telefono priekio viršutinėje dalyje vietą rado pokalbio garsiakalbis, dešiniau – priekinė 1.2 MP kamera, apatinėje ekrano dalyje standartiniai „Windows Phone“ mygtukai.

Didingiausia šio išmaniojo telefono dalis, žinoma, nugarėlė. Maždaug 0,4 mm išsikišusiame kameros modulyje puikuojasi 41 MP PureView ZEISS kamera kartu su Xenon blykste, kuri atrodo visai kaip „muilinėse“, tik truputį mažesnė bei pagalbinė LED blykstė.

Įžanga

 

Windows Phone

Šį kartą daugiau laiko praleidau tyrinėdamas Windows parduotuvę ieškodamas populiariausių programėlių, kurios laisvai prieinamos kitose operacinėse sistemose. Taigi, turbūt jau be kiekvienam žinomų socialinių tinklų programėlių Facebook ir Twitter, Windows parduotuvėje šmėžuoja ir Vine, Evernote, Shazam, Spotify, Speedtest.net, The Weather Channel bei Ebay, kuri žymiai nusileidžia Android ir iOS versijai. Regis, jog turintiems mobiliuosius su WP sistema reikalai pamažu ritasi į gerąją pusę. Įmanoma rasti ir keletą nemokamų aukštos klasės žaidimų, tokių kaip FIFA14 ar Asphalt 8, kuriuos ir išbandžiau. Bet visgi pilna tokių aplikacijų, kurios apmokestintos bent keliais litais, o kitose operacinėse jos tiesiog nemokamos. Nervina ir nekokybiškai sukurtos žymių programėlių kopijos, kurias taip ir norisi pašalinti iš tos programėlių parduotuvės. Kartu ir keista, kad leidžiama joms ten atsirasti. Bet tarkime, jei jūs labai prisirišę prie Youtube ir jūsų netenkins naršyklinė versija, tada nieko kito neliks, kaip atsisiųsti mėgėjo programuotojo plagiatą.

Nokia savo rezerve turi ir krūvą savo pačių kurtų programėlių. Su „Nokia Cinemagraph“ sukursime animuotą paveikslėlį, „Nokia Creative Studio“ padės atlikti tokias funkcijas kaip objekto sufokusavimas, koliažo sukūrimas, raudonų akių efekto pašalinimas ir kt., su „Nokia Panorama“ „kepsime“ pačias tiksliausias panoramines nuotraukas, nors tai ir užtrunka nemažai laiko, „Nokia Refocus“ kol kas netgi geresnis už naujajame „HTC ONE“ esančią refokusavimo funkciją, o ką jau čia ir bekalbėti apie iškart su telefonu atkeliaujančius „HERE“ žemėlapius. Džiugina tiek galimybė atsisiųsti žemėlapius, tiek tiksli navigacija. Praeitą kartą likau neišbandęs „HERE City Lens“ programėlės, kuri rodo aplink esančias parduotuves, degalines ir panašiai. Galiu pasakyti, kad jokių priekaištų neatsirado, nes viskas rodoma itin tiksliai. Žmonėms, nepažįstantiems vietovės, tai tikras išsigelbėjimas.

Niekur nedingo geriausios WP funkcijos.  Taigi, prie tokių priskiriu žvilgtelėjimo režimą (pamirškite telefono atrakinėjimą vien todėl, kad pažiūrėtumėte kiek valandų), bendrą interneto ryšį (paprasčiausias Wi-Fi skleidimas), siuntimas suliečiant (kitais žodžiais tariant, NFC), energijos taupymas (nors ir nėra toks išmanus kaip neseniai išleistame „Galaxy S5“, bet vis vien atlieka savo darbą). Taip pat galime turėti atsarginę kopiją „debesyje“, įjungti funkciją „rasti mano telefoną“, kuri veikia analogiškai kaip „Find my iPhone“, pagerinti ekrano matomumą ryškioje saulės šviesoje, blokuoti skambučius ir SMS.

