E417 (Vytautas Lukaševičius): Dariau, yra toks plačiai žinomas faktas, kad vasara – daugeliui yra geriausias metų laikas. Žmonės teigia, kad būtent vasarą jie gali pagaliau bent kiek atitolti nuo savo darbų/studijų/mokslų ir bent kiek atsipūsti. Teoriškai tai reiškia, kad daugiau laiko turėtų būti skiriama ir pramogoms, kurioms priskiriami tiek žaidimai, tiek internetas. Tačiau praktiškai žmonės masiškai palieka namus, važiuoja kas sau į skirtingas pasaulio šalis arba kaimus ir tupi ten. Todėl ar galima teigti, kad žaidėjai daugiau dėmesio kompiuteriniams žaidimams bei internetui skiria studijų/darbo/mokslų metu nei kad vasara?

dai_kaioshin (Darius Rapkevičius): Man vasara – be jokios abejonės yra pats nuostabiausias metų laikas (žodis „nuostabiausias“ talpina visas gėrio prasmes 🙂 ). Atsakant į klausimą, tai nemanau, kad galima būtų taip vienpusiškai sakyti dėl išvažiavimų ir namų palikimų. Viskas priklauso nuo žmogaus ir jo asmenybės, prioritetų. Mano vasaros jau trečius metus iš eilės – parduotos, todėl grįžus namo, visą dieną praleidus biure, norisi šiek tiek perlėkti laukais ant dviračio ar sužaisti teniso partiją ir tik tuomet sėsti prie žaidimų. Vėlgi, priklauso nuo žmogaus, tačiau manyčiau, jog daugeliui – vasara natūraliai norisi pabūti gryname ore, kai gali be baimės nusimesti drabužius. Žiemą ar rudenį daugiau žaidėjų vis vien praleidžia daugiau laiko prie kompiuterio ekrano (studentai – išsisukinėdami nuo mokymosi, moksleiviai – net negalvodami dėl ko 🙂 ), todėl natūralu, jog žaidimams skirta laiko dalis tais metų laikais – didesnė. Pavyzdžiui aš, savo internetinio ir žaidybinio aktyvumo rekordus mušu būtent per sesijas 🙂

E417: Vadinasi, tavo darbai nenutrūksta ir vasaros metą (o gal net suintensyvėja?), tačiau kaip gi draugystė su Games.lt? Skyri portalui tiek pat laiko kiek ir kitais metų laikais ar ženkliai mažiau ir kodėl?

dai_kaioshin: Na darbas vasarą, o studijos rudenį / žiemą /pavasarį, todėl, galvoju, kad darbo krūvis, visgi, toks pat, tik kitokio pobūdžio. Games.lt laiko skiriu kasdien tiek pat, kaip ir daugeliui svetainių iš bookmarks list’o. Čia kaip kasdienis ritualas: kaip tik vakaras, taip ir pradedi viską iš eilės – delfis, lrytas, games, newscientist, komiksai ir t.t. Games.lt pastaruoju metu užėmiau tokią daugiau stebėtojo poziciją. Man patinka skaityti, tačiau rašau tik kai galiu pasakyti kažką į temą, rimto ir išpildyti „forumo“ funkcijas, t.y. – kažkam pagelbėti vienu ar kitu reikalu (pasitaiko, ir pafleiminu 🙂 bet retai).

E417: Kaip vertini svetainės lankytojų branduolį?

dai_kaioshin: Sunkus klausimas 🙂 Vertinti visuomet reikia atsargiai, nepasiduoti pirmajam įspūdžiui. Deja, apsilankius „random“ naujienos komentaruose, pašaliniam lankytojui gali susidaryti klaidingas įspūdis, jog Games.lt lankytojų branduoliui reikia dar metus kitus skirti brendimui. Tačiau tokiu būdu sumaišome „branduolys“ su „didžioji masė“. Ilgesnį laiką dalyvaujant diskusijose, klubuose, ilgainiui pasimato, jog tikrasis Games.lt lankytojų branduolys yra verti dėmesio, aktyvūs, padedantys žmonės. Pamatai, kad didesnioji jų dalis, kitiems nori gero ir skuba padėti. Tai tokie diskusijų dalyviai ir moderatoriai, kurie aplink save kuria, o ne naikina, aplink kuriuos sukasi (bent jau virtualiai) daugelis rimtesnių, argumentuotų diskusijų. Tau gali patikti arba nepatikti, ką vienas ar kitas žmogutis parašė (sorry FanTaz 🙂 ), tačiau, jei tai yra post’as su bent jau iš dalies argumentuota nuomone – branduolys stiprėja 🙂 Taipogi svarbus ir šių žmonių humoro jausmas, sarkazmas, kurie neretai gali net praskaidrinti dieną.