Visgi įsigijusiems Lumia 1020 iškart siūlau įsidiegti „Windows Phone 8 Black“ atnaujinimą, po kurio dingsta paprasčiausių funkcijų nebuvimas: programėlių išjungimas iš užduočių tvarkytuvo, ekrano užrakinimas pavertimu bei aplankų kūrimas pagrindiniame meniu. Dauguma sklindančių gandų apie įvairias IT naujoves pasitvirtina. Taigi, taip nutiko ir su WP 8.1 operacine sistema, kurioje atsiras daug laiko sutaupantis pranešimų centras, balsu valdomas pagalbininkas pavadinimu Cortana, pagal savo poreikius pritaikomas pagrindinis meniu su permatomomis plytelėmis. Atsiras ir tokių išmaniųjų, kuriems už ekrano esantys WP mygtukai bus nebereikalingi, nes tokią funkciją pagaliau palaikys ir WP 8.1. Panašu, jog „Windows Phone“ pagaliau taps pilnavertiška operacine sistema. Kol kas žinoma, kad pereiti prie jos galės „Lumia 930“ ir „Lumia 1520“ vartotojai. Jei paaiškės, jog ji atkeliauja ir į senesnius aparatus, teks ir man pagalvoti apie sugrįžimą prie Nokia.

Įžanga

 

 

Esminiai skirtumai ir panašumai tarp Lumia 1020, 925 ir 920

Kadangi „Lumia 1020“ išleista maždaug po mėnesio, kai „gimė“ 925 modelis, būtų logiška juos palyginti, bet netgi 2012-ųjų metų rugsėjį pasirodęs 920 turi panašumų su šiais broliukais.

Pirmiausia apie tai, ką šie Nokia kuriami aparatai turi bendro. Visuose trijuose montuojami 4,5″ 768×1280 rezoliucijos ekranai (manau, tai pats optimaliausias dydis, nes pasiekti skirtingas ekrano vietas – paprasta). 920-ajame LCD tipo su 332 ppi, o likusiuose dviejuose taupesni AMOLED, kuriuose sugebėta įspausti dvejais ppi daugiau. Kadangi mano bandyti modeliai buvo būtent su AMOLED tipo ekranais, galiu teigti, jog plika akimi pavienių pikselių įžvelgti nepavyks, kol neįsijungsime kalendoriaus, kuris turi 1 pikselio pločio elementų. To pats nebūčiau pastebėjęs, jei ne kitas interneto platybių apžvalgininkas. Matymo kampas labai platus, nors telefoną pernelyg pavertus atsiranda vaivorykštinis atspalvis. Tačiau manau, kad retai kada prireiks tokiu kampu žiūrėti į ekraną.

Visuose trijuose įmontuotas toks pat sisteminis lustas „Qualcomm Snapdragon S4 Plus MSM8960“ ir toks pat dviejų branduolių 1,5 GHz Krait CPU, o 3D žaidimų „tempimu“ ir kitomis grafikos operacijomis rūpinasi „Adreno 225“ procesorius. Giminaičių baterijos talpa taip pat nesiskiria, ji siekia 2000 mAh.

Visgi nežymių skirtumų šie modeliai turi. „Lumia 1020“ dėmesys buvo sutelktas į meilę fotografijai ir įgavo 41 MP galinės kameros jutiklį su LED ir Xenon blykstėmis. Kitiems dviem liko tenkintis 8 MP kameromis ir dvigubomis blykstėmis, bet funkcijų įvairovė nebuvo nurėžta. Keista, bet pats seniausias 920-asis turi 1,3 MP priekinę kamerą, kol kiti 1,2 MP. Labai gerą žingsnį Nokia padarė padidindama RAM nuo 1 GB 920-ojoje ir 925-oje iki 2 GB 1020-oje. Nuspręsta, kad tik vienintelė „Lumia 925“ turės 16 GB atminties, kai likusieji du – 32 GB. Reiktų pagalvoti, ar tiek užteks, nes galimybės praplėsti atmintį nerasime nei viename modelyje.

Įžanga

 

 

Baterija

Kažko ypatingo iš 2000 mAh baterijos tikėtis nereikia. Rezultatus ji rodė tik šiek tiek geresnius negu kitų išmaniųjų telefonų. Taigi, padariau du mini testus, kad geriau įsivaizduotumėte baterijos ištvermę:

1. Telefonu naudojantis normaliai parašiau keletą pranešimų, priėmiau vieną skambutį, peržvelgiau kelis 9GAG post’us, kelis kartus patikrinau, kas gero Facebook’e, išpyškinau vieną kitą nuotrauką. Vakare dar buvo likę 39% akumuliatoriaus „gyvybės“. Kitą dieną akumuliatorius ištempė priminimo įvedimą, 3-4 dainų perklausymą, 3 nuotraukų išpyškinimą, kelių žinučių parašymą ir galiausiai „mirė“ po 1,5 dienos. Buvo nustatytas taupymo režimas, kai lieka 20% baterijos „gyvybės“.

2. Laikant aparatą beveik tik budėjimo režimu ir parašant kelias žinutes, atsakant į skambutį, akumuliatorius išlaikė netgi 2,5 dienos.

Ryšiai

Nenuostabu, kad prekyboje dominuoja telefonai su metalinėmis detalėmis. Ar tai būtų korpuso kraštai, ar visas korpusas, tai vis vien prideda elegancijos, pakelia jų vertę, bet kartu prislopina ir kitą svarbią funkciją – ryšį, bet, aišku, tik tuomet, jei antenos įmontuotos į tas metalines dalis. Taigi, tuo jau įsitikinau testuodamas broliuką „Lumia 925“, „Huawei Ascend P6“ bei naudodamasis savuoju „iPhone 4“. Tai ir buvo tas faktorius, kuris nudžiugino mane testuojant 1020. Maksimali interneto sparta pagal neseniai atliktą Netradar testą šiame modelyje siekia 95,8 Mbit / s. Man savo gyvenamojoje vietovėje pavyko pasiekti 3,61 Mbit / s, o mieste 8,82 Mbit / s. Telefonas sumušė iki šiol mano testuotų modelių rezultatus.

Įžanga

 

Muzika

Pirmiausia reikia prisiminti, kad „Lumia 1020“ kurtas ne melomanams, nors Windows puslapyje patogi „Windows Phone“ programa prieinama tiek paprastai Windows aplinkai, tiek Metro. Jei naudojate iTunes, bus lengva sinchronizuoti grojaraščius. Be to, galėsite perkelti ir pasirinktus paveikslėlius ar vaizdo įrašus.

 

Kad geriau įsivaizduotumėte muzikos kokybę, pateikiu savo išvadas:

1. Garso sklindančio iš garsiakalbio kokybė:

a) aukšti dažniai truputį rėžia ausį, nes garsiakalbis tikrai pajėgus;

b) vidutiniai dažniai atsiskleidžia su šiokiu tokiu nešvarumo žiupsneliu;

c) žemi dažniai silpnoki, lieka aukštų dažnių ir nestipraus čerškimo užnugaryje.

Dar noriu pabrėžti, kad garsiakalbis įmontuotas tinkamoje vietoje ir garsas sklinda link mūsų.

2. Iš pridedamų ausinių sklindančios muzikos kokybė su įjungta „Dolby Headphone“ funkcija, kuri tarsi sukuria aidą:

a) panašu, kad dominuoja tik aukšti ir žemi dažniai, o vidutiniai užspeisti į kampą ir šnypščiantys;

b) žemi dažniai ne patys įspūdingiausi, trūksta išraiškingumo, jiems palikta per mažai erdvės;

c) aukšti dažniai beveik kaip ir sklindantys iš garsiakalbio – rėžia ausį. Aišku, nestipriai, nes klausantis muzikos aukščiausiu lygiu nekyla noras traukti jų lauk iš ausų.

Įžanga

 

 

Sparta

Iš tikrųjų šio Nokia kūrinio sparta tiesiog stulbinanti, o juk „geležis“ mažai pasikeitė nuo 2012 m. lapkričio. Prie tokių rezultatų prisideda ir 2 GB operatyviosios atminties. Pradžioje sakiau, kad Facebook ant 925-ojo veikė nelabai sklandžiai, o dabar reikalai visiškai pasikeitė. Vaikščiojimas meniu labai greitas, bet būtų dar greitesnis jei ne ikonų persivertimo efektas. Tai dar tik lašas jūroje, nes įsijungęs ir išbandęs „FIFA 14“ bei „Asphalt 8“ dar labiau nustebau. Abu žaidimus Lumia vilko lyg „žvėris“. Jų įkrovimas ypač staigus, vėlavimo lyg nebūta. Testuojant išmanuolis nei karto nesumąstė persikrauti ar užlūžti.

„Lumia 1020“ neliko nepraėjęs sintetinių testų. Nieko keisto, kad ir juose rodė puikius rezultatus. Tik gaila, kad „AnTuTu“ nerodo top‘ų lentelės kaip Android programėlėje, o „My Phone“ matomi tikrai ne visi WP telefonai.