E417: Ar būnant šios, nuolatos didėjančios Games.lt bendruomenės dalimi, tau kada nors yra tekę susidurti su žmonėmis, kurie tavo nuomonės reiškimu tinklapyje būtų nepatenkinti ir to nepasitenkinimo nebijotų išsakyti asmeninėmis žinutėmis ar piktomis replikomis komentaruose po naujienomis, etc.?

dai_kaioshin: Piktų asmeninių žinučių dar nesu gavęs, dėl ko labai džiaugiuosi, kai dabar pagalvojau 🙂 Nes pyktis ir pagieža, kad ir ateinantys virtualiai, nepaaiškinamų transformacijų dėka labai greitai gali sunkiai gulti „ant dūšios“, nes, nori nenori supranti, jog kitam gale laido sėdi žmogus. Kas liečia forumą ir naujienas, tai paprastai, tose diskusijose, kuriose dalyvauju, stengiuosi nieko neįžeisti, nerodyti pikto tono (nebent, aišku, ten „TOKS“ individas, kurio tikrai nebūtų gaila išbraukti iš Games.lt lankytojų sarašų). Tokia pozicija kol kas atsipirko, ir tikrai piktų diskusijų pasitaikė tik keletą kartų per jau… velnias, pamiršau kiek jau laiko esu užsiregistravęs games.lt 🙂
Kaip ten bebūtų, net ir įsivėlus į piktesnes „žodžių batalijas“ visuomet buvau atsakančioje pozicijoje, kuri yra iš principo patogesnė, išryškinant oponento pyktį ir galop priverčiant jį susigėst. Rašau nesikeikdamas, taisyklingu, precizišku, tokiu „pamokančiu“ stiliumi, kas, aišku, iš nesitvardančio žmogučio iššaukia jau ir isteriją, bet galop ir priverčia „atvėst“. Deja, prisimenu vieną straipsnį, kurį rašė Artojas, berods apie tai, jog reikėtų stengtis nepiratauti. Keli lankytojai pradėjo tikrai negražiai ir vaikiškai ginti piratavimo „naudą“. Tuomet tikrai nesusitvardžiau ir parašiau keletą labai piktų žinučių.

E417: Kaip manai, kodėl tokie žmonės, kurie neturi ką pasakyti arba turi pasakyti kažką labai durno ateina ir komentuoja? Galbūt jiems tai savotiškas saviraiškos būdas ar jie tikrai tiki, kad tai, ką sako jie – teisybė, o likęs forumas pjauna grybus. Maždaug aš vienas esu genijus, o jūs tai jau tokie pusėtini žmogeliai, kuriems tik indus plauti…

dai_kaioshin: Iškart noriu pabrėžt, kad atsakydamas į šitą klausimą, nieko nenoriu įžeist, apibendrinimai bus naudojami tik kaip teorinis vienetas. Išties, kasdien Games.lt gali pamatyti daug nerišlių, gal net juokingų žinučių, tokių kaip: „O man tai shitas zaidimas lievas.“ (gal kitiem būtų įdomiau, jei parašytum, kodėl?) arba „ai nezhinau, neskaičiau shitos knygos“ (tai kam post’ini jos temoje?), „čia grafika tai zhiauriai lieva“ (nemanai, kad tai požiūrio reikalas?). Trūksta logikos 🙂 Klausimas dabar privertė pagalvoti, kodėl žmonės rašo tokias ir panašias (arba ilgas, bet itin kvailas „aš viską žinau“ žinutes). Gal reiktų pradėti, klausiant savęs, „kodėl AŠ arba TU skiriam laiko atsakyti normaliai, jei turim ką atsakyti?“. Mano nuomone, tai išsilavinimo, auklėjimo, brandos ir socialinės aplinkos tiesioginė išdava. Mane tėvai nuolat auklėjo pagarbos kitiems, mokykloje – argumentuoti savo nuomonę (čia, reikia pasakyti, daug prisidėjo ir pats internetas, kiti forumai), galbūt man pasisekė, bet aplinka, kurioje augau mane skatino pagalvoti prieš sakant ir rašant, nesvarbu – tai internetas ar lietuvių kalbos rašinėlis. Išvada būtų – ne visi auga vienodai, ne visi vienu laiku subręsta. Galbūt tie lankytojai, palikę kvailokus komentarus, čia pirmą kartą, jiems 10 ir jie dar nežino, kas per baubas yra diskusija? Jie elgiasi taip, kaip elgiasi kieme, tarp draugų. Tuomet reikia tikėtis, kad jie ilgainiui atkreips dėmesį į pastabas ir tobulės. Kas kita – piktybiniai, netoleruojantys jokio „pamokymo“ žmonės, kuriems nors kiek globėjiškesnis tonas sukelia pyktį ir atmetimo reakciją – deja, manau, čia jau namų aplinkos ir auklėjimo reikalas, Games.lt, kaip ir kiti forumai, nedaug ką gali pakeisti. Yra, žinoma, ir „aš visada teisus“ tipo žmogučių, kurie, sprendžiant iš jų „teisybės“, tikrai ne proto bokštai. Tai žmonės, kuriems, jų nelaimei, niekas į akis taip ir neišdrįso pasakyti „nenusišnekėk“, arba dar blogiau – pasakė, tačiau, jis vis vien nenori to pripažinti, ir galbūt saugiau ir labiau „incognito“ jam atrodančioje virtualioje erdvėje toliau stengiasi būti mesiju :).

E417: Tavo poziciją supratau. Bet dabar man staiga tokia mintis šovė: po galais, juk nebrendylų arba tokių, kuriems kultūra pirmoje vietoje nuo galo yra visur (turiu omenyje ir kitus forumus bei internetinių komentarų puslapius) todėl Games.lt, kaip portalas, gali būti laikomas pavyzdiniu? Juk, kaip sakei, lankytojų branduolys tai čia stebėtinai geras. Kas galėtų pagalvoti, kad maždaug kažkokiame portale kur verda diskusijos apie video žaidimus gali rastis tikrai išprususių ir gabių žmonių?.. O juk randasi!

dai_kaioshin: Man regis, čia lemiamas faktorius yra pati Games.lt portalo idėja ir jo „tema“, t.y. žaidimai ir bet kas, kas gali būti ir yra su jais susiję. Taip, yra daug lietuviškų forumų, kitokių portalų, tačiau dabar būtų sunku sugalvoti tokį, kuriame grupė pasišventusių žmonių daro kažką, kad kitiems būtų lengviau, prieinamiau, išsamiau, interaktyviau ir visaip kaip kitaip „-iau“, ir bando eiti sunkiai praminamais takais, po galais, bando KEISTI augančios (sutik, Games.lt portalo lankytojų amžiaus vidurkis nėra aukštas) visuomenės kartos mąstymą, ir pripažinkim, dar ir ne visuomet susilaukia teigiamos reakcijos. Paimkim standartinį portalą (pavadinimas išgalvotas, bet suprasit, apie ką šneku) „BMW treningų klubas“. Taip, jame yra info, taip, jame gal ir vyksta diskusijos. Taip, jame pilna visokių žmonių – gerų ir nelabai, tačiau kiekvienas toks portalas skirsis nuo Games.lt tuo, jog diskusijų moderavimas ten bus – nesikeik, neįžeidinėk. Games.lt skiriasi tuo, jog bando Lietuvoje dar ir mažinti plačiai paplitosios nusikalstamos veikos praktiką – piratavimą, bei visuomenės požiūrį į tą veiklą. Bando ištraukti už rankučių žmonės, kurie turi gal neregėtų, masėms nematytų pomėgių, ir parodyti savo talentą tame pomėgyje (vien ko verti cosplay’iaus ar rašymo konkursai /clap /clap). Kitaip tariant čia ne tik cirkuliuojančios informacijos pateikimas, bet ir bandymas kreipti tam tikra (bent jau mano požiūriu) teisingesne mąstymo linkme. Dėl paskutinės klausimo dalies – tikrai smagu, kad Games.lt gali rasti tokių charizmatiškų ir autoritetingų veikėjų kaip portalo moderatoriai, taip pat ir kai kurie lankytojai, kas, žinoma, tik į gera, nes taip yra gerinama „geimingo“ kultūros reputacija Lietuvoje, ir galų gale gal kitą kartą ateityje, imant interviu iš kito žmogaus, tavo priešpaskutiniame sakinyje nereikėtų nei dabartinės klausiamosios pradžios, nei klaustuko gale.