1. AnTuTu Benchmark v 0.8.0 beta 12136 taškai

2. MyPhone 3912 taškai

3. PhoneMark 1.5f 1056 taškai

Fotografavimas ir filmavimas

Drįstu teigti, jog Nokia „Lumia 1020“ turi geriausią kamerą telefonų rinkoje. Bet kas tai lėmė?

1. 41 MP jutiklis. Tikrai milžiniškas skaičius. Beje, niekur negirdėtas ir nematytas iki šio modelio išleidimo. Nors iš tikrųjų net pačiuose parametruose parašyta, kad pagaminamos 5 ir 34 MP nuotraukos. Iš kažkur sugebėta sukrapštyti dar 3 MP. Verta paminėti, kad 34 MP nuotraukos dažniausiai užima 6-9 MB atminties, bet užkimšti visą atmintį taip greit nepavyks.

2. Optinis vaizdo stabilizatorius. Tikras išsigelbėjimo ratas atplaukus drebėjimų bangai tiek filmuojant, tiek fotografuojant ir netgi priartinus galima užfiksuoti stabilų, neišplaukusį kadrą.

3. Xenon blykstė. Veikianti 4 metrus, tolygiai apšviečia tamsiausias vietas fotografuojant prieblandoje.

Lumia kamera veikia beveik kaip fotoaparatuose. Jei su ja negaudai kadrų, kameros lęšiukas užsklendžiamas. Paleidus kamerą į darbus, prikišus ausį prie modulio girdisi menkas ūžimas. Patyrusieji, aišku, gali pasižaisti su ISO, baltos spalvos balanso, užrakto parametrais. Yra galimybė daryti kelias nuotraukas skirtingais režimais vienu metu. Mane šiek tiek erzino pagalbinis apšvietimas, suveikiantis ir pakankamai apšviestoje vietoje, todėl jį nedelsdamas išjungiau. Vis dėlto, „Lumia 1020“ –  tas mobilusis telefonas, kurį visada malonu išsitraukti fotografavimui.

Mažiau tuščiažodžiavimo, geriau pasigrožėkite Lumia 1020“ daromais kadrais:



Gali pasirodyti, kad esu gėlininkas, bet būtent tokiose nuotraukose atsiskleidžia spalvų sodrumas. Pirmoje nuotraukoje aiškiai matosi gėlės gyslos – stebinančio detalumo pavyzdys. Trečioji nuotrauka parodo kaip tolygiai apšviečia Xenon blykstė. Nuotrauka daryta su LED blykstės pagalba visiškoje tamsoje. 4-5 nuotraukas norėjau padaryti panašias į tokias, kokias Nokia po šio modelio išleidimo dalinosi savo Twitter paskyroje. Fotografuota be jokio priartinimo, o tada išdidinta dar kartą įrodant nuotraukų detalumą. Bet kartais į padarytus kadrus įsimaišo netikslios spalvos. Taip atsitiko šeštoje nuotraukoje. Stalo teniso stalo kojos gavosi ryškesnės nei yra ištikrųjų. Beje, visos nuotraukos darytos su auto nustatymais.

Įžanga

 

 

Kiti pastebėjimai

Nieko nėra tobulo. Taip nutiko ir su „Lumia 1020“. Gamintojai nepagalvojo, kad iššokęs kameros modelis sudarys didelių nepatogumų. Padėtas ant paviršiaus jis bumbsi ir slidinėja. Dėl silpno vibracijos modulio 3 kartus tikrai nepajaučiau, jog atėjo pranešimas. „Gmail“ kiekvieną kartą norint pasitikrinti el. pašto dėžutę vis metė klaidą, kad duomenys neatnaujinti, nors tą įspėjimą ignoruodavau ir juos vis vien pavykdavo atnaujinti.

Pabaigai šiek tiek pozityvo – pokalbio metu puikiai girdimas pašnekovas, esantis kitame laido gale.

Išvada

Ne viena ir ne dvi apžvalgas talpinančių svetainių titulavo „Nokia Lumia 1020“ kaip geriausią 2013-ųjų metų „Windows Phone“ telefoną. Ir tikrai buvo už ką. Juk fotografai pagaliau gali nesitampyti gremėzdiškų veidrodinių fotoaparatų norėdami pagauti gerą kadrą. Spartos užtenka patiems kiečiausiems žaidimams. Ekranas optimalaus dydžio, nėra diskomforto naudojantis. Nepaisant menkų trūkumų, jį vis vien pavadinčiau Nokia etalonu. Interneto parduotuvėse prieinamas nuo 1450 Lt.

Įžanga