E417: O kuomet pats turėsi sūnų ar bandysi reguliuoti jo aktyvumą panašaus turinio forumuose ir kaip nors įtakoti paliekamus komentarus? Juk pats skaitytumeisi modernus tėtis, pats ganėtinai aktyviai dalyvaujantis virtualiose diskusijose ir neretai išreiškiantis savo nuomonę dabar ypač paplitusiais internetiniais komentarais. Vis dėlto sutikim, kad kai kurie dabartiniai tėvai net nenutuokia, kad jų vaikai tupi viešose diskusijose ir kartais teršia jas savo nemotyvuotomis arba užgaulingomis žinutėmis taip ne tik gadindami portalo įvaizdį, bet ir vienas kito nuotaikas.

dai_kaioshin: Neaišku, kaip ten su tuo sūnum bus, gal turėsiu 5 mergaites? Trynukes ir dvynukes? 🙂 Jei rimtai, tai pataikei paklaust, nes esam šita tema šiek tiek diskutavę su grupiokais. Kol kas viskas krypsta sūnaus nenaudai 🙂 Gyvenime yra pasitaikę keletas atvejų kai dėl kompiuterio (tiksliau – nesugebėjimo susivaldyti) teko skaudžiai nukentėti: moksluose, namų ruošos darbuose (o taip, kam gi nėra nutikęs klasikinis „išlydžiau puodą su visa virykle, LOL“ liapsusas) ar studijose. Padariau išvadą, kad taip nutinka dėl to, jog apskritai prie kompiuterio buvau privestas perdėm jauno amžiaus. Kol dar nesi bent įpusėjęs asmeninės brandos, esi pernelyg priklausomas nuo pačių primityviausių vaikiškų instinktų, ir tau, be kita ko, leidžiama jais papiktnaudžiauti – užaugęs gali taip niekada galutinai ir neatrasti „aukso viduriuko“ (laiko praleidime). Todėl buvau tvirtai nusprendęs savo vaikų bent jau iki 14 metų neprileisti prie kompiuterio. Dabar suprantu, jog tai tikriausiai bus ir neįmanoma ir neprotinga, žinant, koks naudingas ĮRANKIS gali būti kompiuteris tiek moksluose, tiek asmenybės tobulėjime ar socialinių įgūdžių lavinime. Tenka pripažinti, kad tėvams, o vėliau ir pačiai atžalai tenka ieškoti kontrolės ir savikontrolės būdų. Tėvams dabar yra labai lengva nupirkti vaikui kompiuterį ir taip jo „atsikratyti“, vėliau žurnaluose tvirtinti, kad kompiuteris pavogė jų vaiką. Niekinga ir neatsakinga. Manau, čia atsiremiame tik į vieną tašką – tėvų rūpestį auklėjant vaiką. Tikrai nesunku, pasikonsultavus su specialistais, įdiegti kompiuterio kontrolės programas, laikyti kompiuterį NE vaiko kambaryje – kitaip tariant nėra sunku kontroliuoti, kiek vaikas praleis prie kompiuterio ar žaidimų konsolės, reikia tik noro. Kompiuteris, jei šalia jo stengiamasi vaiką supažindinti su knyga, muzika, etiketu, tikrai nėra žalingas monstras. Teisus esi sakydamas, jog kai kurie tėvai neturi žalio supratimo apie tai, ką jų vaikas veikia interneto platybėse ir tuo nesidomi. Čia ta pati problema – vaikas patogiai pasodintas savo kambaryje prie kompiuterio ir nereikia jo prižiūrėt. „Brendant“ prie išvados galbūt galime pamąstyti apie tokį modelį: lenk medį, kol jaunas, t.y. kontroliuok vaiko laiką prie kompiuterio, kol jis dar jaunas ir būtinai supažindink jį su kitais pasaulio stebuklais (truputį kraupoka darosi paskaičius lankytojų komentarus, sakančius, kad nekenčia knygų skaitymo ar nėra perskaitę nė vienos knygos). Atžalai bręstant, jei investavai pakankamai laiko, gali po truputį atleisti vadžias, kad paauglys nesijaustų „kontroliuojamas“. Sveikintina, šiame kontekste, yra Games.lt iniciatyva dėl knygų klubo atidarymo – tik pavyzdys dėl kompiuterio ir interneto galimos naudos.